Rehber Mi11T Pro TWRP ve Magisk Kurulumu (Basit Yöntem / Bütün Cihazlarda Geçerlidir.)

SelimAK

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim AK
Cihazım
Mi 11T Pro
Meslek
Paramedik
Konular
39
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhaba saygıdeğer MIUI Türkiye kullanıcıları,
Bu rehberimde sizlere Mi 11T Pro için güncel TWRP kurulum aşamalarını detaylı olarak anlatacağım. İşlem öncesi cihazınızın Bootloader kilidinin açık olması gerektiğini belirtmemde fayda var. Öte yandan bir bilgisayara da sahip olmanız gerekiyor. Bu şartları karşılıyorsanız anlatıma geçelim.

Dikkat! Yapacağınız yanlış işlemlerden MIUI Türkiye ve şahsım olarak ben sorumluluk kabul etmiyor, tamamen sorumluluğu size bırakıyorum.
TWRP Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Twrp Android cihazlar için geliştirilen, kullanıcıların custom rom, cihaz dosyaları yedekleme, geri yükleme ve sıfırlama gibi işlemleri yapabilecekleri bir custom recoverydir. Üreticinin ve Android'in orijinal recovery sisteminden daha gelişmiştir. Özel olarak güncellenir ve her Android sürümü, cihaz için özeldir.

Sık Sorulan Sorular

• Cihazım direnç / IMEI kayıtlı. Bu aşamada bu bilgilerim silinecek mi?
İşlemleri benim anlattığım şekilde ve doğru yaparsanız cihazınız brick olmaycak ve dolayısıyla IMEI bilgileriniz silinmeyecektir. Tabii yine sorumluluk size aittir.
  • TWRP'den sıfırlama yaparsam IMEI bilgilerim gider mi?
TWRP üzerinden yapılan sıfırlama işlemlerinde dirençli ve dirençsiz cihazların IMEI'leri silinmemektedir.
  • TWRP'den güncelleme yada rom yüklersem IMEI bilgilerim gider mi?
TWRP menüsünden yapılan güncelleme ve rom yükleme işlemlerinde bir hata yapmazsanız IMEI bilgileriniz silinmez.
  • TWRP yüklersem bootloader kilidim kapanır mı?
Bu aşamada cihazınızın sadece boot.img dosyasını değiştirdiğinizden bootloader kilidinizin tekrar kitlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

TWRP Nasıl Kurulur?
Öncelikle bu işlemler için root gerekmediğini söylememde yarar var. Sitede gezerken bir çok rehberde cihazın rootlu olması gerektiği ve magiskin kurulu olmadan TWRP'nin kalıcı olmayacağı yazılan bir çok rehber gördüm. Anlatacağım yöntemde root ve magisk şartı bulunmuyor ancak TWRP yüklemişken Magisk kurmak isterseniz size nasıl yapılacağını bu rehberde anlatacağım. İşlemlere başlamadan önce cihazınızda desen şifresi bulunuyorsa bunu dört haneli bir rakamsal parola ile değiştirin.

