Rehber Mi Note 3 Düşük Ahize Sesi ve Konuşurken Karşı Tarafa Kendi Sesinin Gitmesi ÇÖZÜMÜ

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

onurberk96

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Onur Berk
Cihazım
Mi Note 3
Konular
1
Merhaba, uzun zamandır bu durumdan dolayı sıkıntı yaşıyordum fakat internette bu konuda cihazımız için net bir yönlendirme yok, bazıları ahizenin kirden tıkandığını söylüyor fakat durumun böyle olmadığı aşikar, kullananlar zaten bilirler. Bugün kendi kendime mixer_paths.xml dosyasını kurcalarken çözüme ulaştım. Anlatacağım şeyler hem DÜŞÜK AHİZE SESİ PROBLEMİne çözüm olurken, aynı zamanda karşının sesinin kendine gitmesini de önlüyor.

Öncelikle düşük ahize sesi probleminden başlayacak olursak:
Bu ayarın bağlı olduğu dosya mixer_paths_overlay_static.xml dosyasıdır.
-Bu dosya içinde <ctl name="RX4 Digital Volume" value="84" /> yazan satırı bulun. Ben buradaki 84 değerini 100 ile değiştirdim.
-Aynı zamanda değerini değiştirerek yaptığım denemelerde <ctl name="SpkrLeft WSA PA Gain" value="G_0_DB" /> satırının da ahizeyi etkilediğini gördüm. Bu değeri de (abartılı gelebilir fakat deneyerek yükselttim herhangi bir problem olmuyor, daha düşük değerlerde de pek etki etmiyor) 60 olarak değiştirdim.

Ahizeden düşük ses gelme probleminin çözümü bu kadar. Şimdi mikrofon ayarlarına geçelim:

Cihazımızda üst kısımda bulunan mikrofon karşının sesinin kendine iletilmesine sebep oluyor. O yüzden konuşma ayarları için ben bu üst mikrofonu iptal ettim.
Bunun ayarları normal mixer_paths.xml dosyasından yapılıyor.

-Bu dosya içinde <ctl name="ADC3 Volume" value="4" /> yazan satırı bulun. Buradaki 4 değerini 0 ile değiştirin.
-Aynı zamanda <ctl name="ADC3 Volume" value="6" /> yazan 4 adet farklı satır var. Bunların herbirinin değerini de 0 olarak değiştirin.
Bu sayede üst mikrofon etkisiz hale getirilmiş olup, kullanım olarak hiçbir dezavantaja da sebep olmamaktadır.

Deneyip siz de sonuçlarınızı paylaşabilirsiniz.

Kendi uygulama koşullarımı da şöyle paylaşayım, cihazdan cihaza farklılık gösterebilir:
-Cihaz: Mi Note 3
-ROM: MIUI Global 10.3
-Durum: ROOT'lu (şart)
-Kullanılan Dosya Yöneticisi: ES File Manager PRO (uygulama ayarlarından Root Explorer'ı açmanız gerekiyor)

Bahsettiğim dosyaların bulunduğu konum ise: "/" içinde bulunan "Vendor" klasörünün içinde bulunan "etc" klasörüdür.

Paylaşmayı unuttuğum bir şey varsa hatırlatabilirsiniz.

Yapılacak işlemlerin sorumluluğu kendinize aittir.

Kendi düzenlediğim dosyaları ek olarak koydum, indirip bahsettiğim dizine kopyalayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Kopyaladıktan sonra dosya izinlerini kontrol edin, izinler aşağıda ekran görüntülerini eklediğim şekilde olmalıdır. Eğer izinler bu şekilde olmazsa yeniden başlattığınızda telefonunuzdan ses gelmeyecektir. Ancak ciddi bir durum değildir, unutsanız dahi tekrar düzelttiğinizde telefonunuzdan ses gelmeye başlayacaktır.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• mixer_paths.xml
    95,9 KB · Görüntüleme: 261
  • mixer_paths_overlay_static.xml
    3,2 KB · Görüntüleme: 213
Son düzenleme:

brabbit

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Xiaomi MI 5S
Konular
22
Hocam tam da foruma Mi5s telefonum için bu sorunu araştırıp, açılan konu yoksa konu açmayı düşünüyordum. Karşıma sizin konumuz çıktı. Mi5S ye işe yarar mı bu çözüm?

onurberk96

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Onur Berk
Cihazım
Mi Note 3
Konular
1
Güzel bilgiler hocam teşekkürler

Rica ederim hocam, umarım faydalı olmuştur.

