MIUI 9 Global Kararlı Sürüm OTA ne zaman dağıtılmaya başlanır?

UnicornKnight

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Konular
1
Selamlar arkadaşlar; geçen yıl bir iş ziyareti için memlekete gitmem o arada da ziyaret ettiğim amcamın benim halen kullanmakta olduğum cihazımı (HTC 10) çok beğenmesi, kendisinin de yıllardan beri epey eski bastırmatikli* bir Nokia modeli kullanıyor oluşundan dolayı hazır babam da birkaç haftaya kadar memlekete gideceği için güzel bir jest yapıp amcama göndermek üzere Hepsiburada üzerinden bir Mi 5s satın aldım.

Yanılmıyorsam geçen haftadan bu yana çeşitli teknoloji portallarında MIUI 9 güncellemesinin de yayınlandığını duyduğum için amcamın daha sonra orada bununla uğraşamayacağını düşünerek (hemen hiç akıllı telefon deneyimi olmayan yaşlı bir insan nihayetinde) bu güncellemeyi yapmak üzere cihazı kutusundan çıkarıp şarj ettim, akabinde herhangi bir kullanıcı hesabı tanımlamaksızın güncelleme prosedürlerini takip ettim, fakat cihaz en son 8.5.4.0 Global ROM'a kadar yükselip bundan sonrasında herhangi bir yeni güncelleme olmadığı uyarısı göstermeye başladı.

Evet forumda çeşitli başlıklarda arkadaşların bir hayli detaylıca anlatıp tarif ettikleri ve anladığım kadarıyla hemen hepsi Root erişimi ile TWRP gibi bir Custom Recovery gerektiren bu işlemlere girişmek istemiyorum. Zira hediye edeceğim bir cihazın bu işlemler esnasında oluşacak beklenmedik bir durum neticesi tuğla haline gelmesi gibi bir risk almak istemediğim gibi daha ileride yayınlanacak OTA güncellemelerini de sorunsuzca almasını arzu etmekteyim. Dolayısı ile öğrenmeyi arzu ettiğim husus Mi 5s için MIUI 9 Global Kararlı ROM'un OTA dağıtımına dair herhangi bir takvim tarihinin belirlenmiş olup olmadığıdır, zira buna dair Google üzerinde yaptığım aramalarda doğru düzgün bir bilgiye ulaşabilmiş değilim, karşıma sürekli olarak Mi 5 ve Mi 5s Plus ile ilgili haberler çıkmakta.

Cihazı en geç önümüzdeki ayın 8'ine değin elimde tutabileceğim, zira babam 9'u sabahı itibariyle memlekete uçacak, dolayısı ile bahse konu tarihten sonra cihaza doğrudan bir erişimim olmayacağı için herhangi bir işlem yapabilmem mümkün olmayacak. Bu nedenlerden dolayı açmış olduğum bu başlık umarım lüzumsuz bir konu kalabalığına neden olmamıştır, konuya dair muhtemel bilgi paylaşımları ve yönlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam yayınlanan resmi takvime göre Aralık ayı başında güncelleme gelecek ancak bu takvim değişebiliyor. Daha erken veya daha geç olabilir.

Güncelleme yayınlandığında, amcanız her hangi bir wifi ağına bağlanıp gelen bildirimi onaylarak güncellemeyi yükleyebilir. Yüklemezse de çok sorun olmayacaktır çünkü 8.5 sürümü oldukça kararlı çalışan ve belirgin bir hata olmayan bir sürüm. Sizin onun yanında olmanıza gerek olmayacaktır. Telefonu gönderebilirsiniz :)

clericuzieo

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Xiaomi mi 5s
Konular
5
Peki sunu bilen varmi? Mi5 ve mi5splus icin gelen ota güncellemesi neden mi5s icin 1 ay gec verilirki?

UnicornKnight

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Konular
1
Hocam yayınlanan resmi takvime göre Aralık ayı başında güncelleme gelecek ancak bu takvim değişebiliyor. Daha erken veya daha geç olabilir.

Güncelleme yayınlandığında, amcanız her hangi bir wifi ağına bağlanıp gelen bildirimi onaylarak güncellemeyi yükleyebilir. Yüklemezse de çok sorun olmayacaktır çünkü 8.5 sürümü oldukça kararlı çalışan ve belirgin bir hata olmayan bir sürüm. Sizin onun yanında olmanıza gerek olmayacaktır. Telefonu gönderebilirsiniz :)

Hızlı geri bildiriminiz için teşekkür ederim, umarım ay başında gelir ve ben cihazı göndermeden evvel güncellemeyi yapabilirim.

