Mod MI4 Windows 10 Mobile Continuum Yükleme(Registry Edit)

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Merhaba arkadaşlar,
Bilenler bilir Mi4 için Windows 10 Mobile işletim sistemi mevcut. Ancak her özelliği aktif olarak kullanamıyoruz. Bunlardan biri Continuum.Continuum, Mİcrosoft'un resmi olarak sadece üst seviye yeni cihazlarda kullandığı bir program ancak Xda'nın zehir gibi geliştiricileri diğer modellere yüklemek için bir yol bulmuşlar. Ne yazıkki bu yol Mi4 için geçerli değil. Ancak Mi4 için bir yol buldum. Bunu elimden geldiğince açık ve sade anlatmaya çalışacağım.

Bu anlatacaklarım en son stabil sürüm 14393.693 içindir.EKLEME ; Cihaz OTA ile 14393.953'e yükseltilmiş ve Continuum'un çalışmasında bir aksaklık görülmemiştir.Ancak 14393.953 yapısında Continuum güncelleme aldığı için 14393.693 yapısına ait Continuum dosyası bu yapıya uymamaktadır. Yeni link eklenmiştir. Hiçbir İnsider sürümünde Mi4 ile denenmemiştir!

Öncelikle cihazınızı Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik-Geliştiricler için yerden Geliştirici Modu'nu aktif ediniz.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Microsoft'un resmi güncelleme kaynağından Continuum dosyasını indirelim.

''Windows Mobile 10 Production Bundle - OS 10.0.14393.693 update for 000-TR based devices ''
Link :

''Windows Mobile 10 Production Bundle - OS 10.0.14393.953 update for 000-TR based devices ''
Link :

''Windows Mobile 10 Production Bundle - OS 10.0.15063.297 update for 000-TR based devices ''
Lİnk :

Bu indirdiğimiz dosyayı kolay erişmek amacıyla C diskine yeni klasör oluşturup atalım ve yeni klasörü cabs olarak adlandıralım.İçinde başka bişey olmasın çünkü içindeki herşey telefona güncelleme dosyası olarak verilecek.

Sonra bu dosyayı yükleyecek programı indirelim ve sıkıştırılmış halden açalım.Kolay ulaşmak amacıyla Masaüstüne atabilirsiniz. i386 adlı klasöre girelim.Resimde belirtildiği şekilde komut satırını açalım, izin isterse evet diyin.
Dosya :

Açılan ekrana resimdeki sarı kodu girelim ancak enter tuşuna basmayalım, bu sırada cihazımızın bilgisayara bağlı olması ve internetin kapalı olması gerekmekte. Ayrıca -Ayarlar-Güncelleştirme ve Güvenlik-Telefon Güncelleştirmesi yeri açık olmalı. : iutool.exe -v -p C:\cabs

Şimdi kodu gönderin ve dosya cihaza aktarılsın. Hata alacaksınız, aldığınız hata yukardaki fotoğraftaki gibi ise sıkıntı yok. İşlem kısa sürede biter bu sırada telefon ekranında güncelleme yüklenmeye başlar.Hazırlanmaya başlar. Cihaz ekranında güle güle yazısını görürsünüz ve cihaz kapanır .Açılırken çarklı ekranda açılır. Güncellemeyi 1-2dk içinde yükler ve cihaz normal açılır. Her güncelleme sonrasında olduğu gibi verileriniz taşınır .... işlemleri olur. Cihaz açılınca menüde Continuum uygulamasını görürsünüz. Ancak açmayın! Cihazı kapatın.Kabloyu çıkarın.

Cihaz kapalı iken ses açma ve güç tuşuna birlikte basarak BDS menüyü açın. Bu menü çok küçük. Fotoğrafa göre ilerleyin. Ses kısma tuşu ile 9.Mass Storage seçeneğine gelip güç tuşuna basıyoruz ve ekran gidiyor.Usb ile bilgisayara bağlıyoruz.

