Rehber Mi5 Unlock == Videolu Anlatım==

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Xiaomi Mi5 Unlock işlemi nasıl yapılır?

Bu rehberi hazırladıktan bir süre sonra bazı gelişmeler yaşanmış ve bazı şartlar kaldırılıp bazı şartlar da eklenmiş, konuyu revize etme ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu nedenle konu revize edilmiştir.

Öncelikle bazı hususları belirtmekte fayda görüyorum. Ben anlatımlarımı bu işi hiç yapmamış birisinin anlayabileceği şekilde yapmaya gayret ediyorum. Bu nedenle çok fazla ayrıntıya giriyorum. Bu da bazı üyelerimizi rahatsız edebiliyor. Ancak özet şeklinde yapılan anlatımlarda da sonradan gelecek olan USB Debugging nerden açılıyor, EDL moduna nasıl giriyoruz, adb devices yazdığımda hiçbir cihaz bulunamıyor, fastboot komutu veriyorum ama telefonda hiçbirşey değişmiyor, Unlock butonuna basıyorum ama Phone not found yazıyor v.b. sorular kaçınılmaz oluyor.
Bundan sonrası için şöyle bir karar aldım. Önce özet şeklinde anlatım yapacağım, ardından da ayrıntılı şekilde. Elimden geldiği ve vaktim yettiğince bundan sonraki anlatımlarım bu şekilde olacaktır.

Haydi başlayalım.

Basit anlatım:

Unlock için 3 temel şartımız var.
  1. adresinden Unlock yetkisi için başvuru yapılmış olması, SMS ile onaylanmış olması ve SMS onayı geldikten sonra 72 saat geçmesi.
  2. Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında varsa Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) OEM unlocking (OEM kilit açma) seçeneğinin açılması ve Mi unlock status (Mi kilit durumu) seçeneğine girilip hesabınızın eklenmesi. OEM unlocking bazı cihazlarda bulunmuyor. Dolayısıyla onlarda sadece Mi unlock status'un açılıp hesap eklenmesi kafi.
  3. Adb ve Fastboot driverları yüklenmiş ve telefonu sorunsuz gören Win7 64bit yada Win10 64Bit bir bilgisayar.
Bunlar hazırsa Unlock yapabiliriz.
  • adresinden login olduğumuzda gelecek olan Download linkinden Unlock uygulamasını bilgisayarımıza indirip yüklüyor ve Run As Administrator (Yönetici olarak çalıştır) ile çalıştırıyoruz.
  • Telefonumuza, başvuru yaptığımız Mi hesabımızı ekleyip Mi Cloud'u aktif ederek Find my device özelliğini açıyoruz.
  • USB debugging (USB hata ayıklama) modunu açarak Fastboot moduna alıp bilgisayara bağlıyoruz.
  • Unlock butonuna basıp işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.
  • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp Bootloader kilidi açık şekilde yeniden başlayacak olan telefonumuz için güzel hayaller kurmaya başlıyoruz.

========================================================================

Ayrıntılı anlatım:

Şimdi ayrıntılı anlatıma geçelim. İçerisinde çok önemli ipuçları var. Bunları da okumanızı tavsiye ederim. Mesela, özellikle ADB sürücüleri konusunda çok sıkıntı yaşanıyor ve bu ipuçları içerisinde de basit ve uyguladığım her bilgisayarda başarıya ulaşmış bir çözümü var.

Unlock işlemi öncesinde, yapılması gereken bazı hazırlıklar var.

Öncelikle ekteki adb ve fastboot'un son versiyonları olan v1.0.39 dosyalarını indirip bilgisayarınızda bir yere çıkartın. Nereye çıkarttığınızın bir önemi yok. Yeterki nerede olduğunu bilin. ADB ve Fastboot ile ilgili işlemleri bu klasör içinden Shift+Sağ tık ile geçeceğiniz komut sisteminden yapacaksınız.
  1. Olarak Unlock yetkisi için başvuru yapılması gerekiyor. Telefon hangi Mi hesabıyla kullanılacaksa o hesapla başvuru yapılması önemli.
    • adresinden girildiğinde login olunacak ve sizi başvuru ekranı karşılayacaktır. Bazı üyeler (mesela bende olduğu gibi) siteye girdiğinde başvuru ekranı yerine download ekranı ile karşılaşabilirler. Bu zaten sizin Unlock için yetkili olduğunuz ve başvuru yapmanıza gerek yok manasına gelir.
      Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
    • Başvuru yaparken isminizi, ülke kodunuzu, telefon numaranızı ve niçin Unlock yetkisi istediğinizi yazıyorsunuz. Ben oğlumun başvurusunu resimdeki gibi yaptım.
    • Apply Now butonuna bastığınızda size SMS ile bir kod gönderilecek. Bu kodu, gelecek olan pencereye giriyorsunuz ve Next butonuna basıyorsunuz.
    • Kaydımızın alındığına dair bir mesaj ile başvurumuzu tamamlamış oluyoruz. Başvuru sonrası yaklaşık 10dk ile 10 gün içerisinde kayıtlı olan telefonunuza, yetki verildiğine dair SMS ile cevap gelecektir.
    • SMS geldikten sonra 72 saat beklemek gerekiyor. Eğer daha önce işlem yaparsanız "şu kadar saat bekleyiniz" şeklinde bir bilgi mesajı alacaksınız ve Unlock işlemi yapılmayacaktır.
  2. Olarak telefonu Unlock için hazırlamak gerekiyor.
    • Telefonda Unlock için başvurduğumuz Mi hesabının eklenmiş olması ve telefonu da görüyor olması gerekiyor. Yani hesabınıza girdiğinizde cihazınızı görmelisiniz. Mi Hesabınızı ekledikten sonra Mi Cloud'u aktif ederek Find my device özelliğini açıyorsunuz. 1 kez sitesinden login olarak Find my device'ın çalıştığını görmeniz işlemleri kolaylaştıracaktır.
    • ADB ve Fastboot'un telefonu görebilmesi için USB debugging'i (USB hata ayıklama) açıyoruz. Bunun için önce Developer options (Geliştirici seçenekleri) menüsünü aktif etmemiz gerekiyor.
    • Telefonun ayarlarına girip About (Hakkında) bölümündeki MIUI Version başlığına 7 kere tıklayarak Developer oluyoruz.
    • Additional settings (Gelişmiş ayarlar) menüsüne girerek Developer options (Geliştirici seçenekleri) menüsünü açıp USB debugging'i (USB hata ayıklama) aktif ediyoruz.
    • Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında şu resimdeki gibi OEM unlocking seçeneği varsa Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) OEM unlocking (OEM kilit açma) seçeneğini açıyoruz.
    • Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında şu resimdeki gibi OEM unlocking seçeneği yoksa bu adımı atlıyorsunuz.
    • Yine Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) Mi unlock status (Mi kilit durumu) seçeneğine girip hesabınızı ekliyorsunuz. Hesabınızın eklendiğine dair mesajı gördükten sonra çıkabilirsiniz.
  3. Olarak Driverların yüklenebilmesi için bilgisayarımızda 64 Bit Mi Flash uygulamasının yüklü olması ve telefonu hem adb hem de fastboot ile sorunsuz bir şekilde görüyor olması gerekiyor. En sorunsuz olan versiyonu aşağıda verdiğim 2016.04.01 64Bit versiyondur. Lütfen başka bir Mi Flash kullanmayınız.
    • Windows 10'un 1703 versiyonunda Mi Flash Tools uygulaması yüklenemiyor. Eğer bu versiyonu kullanıyorsanız Sanal olarak VmWare benzeri uygulamalar ile Win7 64bit yükleyip yada Win7 64 Bit bir PC bulup onunla işlemleri yapmanız gerekmektedir.
    • Uygulamaları yüklerken driverlar ile ilgili uyarılar alabilirsiniz. Hepsini, yükle ve devam et şeklinde onaylayın.

Artık herşeyimiz hazır bir şekilde SMS gelmesini ve aradan 72 saat geçmesini beklemekten başka yapacak işimiz kalmadı. Aşağıdaki resimde olduğu gibi mesajın geldiğini ve 72 saat geçtiğini varsayarak işlemlere devam edelim.

