Rehber MI4'E CWM Recovery Yüklemesi, Wipe işlemleri Ve Cutom ROM Yükleme Rehberi

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
CWM RECOVERY YÜKLENMESİ
Merhaba arkadaşlar.
Xiaomi cihazlarına 4'ü resmi ve 1'i gayriresmi olmak üzere 5 yöntem ile Rom yüklenebiliyor. Bunlar;
1. Updater (Güncelleyici) uygulaması ile Rom yükleme;
2. Mi Recovery ile Rom yükleme;
3. Mi Flash Tool ile Fastboot'tan Rom yükleme;
4. Mi PC Suite ile Rom yükleme.
5. CWM Recovery üzerinden Custom Rom yükleme.

Şimdi 5.yöntem olan CWM Recovery üzerinden Custom Rom yükleme yöntemini göreceğiz. Tabi bunun için öncelikle telefonumuza CWM Recovery'yi yüklememiz, Wipe işlemlerini yapmamız ve Root yapmamız gerekmektedir. Wipe işlemleri telefonumuzu sıfırlayacağı için tabi öncesinde yedeklerimizi de almamız gerekmektedir.

Aslında CWM Recovery'yi yükleyebilmek ve Root yapmak için Root konusundaki işlemlerin aynısını yapacağız. Sadece o konuda CWM Recovery'yi geçici yüklemek yani bir dahaki açılışında yine kendi orjinal Recovery'si ile açılmasını sağlamak için
Kod:
Fastboot boot recovery.img
komutunu kullanmıştık. Şimdi kalıcı olarak yüklememiz gerektiği için aşağıdaki komutu kullanacağız:
Kod:
Fastboot flash recovery recovery.img
Aradaki tek fark bu.
Evet önce CWM yükleyip Root yapalım:

İhtiyaçlarımız:
  • Mi4 Telefon (Diğer tüm cihazlarda da aslında aynı yöntem kullanılabilir, belki dosyaları değiştirmek gerekebilir),
  • CWM Recovery dosyası (İçindeki recovery.img dosyasını kullanacağız),
  • Superuser Root dosyası (Recovery'den yüklenen versiyonu, bu dosyayı telefona kopyalamanız gerekiyor. İstediğiniz bir klasörün içine koyabilirsiniz),
  • Mini SDK dosyaları (Adb ve Fastboot dosyaları),
  • Mi Phone Manager Flash Tools Uygulaması (Driverlar için bunu yüklemek yeterli. Ayrıca ilerde Fastboot'tan rom yüklemek istediğinizde de bunu kullanmanız gerekecek).
Bunların hepsini Root konusundaki linklerden indirebilirsiniz.
http://forum.miuiturkiye.net/konu/recovery-degistirmeden-mi4u-root-yapma-videolu-anlatim.3455/