Hocam tam da foruma Mi5s telefonum için bu sorunu araştırıp, açılan konu yoksa konu açmayı düşünüyordum. Karşıma sizin konumuz çıktı. Mi5S ye işe yarar mı bu çözüm?

Telefondan telefona dosyalar ve dosyaların içindeki satırlar farklılık gösterebiliyor. Anlattığım şeyler uyuyor mu diye deneyebilirsiniz, ya da bahsettiğim klasör içindeki mixer_.xml dosyalarını paylaşırsanız bir göz atıp deneyebiliriz.

Security

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Umut
Cihazım
Mi Note3
Konular
3
Bende böyle bir hata veriyor. Kaydetmiyor. Sebebi ne olabilir

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-04-26-16-25-22-986_com.estrongs.android.pop.png
    Screenshot_2019-04-26-16-25-22-986_com.estrongs.android.pop.png
    324,9 KB · Görüntüleme: 302

onurberk96

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Onur Berk
Cihazım
Mi Note 3
Konular
1
Bende böyle bir hata veriyor. Kaydetmiyor. Sebebi ne olabilir

Merhaba, dosya izinleriyle alakalı bir durum sizinki. Dosyaya basılı tuttuğunuzda sağ üstteki seçenekler sekmesinden "Özellikler" kısmını bulun. İngilizce kullananlarda "Properties" yazar. Oradan dosya izinlerini değiştirip yazma yetkisi de verin dosya için. Düzenlemeyi yaptıktan sonra izinleri tekrar eski haline getirin.

Security

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Umut
Cihazım
Mi Note3
Konular
3
Merhaba, dosya izinleriyle alakalı bir durum sizinki. Dosyaya basılı tuttuğunuzda sağ üstteki seçenekler sekmesinden "Özellikler" kısmını bulun. İngilizce kullananlarda "Properties" yazar. Oradan dosya izinlerini değiştirip yazma yetkisi de verin dosya için. Düzenlemeyi yaptıktan sonra izinleri tekrar eski haline getirin.
İzin var ama yinede hata veriyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-04-26-17-33-07-247_com.estrongs.android.pop.png
    Screenshot_2019-04-26-17-33-07-247_com.estrongs.android.pop.png
    142,5 KB · Görüntüleme: 201

onurberk96

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Onur Berk
Cihazım
Mi Note 3
Konular
1
İzin var ama yinede hata veriyor

Siz klasörün izinlerine bakmışsınız hocam, ben direkt sizin değişiklik yaptığınız dosyanın izinlerinden bahsediyordum, bir de onları kontrol edebilir misiniz?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Tam konu altındaki mesajınıza "keşke bu mesajı yeni konu olarak açsaydınız" yazacaktım ki konunuza denk geldim. Ellerinize sağlık clap~~

Teşekkürler hocam, ben de mesajı tamamlayıp gönderdikten sonra karar verdim zatenIdea~~

Security

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Umut
Cihazım
Mi Note3
Konular
3
Siz klasörün izinlerine bakmışsınız hocam, ben direkt sizin değişiklik yaptığınız dosyanın izinlerinden bahsediyordum, bir de onları kontrol edebilir misiniz?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Teşekkürler hocam, ben de mesajı tamamlayıp gönderdikten sonra karar verdim zatenIdea~~

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-04-26-18-06-31-769_com.estrongs.android.pop.png
    Screenshot_2019-04-26-18-06-31-769_com.estrongs.android.pop.png
    156,4 KB · Görüntüleme: 198
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt