Yardım Mi Smart Home - Hareket algılayıcı - Zamana göre hareket Otomasyonu Sorunu

kayhanakartuna

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kayhan
Cihazım
Smart Home
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Kontrol Ünitesi Plugin Version : 4.31.5
Telefon Modeli
Mi Smart Home
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhaba,

Ben evde odalara Mi Led Color Smart Bulb ve Yeelight Color Bulb'lar, Hava Temizleme Cihazı vs almıştım. Ayrıca yine Mi Smart Home Security Kit'i de alarak evde bazı hareket algılayıcı dedektörler ile kurallar oluşturdum.

Örneğin Balkon kapısı açıldıktan 1 dk sonra kapanmazsa Hava Temizleme Cihazı Kapanıyor ve Kapı daha sonra kapandığında tekrar Çalışmaya başlıyor.
Veya Dış Kapı açıldığında evin ışıkları yanıyor ve Ana Hub'ın ışığı yanıyor, ve ses çıkartıyor.
Hareket dedektörleri ile de evdeki lambaların açılmasını veya hareketsizlik durumunda kapanmasını sağladım.

Ancak Sorunum şu,

Hareket dedektörleri veya kapı sensörlerinin bell bir zamandan devreye girmesini istiyorum. Bunun için Otomasyon tanımlamaları içerisinde zaman seçeni var, ve her iki durum da geçerliyse çalış özelliğini seçiyorum.
Örneğin:

Saat 19:00'dan sonra odada bulunan hareket algılayıcı hareket algıladığında Işıkların yanması, ancak Gün içerisinde yanmamasını ayalamak istiyorum.

Veya;

Ön Kapı Akşam saat 20:00'den sonra geldiğimde ve kapıyı açtığımda evin ışıkları yanmasını istiyorum.
Aynı şekilde Koridor'a taktığım ana hub'ın ışıklarının 20:00'de yanmasını ve Saat 04:00'de kapanmasını istiyorum vs

Ancak hareket dedektörlere saat atadığımda maalesef çalışmıyorlar. Saat atamasını kaldırdığımda sorunsuz çalışıyor sistemler. Ne yaptıysam zamana göre çalışmayı aktif edemedim :(

Hem Kontrol Ünitesi hem de Kapı ve Hareket dedektörlerinin ek ayarlardan saat ayrlarını İstanbul olarak seçip +03:00 saat olarak ayarladım ve Konum olarak Türkiye gözüküyor.
Lambaları Türkiye İstanbul MI Mağazasından, Smart Home Paketini'de hepsiburada'dan aldım. Ürünlerim Türkiye uyumlu ve piyasadaki Çince konuşan ve fişleri Avrupa standardında olmayan ürünlerden değil..

O kadar video seyredip, araştırma yaptığım halde bir türlü çözüm bulamadım, bazı forumlarda saat ayarlarından +05 veya +06 zaman dilimlerini seçin yazıyordu onları bile denedim. Ancak Ülke'yi hiçbir zaman değiştirmedim. Çin olarak ya da başka bir ülke olarak yapmak istemedim.

Bu Konuda destek hattını aradığımda bu formu'a yönlendiriyor.
Bu konuda sizden yardım ve yapmam gerekenler konusunda bilgi bekliyorum.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_0891.PNG
    IMG_0891.PNG
    169,1 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_0889.PNG
    IMG_0889.PNG
    167,4 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_0890.PNG
    IMG_0890.PNG
    178,6 KB · Görüntüleme: 4

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam öncelikle benim cihazlarım çin versiyon ve bölge olarak da china seçili. Global olan cihazlarımda dahi çin dışında bir bölge seçtiğimde hep sorun yaşadım. Bu nedenle hep bölge olarak çin kullanıyorum dolayısıyla ayarlarda farklılıklar olabilir.

Zamanlama ile yapılacak işlemlerde bende üç seçenek çıkıyor, bunlardan ilki başlangıç zamanını belirtiyor, ikincisi zaman aralığını ve üçüncüsü de kapanış zamanını. Birinci ve üçüncü seçeneklerden yaptığımda asla çalışmıyor, hep bir zaman aralığı belirlemek gerekli. Sizdeki ekran görüntülerine baktığımda sadece başlangıç zamanı görünüyor, sıkıntının nedeni bu olabilir.