İşlemlere başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmamız gerekiyor.
  • Öncelikle Telefonumuzda Geliştirici modu aktif ediyoruz. Bunun için Ayarlardan Hakkında bölümüne girerek MIUI sürümü üzerine 7 kere falan tıklıyoruz. Kafanızı sayıya takmayın, siz tıkladıkça "Geliştirici olmanıza 5 adım kaldı", 4 adım kaldı, 3 adım kaldı v.b. mesajlarla uyarıyor. Sonunda zaten "Siz artık bir geliştiricisiniz" diye mesaj veriyor.
  • Geliştirici modunu açma amacımız, USB hata ayıklamayı (USB Debugging) açmaktı. Bunun için Ayarlardan Gelişmiş seçeneklere girerek en alttan bir önceki Geliştirici Seçeneklerini açıyoruz (Geliştirici olmadan bu menü görünmüyor). Burada USB Hata ayıklamayı aktif ediyoruz. Size eminmisiniz diye sorduğunda Tamam ile onaylıyorsunuz.
USB Hata ayıklamayı açmamızın sebebi de, telefonumuzda ADB ve Fastboot komutlarını çalıştırabilmekti. Artık işlemlere başlayabiliriz.
  • İndirdiğimiz dosyayı bir klasöre çıkartıyoruz. Bu dosyalardan Superuser'ı telefonumuzda herhangi bir klasöre kopyalıyoruz. Nereye kopyaladığınızın bir önemi yok, yeterki yerini hatırlayın.
  • Daha önce yüklemediysek, driverların yüklenmesi için Mi Phone Manager'i yüklüyoruz. Zaten bir püf noktası yok. Next next ilerliyoruz. Bir yerde sürücülerin imzasız olduğunu söyleyecek, yinede yükle seçeneğini seçerek yüklemeyi sürdürüp sona ermesini bekliyoruz. Driverların yüklenmesi bazen oldukça zaman alabiliyor, sabırla bekliyoruz.
  • Diğer dosyalardan Mini-SDK dosyasını da bir klasöre açıyoruz ve CWM dosyası içindeki recovery.img dosyasını da bu klasöre çıkartıyoruz.
  • Mini-SDK klasörü içindeyken pencere içindeki boş bir alana Shift+Sağtık ile tıklayıp, "komut penceresini burada aç" seçeneğini seçerek Dos ekranına düşüyoruz.
  • Telefonumuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz. Eğer driverlar yüklenmeye başladıysa sabırla işlemin bitmesini bekliyoruz. Daha önce yüklendiyse zaten hemen telefonu görecektir.
  • Kod:
    ADB devices
    komutunu vererek telefonumuzun görülüp görülmediğini test ediyoruz. Bu işlem aynı zamanda ADB'nin Bilgisayar ile Telefon arasındaki bağı kurmasını sağlayacak. Komutu verdiğimizde telefonumuzun ekranında bir imza onayı belirecek. Bu onayı vermezseniz telefon Offline olarak görünür. Tabi bir işlem yapılamaz. Onayı verince tekrar aynı komutu verdiğinizde telefonun Online olduğunu görmeniz gerekiyor.
  • Telefonun Fastboot moduna geçmesi için ister
    Kod:
    ADB reboot-bootloader
    komutunu verin ister telefonu kapatıp Ses Kısma ve Power tuşlarına aynı anda basıp biraz bekleyin. Her iki yöntemde de telefon ekranında Fastboot yazması gerekiyor.
  • Yine burada Driver yüklenmesi yapılabilir, sabırla yüklenmesini bekliyoruz.
    Not: Benim telefon bu sırada kapandı. Uzun süre bekleyince Fastboot moddan çıkıyor gibi bir durum var. Ama yukarda da yazdığım gibi önemli değil. Driverlar yüklendikten sonra (ekranda doğal olarak cihaz çıkarılmış yazısı belirecek, kaale almayın), Ses Kısma ve Power tuşlarına basarak yine Fastboot moda geçebilirsiniz.
  • Kod:
    Fastboot devices
    komutu ile telefonu görüp görmediğimizi kontrol ediyoruz. Zaten driver yüklendiyse görmeme gibi bir ihtimalimiz yok.
  • Telefonu görünce şu komutu yazarak telefonumuza CWM Recovery'yi yüklüyoruz.
    Kod:
    Fastboot flash recovery recovery.img
  • Bu komut sonrasında CWM Recovery telefonumuza yüklenmiş olacak.
    Şimdi Fastboot'tan çıkmak için telefonu restart edelim. Bunun için:
    Kod:
    Fastboot reboot
    komutunu veriyoruz. Komut sonrası telefonumuz yeniden açılacak.
  • Root için Recovery moduna geçmemiz gerekiyor. Yine ister Updater uygulamasından Reboot to Recovery mod seçeneğini kullanabilir ister
    Kod:
    ADB reboot recovery
    komutu ile ADB'den Recovery moda geçebiliriz.

Video sadece CWM Recovery yüklenmesini anlatmaktadır.