Bilgisayara bağladığınız anda usb bellek gibi MainOs adlı bir disk göreceksiniz. Bu Windows'dur işte. Sistem dosyaları yani. Bilgisayarınızda ki C diski ne ise telefondaki MainOs da odur.

Fotoğraflarda Belirtildiği gibi :
Windows\System32\Config\ yoluna gidiniz ve erişim izni veriniz. Biz SOFTWARE dosyası ile ilgileneceğiz. Şimdi kapatabilirsiniz o pencereyi, amacımız izni almaktı çünkü ilerde Regedit ile o dosyayı açarken izin sıkıntısı çıkabiliyor.

Şİmdi Regedit programını açın. Windows'un kendisinde vardır , başlat kısmında arama yerine yazarsanız bulursunuz.Uygulamanın adını tam yazın : regedit
İzin isterse verin.

Açılan yerde HKEY_LOCAL_MACHINE kısmına tıklayın.

Sol üstte dosya yazan yere tıklayın ve yığını yükle deyin.
Açılan pencerede biraz önce gösterdiğim SOFTWARE adlı dosyayı gösterin.

Anahtar adı olarak yazın bişeyler,mühim değil.
123 yazdım ben ve tamam dedim. Görüldüğü üzere yığın eklendi.Şİmdi 123 içerisinden belirtildiği gibi 123\Microsoft\Shell\Docking yerine gelip Docking'e tıklayınız.Sağ tarafta cihazınızın durumuna göre belki 0 ,belki 1 belki 5 tane girdi bulunur , önemli değil!

O kocaman beyaz yere (sarıyla çizdiğimde olur) sağ tıklayın ve yeni diyin. Dword 32bit olanı seçin.

Eklenen girdinin adını : EnabledForTest yapın. Ad ve büyük-küçük harfler önemli. Sonra çift tıklayıp değeri 0 yerine 1 yapın. Tamam diyin.

En son şöyle gözükmeli :

Bundan sonra 123 yazan yere tıklayıp üstte solda dosya kısmına tıklayıp yığını kaldır diyoruz. Soru sorarsa evet diyin.

Cihazımızı bilgisayardan ayırıp (mümkünse güvenle kaldır kısmından kaldırın) güç tuşana yeniden başlayana kadar basılı tutuyoruz.
Ve cihazımız açılıyor.

Artık menünüzde bulunan Continuum uygulamasına girip Miracast destekli hemen hemen her cihazda Continuum kullanabilirsiniz.

Mutlu Son!
Başka yerde yok! :)
Cihazınızda Oluşabilecek Olumsuzluklardan Şahsım ve miuiturkiye.net sorumlu değildir!

Son düzenleme:

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Birkaç Fotoğraf...
Mi4 Continuum...
Miracast destekli Notebook'a yansıtılmıştır.

(Nokia yazısına takılmayın, Interop Unlock ederken değiştirmiştim,kaldı öyle :) )

byAndroid

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Mi 5x
Konular
17
hocam elinize sağlık . Windows yazılımı hala geliştiriliyor mu ? Bu gelişmeleri nerden takip edebiliriz ?
Androide bakarak ilerleme kaydetmiş mi ? Bi aralar fena değildi de şuan hiç bilgi bulamıyorum stabilmi chaz ?

yoksun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ismail
Cihazım
mi4 lte
Meslek
turizm
Konular
19
Windows halen gelistiriliyor msft haber.comdan takip edebilirsiniz

hocam bu ozellik tam olarak ne ise yariyor bide en son guncellemede tel ℅100 turkce oluyor mu