İkinci olarak da mi home uygulamasını Türkçe kullandığımda farklı problemler yaşanıyor. Örneğin güvenlik kameralarının wechat üzerinden gönderdiği bildirimler ulaşmıyor bu nedenle uygulamayı (ve wechat'i) ingilizce kullanıyorum. Uygulama dili değiştirmeye de bir şans verebilirsiniz.

Oyla:

kayhanakartuna

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kayhan
Cihazım
Smart Home
Konular
1
Hocam öncelikle benim cihazlarım çin versiyon ve bölge olarak da china seçili. Global olan cihazlarımda dahi çin dışında bir bölge seçtiğimde hep sorun yaşadım. Bu nedenle hep bölge olarak çin kullanıyorum dolayısıyla ayarlarda farklılıklar olabilir.

Zamanlama ile yapılacak işlemlerde bende üç seçenek çıkıyor, bunlardan ilki başlangıç zamanını belirtiyor, ikincisi zaman aralığını ve üçüncüsü de kapanış zamanını. Birinci ve üçüncü seçeneklerden yaptığımda asla çalışmıyor, hep bir zaman aralığı belirlemek gerekli. Sizdeki ekran görüntülerine baktığımda sadece başlangıç zamanı görünüyor, sıkıntının nedeni bu olabilir.

İkinci olarak da mi home uygulamasını Türkçe kullandığımda farklı problemler yaşanıyor. Örneğin güvenlik kameralarının wechat üzerinden gönderdiği bildirimler ulaşmıyor bu nedenle uygulamayı (ve wechat'i) ingilizce kullanıyorum. Uygulama dili değiştirmeye de bir şans verebilirsiniz.
Çok teşekkürler cevap için

Evet bende sadece başlangıç zamanı seçiliyor, aslında bu da gayet normal.(En azından benim kurmak istediğim senaryolar için)
Çünkü belli bir saatten sonra başlayacak bir senrayoda tek bir saat yani başlangıç vermek yeterli. Zaten Gece yarısı 00.00'da zaman sıfırlanmış oluyor ve senaryo da otomatik olarak bir sonraki gün tekrar başlayacak şekilde yineleniyor.
Ancak söylediğiniz gibi özellikle Türkçe seçildiği için bu bölgede bu opsiyon çalışmıyor olabilir haklısınız. Bunun için Belki de Versiyon güncellemesi gerekiyor olabilir ama bu tabi seçeceğin olup çalışmamasını açıklamıyor.
Sonuç olarak seçeneklerin eksik olması, bazı özelliklerin Türkiye de olmaması anlaşılabilir bir durum, ancak olan bir seçeceğin çalışmamasını pek açıklamıyor yine de.
Eğer seçenek olarak koyuluyorsa çalışıyor olması gerekmez mi?

Yine de dediğim gibi destek ve cevap için çok teşekkürler, belki bu sorunu yaşayan veya çözüm üreten başka birisi de olabilir. Ya da belki, Çağrı Merkezi bu forum a yönlendirdiğine göre bir teknik destek ekibi okuyup buna cevap verebilir veya güncelleme talebi olarak alabilir.

Oyla:

kayhanakartuna

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Kayhan
Cihazım
Smart Home
Konular
1
Maalesef halen bu konuda hiçbir cevap alamadım.
Mi Türkiye yardım için bu sayfaya yönlendiriyor ama yardım alabileceğiniz bir muhattap olmaması, çok kötü.
Sanki bir şişenin içine not koyup denize atar gibi, bir sorunu yazıp, birilerinin şişeyi bulmasını (sorunu görmesini) ve içini açıp okuyarak cevap vermesini bekliyor gibi bir durum var ortada.

Mi Home Türkiye'den bir müşteri hizmeti yok mu acaba burada, eğer yoksa, neden buraya yönlendiriyorlar. Eğer varsa neden cevap vermiyorlar. Gerçekten anlamak çok güç...

Oyla:
Üst Alt