İnceleme Mi WiFi Router Mini Mobil Uygulama Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 2

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Giriş: Alışveriş süreci
http://www.forum.miuiturkiye.net/ko...e-aliexpress-te-indirim-kuponu-kullanimi.html

1. Bölüm Unboxing ve Kurulum
İnceleme - Mi WiFi Router Mini Unboxing ve inceleme / Bölüm 1

3. Bölüm PC Uygulama ve Web arayüzünün kurulum ve kullanımı
İnceleme - Mi WiFi Router Mini PC Uygulama ve Web Arayüzü Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 3

Mi WiFi Router Mini Mobil Uygulama Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 2

MOBİL UYGULAMA İNCELEMESİ

Bu cihazın en önemli özelliği, uzaktan yönetime açık olması. Bu uygulama, cihazınızı uzaktan da yönetebilmenize olanak sağlıyor. Yani dışarıda da olsanız cihaza erişebiliyor, bilgileri görebiliyor, ayarlarını değiştirebiliyor, downloadlarınızı yönetebiliyorsunuz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bizi ilk olarak Dashboard ekranı karşılıyor. Burada, üst kısımda şu andaki Network trafiğini, orta kısımda her ne kadar Çince de olsa bazı uyarı ve bilgi mesajlarını, alt bölümde de kaç cihazın bağlı olduğunu, USB diskimizin boş alanını, Pluginler ile ilgili bir bölümü ve burada Akıllı Senaryo denilen,, Tasker diyebileceğimiz, şu olursa şu olsun, şu zamanda şu olsun gibi görevler tanımlanabilen menüler görüyoruz.
Ayarlar menüsünden incelemeye başlayalım. Daha sonra buradaki Cihazlar, USB, Tasker gibi bölümleri inceleyeceğiz.

AYARLAR MENÜSÜ:

Uygulamanın Dashboard ekranındayken Sol üst köşeden sağa doğru kaydırdığınızda ayarlar ekranı geliyor. Burada bizi eski versiyondan daha kapsamlı bir menü bekliyor. Bu menülere yukarıdan aşağıya doğru bir göz atalım;

1.Network optimizasyon :

Networkteki sorunları algılayıp, kanal yoğunluğuna göre kendisini farklı bir kanala ayarlayarak yayın yapabiliyor.

2.Album Backup :

Sanıyorum takılı olan USB diske bir şeylerin yedeğini alıyor. USB Diske ihtiyacı var.

3.Share Router :

Burada sanıyorum Router’ı yönetebilecek kişileri tanımlıyorsunuz. Menüler hep Çince olduğu için pek kurcalayamadım.

4.Advanced Settings :

Burada Wifi ayarları, harici internet bağlantısı ayarları, şifre değiştirme, restart, fabrika ayarları gibi menüler görüyoruz. Bunlara yukarıdan aşağıya doğru sırayla bakalım:

Wifi Settings’te, 2,4Ghz ve 5Ghz yayınlarını kapatıp açabiliyor, SSID isimlerini, şifre türlerini, şifreleri değiştirebiliyor, şifreleri unuttuysak sağdaki göze basarak görebiliyoruz.

Şifre türlerini WP2, WPA/WPA2 yada şifresiz olarak değiştirebiliyoruz.

External Network Setup’ta sanıyorum ADSL modemleri Bridge Mod ile kullanabiliyor yada Dial-Up bağlantılar kurabiliyoruz.

Bu menüyü anlayamadım. Güvenlik ile alakalı bir yere benziyor. Anti-rub Network diye bir şey olarak tercüme oluyor. Tehlikeli olabilir daha doğrusu bağlantıları kısıtlayabilir diye kurcalayamadım.

Password ekranında herşeyde olduğu gibi standart olarak, önce eski şifremizi sonra yeni şifremizi yazarak şifremizi değiştirebiliyoruz. Yanlış yazıp yazmadığımızı sağ taraftaki göze basarak görebiliriz.

Bir sonraki menüde Smart Speed Settings diye bir şey yazıyor. Hız kontrolü ile ilgili bir şey olsa gerek.

Bir sonraki menü Dil menüsü. Sırasıyla;
· System default
· Simplified Chinese
· Traditional Chinese Hong Kong
· Traditional Chinese Taiwan

Dilleri seçilebiliyor.

Bir sonraki menümüz Adından da anlaşılacağı üzere Restart menüsü. Kırmızı butona basıp cihazı yeniden başlatabiliyoruz.

Son menümüz kullanıcı deneyimini geliştirmek adına Xiaomi’ye bilgi gönderen servis. Eğer uygulamanın ve cihazın daha da gelişmesini istiyorsanız bu deneyim programına dahil olabilir yada en alttaki kırmızı butona basarak ayrılabilirsiniz.

Ayarlar menümüzde alt kısımdaki ikonlarda ilk olarak Feedback var.

