Soru MIUI Eu Şifreleme

SertaGE

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sertaç
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Sistem Mühendisi
Konular
20
Şu an güncel sürüm eu rom kullanıyorum. Şirketim için cihazımda iş profilini de kullanmam gerekiyor. Şirket uygulamaları, iş profili üzerinden yüklemede cihazın şifrelenmesini şart koşuyor.

Ayarlar > Şifreler ve Güvenlik > Gizlilik > Şifreleme ve Kimlik Bilgileri > Telefonu Şifrele adımından şifrelemeyi başlatmak istiyorum. İlk etapta ekran kilidimi soruyor, girip devam ediyorum ancak sanki hiç bir işlem yapmamışım gibi direk başa dönüyor.

Muhtemelen EU rom ile ilgili bir sorun, internette benzer durumu yaşayanlar olmuş. Ancak çözüm konusunda atılan adımlarda çoğunlukla bootloop problemine yakalanmışlar.

Daha önce böyle bir ihtiyacı olan, sorunu çözebilen üstadlar varsa desteklerini rica ediyorum.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Hocam custom rom kullanıp, cihaz şifrelemeye çalışmak biraz abes görünen bir durum olduğu için soruna çözüm bulamamış olabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam, sorunlara sebep olduğu için custom rom sürümlerinde şifreleme özellikle kullanım dışı bırakılıyor. Tavsiyem resmi bir rom sürümüne geçmeniz.

Oyla:

SertaGE

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sertaç
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Sistem Mühendisi
Konular
20
Hocam custom rom kullanıp, cihaz şifrelemeye çalışmak biraz abes görünen bir durum olduğu için soruna çözüm bulamamış olabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam, sorunlara sebep olduğu için custom rom sürümlerinde şifreleme özellikle kullanım dışı bırakılıyor. Tavsiyem resmi bir rom sürümüne geçmeniz.
Düşüncenizde haklı olabilirsiniz ancak bir varsayım olması nedeniyle de sırf varsayım nedeniyle stock rom'a dönmek pek makul gelmedi.

Konuyla ilgili net bilgiye sahip birileri varsa, benimle birlikte benzer ihyiacı olan herkes için aydınlatma sağlayabilir.

Vakit ayırıp yanıt verdiğiniz için teşekkürler.

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Sizin için EU forumunda küçük bir araştırma yaptım konuyla ilgili.

Dm-Verity nasıl etkinleştirilir sorusuna EU ROM forum yöneticisi tek bir cümleyle Stock ROM yükleyin cevabını vermiş.

konu da şifrelemeyi nasıl etkinleştirileceğini soran kullanıcıya "vendor/etc yolundaki fstap.qcom dosyasına "fileencryptaion=ice" komutunu "fileencryptaion=ice,quota" komutuyla değiştirmesini ve sistemi yeniden başlatmasını önerilmiş.

yukarıdaki işleme ek veri'nin formatlanması gerektiği söylenmiş.

şifreleme ile ilgili konular var, bolca logoda kalan, fastboot da kalan ve işlemleri denerken brick olduğunu söyleyen konular bile var.

Bu mesaj umarım sizin için faydalı olur.

Oyla:

SertaGE

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sertaç
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Sistem Mühendisi
Konular
20
Sizin için EU forumunda küçük bir araştırma yaptım konuyla ilgili.

Dm-Verity nasıl etkinleştirilir sorusuna EU ROM forum yöneticisi tek bir cümleyle Stock ROM yükleyin cevabını vermiş.

konu da şifrelemeyi nasıl etkinleştirileceğini soran kullanıcıya "vendor/etc yolundaki fstap.qcom dosyasına "fileencryptaion=ice" komutunu "fileencryptaion=ice,quota" komutuyla değiştirmesini ve sistemi yeniden başlatmasını önerilmiş.

yukarıdaki işleme ek veri'nin formatlanması gerektiği söylenmiş.

şifreleme ile ilgili konular var, bolca logoda kalan, fastboot da kalan ve işlemleri denerken brick olduğunu söyleyen konular bile var.

Bu mesaj umarım sizin için faydalı olur.
İlginiz için teşekkür ederim.

Ancak zaten ben de burada konuyu açmadan önce belirttiğiniz tüm konulara göz attım. Zaten ilk mesajımda da belirttiğim gibi, bootloop sorunu yaşayan kullanıcıları gördükten sonra hiç o işleme kalkışmadım bile.

Anlaşılan o ki EU rom'da bu mümkün olmayacak gibi.

Konuya göz atan ve MiRoom kullanan kullanıcılar varsa onların tecrübelerini de okumak isterim.

Oyla:

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
İlginiz için teşekkür ederim.

Ancak zaten ben de burada konuyu açmadan önce belirttiğiniz tüm konulara göz attım. Zaten ilk mesajımda da belirttiğim gibi, bootloop sorunu yaşayan kullanıcıları gördükten sonra hiç o işleme kalkışmadım bile.

Anlaşılan o ki EU rom'da bu mümkün olmayacak gibi.

Konuya göz atan ve MiRoom kullanan kullanıcılar varsa onların tecrübelerini de okumak isterim.
Ben de de Eu BETA yüklü ve Redmi Note 8.
Aynı yerde Şifreli yazıyor.

Yüklerken bu benim tercihim değildi.
Belki kendiliğinden yüklemişte olabilir ya da TWRP de hatalı bir işlem yapmış olabiliriz.

Bu arada siz ne yaptınız.

Oyla:

SertaGE

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sertaç
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Sistem Mühendisi
Konular
20
Ben de de Eu BETA yüklü ve Redmi Note 8.
Aynı yerde Şifreli yazıyor.

Yüklerken bu benim tercihim değildi.
Belki kendiliğinden yüklemişte olabilir ya da TWRP de hatalı bir işlem yapmış olabiliriz.

Bu arada siz ne yaptınız.
İşte bu enteresan.

Bende TWRP değil de OrangeFox Recovery var. Normalde siz herhangi bir işlem yapmadan şifreli olması da ayrıca enteresan. Herhangi bir şirket uygulaması veya profili var mı cihazınızda?

Oyla:

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
İşte bu enteresan.

Bende TWRP değil de OrangeFox Recovery var. Normalde siz herhangi bir işlem yapmadan şifreli olması da ayrıca enteresan. Herhangi bir şirket uygulaması veya profili var mı cihazınızda?
TWRP derken ben de de OrangeFox var.
Ayrica her hangi bir şirket uygulaması da yoktur.

Oyla:

Mrtayfreat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 6
Konular
65
Telefonu şifrele tam olarak ne işe yarıyor ? Okudum ayarlardan ama tam kavrayamadım.

Oyla:

SertaGE

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sertaç
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Meslek
Sistem Mühendisi
Konular
20
TWRP derken ben de de OrangeFox var.
Ayrica her hangi bir şirket uygulaması da yoktur.
OrangeFox ayarlarını bir kurcalayayım ben.
Telefonu şifrele tam olarak ne işe yarıyor ? Okudum ayarlardan ama tam kavrayamadım.
Cihaz hafızasını şifreleyerek koruma altına alıyor. Daha güvenli veri depolamanızı sağlıyor. Ancak günlük kullanım için açıkçası çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum.
Benim şirketime ait uygulamalar yalnızca iş profili ile birlikte yükleniyor ve iş profilini de şifreleme ile birlikte yüklemeye izin veriyor. Stock rom'da sorunsuz kuruyorum ancak EU rom'da takıldım kaldım.

Oyla:
Üst Alt