Rehber Mi Note 3 İçin Herşey = Xiaomi.EU V12.0.1.0 Pie Rom Yükleme & Bootloader Kilidi & TWRP-Kolay Kurulum & Ahize Ses Yükseltme & Merkezi Saat

siegman

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ali
Cihazım
mi5
Konular
0
denedim bende işe yaradı teşekkür ederim

Cahfereddin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cahfer
Cihazım
Mi Note 3
Konular
0
Arkadaşlar merhaba. Araştırıp bir yerde bulduğum ve benim gibi bu sorunu yaşayanlar için paylaşmak istedim.
Doğabilecek hata ve sorunlardan tarafım ve forum sorumlu değildir. (Aldığım yerde de yazıyordu. Yazmam gerektiğini düşündüm. Ben kendi sorumluluğumu aldım ve kendi telefonuma yükledim.)

Öncelikle bende Xiaomi.EU Rom Miui 10 10.0.5.0.0CHCNFH (Stabil) Sürüm Yüklü olduğunu belirtmek isterim. Avize ve Hoparlörde hatırı sayılır bir yükselme oldu artık karşı tarafın sesini rahatlıkla duyabiliyorum. Kulaklığa da etki ettiği söyleniyor ama test etmedim. Bende işe yaradı umarım sizde de yarar.

Kurulum:
1-) TWRP Kurulumu (Varsa 2. Maddeye Geçiniz.) Yok İse Spoyler: TWRP Kurulumu'ndaki Adımları Takip Ediniz.

1-1-) ADB Platform Araçlarını indiriniz. Diskinizde kolay ulaşabileceğiniz bir yere çıkartınız (Mesela D Diskinizin ana dizinine klasörün adını ADB yapınız.)
1-1-1-)
1-2-) TWRP Dosyasını indiriniz ve ADB dosyalarının olduğu klasöre kopyalayınız.
1-2-1-) (twrp-3.2.3-1-jason.img ismini recovery.img olarak değiştiriniz.)
1-3-) Mi Flash Tool uygulamasını indiriniz ve kurunuz (bunu driverların yüklenmesi amacıyla kullanacağız). Orjinal Temiz rom yüklemeleri de bu uygulama ile yapılmaktadır. Önemli not: İşlemleri 64Bit'lik bilgisayar ve 64Bit'lik Windows üzerinde yapınız. 32Bit'te sorunlar yaşanabilir.
1-3-1-)
1-4-) Google Universal USB Driverlarını ve Xiaomi'nin driverlarını indiriniz ve bir klasöre açınız. Driver sorunlarında kullanmak gerekebilecektir.
1-4-1-)
1-4-2-)
1-4-3-)
1-5-) Telefonun USB Hata Ayıklamasını (USB Debugging) aktif ediniz.

• Geliştirici Modunu (Developer Options) daha önce açmadıysanız Ayarlardan "Telefon Hakkında" (Settings/About Phone) bölümüne giriniz ve MIUI versiyonu üzerine arka arkaya tıklayınız. Bu tıklamalar sırasında size bildirim olarak Geliştirici Modunun açıldığı yazılacaktır.
  • Geri çıkıp Ek Ayarlar (Additional Settings) menüsüne giriniz.
  • Geliştirici Seçenekleri (Developer Options) menüsüne giriniz.
  • USB Hata Ayıklama (USB Debugging) seçeneğini işaretleyiniz.
1-6-) Telefonu bilgisayarınıza bağlayıp Aygıt Yöneticisinde bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer telefonu bağladıktan sonra üzerinde ünlem işareti olan yada soru işareti olan bir aygıt geliyorsa sorun var demektir. İndirdiğiniz driverlar ile update ediniz. Eğer sorun yoksa MS-Dos ekranına (Komut İstemi / Command Promt) geçerek ADB klasörüne giriniz ve (Başlat Arama Bölümüne CMD yazıp cmd.exe uygulamasına girin. d: (enter) cd adb (enter) komutlarıyla adb klasörüne gelin.)
Kod:
adb devices
komutunu vererek telefonunuza gelecek olan izin isteğini (ADB Fingerprint) onaylayınız. Bunu yaparken bir daha sorma seçeneğini işaretlemenizi önemle tavsiye ederim. Bu onayı vermediğiniz sürece ADB cihazı unauthorized olarak görecek ve komutları kabul etmeyecektir. İzni verip tekrar
Kod:
adb devices
komutu verdiğinizde unauthorized yerine device yazdığını görmeniz gerekir.
Bu işlemler sırasında sorun yaşarsanız lütfen temel bilgisayar komut ve işlevlerini öğreniniz. Bana klasöre nasıl geçeceğim, ADB'yi nasıl çıkartacağım, Komut istemi yada MS-Dos nedir, Sürücü güncellemesi nasıl yapılır diye sormayınız lütfen. Bunun için Google'dan faydalanabilirsiniz. Tavsiyem bunları iyice öğrenmeden bu işlemleri kendiniz yapmaya kalkışmayınız. Bu seferlik bir bilene yaptırınız.