• adresine girdiğinizde başvuru ekranı yerine sizi download ekranı karşılayacaktır.
  • Download Mi Unlock butonuna basarak Unlock uygulamasını bilgisayarınıza indirip zipten çıkartın. Nereye indirdiğinizin bir önemi yok. Yeterki bilin.
  • İnen uygulamayı Yönetici (administrator) olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın.
  • Bilgisayarımızın telefonumuzu görebilmesi için Adb ve Fastboot driverlarının sorunsuz bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi telefonu bağladığımda adb driverları yüklenemedi. Bu şekildeyken Unlock işleminin tamamlanması mümkün değil. Yaşanan sorunların en önemli sebeplerinden bir tanesi budur.
  • Sorunu şöyle aşıyoruz: Öncelikle aşağıda verilen Google ve Xiaomi dirverlarını bir deneyin. Onlar çözüm olmazsa Browser'ımızı açıp arama kutusuna pdanet yazıp gelen sonuçlardan en üstteki siteye giriyor yada ne gerek var uğraşmaya diyerek yazıp direkt sitesine giriyoruz ve PDANet yazılımını indirip kuruyoruz.
  • Kurulum esnasında USB Debugging'i açmamızı isteyen mesajı gördüğümüzde USB Debugging'i kapatıp tekrar açıyoruz.
  • Bilgisayar adb driverlarını otomatik olarak yüklerken telefonda PDANet için RSA Fingerprint onayı isteyecek. Onu mutlaka onaylıyoruz.
  • Adb yetkilerini tamamlamak için komut satırından "adb devices" komutu vererek bilgisayar için de RSA Fingerprint onayını veriyoruz. Bu RSA Fingerprint'in anlamı "bu bilgisayar aracılığıyla adb üzerinden gelecek olan komutları kabul et" demektir. Görüldüğü üzere onay verilmeden önce unauthorized olan cihaz durumu, onaydan sonra devices olarak görülmektedir.
  • Yetkiyi aldığımıza göre telefonu kapatıp sonra ses kısma+power tuşlarına basarak Fastboot moduna girebilir yada bunun yerine "adb reboot-bootloader" komutunu vererek daha kolay bir şekilde Fastboot moduna geçebiliriz.
  • Şimdi cihaz Fastboot driverlarını yükleyecek. Driverların yüklenmesini bitirdikten sonra, "fastboot devices" komutu vererek sorun olup olmadığına bakabiliriz. Ben size göstermek için aceleci davranıp daha driverlar yüklenmeden komutu verdim ve gördüğünüz gibi herhangi bir cihaz görülemedi. Driverlar yüklendikten sonraysa fastboot modunda bir cihaz olduğu görülüyor.
  • Telefonu Fastboot modunda bağladığımıza ve sorun olmadığına göre artık Unlock uygulamasına geri dönebiliriz.
  • Anlaşmayı onayladıktan sonra Mi hesabımızı ve şifremizi giriyoruz. Unlock başvurusu yaptığımız hesabı gireceğiz dememe artık gerek yoktur sanırım.
  • Hesap ve bağlı telefon kontrol edildikten sonra Unlock butonuna basarak son aşamaya geçiyoruz.
  • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp arkamıza yaslanarak kendimize bir kahve ısmarlayabiliriz.
  • Eğer merak eden varsa, telefonu yeniden Fastboot moduna alarak "fastboot oem device-info" komutuyla unlock işleminin olup olmadığını kontrol edebilirler. true yazması unlock yapılmış manasına gelir. false yazıyorsa Unlock yapılmamış demektir.
  • Unlock olup olmadığını anlamak için bir diğer yol, Developer Options (Geliştirici seçeneklerinden Unlock durumuna bakabiliriz.
Şimdi videolu anlatıma geçelim.
Youtube linki :
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Bazı arkadaşlar başvuru sırasında IP ile ilgili yada mesaj sayısı aşımı oldu benzeri hatalar almaya başlamışlar. Bu sorunu da VPN ile Çin üzerinden bağlıyken başvuru yapmak ile çözmüşler. Siz de böyle hatalar alırsanız VPN ile Çin üzerinden bağlanıp başvuru yapın.

Gerekli dosyalar:

ADB v1.0.39 Platform Tools

Mi Flash 64Bit 2016.04.01 Sürümü

Google USB Drivers

yada

Xiaomi USB Drivers

yada

anlamli99

TaM35
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ergin
Cihazım
Mi5 Pro
Konular
6
Emeğine sağlık. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Kodu bugün aldık :)

sw33tking

Offical Developer
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer Faruk K
Cihazım
Redmi 6 Pro
Meslek
Technician
Konular
90
Hocam Ellerinize Sağlık, Çok Güzel Anlatım Olmuş. Zaten Sizin Geniş Kapsamlı Anlatımlarınızın Hayranıyım
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

gnys

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
samsun
Cihazım
redmi not 9 pro
Konular
46
Eywllh hcm on numara anlatım..

Redmi Note 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HsnCnKly

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Hasan CAN
Cihazım
Xiaomi Mi5
Meslek
Öğrenci
Konular
35
Ellerinize sağlık hocam

rexothek

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mesut
Cihazım
Mi5 64 Gb
Konular
2
Ellerinize sağlık. Çok faydalı bir anlatım olmuş...

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
Yönetici
Admin
Satış Sorumlusu
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
MI 5
Konular
124
chatin_62 hocam ellerine sağlık çok güzel bir anlatım olmuş..

Üst Alt