Peki sunu bilen varmi? Mi5 ve mi5splus icin gelen ota güncellemesi neden mi5s icin 1 ay gec verilirki?

Mukayese kabul görür mü görmez mi tam emin değilim, fakat emin olun bir HTC sahibi olsaydınız bu ve benzeri konularda çok daha fazla sitemkar ve öfkeli olurdunuz. Eğer HTC 10'un alamet-i farikası olan üstün fotoğraf ve ses kalitesi konusunda Mi 5s, 5s Plus ve Mi 6'da donanımları fazlasıyla yeterli olduğu halde Root erişimi yoluyla üçüncü parti yazılım flashlamma gereksinimleri/zorunlulukları olmasa (bankacılık uygulamalarına olan gereksinimlerim ve ilintili güvenlik endişelerim nedeniyle Root erişimine ve derleyicilerinin güvenilirliği sorgulanabilir olan üçüncü parti uygulamalara kesinlikle olumlu bakmıyorum.) ben de çoktan bir Mi 5s ya da daha iyisi bir Mi 6'ya terfi etmiştim sırf bu güncelleme sıkıntıları yüzünden. Düşünün ki tek bir cihaz için 4-5 farklı bölgeye ait ROM var ve özellikle Google'ın yayınladığı dönemsel güvenlik yamalarını içeren güncelleştirmeler kesinlikle eş zamanlı bir şekilde tüm sürümler için dağıtılmıyor.

Sadece ve sadece neredeyse ürün gamındaki neredeyse ilk örnekler olan çok eski cihazları için bile halen güncelleştirme yayınlıyor oluşu/destek verişi (ki bunlar cihazları yaşayan ölü raddesinde ağırlaştırıp kullanılamaz hale getiren değil, tam aksine ömrünü uzatan güncellemeler. Diğer üreticilerde böyle olmadığına sanırım hemen hepimiz ilk elden yaşayarak şahit olmuşuzdur) Xiaomi'yi ciddi manada bir adım öne taşıyor, hali hazırda vaziyet böyleyken bu yaşanan gecikmeleri Xiaomi'nin ince eleyip sık dokumasına yorabiliriz. Zira Mi 5, Mi 5s ve Mi 5s Plus arasında donanım spesifikasyonuna dair farklılıklar (hatta Mi 5s'in 3GB/64GB ve 4GB/32GB sürümlerini de dahil edelim buna) mevcut ve adamlar her cihaz için en sorunsuz güncellemeyi yayınlama çabasındalar.

szm428

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
szm428
Cihazım
Mi 5s
Konular
6
mi5s ile birlikte geçirdiğiniz vakti inş güzelleştirecek google uygulamaları; (bu uygulamalar için herhangi bir ek yetkiye,root v.b. gerek yoktur, uygulamalar güvenlidir.)

google kamera (linkte)
(fotoğrafların kalitesini gerçekten fark edeceksiniz.) (android v7.0 (miui9) ve üzeri için :

mi5s için aşagıdaki google camera uygulamasını tavsiye ederim.
miui 9 için link

ayarları:
config camera hdr+ nexus 6p seçin
model pixel xl secin
hdr+ high veya istediğiniz seviyeye ayarlayın
gelişmiş ayarlardan > portrait modunu aktifleştirin.
uygulamayı son uygulamalar dahil tamamen kapatın, tekrar açın google pixel deki gerçek portre modunu menüde göreceksiniz. herhangi bir root işlemi gerektirmez.

google fotoğraflar uygulamasınıda kurun, miui galeri uygulaması portre fotoğrafları, seri çekim v.b. fotoğrafları gösteremeyebilir.

miui 8 için link (android 6.0'dan dolayı kısıtlı sürüm, tüm özellikleri desteklemez örn: portre modu yok.)

orj. link kaynak:

pixel launcher (linkte , miui arayüzünü tavsiye ederim; daha hızlı) (çekmeceli kullanımı sevenlere. ana ekrandayken herhangi bir bölgede aşağı kaydırarak bildirim ve kısayol penceresine, yukarı kaydırarak uygulama çekmecesine, sağa kaydırarak google asistan sayfasına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.)

orj.link kaynak:
ekran görüntüsü:

android messages (çoklu mesaj (sms) gönderimi özellikli.gelişmiş ayarlardan seçebilirsiniz.belli bir mesaj uzunluğundan sonra mms'e otomatik çevirmez.miui9 da daha iyi çalışıyor. varsayılan uygulama olarak kullanabilirsiniz.)

google dökümanlar (bulut depolama)

google e-tablolar (bulut depolama)

google slaytlar (bulut depolama)

google fotoğraflar (fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedekleyebilirsiniz.fotoğraflarınız için ücretsiz ve sınırsız yedekleme imkanı sunar.)

photoscan (basılı resimleri hızlı ve en iyi bir biçimde telefon kameranızı kullanarak taramanızı, belgelerinizi hızlı bir şekilde taramanızı ve paylaşmanızı sağlar.)

