Rom MTK Cihazlara Neden Custom Rom Yapılmıyor?

tanju6734

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ahmet
Cihazım
huweai
Konular
10
merhaba arkadaşlar senelerdir merak ettiğim bir konu var MTK cihazlara neden costum rom yapılmıyor farkı ne aslında rootlaması daha kolay sistem dosyalarına erişmek daha kolay yani örnek bakımından söylüyorum qualcom cihazlara göre güvenlik açısından daha zayıf yani güvenlik derken sistem dosyalarını daha rahat erişilebiliyor ama hiçbir yapımcı mtk cihazlar için custom ROM yapmıyor nedense eurom mesela

note8prosahibi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Berkay
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
50
merhaba arkadaşlar senelerdir merak ettiğim bir konu var MTK cihazlara neden costum rom yapılmıyor farkı ne aslında rootlaması daha kolay sistem dosyalarına erişmek daha kolay yani örnek bakımından söylüyorum qualcom cihazlara göre güvenlik açısından daha zayıf yani güvenlik derken sistem dosyalarını daha rahat erişilebiliyor ama hiçbir yapımcı mtk cihazlar için custom ROM yapmıyor nedense eurom mesela
Mtk işlemci bir tık sıkıntı bir işlemci düzenlemesi de rom kurması da sıkıntı ama son zamanlarda yöntemler bulundu

m.özkan1414

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
373
Mtk işlemcilere, rom portlamak daha zordur, yapılan romlar da eğer sorun olursa işlem daha da karmaşık ve zaman alıcı hale gelir. SD işlemciler rom port konusunda daha kararlıdırlar ve herhangi bir sorunda daha hızlı çözümlenebiliyorlar. Bu sorduğunuz soruyu EU sitesinde de sormuşlar, geliştiricinin verdiği cevap ise şu şekilde: Ekibimiz öyle sanıldığı gibi büyük bir ekip değil, 1 proje liderimiz, 1 geliştirici (bu benim, komut dosyası ve kodlamanın çoğunu ben yapıyorum) ve birkaç test kullanıcımız var ve hepsi Snapdragon işlemcili Xiaomi cihazlar kullanıyorlar. Buradan çıkacak sonuç şu oluyor, MTK işlemcili cihazlara AOSP rom ve benzeri şekilde custom rom bulmak zordur ne yazık ki.

tanju6734

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ahmet
Cihazım
huweai
Konular
10
eskilerde pek yaygin degildi ama şimdi sartlar değişti çoğu model mtk kullanmaya basladi xiaomi birsuru serisi mtk sansung oppo vb artik cikmasi birilerinin kollari sivamasi gerekiyor benim kişisel fikrim

WestSemih123

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
WestSemih123
Cihazım
Redmi
Konular
24
Peki custom rom portlamanin bir yolu varmi aosp rom buldum ama kurmaya calistigimda dm verity corruption hatasi aliyordum

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Note 11 Pro
Konular
149
Yapılması zor, modlanması emek istiyor. İşlemci genel olarak sıkıntı yaratıyor. Ama geniş bir ekip üzerinde uğraşırsa iyice olur diye düşünüyorum. Geliştiricilerin çoğuda Sd işlemcili cihaz kullanıyor çoğunlukla.

m.özkan1414

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
373
Rom portlamak için yazılım ve kodlama bilmeniz gerekir ve bolca zamana ihtiyacınız olmalı ve sabırlı olmalısınız. Ancak portlamaktan kastınız yükleme yapabilmekse, xda gibi geliştirici siteler üzerinden kontrol sağlamanız gerekir, eğer üretilmiş romlar varsa yükleme talimatlarına uygun şekilde yükleme yapabilirsiniz. Bunun içinde twrp ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuzdur.

turkay1

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
11T
Konular
29
Çoğu MTK işlemcili cihaz için custom rom mevcut miui mod, pixel rom arrowos havocos ve daha bir çok custom rom var sen yeter ki bulmak iste

webumut

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
w
Cihazım
w
Konular
28
Eu rom sitesinin sahibi bağış topluyor bu iş için. Elimizde MTK işlemcili telefonda yok o kadar zamanımız da yok yazmıştı

Üst Alt