Haber MIUI 9 Hakkında Neler Biliyoruz?

MIUI 9 resmi olarak 29 Temmuzdaki etkinlikte Xiaomi tarafından tanıtılmıştı.

MIUI 9 bizim için iki alanda iyileştirmeye gidiyor. Bunlar;
  • Hız konusunda ilerlemeler yapılmış.
  • Akıllı asistan ile daha gelişmiş cihaz kullanımı sunuyor.
Tabi bu cümlelerin sizler için bir şey ifade etmesi için görsel olarak desteklenmesi gerektiğinin farkındayım.

Hız konusunu açıklayacağını düşündüğüm bu video paylaşmak istiyorum. Buna Xiaomi Lightning Fast adını veriyor.

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Lightning Fast terimini şimşek hızında diye çevirsek hata yapmış olmayız diye düşünüyorum. Peki bu Lightning Fast özelliği hangi özelliklerin birleşmesi ile oluşuyor?

Xiaomi bunun için üç ana özellik sayıyor.
  • Resim arama
  • Akıllı Asistan (Smart assistant )
  • Akıllı uygulama başlatıcısı (Smart app launcher)
Xiaomi'nin iddiası bu özellikler birleştiğinde yaptığımız işlemler için harcadığımız sürenin büyük oranda azalacağı. Ayrıca 50 civarında özellik yenilenmiş ve basitleştirilmiş.

Sistemin nasıl hızlı ve stabil çalştığını görmek için aşağıdaki videoya da göz atmamız lazım.

Bu videoda MIUI 9 (Çin versiyonu) yüklü MI6 , Huaewi P10 ( EMU 5.1) ve Samsung S8 (SE8.1) teste sokuluyor.

6 saatlik testler sonucunda MI 6 rakiplerine büyük bir fark attığı görünmekte.

Yine yapılan işlemci optimizayonlarına vurgu yapan aşağıdaki videoyu izlediğinizde MIU9'un başarılı sonuçlara imza attığını göreceksiniz.

Akıllı asistan ve akıllı asistan başlatıcısını şu an sadece Çince için aktif olması ve Türkçe için neler getireceğini bilmediğimiz için atlıyorum.

Resim Arama Özelliği:

MIUI 9 ile birlikte daha akıllı bir resim arama özelliği ile tanışıyoruz. Aramak istediğiniz kelimeyi yazdığınızda size bununla alakalı resimler ve videolar bir liste halinde gösteriliyor.

Sessiz Mod:

Yeni eklenen sessiz Mod ile telefonumuzun gelen bildirim ve aramalarda sesli olarak bizi uyarmasını engellemesini engellemiş oluyoruz.

Ses kontrol tuşlarının üzerine silent ve DND modlarının eklendiğini görüyoruz.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

DND modunda ise ses ve titreşim ile uyarılarda kapatılmış oluyor. Burada bize çeşitli zaman aralıkları sunuluyor. Bunlar;
  • Her zaman
  • 30 dakika
  • 1 saat
  • 2 saat
  • 8 saat

Bildirimler :

Xiaomi MIUI9 ile birlikte bildirim konusunda iyileştirmeler yaptığını ifade ediyor.

Bunu bildirim filterelerini devreye sokarak yapacağını ifade ediyor. Bildirim filtreleri ile önemsiz bildirimlerin gösterim sıklığını ayarlamanız mümkün olacak.

Önemli gördüğünüz uygulamalardan gelen bildirimleri ise daha sık görmeniz sağlanıyor.

Ana Ekran :

Ana ekran özelleştirmelerinde de değişikliğe gidildiğini görüyoruz. Bu ekranda kullanıcıların daha hızlı işlem yapabilmesi için üç kısım bulunacak.

Bu kısımlar şunlar oldu:
  • Duvar Kağıdı
  • Widget
  • Ana Ekran Ayarları
İsterseniz bu özelliğe ait videoya göz atalım.

Ekran Bölme

Ekranı bölme özelliği de MIUI9 ile bizi resmi olarak karşılıyor. Yine Xiaomi bu özellik için verimlilik artışı sağlayacağını belirtiyor. Bu özelliğin 5.5" ve üzeri ekran boyutları için kullanışlı olduğunu ifade edelim.

Peki ekranı nasıl bölüyoruz?