• Öncelikle bu işlemler için bir adet data kablosu, bir adet bilgisayar, biraz zaman, biraz internet ve elektriğinizin olması gerektiğini söylemeliyim.
  • Cihazınızın bootloader kilidinin açık olması gerekmekte ve güncel ADB sürücülerini kurmalısınız. ADB sürücülerinin nasıl yükleneceğini bilmiyorsanız bu forumdan detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.
  • Ardından Minimal ADB and Fastboot programını da bu bağlantıdan indirip bilgisayarınıza kurun. Kolaylık olsun diye masaüstüne kısayol çıkartabilirsiniz.
  • ADB driverınızı kurduktan ve sonra cihazınız için gerekli olan güncel TWRP sürümünü indirin. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken sadece cihazınızın kod adıyla uyumlu olması ve Android sürümünüze uygun olmasıdır. Diğer recoveryler sorun çıkartıp cihazınızı bir tuğlaya dönüştürebilir. Verdiğim link Vili kod adlı Mi 11T Pro cihazının TWRP imajıdır.
  • Daha sonra indirdiğiniz "twrp-3.7.0_12-v7.9_A13-vili-skkk.img" isimli dosyanın adını (isimde ve sürümde farklılık olabilir.) "twrp.img" şeklinde değişitirip indirdiğiniz "Minimal ADB and Fastboot" programının dosya konumuna kopyalayın.
  • Minimal ADB and Fastboot programını açıp cihazınızı fastboot moduna aldıktan sonra (Ses Kısma ve Power tuşuna aynı anda basılıp MI logosunda power tuşu bırakılmalı) gelen terminal paneline "Fastboot devices" komutunu yazmalısınız.
  • Bu aşamaya kadar her şeyi doğru yaptıysanız cihazınızın ismini terminal ekranında görmeniz gerekmektedir.
  • Bu komuttan sonra terminal ekranına "fastboot boot twrp.img" komutunu verelim. Bu komuttaki "twrp.img" kısmı ADB'nin dosya konumuna kopyaladığımız imaj dosyasının ismidir. Örnek olarak "Ahmet.img" yapsaydık "fastboot boot ahmet.img" yazacaktık. Bu detaylı bilgiyi de vereyim, lazım olur dedim.
  • Bu aşamayı da doğru yaptıysanız cihazınız kapanıp açılacak ve açıldığında TWRP ekranını görmüş olacaksınız. Rehberin başında da dediğim gibi cihazınızın parolasını desen olarak kullanıyorsanız dört haneli bir rakamsal parola ile değiştirmeniz gerekiyordu. Bu aşamada TWRP size kendi cihazınızın parolasını soracaktır. Eğer parolayı girmeden devam ederseniz TWRP cihazınızın dosyalarını size gösteremez. Cihaz parolasını TWRP üzerinden ilgili ekrana girip devam edelim.
  • Bu aşamada Türkçe dil desteğini seçtiyseniz ilgili TWRP ekranında "Gelişmiş" adı altında, en sol alt köşede bir kutucuk göreceksiniz. Buraya tıklayıp ilgili dört kutucuğun altındaki seçeneklerden aşağı kaydırarak "Flash Current TWRP" bölümünü bulup tıklayalım. Bu aşamada cihazınızın orijinal recovery imajını TWRP ile değiştirmiş olacaksınız.
  • İşlemleri doğru yaptıysanız şuandan itibaren cihazınızda TWRP Recovery kalıcı olarak kurulmuş durumda olacaktır. TWRP menüsünden "Yeniden Başlat / Sistem" menülerine girip cihazınızın açılmasını bekleyelim. Ardından cihazınızı kapatıp "Ses Açma ve Güç Tuşuna aynı anda basılmalı" TWRP Recovery menüsüne giriş yapabilirsiniz.
Magisk Nasıl Kurulur?
  • güncel magisk APK'sını cihazınıza indirip dosyanın uzantısını ".zip" olarak değiştirin. Örnek veriyorum "magisk.apk" olan dosya adımızı "magisk.zip" olarak değiştirelim.
  • Daha sonra cihazınızı TWRP ekranında başlatıp ilgili ekrana şifrenizi girdikten sonra Yükle yada Install menüsüne girip iligili "magisk.zip" dosyasına tıklayalım.
  • Ekranın alt kısmında bir ok göreceksiniz, bu oku sağa doğru çekip işlemlerin bitmesini bekleyelim.
  • Ardından cihazınızı yeniden başlattığınızda Magisk'in kurulu olduğunu göreceksiniz. Genelde güncelleme isteyecektir, bunu da Magisk üzerinden yapabilirsiniz.

Yazdığım bu rehber bütün Xiaomi cihazlar için geçerlidir. Mi 10, 11, 11T, 11T Pro üzerinde denenmiş ve başarılı sonuca ulaşmıştır. Rehber sürekli olarak güncellenecek ve detaylı fotograflar eklenecektir.

Son düzenleme:

Murat72

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Konular
0
O zaman her ay, hatta her hafta farklı farklı romlar deneyebiliriz.

2107113SR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SelimAK

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim AK
Cihazım
Mi 11T Pro
Meslek
Paramedik