İnceleme Mobil veri mi, WiFi mi daha çok Batarya harcıyor?

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 23
  • Görüntüleme 11K

Emrgzr

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Redmi 8a
Konular
5
Aslında çok takılmayın bu veri farkına. O anda yoğun ve az olan sinyal akışı iledir. Örneğin, çok yoğun bir wifiye bağlı iseniz şarjı mobil veriden fazla yer.
Mobil veri ve wifi arasındaki saat farkı ise ortalama alınan sinyal ile alakalıdır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Benim şarj mobil veride daha az kullanım süresi sunuyor. WiFi bağlı iken iyi. Ama belki vodafone kullandığım içinde olabilir. Vodafone İstanbul'da birçok yerde kötü 4G bağlantısına sahip. Bende sürekli 4G ve Senkron açık kullanırım. Ama evde wi-fi bağlı kullandığımda daha uzun süreli kullanım oluyor. Telefonum Mido Rom EU beta 20.1.9
Senkronizasyon neden açık?

smyrneos

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Lefteris
Cihazım
Mi 10T Lite
Meslek
Prolazy Rakish
Konular
3
Merhaba!

Cihazda mobil verinin açık bir şekilde kullanılması, wifi ile kullanıma nazaran batarya tüketiminin daha fazla olmasına neden olacaktır. Cihaz wifi sinyallerini modem üzerinden almaktadır. Modem genellikle sabit bir yerde durur ve internete erişmek isteyen cihazlar bu noktadaki modemden sinyallerini alır. Wifi, kendi içerisindeki sinyalizasyon değişiklikleri haricinde genel itibariyle kararlılı bir sinyal sağlar.

Mobil veri kullanımı sırasında cihazın ihtiyaç duyduğu sinyaller, kullanılan operatöre ait olan istasyonlardan sağlamaktadır. Bu istasyonlardan doğru cihazınıza iletilen sinyaller, doğal faktörler (hava durumu, yeryüzü şekilleri, ağaçlar vb.) ve beşerî faktörler (binalar, Park ve bahçeler, pencere camları, aynalar vb.) sebebi ile her zaman stabil bir şekilde cihazlara ulaşamamaktadır. Cihazlar en iyi performansı sağlamak için her zaman en iyi sinyal gücünü yakalamaya çalışır. Buda demektir ki cihaz sürekli sinyal arayacak ve bu aramayı yaparken bataryayı ekstradan kullanacaktır.

Bu yüzden mobil internet kullanırken cihazın şarj tüketimi wifi kullanımına göre daha fazladır. Bu testi, cihazınız mobil verisi açık bir şekilde sinyal alamayacağı bir ortamdayken yapabilirsiniz. Cihaz sürekli sinyal arayacak ve batarya kullanımı normalden daha fazla artacaktır.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Mobil veri başlı başına batarya düşmanı, üstüne birde ısınır bazen.. Hele hele az çeken bir yerde olduğunuzu düşünürsek insanı çileden çıkarır :) mecbur kalmasam kullanmam :D

ultraasln5098

KRAL olmak, Taç giymek demek değildir. ✔ 2.2.1936
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mrtbhdr
Cihazım
note 9/8 pro
Konular
8
Vodafone kullanıyorum, 4.5g deyim ve bölgedeki kaliteside fena değil ama günde bazen 4-5 defa sinyalde düşüşler gidip gelmeler yaşıyorum. Hücresel veri cihazda bağımsızlığını ilan etmiş durumda artık. Telefonun kendini ifade etmesinin imkanı kalmıyor. Teşekkürler Vodafone demeliyim sanırım. Zaten artık faturalı tarifelerin ücretleri de Turkcell'e yaklaştı. Turkcell de zira bu denli sorunlar yaşamıyordum. Mobil veri daha fazla batarya harcar olayına katılmakla birlikte Operatörün seçimindeki olayda çok önem arz ediyor bence.

Üst Alt