İpucu Mi Note 10 Lite sensor testi

fehmiturk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Fehmi
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
1
Herkese iyi forumlar. Cihazimizda ben dahil birçok kişinin yaşadığı sensör ile ilgili birkaç test yöntemi var. Play store dan indireceğiniz herhangi bir sistem test veya sensor test uygulamalarından herhangi birini kurup, uygulama içerisinde sensorler bölümünde "proximity sensor" olacak, bunu izleyeceğiz. Bu sensor imalatında belirlenen sabit bir mesafede var-yok sinyali gönderir. Bizim cihaz 5cm mesafeli. Cihazın ön kameraya doğru elinizi yaklaştırıp uzaklastirinca sensor elimiz uzakken 5cm, yakınken 0cm olmalı. Benim testlerimde, bazen oldu bazen olmadı. Kullandığımız program ne olursa olsun, bu değişiklikleri ekranda saniyede en az 10 kere yenileyecek hızda görmemiz lazım. Ana sorun, ya proximity sensorun donanımsal olarak bazen çalışmaması, veya sensor üreticisinin Android driverlarindaki bir hata olabilir. Driver ise, sensor üreticisi yazılımı çözer. Ama bunu elde edip sisteme yüklemek.. Bilemiyorum. Bilgilerinize.

ilica1407

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Arda
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
8
Herkese iyi forumlar. Cihazimizda ben dahil birçok kişinin yaşadığı sensör ile ilgili birkaç test yöntemi var. Play store dan indireceğiniz herhangi bir sistem test veya sensor test uygulamalarından herhangi birini kurup, uygulama içerisinde sensorler bölümünde "proximity sensor" olacak, bunu izleyeceğiz. Bu sensor imalatında belirlenen sabit bir mesafede var-yok sinyali gönderir. Bizim cihaz 5cm mesafeli. Cihazın ön kameraya doğru elinizi yaklaştırıp uzaklastirinca sensor elimiz uzakken 5cm, yakınken 0cm olmalı. Benim testlerimde, bazen oldu bazen olmadı. Kullandığımız program ne olursa olsun, bu değişiklikleri ekranda saniyede en az 10 kere yenileyecek hızda görmemiz lazım. Ana sorun, ya proximity sensorun donanımsal olarak bazen çalışmaması, veya sensor üreticisinin Android driverlarindaki bir hata olabilir. Driver ise, sensor üreticisi yazılımı çözer. Ama bunu elde edip sisteme yüklemek.. Bilemiyorum. Bilgilerinize.
Hocam yurtdışı kaynaklarda cihazda fiziksel bir yakınlık sensörü olmadığı yazılımsal olarak halledildiği söyleniyor. Yazılımsal olunca da ne kadar çalıştığını görüyor herkes... Yakınlık sensörü cihaz sadece dik konumdayken çalışıyor, herhangi bir yöne eğdiğinizde çalışmıyor o yüzden daima dik kullanmak gerekiyor.

fehmiturk

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Fehmi
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sensor test programları ile cihaz her pozisyonda denedim. Ekran altı bir sensor kullanıldığı kanaatindeyim. Çünkü bazı programlar device id bile gösteriyor. Hepsinde de bazen algılamıyor. Sensorun sadece dik iken çalışması için, gravity sensor pozisyonuna bakıp, dik konumu algılayıp çalışması gerekir. Ayrıca bu proximity sensor, "pocket mode" için de kullanılıyor ve mutlaka pozisyona bakmaksızın çalışması gerek. Ve bu mod da düzgün çalışmıyor. Pocket mod için hemen hemen her olasılığı test ettim. Bu arada sensor üreticisi Xiaomi görünüyor. Yani yazılımsal ise illaki kendi stock romlarında çok çok basit çözülecek bir şey.

Üst Alt