Youtube Link:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Root yapmak için işlemlere devam ediyoruz.
  • Telefon Recovery ile açıldıktan sonra Install from zip file seçeneğini ve ardından Install zip file from Sdcard seçeneğini seçerek telefonumuza kopyaladığımız Supersu dosyasını bulup onaylayarak yüklüyoruz.
  • Bu sırada Telefonumuz şu anda hangi System Partisyonunda çalışıyorsa (malum telefonumuzda 2 ayrı sistem partisyonu var), o partisyona yükle dememiz gerekiyor.
  • Yüklemeye başlamadan önce güvensiz bir dosya olduğunu ve yüklemek istediğimize emin olup olmadığımızı sorgulayan bir soru geliyor. Güvensiz olması, sistem partisyonunda değişiklikler yapmasından dolayıdır. Onayladıktan sonra telefonumuza Root işlemi yapılmış olacak.
  • Ana menüye dönüp oradan reboot ediyoruz.

Artık Root'lu ve CWM yüklü bir telefonumuz var. Bir sonraki mesajda Orjinal Recovery'den Wipe işlemlerini ve sonraki mesajda da Custom Rom yüklenmesi sırasında CWM Recovery'den wipe işlemi ve Rom yüklenmesini göreceğiz.

Diğer ilgili konular:
Root Yapma:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/recovery-degistirmeden-mi4u-root-yapma-videolu-anlatim.3455/

Updater (Güncelleyici) uygulaması ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/updater-uygulamasi-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3469/

Mi Recovery ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-recovery-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3471/

Mi Flash Tool ile Fastboot Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-flash-tool-ile-xiaomi-mi4e-fastboot-rom-yuklenmesi.3472/

Pc Suite ile Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/mi-pc-suite-ile-xiaomi-mi4e-rom-yuklenmesi.3473/

CWM Recovery Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...islemleri-ve-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/

Recovery'den Nasıl Wipe Yapılır:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...e-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/#post-32444

CWM Recovery ile Custom Rom Yüklenmesi:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/m...e-custom-rom-yukleme-rehberi.3474/#post-32445

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
ORJİNAL RECOVERY'DEN WIPE İŞLEMLERİ
Wipe işlemleri aslında oldukça basit ve video çekmeye gerek olmayan bir işlem. Ama gördüğüm kadarıyla bugüne kadar en çok izlenen video da P880 için anlattığım Recovery'den wipe yapma işlemi adlı video. Bu yüzden Mi4 için de video hazırlamak istedim. Ayrıca farklı olarak forumda en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan "telefon MI yazısında kaldı nasıl açabilirim" sorusuna da cevap olması yönünde bunu anlatmak istedim.
Bu video ve anlatım Orjinal Mi Recovery için olacak. CWM Recovery için bir sonraki mesajdaki Custom Rom yükleme videosuna bakılabilir.
  • Telefonumuz MI yazısında kalıp açılmıyorsa Wipe işlemlerini yaparak açılmasına engel olan sorunu giderebiliriz. Cihazların %90'ı wipe sonrası açılmaktadır.
  • Cihaz Mi yazısında iken Ses açma ve power tuşlarına basılı tutarak Recovery ekranı gelene kadar bırakmıyoruz.
  • Recovery geldiğinde English butonuna basarak ana menüye giriyoruz.
  • Wipe & Reset menüsüne giriyoruz.
  • Önce Wipe Cache butonuna basıp YES ile onaylayarak Cache partisyonu siliyoruz.
  • Wipe User Data butonuna basıp YES ile onaylayarak Data partisyonumuzu siliyoruz.
  • Wipe SDCard'a gerek yok. Bu telefonun dahili hafızasını siler. Eğer telefonumuzu komple sıfırlamak istiyorsak bunu da yapabiliriz tabiki.
  • Aklınızda bulunsun 4. buton olan Wipe All Data, yukardaki 3 partisyonu da siler. Ayrı ayrı yapmak yerine sadece bunula telefonu tamamen sıfırlayabilirsiniz.
  • Wipe işlemleri sonrası ana menüye dönüp Reboot botonuna basarak Boot menüsüne girip yanında (latest) yazan System hangisi ise onun üzerine tıklayarak telefonu yeniden açıyoruz.