Buradan çeşitli konularda, çeşitli geribildirimler yapılabiliyor.

Hemen sonra Upgrade menüsü geliyor. 1. Bölümde oldukça detaylı olarak burayı anlatmıştık. Kısaca resimlerle yeniden bir göz atalım.

1.Bölümde gördüğümüz güncelleme uyarıları artık yok. Çünkü sistem artık güncel. Eğer istersek manuel olarak ekranın altında bulunan Check for updates’e basarak kontrol yapabiliriz.

Bir sonraki menümüz başka bir Router’ı daha uygulamamıza ekleme menüsü.

Burada diğer routerı tarayarak onu da uygulamanın içine alabiliyorsunuz.

Evet, ayarlar menümüzün incelemesini tamamladık. Sırada Dashboard ekranındaki menüler var. Cihazlar menüsünden başlayalım.

CİHAZLAR MENÜSÜ:

Cihazlar menüsünde, Router’a bağlanmış olan cihazlar önümüze geliyor. Burada şu anda bağlı olan cihazlarımız renkli, şu anda bağlı olmayanlar ise Gri olarak görünüyorlar. Yeni versiyonda buradaki cihazların isimlerini üstteki resimde de gördüğünüz gibi kendimiz verebiliyoruz..

Bağlı olan cihaz isimlerine tıklandığında bağlantı ile ilgili veriler dışında cihazların internet bağlantılarının kapatılıp açılabildiği anahtarlar da konulmuş. Sanıyorum cihazların band genişliklerini de burada ayarlayabiliyoruz. Burada dikkat edilecek olursa, cihazlar ilk bağlandığında mac adresleri ile geliyorlar.

Daha sonra geri dönmek istediğinizde isim değişikliği ekranı geliyor.

İsim verirken bir kısıtlama yok. Annemin telefonu, babamın tableti v.b. isimler de verilebiliyor. Bu aynı marka cihazların bağlı olduğu yerlerde oldukça yararlı bir özellik.

Böylece Cihazlar Menüsü ana ekranında her cihazı kendi vermiş olduğumuz isimlerle daha net takip edebiliyoruz.

En alttaki + butonuna basarak yeni cihazlar eklenebiliyor. Butona bastığımızda ağımızdaki diğer Router cihazlarını aramaya başlıyor.

Eğer cihaz bulunamazsa böyle bir ekran geliyor ve mavi butona basarak yeniden arama yaptırabiliyor, X ‘e basarak menüden çıkabiliyoruz. Eğer bulursa büyü bir ihtimalle şifresini soracak ve menüye ekleyecekti. Elimde başka Router olmadığı için deneme imkanım yok.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Cihazlar menüsünden sonra şimdi USB Depolama’ya bir göz atalım.

USB DEPOLAMA MENÜSÜ:

USB bellek yada disk taktığımızda, üzerinde ne kadar boş alan olduğunu Dashboard ekranında görebiliyoruz. Üzerine tıklayıp içine girelim.

USB içeriği cihaz tarafından taranıyor.

Bildirim panelinde de USB ile ilgili bilgi geliyor.

İlk defa takılan bir USB ise 3 tane sekme pencere geliyor.

2.sekmede paylaşımı aktif edip;

3.sekmede hangi klasörleri paylaşacağımızı belirleyebiliyoruz.

Ardından dosya yöneticisi açılıyor.
Bu dosya yöneticisi ile;

USB’deki dosyaları açabilir;

Yeni klasör oluşturabilir;

Mobil cihazımızdan USB’ye upload yapabilir;

USB Çıkartma butonuna (Eject) basarak;

Confirm ekranından Uninstall butonuna basıp, USB’mizi güvenli bir şekilde çıkartabiliriz.

USB çıkartma işlemi sona erdiğinde dosya yöneticisi bu hale dönüyor.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Son olarak Tasker menüsünü inceleyelim.

TASKER MENÜSÜ:

Default olarak gelen bir Görev var.

Bu görevin üzerine tıkladığımızda ayrıntılarını görebiliyoruz. En üstte mavi bölüm görevi aktif yada pasif yapıyor. Şu anda OFF yani pasif durumda. Aşağıda ise günlük Saat 23.00 ibaresi görevin her gün akşam 11’de çalışacağını belirtiyor. Ne yapacağı ise hemen altında Çince olarak yazıyor ama tercüme ettiremedim. Sanıyorum Wifi’yi kapatıyor.

OFF yazısına bastığımızda durum ON durumuna yani aktif duruma dönüşüyor. Şimdi görev aktif duruma gelmiş oldu.

Sağ üst köşedeki … noktalarına tıklayacak olursak görevin adını değiştirme, editleme yada silme menüleri geliyor. Şimdi default olarak gelen örnek görevi inceleyelim.

Görev, şu zamanda, Router cihazımızda şu olsun şeklinde düzenlenmiş.