osos11

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alperen
Cihazım
OnePlus 5
Konular
13
Eskiye nazaran gelişme var. Uzun süredir hem Mi4 hemde Lumia cihaza sahip biri olarak sistem ağırda olsa gelişiyor. Pİl kullanımı ve stabilite iyileştirilmiş.Kamera daha hızlı.Mi4 için konuşacak olursak; bildiğim kadarıyla çekirdek (kernel) geliştirmesi yapılmıyor , yapılıyorsada halka açık değil. Şunu da belirteyim Windows'daki kernel olayı Android'deki gibi değil. Tek kernel var. Toplu halde. Mİsal, bilgisayarlar için tek windows kurulum dosyası var ve biz onu birbirinden farklı donanımlara sahip bilgisayarlara kuruyoruz ve nitekim genellikle çalışıyor. Mobile içinde durum böyle, tek kernel var. Donanım algılanıp kernel donanıma göre ayarlanıyor. Bu Mobile için muazzam bir özellik çünkü port uygulamalırında çalışma verimini arttırıyor. Hata riskini azaltıyor. Tıpkı bu konuda yaptığımız gibi. Gene örnek olarak Lumia 1520 -830 yazılımını en alt seviye cihazlardan olan 525 e yükledim. Çalışmayan yok. Ben sadece cihazların yazılımını indiriyorum ve yazıyorum . Geri kalanı kendisi hallediyor.
Bildiğim kadarıyla sd801 kullanan windows cihaz mi4 ve htc one m8 . M8 için geliştirme yok, Mi4 içinde dediğim gibi ...
Ancak cihazda çalışmayan bir donanım\özellik yok. En azından test ettiğim kadarıyla görmedim.
En son insider yapısı olan 15055 yükledim Mi4'e. Sistem beta olduğunda belli başlı hataları var ancak ileride nasıl bir sistemin geleceğini belli ediyor. Son derece hızlı ve ram kullanımı çok iyi. Arkaplandan uygulama açma. Androidden kat kat daha iyi. Sistem boştayken 500mb civarı ram kullanıyor.
Genel olarak Microsof haberlerini takip ediyorum.

Sistem boştayken 15055 için Mi4 Ram kullanım Değerleri:

Sistem tam türkçe oluyor. Onuda yukarıda belirttiğim gibi Continuum özelliğini yükler gibidil dosyası yükleyerek çözüyoruz. Nasıl olsa dil dosyalarıda ortak . :)

Bu özellik cihazınızın ekranını kablosuz olarak bir bilgisayara ya da televizyon/monitöre yansıttığınızda özellikle Microsoft uygulamaların masaüstü sistemdeki gibi işlevsel çalışmasını sağlıyor. Mesela Microsof Edge , masaüstü ile aynı . Özellik olarak da görünüm olarak da. Office uygulamaları masaüstü gibi çalışıyor.Telefonu bilgisayardan hallice bir hale büründürüyor diyebiliriz.

Biraz uzun oldu ama, umarım yararlı olmuştur. :)

yoksun byAndroid

lazye

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
OnePlus 6
Konular
30
konu için çok teşekkürler boş bir günümde bende w10 a geçiş yapmayı düşünüyorum inşallah :D

byAndroid

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Mi 5x
Konular
17
sağolun hocam bilgiler için ; bende düşünüyorum ama bir türlü cesaret edemedik . Android kadar program desteği olmaması da yüklememde baş etken . Miui 9 da çıkmadı daha . Cihaza güç katacak bişeyler lazım :D

_CeKoCu_

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Aptal Adam
Cihazım
Mİ 5 , Mİ9 SE
Meslek
Danışman
Konular
33
Abi Windows mobile gözümde tutuyor seviyorum ya
En son mi4 brick yaptım üst model mi5 değişimi yaptılar wp seruvenide bitti

MI 5 cihazımdan gönderildi

yoksun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ismail
Cihazım
mi4 lte
Meslek
turizm
Konular
19
Osos11 hocam ağzıniza saglik aciklayici olmus

Windowsu cok begeniyorum ama bazi sorunlardan cok yukleyip.geri dondum kulaklik sesi baya kotu kamera odaklamada cok kotu sistem dili yari turkce yari ingilizce mod varmis full turkce yapan denemedim bide uygulama sıkıntı var guncelleme aliyor surekli bide surface telefon muhabbeti var sonbahara dogru kapsamli guncelleme gelcekmis heralde arayuzde baya bi degisecekmis aldigim bilgiler

endera

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ender
Cihazım
Redmi Note4G
Konular
12
Mi4 Prime için oluyor mu