Youtube Link:

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
CWM RECOVERY İLE CUSTOM ROM YÜKLEME

Her telefonda olduğu gibi Mi cihazlarda da Custom Rom'lar kullanılabiliyor. Bu anlatımda Ivan adlı arkadaşın yapmış olduğu Android Marshmellow 6.0 Rom'u kullanacağız. Romu aşağıdaki linkten indirip telefonumuza kopyalıyoruz. Nereye kopyalandığının bir önemi yok. Biz bilelim yeterli. :)
Ben 5.12.18 versiyonu indirmiştim. en.miui.com sitesinden takip edilerek yeni güncel romlar da yüklenebilir.

Konu linki:
Rom direkt linki:

CWM Recovery yükleyip Root yaptıysak ve Romu indirip telefona kopyaladıysak, Cihazı Recovery'den açarak başlayabiliriz.
  • İlk yapmamız gereken şey wipe işlemlerini yaparak telefonumuzu sıfırlamak. Bunun için 3 adımlı bir wipe işlemi yapacağız.
  • İlk olarak wipe data/factory reset seçeneğini seçip Yes ile onay vererek data partisyonunu sıfırlıyoruz.
  • İkinci olarak wipe cache partisyon seçeneğini seçip Yes ile onay vererek cache partisyonunu sıfırlıyoruz.
  • Üçüncü olarak ta Advanced menüsünden wipe dalvik cache seçeneğini seçip Yes ile onay vererek dalvik cache partisyonunu sıfırlıyoruz.
  • +++++Go Back+++++ ile ana menüye dönüyoruz.
  • Install zip menüsüne girip choose zip from sdcard seçeneği ile telefonumuzdaki rom dosyamızı buluyoruz. Dosyayı gösterirken telefonumuzun dahili hafızasına girebilmek için ilk gelen /sdcard/ dizininde 0'ı seçtiğimize dikkat edin.
  • Dosyayı gösterdikten sonra hangi system bölümüne yükleyeceğimizi soracak. Ben aktif olan System1'i seçiyorum.
  • Onay için Yes'i seçip romun yüklenmesini iziyoruz.
  • Root izinleri için gelen soruya Yes ile onay veriyoruz.
  • +++++Go Back+++++ ile ana menüye dönüyoruz.
  • reboot system now seçeneği ile telefonu yeniden başlatıyoruz.
  • Telefon yeni romumuzla açılacaktır. Güle güle kullanın.

Videonun sonunda Android Marshmellow 6.0 görüntülerini izleyebilirsiniz.

Youtube Link:

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Demek ki eksiksiz değil :)
Kurulum adımlarını ve ekran görüntülerini atarsanız nerde eksik yada yanlış yaptığınızı görebiliriz. Belki siz yaptığınızı zannediyorsunuz ama ekranda hata veriyordur.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadiraybar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Mi4
Konular
5
Demek ki eksiksiz değil :)
Kurulum adımlarını ve ekran görüntülerini atarsanız nerde eksik yada yanlış yaptığınızı görebiliriz. Belki siz yaptığınızı zannediyorsunuz ama ekranda hata veriyordur.

baştan anlatayım hocam

usb hata ayıklama açık,
driver lar yükledim.
cmd komutu üzerinden adb çalıştırdım.

ADB devices yazdığımda sayılar yazıyor ve devices yazıyor.
cmd üzerinden komutları uyguluyor (reboot flash vs.)
flash ok yazıyor ancak recovery girmeye çalıştığımda mi recovery ile açılıyor.

kadiraybar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Mi4
Konular
5
bu arada 6.0 mm a yüklemeye çalışıyorum.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Fastboot komutunun olduğu ekran görüntüsünü atabilir misiniz? Marshmallow olması da diğer bir etken tabi. Recovery dosyası farklı olabilir.

kadiraybar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Mi4
Konular
5
başka bi bilgisayar da tekrar deneyeyim , iş yerindeyim. hemen atıyorum ekran görüntüsü.

kadiraybar

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kadir
Cihazım
Mi4
Konular
5
durum bu hocam

Ekli dosyalar