Ekli dosyalar

• Launcher3-aosp-debug.apk
    2,2 MB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:

iyeser35

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Xiaomi
Konular
8
Mi5s ile Birlikte geçirdiğiniz vakti güzelleştirecek Google uygulamaları; (Bu uygulamalar için herhangi bir ek yetkiye v.b. gerek yoktur, uygulamalar güvenlidir.)

Google Kamera (Ekte)
(Fotoğrafların kalitesini gerçekten fark edeceksiniz.) (Android v7.0 (miui9) ve üzeri için : MGCB_7.0H_C2API_Full_PXL2_v.1.4_60FPS_noburst_v3.apk dosyasını Android v6.0 (miui8) için Camera_com.google.android.GoogleCamera.apk dosyasını indirip kurunuz)
miui 8 için link goo.gl/DN8EKr

Orj. Link Kaynak:

Pixel Launcher (Ekte) (Çekmeceli kullanımı sevenlere)

Orj.Link Kaynak:

Android Messages (Çoklu mesaj (sms) gönderimi özellikli.mms e çevirmez.) ( )
Google kamera apk isminde 60 fps yazıyor. 60 fps video çekebiliyor mu hocam bu uygulama?

UnicornKnight

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Konular
1
aralık ayının ilk haftası ve 3'te 1'lik dilimi sona ererken halen Global sürüme dair ortada bir OTA dağıtım mevcut değil, elle kurulum için mevcut imajlar da her ne hikmetse (öyle sanıyorum ki güncelleme yeterince test edilmediği ve hatalar barındırdığı için geri çekildi, hatalardan arındırılmış yeni bir sürümü kullanıma sunana değin öncülünü imaj olarak dahi resmi kanallardan dağıtmıyorlar) resmi kaynaklar yerinde 3. parti ayna sunucular üzerinden dağıtılmakta ve hali hazırda kurmuş olanlar da birçok sorun bildirmekte.

eh yapacak pek bir şey yok şu durumda, yarın sabah erken saatler itibariyle cihazı kendisi için satın almış olduğum amcama yolluyorum. artık bir ihtimal kutusuna geri yerleştirmeden evvel desteklenen cihazlar arasındaysa TeamViewer'ın QuickSupport ve cihaza uygun özelleştirilmiş ek paketini kurarım. (o kadar çok cihaz listelenmiş ki tek tek bakmaya üşendim paketlerin hepsine) güncelleme dağıtılmaya başlandığında da uzaktan erişimle kurulumu gerçekleştiririm.

bayon

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi MİX/ Mi4
Meslek
Kabin Memuru
Konular
31
aralık ayının ilk haftası ve 3'te 1'lik dilimi sona ererken halen Global sürüme dair ortada bir OTA dağıtım mevcut değil, elle kurulum için mevcut imajlar da her ne hikmetse (öyle sanıyorum ki güncelleme yeterince test edilmediği ve hatalar barındırdığı için geri çekildi, hatalardan arındırılmış yeni bir sürümü kullanıma sunana değin öncülünü imaj olarak dahi resmi kanallardan dağıtmıyorlar) resmi kaynaklar yerinde 3. parti ayna sunucular üzerinden dağıtılmakta ve hali hazırda kurmuş olanlar da birçok sorun bildirmekte.

eh yapacak pek bir şey yok şu durumda, yarın sabah erken saatler itibariyle cihazı kendisi için satın almış olduğum amcama yolluyorum. artık bir ihtimal kutusuna geri yerleştirmeden evvel desteklenen cihazlar arasındaysa TeamViewer'ın QuickSupport ve cihaza uygun özelleştirilmiş ek paketini kurarım. (o kadar çok cihaz listelenmiş ki tek tek bakmaya üşendim paketlerin hepsine) güncelleme dağıtılmaya başlandığında da uzaktan erişimle kurulumu gerçekleştiririm.
Ben muiu nun otomatik güncelleme kurma işlemi olduğunu da biliyorum. Yani şöyle güncellemeyi gün içinde bulup otomatik indiriyor gece 3 ile 4 aralığında da otomatik kuruyor diye biliyorum. İlgili ayar güncelleyici uygulamasında Otomatik güncellemeler seçeneği ile ulaşılabiliyor. Açık mı kontrol edin isterseniz

Üst Alt