Rehber Mi Note ve Mi Note Pro parça değiştirme rehberi

golgeadamm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
69
Merhaba değerli forum sakinleri. Bir süredir keyifle kullandığım Mi Note telefonumun bataryasında yaşanan bir sorundan dolayı cihazı açıp bataryayı kontrol etmem gerekti. Bu arada Mi Note ve Mi Note Pro'nun bataryasını çıkartmanın diğer cihazlara oranla biraz incelik gerektirdiğini görme şansım oldu. Aynı incelik, ekran ve diğer parçaların değişimi için de gerekli. Ben de, parça değişimine ihtiyaç duyup da bunu kendi başına halletmek isteyecek arkadaşlar için mini bir rehber hazırlamayı kendime görev edindim. Zira bu telefonların batarya bağlantıları biraz farklı ve hassas. Aceleci bir şekilde çıkartılmaya çalışılması durumunda cihaza ve bataryaya büyük zarar vermek işten değil. Elbette bu rehber işin piri olmuş, telefon sökme ve takma işiyle haşır neşir olmuş arkadaşlar için rutin bir tekrar gibi olacaktır. Ancak benim esas amacım bu işte yeni olan arkadaşlara yardımcı olmak ve forumu böylesi bir konuyla biraz da farklı bir alanda biraz daha zenginleştirmek. Umarım bir işe yarar...

1. Adım:
Resimdeki gibi bir vantuzu cihazın arka kapağına sıkıca tutturun ve vantuzu çekerek cihazın kapağını, tırnaklarını kırmamak için dikkatlice çıkartın. Unutmayın ki bu kapağı cihaza sabitleyen 8 kadar tırnak bulunuyor.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

2. Adım:

Aşağıda halka içine alınmış olan tüm vidaları dikkatlice açın ve bu vidaların tuttuğu kapakları nazikçe çıkartın.

3. Adım:

Resimdeki gibi yassı bir araçla, bataryanın telefonla bağlantısını sağlayan d-sub konnektörünü dikkatlice ve nazikçe soketten çıkartın. Bunu yaparken plastik bir aparat kullanırsanız, anakarta ve devrelere zarar verme riskini de minimize etmiş olursunuz.

4. Adım:
Fotoğrafta gösterildiği gibi yine yassı ve ince bir aparatla -mümkünse plastik olması tercih edilmelidir- bataryayı cihazdan çıkartın. Bunu yaparken biraz zorlanabilirsiniz, çünkü bataryayı cihaza yapıştıran siyah şerit banlar bulunuyor bataryanın altında. Bu işlemde bataryayı çıkartmak için kullandığınız yassı aparatı çok fazla bataryanın altına doğru itmeyin, çünkü bataryanın altında devre bağlantı hatları da bulunuyor. Onlara zarar vermemek için sadece bataryanın altına girecek kadar itmeniz yeterli olacaktır.

Bu işlemden sonra süreci tamamlamış oluyorsunuz. Aynı işlemi tersten tekrar ederek yeni bataryanızı cihaza takabilir ve cihazınızı güle güle kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

golgeadamm

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
69
Mi Note ve Mi Note Pro cihazlarının bataryasını ve ekranlarını değiştirmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki aşağıdaki videolu anlatımdan da faydalanabilirler:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Elinize sağlık hocam :)

Ufak bir ekleme de ben yapayım. Bataryanın yapışmasını sağlayan bantlar eğer ilk defa sökülüyorsa oldukça zor çıkabiliyor. Hatta çıkmayabiliyor. Saç kurutma makinesi benzeri sıcak hava veren bir makine ile ısıtılarak daha rahat çıkması sağlanabilir.

Üst Alt