• Menü tuşu düğmesine hafifçe dokunarak "En Son Uygulamalar" moduna giriyoruz
  • Ardından sol üst taraftaki "Bölünmüş Ekran Modu" na hafifçe dokunuyoruz
  • En son uygulamalardan bölmek istediğiniz uygulamayı seçin, ardından üst parçaya sürüklüyoruz.
Ekran bölme ile ilgili videoya göz atalım.

Picture In Picture Modu

Bu özellik çoğumuzun en çok beklediği özelliklerden biriydi. Cihazımızla bir işlem yaparken ekranın belli bir bölümünde de videonun oynatılması kulağa hoş geliyor.

Bu özellik ön ayarlarda kapalı olarak geliyor. Bu özelliği aktif edebilmek için ;

Ayarlar ->Sistem Uygulmaları ->Mi Video-> Kullanıcı Deniyimi Programı -> Picture in picture modunu aktif et seçeneklerini izlememiz gerekiyor.

Daha sonra Mi Browser uygulamasına gidip video sitelerinde (youtube,dailymotion, vs. ) videoyu açıp sağ üstteki butona tıklıyoruz. Aşağıdaki resme göz atınız.

Bu özelliği açıklayan videoya göz atalım.

Kilit Ekranı :

MIUI 9 ile beraber kilit ekranında kısayollar ile tanışıyoruz. Burada telefonun kilidini kaldırmadan hızlı bir erişim imkanına kavuşuyoruz.

Dosya Yöneticisi:

MIUI 9 ile beraber dosya yöneticisinde de küçük iyileştirmeler yapılmış. Bunlardan biriside artık gerçek zamanlı olarak dosya transferi işlemlerinde (kopyalama,taşıma,yapıştırma) veri hızı gösteriliyor.

Bu özelliğe ait videoyla yazımıza son verelim.

Güncelleme ( 28/07/2107)

Mustafa Çoşkun tarafından hazırlanana Redmi Note 4X MIUI 9 videosunu haberimize ekleyelim.

Bu yazı 28/07/2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Editör Notu: Bir Aylık Andorid ve MI kullancısı olarak yazılarda hatalar yaparsam lütfen anlayışla karşılayın. Windows Phone platformundan sonra bu sisteme alışmak biraz zaman alacak.

Son düzenleme:

msy

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Semih
Cihazım
Mi 6 (Yknda)
Konular
13
Çok güzel açıklayıcı konu elinize sağlık :)

akdrhmz

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Xiaomi Mİ 9 SE
Konular
28
güzel iyileştirmeler var ancak benim beklediğim 1. bildirim alanında ve kilit ekranında mesajlara vs. hızlı yanıt verebilme özelliği 2. nougat ile gelen simgeye uzun basınca açılan kısayollar (çok işe yarayan noktaları oluyor)

ft81

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
Mi5S
Konular
28
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mustada Çoşkun tarafından hazırlanan Redmi Note 4X MIUI9 videosu yazının sonuna eklenmiştir.

dewvo

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kamil
Cihazım
mi5s
Konular
0
MIUI 9 resmi olarak 29 Temmuzdaki etkinlikte Xiaomi tarafından tanıtılmıştı.

MIUI 9 bizim için iki alanda iyileştirmeye gidiyor. Bunlar;
  • Hız konusunda ilerlemeler yapılmış.
  • Akıllı asistan ile daha gelişmiş cihaz kullanımı sunuyor.
Tabi bu cümlelerin sizler için bir şey ifade etmesi için görsel olarak desteklenmesi gerektiğinin farkındayım.

Hız konusunu açıklayacağını düşündüğüm bu video paylaşmak istiyorum. Buna Xiaomi Lightning Fast adını veriyor.

Lightning Fast terimini şimşek hızında diye çevirsek hata yapmış olmayız diye düşünüyorum. Peki bu Lightning Fast özelliği hangi özelliklerin birleşmesi ile oluşuyor?

Xiaomi bunun için üç ana özellik sayıyor.
  • Resim arama
  • Akıllı Asistan (Smart assistant )
  • Akıllı uygulama başlatıcısı (Smart app launcher)
Xiaomi'nin iddiası bu özellikler birleştiğinde yaptığımız işlemler için harcadığımız sürenin büyük oranda azalacağı. Ayrıca 50 civarında özellik yenilenmiş ve basitleştirilmiş.