Zamanlamaya tıkladığımızda Başlangıç Kriteri ekranı geliyor. Günlük ve 23:00 olarak ayarlandığını görüyoruz. Üzerine tıklayalım.

Önümüze saat/dakika ayarı yapabileceğimiz bir ekran ve yukarıda da periyot görünüyor. Periyoda (Repeat) tıklayalım.

Periyotta
· Sadece 1 defa
· Günlük
· Hafta içi
· Kişisel
Şeklinde seçimler yapılabiliyor. Customize’ye tıklayalım.

Burada Haftanın günleri yazıyor. Yukarıdan aşağıya Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri seçilebiliyor.
Başlangıç Kriterinde zaman ayarları böyle yapılıyor. Şimdi “Ne Yapılacak” yada “Yapılacak Görev” de diyebileceğimiz menüye bakalım.

Yapılacak görevde görüleceği üzere Router cihazı seçilmiş. Yani işlem Router cihazı ile ilgili olacak. Hemen altında yapılacak iş görünüyor. Üzerine tıklayalım.

Burada önümüze zaman geliyor. Zamanı belirliyoruz.
Burada anlamadığım şey, bu menüde cihazın ne yapacağını belirleyemiyoruz. Sadece Close Wifi seçeneği var. Zaman konusunda anlamadığım ise, tamam wifi kapanacak ama saat 8’de mi kapanacak yoksa 8 saat süresince mi kapanacak, yoksa saat 8’e kadar mı kapanacak? Çünkü bir de görevi tetikleyen Saat 23.00 faktörü var.

Tasker’in ana menüsüne döndüğümüzde en altta ortada bulunan + tuşu ile yeni görevler oluşturabiliyoruz. Gelen bu pencerede öncelikle Görevi neyin başlatacağını Add Start Criteria yazan + butonuna basarak belirliyoruz.

Dokunulduğunda (Click to Start yazıyor ama neye click olacak onu anlamadım);

Belli bir saatte;

Belli bir cihaz bağlandığında;

Belli bir cihazın bağlantısı kesildiğinde;
Gibi kriterler belirlenebiliyor. Bu tasker olayı bayağı bir karışık. Üzerinde oldukça pratik yapmak gerekiyor.

Tasker menüsünü de inceledikten sonra sırada Download Penceresi var.

DOWNLOAD MENÜSÜ:

Dashboard’u sağ üst köşeden sola doğru çektiğimizde yada sağ üst köşedeki Download ikonuna tıkladığımızda Download menüsü geliyor. Burada mevut indirmeler ve indirilenler olarak 2 ayrı pencere mevcut. Şu anda bende USB takılı olmadığı için yeniden dene butonu görünüyor.
Ayrıca bu görüntü, telefon versiyonunun görüntüsü, tablet görüntüsünde aşağıdaki resimdeki gibi USB disk bağlayın uyarısı geliyordu.

USB disk bağlı değilken Download penceresinin Tabletteki görüntüsü bu şekilde.

Ekranın altında bulunan + butonuna basılarak KareKod okutarak yada link vererek indirme listesine ekleme yapılabiliyor.

Evet Mobil uygulamamızın incelemesini de tamamlamış olduk. 3. Bölümde PC tarafına bir göz atacağız. PC uygulamasının kurulumu ve kullanımı ile Web arayüzü bizi bekliyor.

Son düzenleme:

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Mi WiFi Router Mini Mobil Uygulama Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 2

HiddeNKinG' Alıntı:
@chatin_62 hocam şu uygulamanın apk dosyasını verir misiniz?

Link ilk konuda hocam. Buradan da yazayım.
http://www1.miwifi.com/app_download.html

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

KirkLee

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Ramms+ein
Cihazım
Samsung s5
Konular
4
2-3 sefer almayı deneyip hep sorun işe karşılaştığım ve alamadığım ürün hayırlı olsun, bir dahakine 2 tane sipariş verin vallaha hayra geçersiniz. Mi3, kulaklık ve powerbank alabildim ama bu ürün mi sitesinde satışı olmadığı için alamadığım üründür ne güzel de bir ürünmüş :)

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Re: RE: Mi WiFi Router Mini Mobil Uygulama Kurulum ve Kullanımı / Bölüm 2

KirkLee' Alıntı:
2-3 sefer almayı deneyip hep sorun işe karşılaştığım ve alamadığım ürün hayırlı olsun, bir dahakine 2 tane sipariş verin vallaha hayra geçersiniz. Mi3, kulaklık ve powerbank alabildim ama bu ürün mi sitesinde satışı olmadığı için alamadığım üründür ne güzel de bir ürünmüş :)

Teşekkür ederim hocam. Ben geçen sene tanıtıldığında kafaya takmıştım. Fiyat olarak uygun bir rakama düşmesini bekledim. Kullanamasaydım bile estetik olarak çok hoş göründüğü için vitrinde süs olarak durur diyordum :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Üst Alt