Rehber Mi8 Genel Bilgiler

Realahmet

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi8
Konular
6
Merhaba Sayın arkadaşlar,
Zaten çoğunu bu forumdan öğrendiğim bilgileri tek başlıkta toplayıp istifadenize sunmak istedim.
Benim gibi Xiaomi ile yeni tanışanlar için faydalı olacaktır.

SATIN ALMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Bootloader nedir? :
Cihaz başlatıldığı sırada işletim sistemini yüklemeyi sağlayan bir programdır.

Xiaomi Çin versiyou ve Global versiyon olarak 2 farklı Mi8 üretmektedir. Çin versiyonu telefonların bootloaderi kilitli, Global versiyonun ki ise açık olarak satılmaktadır.
Maalesef ülkemizde global diye satılan cihazların çoğu aslında bootloadera müdahale edilmiş Çin cihazları ve Xiaomi artık bu tarz cihazlara destek vermeyebilir.

Global olmayan cihazlar sorun büyük

Türkiye'deki bir çok satıcı, ithalatçı ve garanti firmasından bu tarz bir cihaz alıp ilerde sorun yaşayabilirsiniz.
İlla garantili olsun isterseniz 100 200 tl bakmadan forumun alışveriş sitesi yada işbirliği yaptığı Cepport tan almakta fayda var. En azından ciddi muhatap bulabilirsiniz.

Forumun alışveriş sayfası : MIUI Türkiye Market | Xiaomi satış noktası

XİAOMİ neden Bootloaderi kilitliyor

Tüketicilerin çoğu, gayri resmi / değiştirilmiş yazılımlar çalıştırdıklarını bilmezler ve bunun yerine Xiaomi'yi, karşılaştıkları güncellemeler veya hatalar nedeniyle suçlarlar.
( Sarz tuketimi, yavaslama, vb )
Daha da kötüsü, bazı satıcılar bilerek kötü amaçlı yazılım veya reklam yazılımları yükleyerek fazladan para kazanabilir. ( Bloatware, Crapware, vb )
Bir çok kullanıcı bilgisi , bankacılık , şifre vs risk altında girebilir gibi sebeplerden Xiaomi marka değeri zarar görecekti ve bu modifiye cihazları toplu olarak satmalarını engellemenin bir yolunu bulması gerekiyordu ve güm.

İlave bilgi : Xiaomi Telefonların İthalat Süreci ve Güvenilirliği

Toparlarsak ;
Bootloaderim açıkmı kapalımı? : Ayarlar/telefon hakkında/miui sürümü - 7 defa bas developer moduna geçtiniz uyarısı gelince- ek ayarlar/geliştirme seçenekleri/mi kilit açma durumu
Cihaz resmi mi sonradan global mi? :
Nasıl unlock edilir? : Mi8 Bootloader kilidi nasıl açılır? (Mi8 Unlock Başvuru İşlemi)

GELELİM ROM YÜKLEME BİLGİLERİNE

Burası çok önemli en ufak bir hata telefonu brick ( tuğla , kullanılmaz , çöp ) haline getirebilir.
Android işletim sisteminde 2 çeşit rom vardır. Stock rom ve Custom rom

Stock Rom nedir : Üreticinin telefona yüklediği resmi yazılım.
EDL Nedir :
Acil Durum İndirme Modu anlamına gelir ve cihazınızı açmak için yaygın olarak kullanılan tüm Qualcomm cihazlarında alternatif bir önyükleme metodudur.
Xiaominin cihazı kurtarmak için sadece servislerine erişim verdiği yetki de denebilir.
ARB Nedir : Google, Android 8.0 Oreo'daki özellik için destek ekledi ve Google'ın geri alma koruması, Android Verified Boot 2.0'ın (Doğrulanmış Önyükleme olarak da bilinir) bir özelliğidir ve cihazın eski, onaylanmamış bir yazılım oluşturmaya indirildiğini algılarsa, cihazın önyükleme yapmasını engeller. Saldırganların, bir istismara yatkın bir cihazda eski yazılımları yüklemesini önlemek için geri alma önleme koruması gereklidir. Xiaomi'nin devre dışı bırakılmazken Bir Xiaomi cihazında etkinleştirilmiş geri alma korumalı bir yapı kurduktan sonra geri dönüş yoktur. ( Normalde bootloader açıldığında devre dışı kalması gerekirken Xiaomi devre dışı bırakmayacak şekilde ayarlamış )

Özetle mevcut rom versiyonundan düşük bir versiyon yüklemeye çalışırsanız cihaz brick olur kurtarmak için lazım olan EDL yetkisini bulmak çok çok zor.