Sistemin nasıl hızlı ve stabil çalştığını görmek için aşağıdaki videoya da göz atmamız lazım.

Bu videoda MIUI 9 (Çin versiyonu) yüklü MI6 , Huaewi P10 ( EMU 5.1) ve Samsung S8 (SE8.1) teste sokuluyor.

6 saatlik testler sonucunda MI 6 rakiplerine büyük bir fark attığı görünmekte.

Yine yapılan işlemci optimizayonlarına vurgu yapan aşağıdaki videoyu izlediğinizde MIU9'un başarılı sonuçlara imza attığını göreceksiniz.

Akıllı asistan ve akıllı asistan başlatıcısını şu an sadece Çince için aktif olması ve Türkçe için neler getireceğini bilmediğimiz için atlıyorum.

Xiaomi MIUI9 ile birlikte bildirim konusunda iyileştirmeler yaptığını ifade ediyor.

Bunu bildirim filterelerini devreye sokarak yapacağını ifade ediyor. Bildirim filtreleri ile önemsiz bildirimlerin gösterim sıklığını ayarlamanız mümkün olacak.

Ana ekran özelleştirmelerinde de değişikliğe gidildiğini görüyoruz. Bu ekranda kullanıcıların daha hızlı işlem yapabilmesi için üç kısım bulunacak.

Bu kısımlar şunlar oldu:
  • Duvar Kağıdı
  • Widget
  • Ana Ekran Ayarları
Ekranı bölme özelliği de MIUI9 ile bizi resmi olarak karşılıyor. Yine Xiaomi bu özellik için verimlilik artışı sağlayacağını belirtiyor.

Peki ekranı nasıl bölüyoruz?

• Menü tuşu düğmesine hafifçe dokunarak "En Son Uygulamalar" moduna giriyoruz
  • Ardından sol üst taraftaki "Bölünmüş Ekran Modu" na hafifçe dokunuyoruz
  • En son uygulamalardan bölmek istediğiniz uygulamayı seçin, ardından üst parçaya sürüklüyoruz.
Yeni temaları zaten artık bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Yazının sonunda Gadget tarafında yapılan MIUI 9 inceleme videosunu eklemek istiyorum.

Güncelleme: 28/07/2017

Mustafa Çoşkun tarafından hazırlanan Redmi Note 4X ile MIUI9 videosubu haberimize ekliyoruz.

Editör Notu: Bir Aylık Andorid ve MI kullancısı olarak yazılarda hatalar yaparsam lütfen anlayışla karşılayın. Windows Phone platformundan sonra bu sisteme alışmak biraz zaman alacak.

Bu yazı 27/07/17 tarihinde yayınlanmıştır.
Estagfurullah. Cok guzel, aciklayici bir paylasim olmus kardesim eline koluna saglik. bu paylasimla bizleri aydinlattin miui 9 un neleri yaptigi hakkinda.

edo35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
erdal
Cihazım
Xiaomi mi6
Konular
4
güzel iyileştirmeler var ancak benim beklediğim 1. bildirim alanında ve kilit ekranında mesajlara vs. hızlı yanıt verebilme özelliği 2. nougat ile gelen simgeye uzun basınca açılan kısayollar (çok işe yarayan noktaları oluyor)
Kilit ekranında cvb verebilme bence iyi değil. Yani tuş kilidi açılmadan cvb verilirse iş ortamından vs herhangi biri özelimize girmiş olur.

eymenygt

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eymen
Cihazım
Mi5 3/64
Konular
3
Kilit ekranında cvb verebilme bence iyi değil. Yani tuş kilidi açılmadan cvb verilirse iş ortamından vs herhangi biri özelimize girmiş olur.
AOSP romlarda bulunan kilit ekranından cevap yazma özelliği sadece ekran kilidi açılınca mümkün oluyor. Cevapla tuşu çıkıyor bastığınızda şifrenizi veya deseninizi girmenizi istiyor.

edo35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
erdal
Cihazım
Xiaomi mi6
Konular
4
Hızlı cvb vermiş olmuyoruz o zaman, :)

eP_362

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Redmi 4 Prime
Konular
0
Bende tek parmakla bildirimi genişletme bekliyordum.

macrinus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
13
Ben iphonedeki ekranın en üstüne basınca sayfanin en üstüne çıkma özelliğini seviyorum. Keske xiaomiye de gelse

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt