Rehber MI Flash Tool İle Xiaomi MI4'E FastBoot ROM Yüklenmesi

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
MI FLASH TOOL İLE XIAOMI MI4'E FASTBOOT ROM YÜKLENMESİ
Merhaba arkadaşlar.
Xiaomi cihazlarına 4'ü resmi ve 1'i gayriresmi olmak üzere 5 yöntem ile Rom yüklenebiliyor. Bunlar;
1. Updater (Güncelleyici) uygulaması ile Rom yükleme;
2. Mi Recovery ile Rom yükleme;
3. Mi Flash Tool ile Fastboot'tan Rom yükleme;
4. Mi PC Suite ile Rom yükleme.
5. CWM Recovery üzerinden Custom Rom yükleme.

Şimdi 3.yöntem olan Mi Flash Tool ile Fastboot Rom yükleme yöntemini göreceğiz. Ayrıca bu yöntem cihazımızın sahte olup olmadığını anlamamıza yarayan yöntemlerden de birisidir. Sahte cihazlara Mi Flash Tool ile rom yüklenemez.

OTA haricinde rom yüklerken olası problemlere başından tedbir almak için yedeklerinizi alıp wipe işlemlerini yaparak cihazı sıfırlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca tedbir amaçlı olarak ta rom yüklemelerinde mutlaka yedeklerinizi almanızı tavsiye ederim. Stabil'den Developer'a yada Developer'dan Stabil'e geçerken mutlaka Wipe yapmanız gerekir.
İster cihazın ayarlar menüsünden Ek Ayarlar/Yedekle ve Sıfırla yolunu izleyerek Fabrika Verilerine sıfırla işlemini yaparak ister Recovery ile açıp Wipe&Reset menüsünden Wipe Cache ve Wipe User Data işlemlerini yaparak telefonu sıfırlayabilirsiniz.

Önemli Not: Fastboot Rom her iki sistem partisyonuna da yüklenir. OTA güncellemelerde olduğu üzere aktif olmayan partisyona yüklenmesi gibi bir durum yoktur. Bu yöntem daha çok temiz bir kurulum yapmak, cihazı komple sıfırlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Aslında bu videonun benzeri MiPad konusunda da var. Ancak bazı kullanıcılarımız sadece dosyaları değiştirerek kendi dosyalarını kullanabilecekleri halde çekince duymaktalar. Bu yüzden Mi4 için de aynı işlemleri tekrar ederek bu videoyu hazırlama ihtiyacı duydum.

Videoyu izlemeden önce aşağıdaki anlatıma göz atmanız videoyu izlerken daha iyi anlamanıza yararlı olacaktır. Ayrıca telefonda USB Hata ayıklamayı da açmamız gerekiyor. Önce bunu nasıl açacağımıza bakalım:
  • Öncelikle Telefonumuzda Geliştirici modu aktif ediyoruz. Bunun için Ayarlardan Hakkında bölümüne girerek MIUI sürümü üzerine 7 kere falan tıklıyoruz. Kafanızı sayıya takmayın, siz tıkladıkça "Geliştirici olmanıza 5 adım kaldı", 4 adım kaldı, 3 adım kaldı v.b. mesajlarla uyarıyor. Sonunda zaten "Siz artık bir geliştiricisiniz" diye mesaj veriyor.
  • Geliştirici modunu açma amacımız, USB hata ayıklamayı (USB Debugging) açmaktı. Bunun için Ayarlardan Gelişmiş seçeneklere girerek en alttan bir önceki Geliştirici Seçeneklerini açıyoruz (Geliştirici olmadan bu menü görünmüyor). Burada USB Hata ayıklamayı aktif ediyoruz. Size eminmisiniz diye sorduğunda Tamam ile onaylıyorsunuz.
USB Hata ayıklamayı açmamızın sebebi de, telefonumuzda ADB ve Fastboot komutlarını çalıştırabilmekti. Artık işlemlere başlayabiliriz.

