İnceleme Mi5 Pro / Mi5s / Mi5s Plus Farkları

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

27 Eylül 2016 tarihinde yapılan etkinlikle Xiaomi'nin yeni amiral gemisi modelleri olan Mi5s ve Mi5s Plus tanıtıldı. Daha önce tanıtılan Mi5 modellerini de göz önüne alırsak haliyle kullanıcılarımızın da akıllarında soru işaretleri oluştu. Burada Mi5'in daha önce tanıtılan modellerinden en üst donanıma sahip olan Pro modelini ele alarak tüm Mi5 modelleri arasındaki farkları küçük yorumlarla teker teker incelemeye çalışalım.

1. İşlemci

Mi5 ilk tanıtıldığı dönemin en üst düzey işlemcisi olan 2.15 çekirdek saat hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 820 işlemcisini kullanıyordu. Yeni tanıtılan S ve S Plus modelleri ise Qualcomm Snapdragon 821 kullanıyorlar. S modeli 2.15 hızında çalışırken S Plus modeli ise 2.35 hızında çalışıyor. Dolayısıyla S Plus modelinin en iyi işlemciye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2. Yazılım

Tüm Mi5 modelleri Android 6.0 üzerine inşa edilen MIUI 8 ile beraber geliyor. Dolayısıyla yazılım anlamında bu modeller arasında bir fark bulunmuyor.

3. Parmak İzi Okuyucu

Ürün tanıtımını yapan Lei Jun Mi5s'in en büyük özelliklerinden biri olarak Ultrasonik Parmak İzi Sensörü üzerinde oldukça fazla açıklama yaptı. Xiaomi mühendislerinin bu teknoloji üzerinde yıllardır çalıştıklarını belirtti. Ancak Mi5s Plus ve Mi5 Pro modellerinde Ultrasonik değil normal parmak izi sensörü bulunuyor ve bu özellik Mi5s'i bu alanda öne çıkartıyor.

4. Kızılötesi

S Plus ve Pro modellerinde (ve hatta mi4'te bile vardı) bulunan kızılötesi'nin neden Mi5s'e konulmadığını herhalde bizler gibi siz de anlamadınız... Yani Mi5s'te kızılötesi maalesef bulunmuyor.

5. Kamera

Kamera özelliklerine bakıldığında her modelin kendilerine özgü artıları ve eksileri var. Ön kamera tüm cihazlarda 4MP olarak tercih edilmiş. f/2.0 odak açıklığına sahip bu ultra piksel kameraların oldukça güzel işler çıkardığını önceki Mi5 modellerinden biliyoruz. Arka kamera konusunda ise; S Plus ilk çift kameralı Xiaomi cihazı olarak öne çıkıyor. 13 MP çözünürlüğe sahip çift Sony kamerası oldukça kaliteli resimler vaat ediyor. S modelinde ise 12 MP çözünürlüğünde ultra hassas bir kamera kullanılmış. Tanıtımda kullanılan kamera örnekleri mükemmele yakındı ancak marifet kameradan mı yoksa kamerayı kullanan kişide mi cihaz elimize geçince daha net söyleyebiliriz. Mi5 Pro modelinin artısı ise S ve S Plus modellerinde bulunamayan OIS desteği. Yani kamera konusunda şu model daha iyidir demek pek de mümkün değil. Son kullanıcının kullanım alışkanlıklarına göre her 3 model de öne çıkabilir.

6. Ekran Özellikleri

S Plus modelinde 5.7 inç boyutunda ve 550 nit parlaklığa sahip ekran kullanılırken, S ve Pro modellerinde 5.15 inç boyutunda ekran kullanılmış. Her üç modelin ekranları da 1080p çözünürlüğe sahip IPS LCD. Ancak S modeli 3D touch teknolojisini kullanan ekranı ile bi adım öne çıkıyor.

7. Hafıza Özellikleri

Cihaz hafızası her üç modelde de genişletilemiyor fakat 128GB'lık depolama alanının oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Pro ve S modelleri 4GB RAM kullanırken S Plus modeli 6GB'lık RAM kapasitesi ile bir adım önde.

8. Boyutlar

S Plus 154.6 x 77.7 x 7.95 milimetre'lik boyutları ile en büyük model. S ve Pro modelleri arasında ise ciddi bir en veya boy farkı yok ancak S modeli bir miktar daha kalın.

9. Batarya

S Plus kullandığı 3800mAh gücündeki batarya ile oldukça tatminkar olacak gibi görünüyor. 3000 mAh kullanan Mi5'ler gün içerisinde oldukça yeterli bir performans sunuyorlardı. S modelinde ise 3200mAh gücünde bir batarya tercih edilmiş. Dolayısıyla Pro'ya nazaran daha uzun bir batarya süresi beklememiz gerekir.

10. Fiyat

Daha önce 400$ seviyesinde satılan Pro modeli yeni gelen modellerle beraber ucuzladı ve 360$ seviyesine geriledi. S Plus 390$ ve S modeli ise 345$ fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Genel anlamda özellikler ile fiyatı kıyaslarsak benim tercihim S modelinden yana olur.

Son düzenleme:

zulkarneyn

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
fatih
Cihazım
redminote 3g
Konular
4
güzel inceleme olmuş elinize emeğinize sağlık.
bunların hiçbirisinde kablosuz şarj özelliği yok sanırım.xiaomi bu konuda kabloya devam diyor galiba :(
hevesle splus a odaklanmıştım:)

MGM Barut

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MUHARREM
Cihazım
Mi9T Pro 128gb
Meslek
Emekli
Konular
78
Teşekkürler Emre hocam,Mi5s ve Mi5s Plus modellerinde ki metal kasa sağlamlık için bir adım sayılırmı? ayrıca Mi5s model ultrasonik parmak izi okuyucu olan model daha önde gibi sanki.

mv_9522

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mürvet
Cihazım
Mi 9, Mi 2
Meslek
Mat. hocası
Konular
23
Teşekkürler hocam. İyi bir kıyaslama olmuş...

emrebegen

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
emre
Cihazım
mi5 pro
Konular
19
Saçma olmuş birindw olan digerinde yok fln

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meneter

Paran varsa Adamsın, Paran Yoksa Madamsın...
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi k20 pro
Konular
39
Eline sağlık hocam. Xiaomi kusara bakmasın ama bu özellikler için mi5 64 gb telimi değiştirmem. Umutlar mi note 2 ye ertelendi benim için. Hadi hayırlısı.

miuici

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Xiaomi Mi5
Konular
4
Elinize sağlık,mi5 ile devam bakalım mi6 nasıl çıkacak.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Elinize sağlık hocam. Ekran ve telefon boyutları gözönüne alındığında Plus ile çok iyi bir iş çıkartılmış. Ekranın 3D olmaması, parmak izi okuyucunun ultrasonic olmaması gibi özellikler ise telefonun bu çekiciliğine gölge düşürmekte.

Saçma olmuş birindw olan digerinde yok fln

Bence bir saçmalık yok. Herşeyi aynı olursa 2 cihaz olmasının ne önemi olur? Farklı olacak ki hangi model kimin en çok ihtiyacını karşılıyorsa onu alsın. İstediğiniz herşeyin aynı cihazda olduğu hangi model var?

Sent from my MI PAD 2 using Tapatalk

Son düzenleme:

vega1977

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Haşim
Cihazım
Mi5 pro
Konular
2
Neden stereo hoparlör yok bu telefonlarda sonradan takılır mı ikinci bir hoparlör sol daki hoparlör yeri boş ama olursa süper olur

Üst Alt