Telefonu Fastboot modunda açarak bilgisayara bağlayınız.
* Birinci yöntem telefon açıkken bilgisayara bağlayıp ADB klasöründen

Kod:
adb reboot-bootloader
komutu vermektir.
* İkinci yöntem telefonu bilgisayardan ayırarak kapatıp, bir süre beklediten sonra Ses Kısma (Volume DOWN [download modu çağrıştırsın]) ve güç tuşlarına basınız. Ekranda Fastboot yazısı ve Android maskotu gelince bırakınız. Sonra bilgisayara bağlayınız.

* Aygıt yöneticisinden kontrol ederek sorun olup olmadığını kontrol ediniz.
* Win10 kullananlarda Kedacom USB Device diye bir driver sorunu olmaktadır. Eğer sizde de Kedacom USB Device yazıyorsa sorun var demektir. Bunu değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde Fastboot komutlarını verdiğiniz halde telefonda çalışmayacaktır ve yaptığınız şeylerin bir anlamı olmayacaktır. Bununla ilgili başka bir video hazırlamayı düşünüyorum. Hazır olunca buradan linkini vereceğim.

• Kedacom USB Device içerisinde bulunan Android Bootloader Interface aygıtına sağ tıklayıp Update Driver (Sürücüyü Güncelle) seçeneğini seçiniz.
  • Bilgisayarımda ara seçeneği ile devam ediniz.
  • Ben seçeceğim seçeneği ile devam ediniz.
  • Have Disk (Diski var) seçeneği ile Google driverlarının bulunduğu klasörü göstererek android_winusb dosyasını seçiniz.
  • OK (Tamam) butonlarına basarak yüklemeyi yapınız.
  • Herşey doğru yapıldıysa, Aygıt yöneticisinde artık Kedacom USB Devices yerine Android Phone yazması gerekiyor. Değilse Xiaomi driverlarını deneyebilirsiniz.

* İsterseniz
Kod:
Fastboot devices
komutu vererek bilgisayarın telefonu gördüğünü teyit edebilirsiniz.
* Aşağıdaki komutları vererek TWRP'yi yükleyiniz ve cihazı twrp'den reboot ediniz. Not: Uzun dosya isimlerinde ilk bir iki harfini yazdıktan sonra Tab tuşunu kullanarak otomatik gelmesini sağlayabilirsiniz.
Kod:
Fastboot flash recovery recovery.img
(twrp ye verdiğiniz isim.)

Kod:
Fastboot boot recovery.img
(twrp ye verdiğiniz isim.)

* Bir süre sonra TWRP recovery açılacaktır. 1 dakikayı bulabiliyor bazen, lütfen bekleyiniz.
* İşlemlerimiz tamamlanmıştır. Telefonu reboot edip güle güle kullanabilirsiniz.

TWRP üzerinden yeni sürüm güncellemesi:
  • İndirdiğiniz twrp imaj dosyasını cihazın dahili hafızasına kopyalayın
  • Cihazı twrp ile başlatın
  • Install sekmesini seçin
  • Sağ altta Install Image seçin
  • İndirdiğiniz dosyayı bulup seçin
  • Recovery seçip onaylayın
  • Geri tuşu ile ana menuye dönün
  • Reboot sekmesini seçin
  • Recovery seçin.
2-) Magisk i Telefonun hafızasına atınız.
3-) Telefonu Kapatınız.
4-) Ses Açma Tuşu ve Güç Tuşu ile TWRP Recovery Ekranına geliniz.
5-) Install (Yükle) Seçeneğini Seçerek Cihaz Hafızasından Magisk-v16.0.zip dosyasını seçerek Flaslayınız. ( Açtığınızda Sürüm Güncellemesi İsteyecek Yapınız.)
6-) Telefon açıldığında ekteki dosyaları telefona atınız. Magisk e girin sol menüden Modüller bölümüne gelip en alttaki (+) butonuna basarak zipleri seçiniz.
7-) Ve Cihazı yeniden başlatınız.

Dosyalar:
1-)
2-)

Kardeşim çok sağol yükledim ses baya bi arttı çok güzel oldu. Emeğine sağlık

Chrisrian Lorenz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Mi Note 3
Konular
0
Bu sadece EU rom için mi geçerli yoksa Global Stabil için de yapsak olur mu?

emrahakkaya22

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah Akkaya
Cihazım
XiaomiMi Note 3
Konular
19

Chrisrian Lorenz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Alp
Cihazım
Mi Note 3
Konular
0
TWRP'yi de sayenizde yüklemiş oldum herhangi bir sıkıntı olmadı, teşekkürler.

Üst Alt