Rehber Mİ5s global stable dayken bootloader kilidini açma

drgood

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
5
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi mi5s için tek global stable sürümü olan 8.0.3.0 da maalesef ayarlarda unlock seçeneği yok ve bu durumda 19 mayıs ta çıkacak olan beta sürümünü birçok arkadaşımız yükleyemeyecek.
HATIRLATMA:Bu rehber 8.0.3.0 stable sürümünde geliştirici seçeneklerinde mi unlock menüsü olmadığı için unlock işlemi gerçekleştirilememesi üzerine hazırlanmıştır.Bu nedenle internetten unlock başvurusu gibi kısımları atladım.Eğer ilk defa unlock yapıyorsanız https://forum.miuiturkiye.net/konu/mi5-unlock-videolu-anlatim.5448/ bu linkteki kısımları takip edip internetten unlock başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Ben bu forumda cantara hocamıza sorduğumda böyle bi çözüm var bazıları fayda görmüş dedi ama verdiği site ispanyolcaydı.Ben de bu kaynağı sizler için çevirdim umarım faydalı olur.
öncelikle faydalanmak isteyenler için link :
google çeviri ile ingilizceye çevirince gayet anlaşılır oluyor ingilizcesi iyi olan arkadaşlar linki takip edebilirler.

Öncelikle kullanacağımız 2 şey var.

1)adb driverları:
2) Mi installer programı:

İlk olarak ayarlar hakkında kısmındandan miui sürümünüze 7 kere tıklayarak geliştirici seçeneğini aktifleştirip daha sonra ayarlar, ek ayarlar>geliştirici seçenekleri> usb hata ayıklamayı aktif hale getirmeniz gerekli.

İşleme başlamadan önce bu ikisini indirelim.Ardından (windows 10 için anlatıyorum) öncelikle ayarlar>güncelleştirme ve kurtarma>geliştirici modu nu aktif hale getiriyoruz.daha sonra ayarlar>güncelleştirme ve kurtarma>kurtarma>gelişmiş başlangıç seçeneğinin altındaki şimdi yeniden başlat seçeneğini seçiyoruz.Ve bilgisayarımıza şöyle bir ekran geliyor.Seçenekleri fotoğraflardaki gibi takip ediyoruz.
10058-dab91301f3621d701ac6796572b046d5.jpg
10059-1204be3f6306cbac9f9442626e510afd.jpg
10060-172c81cd27fc7f01f23ee0b9ff88f27a.jpg

Bunları takip edince bilgisayar yeniden başlıyor ve f7 basarak imza kabulunu atlıyoruz.böylece driver imzalamayı devre dışı bırakmış oluyoruz.

10061-f30ac10071bcc5a92555c00423b124a9.jpg

İndirdiğimiz adb i çıkartıp adb klasörü olarak C:/ nin altına alıyoruz ve klasörün içine girdiğimizde shift e basarak sağ tıklayıp powershell penceresini burda aç ya da komut penceresi aç kısmına tıklıyoruz.Daha sonra burdan adb devices yazıyoruz ve enter a basıyoruz.cihazımız bu arada bu bilgisayar yönetici yapılsın mı tarzı bi soru sorar her zaman seçeneğini tikleyip tamama basalım.

Şimdi geldik sıradaki işlemimize mi installer ı bilgisayarımıza kuralım.Benim düştüğüm hata mi pc suite kuruluyken kurulmaması ve sürekli mi pc suite in açılmasıydı aman dikkat.Kurarken her şeye onay verelim ve yes(si) diyelim.Kurduktan sonra telefonumuzun kapatma ve ses açma tuşlarına birlikte basılı tutalım telefonun mi pc suite yazan ekranı açılacak.

Şimdi yapacağımız işlem çok basit mi installer ı yönetici modunda çalıştırıyoruz.Global stable yazan kısma tıklayıp kısıma tıklayıp china stable ı seçeceğiz installa la rom diyeceğiz ve indirmeye başlayıp her şeyi kendisi halledecek.ve Karşımızda china stable rom çıkacak.
Bu romda geliştirici seçeneklerinde mi unlock status kısmı var.Artık bilgisayarımıza internetten mi unlock a internetten başvurup onay mesajı geldikten sonra unlock işlemini gerçekleştirebiliriz.

Ekli dosyalar

• 0.jpg
    0.jpg
    4,3 MB · Görüntüleme: 252
  • 1.jpg
    1.jpg
    4,4 MB · Görüntüleme: 241
  • 2.jpg
    2.jpg
    4,1 MB · Görüntüleme: 228
  • IMG_20170518_221803_HDR.jpg
    IMG_20170518_221803_HDR.jpg
    4,4 MB · Görüntüleme: 238
Son düzenleme:

ilkerxxx

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ilkerxxx
Cihazım
redmi note 4
Konular
1
Ben unlock yapmadan nasil yaptim.
Kabloyu soydum yesil ve siyah kablolara igne ile telefon kapali ve bilgisatara bagli iken kisa devre yaptim.
Telefon qualcomm durumuna dustu.
8.2.1.0 direkt miflash ile yukledim.

drgood

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
5
Ama bu yöntemin brick riski daha düşük ve yapılan işlemlerden çoğu(adb driverları unlock işlemi) falan zaten yapılması gereken şeyler o yüzden bi vakit kaybı da yok.

!! Cyber !!

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Metehan
Cihazım
Mi 5s
Konular
12
Allah razı olsun senden hocam anlattığın şekilde yaptım düzeldi direk bl açtım bundan sonra kilitli telefon kullananı :)

maverick27

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hüseyin
Cihazım
Xioami Mi5s
Konular
0
Bu işlemi yapınca telefondaki herşey siliniyor değil mi?

Progressive

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
3
Benim arkadaşım cepport tan mi5s almıştı telefon direk unlock lu geldi :)

drgood

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
5
Teşekkürler hocam umarım faydalı olur :)

Üst Alt