Haber Microsoft'tan Kullanıcıları Memnun Edecek, Devrim Niteliğinde 'Güncelleme' Kararı

Kullanıcıların kimi zaman tepki gösterdikleri Windows 10 üzerinde güncellemelerin kontrol edilememesi durumu, Microsoft'un hamlesiyle tarih oluyor.

Bilindiği üzere Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının güncelleştirmeler üzerinde karar vermesine imkan tanımıyordu. Windows 10'un 6 ayda bir yaptığı otomatik güncelleştirmeler artık kullanıcı kararında olacak. Diğer güncelleştirmeler içinde aynı durum söz konusu. Bu kararla şirket, Windows 10 üzerindeki en büyük değişiklik kararını 'güncelleştirmeler' konusunda almış oldu.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Kullanıcılar, farklı yöntemler kullanarak güncelleştirmeleri kapatabiliyordu ancak bu şekilde hiçbir güncelleme alınamıyordu. Şimdi ise kullanıcılar istedikleri güncelleştirmeleri alabilecekler. Microsoft'un resmi blogundan yapılan açıklamalara göre; bundan sonra gelecek olan güncelleştirmelerin bildirileceği, kurmak isteyip istememenin ise kullanıcıya bağlı olduğunu ve istediği zaman indirip kurabileceği belirtildi.

Daha önce Windows 10 Professional sürümünde bulunan 35 günlük erteleme süresi, Windows 10 Home sürümü içinde getirilmiş durumda. Bu kısımda ise süre 7 güne indirilmiş ve kullanıcılar bu güncelleştirmeleri art arda 5 kez erteleme yapabiliyorlar.

Windows 10'da uzun zaman aralıklarıyla gelen büyük güncellemeler ise 18 ayda bir gelecek ve bu güncelleştirmeler hakkında kullanıcıların tercihleri olmayacak. Büyük özellikler içeren bu güncelleştirmeler zorunlu olarak yüklenecek.

Windows 10 için yeni bir özellik güncelleştirmesi olan 19H1 kodlu güncelleştirmenin, 2019'un Nisan ayında kullanıcılara sunulması planlanıyor. Windows düzenlemeleri, kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri gibi yeni özelliklerin olacağı güncelleme için çalışmalara başlayan şirket, önümüzdeki haftalarda bu özelliklere yenilerini de ekleyebilir.

İşte yeni güncelleme ile gelmesi beklenen bazı yenlikler ve geliştirmeler:

Windows Shell

• Görev çubuğunu, Başlat menüsünü ve Windows Shell beyazını daha açık hale getiren yeni bir ışık teması
  • Giriş ekranında yeni Akrilik bulanıklık efektleri
  • Sürüklenebilen ve taşınabilen yeni emoji paneli
  • Emoji panelinde yeni emojiler ve ek sayfalar
  • İnternet bağlantısı kesildiğinde sistem tepsisinde yeni bir "küre" simgesi
  • Bir uygulama tam ekran açıldığında otomatik olarak açılan Odak Yardımı
  • Eylem Merkezi'nde özelleştirilebilen hızlı eylemler
  • Eylem Merkezi'ndeki hızlı eylem alanında yeni bir parlaklık kaydırıcısı
  • Varsayılan duvar kağıdında daha açık renkler ve daha düz bir estetik dizayn
  • Ekran alıntısı aracının uygulama pencerelerini kolayca taramasını sağlayan yeni bir özellik
  • Başlat ve Taskbar alanlarında Fluent Design özelliği ile ortaya çıkan yeni efektler
Ayarlar

• Windows Shell'i diğer uygulamalardan farklı bir renkte temalandırma seçeneği
  • Statik IP adresleri ve tercih edilen DNS sunucusu ayarlarının yapılandırılması dahil olmak üzere, gelişmiş Ethernet IP ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar uygulaması
  • Görev yöneticisinde, hangi uygulamaların monitör başına veya sisteme göre ölçeklendirildiğini gösteren bilgiler
  • Windows Hello ayarlarında daha temiz bir kullanıcı deneyimi
  • Yeni geliştirilmiş arama modu sayesinde, daha yüksek performans için dosya aramada ayrıntılı denetim
  • Depolama ayarlarında daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve yeni tasarım
  • Yeni bir sorun giderme sistemi
  • Windows Update için yeni bir düzen
Diğer değişiklikler
  • ADLaM belgelerini ve web sayfalarını Windows Ebrima yazı tipi ile görüntüleyebilme
  • Mikrofonunuz kullanımdayken sistem tepsisinde beliren bir mikrofon simgesi
  • Vietnamca Teleks ve Sayı tuşlu klavyeler
  • Indic Fonetik klavyeler
  • Dokunmatik klavyede daha fazla sembol
  • Caps Lock açıkken yanlışlıkla yazdığınızda sizi uyaran bir bildirim
  • Yeni ışık temasını destekleyen modern tasarımlı iletişim kutusu
Bu yeni özellikler Windows'un 19H1 kod adlı yeni güncellemesi ile beraber gelecek. Şu an güncelleme geliştirme aşamasında olduğundan, bu özelliklere ek olarak yeni birçok özellik de karşımıza çıkabilir.

Kaynak :

ynsyns

Mi9 SE (grus)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Mi9 SE
Konular
98
hocam eline sağlık bugün nisan güncellemsini kurdum fakat lite tema bende yok neden acaba? bilgin var mı?

Trissandom

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Pocophone F1
Konular
61
Bazen açık uygulamaları kapatma süresi çok uzadığından manuel kapatıyorum, bir keresinde güncellemeyi "kendi kendine" yapıyormuş, farkında değilim.
Kapatıp açınca paket eksik yüklendiğinden sistem çöktü. Bu otomatik güncellemelere çok sinir oluyorum, o kadar dosyayı heba ettim.
Bu yeni güncellemeden sonra vermesinler artık.

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
Güzel haber
keşke ADB sürücüleride kurulu gelse ))

PaRSTürK

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.....
Cihazım
.....
Konular
10
İşletim sistemiyle ilgili kritik güncellemeleri versin ona lafım yok olması gereken zaten ama tutupta benim Nvidia ekran kartı driverımı kendi kafasına göre otomatik indirmesin Windows 7 de bunlar ne güzel isteğe bağlıydı hayır tamam buldum kuruyorum dediği sürücü 2012 de çıkmış ekran kartımın CD'si ile birlikte gelen sürücü en son çıkan sürücüde 25/03'2019 da yayınlanmış herşeyi karman çorman ediyor.

Üst Alt