Rehber - Xiaomi cihazlarda Anti Rollback kontrolü nasıl yapılır

PEKİ ROM NASIL YÜKLENİR

OTA Yüklemesi : Over The Air
’in kısaltılmış halidir. Wifi ile otomatik güncelleme yapar ( Pil en az %50 olmalı ) Ayarlar - Telefon hakkında - Sistem Güncelleme

Manuel Yükleme : Resmi romlar için : sayfasını ziyaret edip telefonumuza uygun romu indiriyoruz

Önemli olan doğru versiyon doğru paketin yüklenmesi
Örnek : Rus romu , Çin romu , Eu rom , Stable rom , Developer rom gibi farklılıklar var.

ayarlar/telefon hakkında/sistem güncellemesi/ üç nokta/ güncelleme paketi seçin kısmına tıklayıp telefona indirdiğiniz seçin ve yükleyin.

Fastboot Yöntemi : Mi Flash Tool aracı ile cihazlara yüklenebilen *.tgz uzantılı ROM dosyalarıdır. Bu yazılımlar Xiaomi firması tarafından yapılan orijinal yazılımlardır ve cihazınızda yaşayabileceğiniz pek çok sorunun çözümünü bu metot ile sıfırdan rom kurarak düzeltebilirsiniz. ( Bootloader kilidi açık cihazlar için )

Xiaomi Cihazlar İçin Fastboot ROM Kurma

Global Stabil rom

Xiaomi.eu Rom

CUSTOM ROMLAR

Custom Rom Nedir :
Custom ROM kullanmak, bize cihazlarımızla gelen Android işletim sisteminin ötesinde, özelleştirilmiş farklı altyapıları işletim sistemi olarak tercih etmek anlamına gelir. Custom ROM tabir edilen bu işletim sistemleri yine Android altyapısını temel olarak kullansalar da farklı avantajlar sağladıkları için tercih edilirler.

Root Nedir : işletim sisteminde her türlü değişikliği yapabilme hakkına sahip olma durumu. Telefondaki tüm yetkilerinizi açar. ( Süper kullanıcı )

Custom Rom yüklemek için öncelikle cihazın bootloaderı açık olması gerekir.
Önemli Not : Custom rom yüklediğinizde cihazınız garanti kapsamından çıkar. Servise yollamadan önce orijinal yazılıma geri dönmek gerekir.

1- TWRP Nedir ve ne işe yarar/nasıl kullanılır?
2- Mi8 icin twrp
3- Mi 8 Magisk ile Root (Bootlop Sorunsuz)
4-
5- Pixel Experience Rom

BONUSLAR

Google Kamera :

Stereo Speaker Test : Yükleme detayı : Link

Mimoji :

Face ID ve Ses Çözümü : Link

Ar Stickers : 1- yükleyin. 2- yükleyin ( Full paket ) 3- Google Kamerayı açın, menüden AR Stickers seçin.

Bildirim ışığı : Donanım olarak maalesef sadece beyaz ışık var

Volte aktif etme : Link

Google Measure : 1- yükleyin. 2- yükleyin. (Nesnelerin uzunluğunu ve yüksekliğini ölçmek için)

Sıkca sorulan sorular : Link

Değerli yorum ve beğenilerinizi esirgemeyin arkadaşlar giggle~~

Son düzenleme:

Realahmet

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi8
Konular
6
Elinize sağlık hocam, gerekli bilgileri tek konu altında toplamışsınız.

Konuyu sabitledim bu arada :)

Çok teşekkürler hocam. Çoğu bilgiyi bu forumdan öğrendik zaten. Ne mutlu benimde bir katkım olursa.

Son düzenleme:

bymcs

вчmcs
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MCS
Cihazım
Mi 8
Konular
11
Tüm gerekli bilgiler tek konuda
kendimde bir mi 8 kullanıcısıyım benim işime çok yarayacak bir konu Teşekkürler highfive~~

Erdem388

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdem
Cihazım
Mi 8
Konular
5
Ellerinize sağlık. Bilmediğim bazı bilgileri öğrenmiş bulunmaktayım. Teşekkürler

adilmusazafer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Adil Musa
Cihazım
Yi 2 4K
Konular
1
Çok güzel paylaşım olmuş benim için. Emeğinize sağlık. ArCore ArSticker ne oluyor bu arada?

adilmusazafer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Adil Musa
Cihazım
Yi 2 4K
Konular
1
Teşekkürler. Kurunca HDR+ Anroid 9 lazım gibi bişey yazdı. ARsticker e de tıkladığımda Durduruldu. Neyse global olarak yayınlanacak sanırım bunlar Google Camera ile.

Üst Alt