• adresine girerek downloads sekmesinden kendi cihazımızı seçip Flashing Guide butonuna tıklıyoruz.
  • Sol menüden Fastboot Update'i seçtiğimizde bu anlatımımızın İngilizce bir versiyonu karşınıza gelecek. Burada Miui Rom Flashing Tool yazan linkten Mi Flash Tool'u ve cihazımıza ait romlar arasından hangisini yüklemek istiyorsak o romu indiriyoruz. Eğer indirmede sorun çıkarsa adres satırında en başa o harfini ekleyerek bigota ile başlayan adresi obigota şekline çevirirsek dosyalar rahatlıkla inecektir.
  • İndirme tamamlandığında indirdiğimiz .gz uzantılı romu, 7zip uygulaması yardımıyla (Winrar ve Winzip te kullanılabilir ama ben 7zip tavsiye ederim. Diğerleri ile arşivi çıkartmak sıkıntı çıkartabiliyor) çıkarttığımızda .tar uzantılı bir dosya oluşuyor. Yine bu .tar uzantılı dosyayı 7zip ile çıkarttığımızda bir klasör oluşacak. Bu klasör içerisinde de images adlı bir klasör bulunması gerekiyor. Bu klasörleri gördüyseniz çıkartma işlemi tamam demektir.
  • Daha sonra Mi Flash Tool dosyasını çalıştırarak bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu uygulama otomatik olarak driverlarımızı da kuracaktır.
  • Kurulum biraz ağır ilerlemektedir. 6-8 dk civarı sürebilir. Lütfen sabırla bekleyiniz.
  • Driverların yüklenmesi sırasında imzasız olduğuna dair mesajlar gelecektir. Install this driver software anyway seçeneğini seçip devam ediyoruz.
  • Finish ile kurulumu bitiriyoruz.
  • Yüklenmiş olan Mi Flash uygulamamızı açıyoruz.
  • Cihazımızı kapatıp Ses Kısma ve Power tuşlarına basarak Fastboot moduna alıp bilgisayarımıza bağlıyoruz. Bu işlem için ADB'yi de kullanabiliriz. Bilgisayarımıza Mini SDK dosyalarını yüklediysek bulunduğu klasörü açıp boş bir yere Shift ve Sağ tık yaparak gelen menüden "Komut penceresini burada aç" 'ı seçerek dos ekranına iniyoruz. Burada şu komutu yazarak Fastboot moduna girebiliriz.
    Kod:
    adb reboot-bootloader
  • Cihaz bağlandığında driverları otomatik olarak yüklenecektir.
  • Bu işlem de biraz uzun sürebilmektedir. İşlemlerin bitmesini sabırla bekleyiniz.
  • Driverlar yüklendikten sonra Mi Flash Tool'da Refresh butonuna basarak cihazımızı görmesini sağlıyoruz.
  • Cihazımızı gördükten sonra Browse butonuna basarak, indirdiğimiz Fastboot rom dosyasının bulunduğu klasördeki images adlı klasörü gösteriyoruz. Burada en çok yapılan hata, klasör isimlerinde boşluk bulunmasıdır. Türkçe karakterlerden de sorunlar çıkabilmektedir. Bu yüzden açtığınız dosyanın isminde boşluklar varsa onları ya silin yada _ karakterini kullanın. Mesela "c:\Rom Dosyaları\Fastboot images" gibi bir yol hatalıdır. Dosya bulunamadı hataları genelde bu yüzden görülür. Bunun yerine ı harfini i yapmak ve boşlukları yoketmek sorun yaşamanızı önleyecektir. "c:\Rom_Dosyalari\Fastboot_images" gibi.
  • Alt satırda "Flash all " seçeneğinin işaretli olduğuna emin olup Flash butonuna basıyoruz. Bunun anlamı cihazdaki herşey sıfırlanacaktır.
  • Rom dosyası yüklenmeye başlıyor.
  • Yükleme bitince Status bölümünde "The operation completed successfully" yazıyorsa, romumuz sorunsuz olarak yüklenmiş demektir. Cihazımız bu sırada yeniden boot edecektir. Açıldıktan sonra ayarlarımızı yapıp güle güle kullanabiliriz.

Youtube Link:

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Fastboot Rom Sayfası:
Lütfen kendi cihazınıza ait olan linkleri indiriniz.

Mi Flash Tool:

md5: 29bc366214a42a048e6a7cfb1ca9cc25

Diğer ilgili konular:
Root Yapma:
Rehber - Recovery Değiştirmeden Mi4'ü Root Yapma ==Videolu Anlatım==

Updater (Güncelleyici) uygulaması ile Rom Yüklenmesi:
Rehber - UPDATER UYGULAMASI İLE XIAOMI MI4'E ROM YÜKLENMESİ

Mi Recovery ile Rom Yüklenmesi:
Rehber - MI RECOVERY İLE XIAOMI MI4'E ROM YÜKLENMESİ

Mi Flash Tool ile Fastboot Rom Yüklenmesi:
Rehber - MI Flash Tool İle Xiaomi MI4'E FastBoot ROM Yüklenmesi

Pc Suite ile Rom Yüklenmesi:
Rehber - Mi PC Suite İle Xiaomi MI4'E Rom Yüklenmesi

CWM Recovery Yüklenmesi:
Rehber - MI4'E CWM Recovery Yüklemesi, Wipe işlemleri Ve Cutom ROM Yükleme Rehberi

Recovery'den Nasıl Wipe Yapılır:
Rehber - MI4'E CWM Recovery Yüklemesi, Wipe işlemleri Ve Cutom ROM Yükleme Rehberi

CWM Recovery ile Custom Rom Yüklenmesi:

Son düzenleme:

EmreAkdogan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Emre
Cihazım
xiaomi 4c
Konular
0
Merhabalar;
Xiaomi 4c için Global Version ne zaman çıkacak? Bir bilginiz var mı?
Teşekkürler.

tasamek

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
mi4s mipad mi6
Meslek
teknisyen
Konular
50
Chatin_62 hocam emeğinize sağlık detaylı bir anlatım
Sayın EmreAkdogan mi4c için geliştirici global sürüm var zaten şayet global stabil sürüm ise bahsettiğiniz çıkacağını zannetmiyorum çünki mi4c çin için üretilen telefon

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EmreAkdogan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Emre
Cihazım
xiaomi 4c
Konular
0
Geliştirici global sürüm için bir link gönderebilir misiniz? Ben telefonu Türkçeye çevirmek istiyorum ve yeni aldım.
Birkaç gündür uğraşıyorum fakat hala çeviremedim. Onun için yardımcı olur musunuz?
Teşekkürler.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Sanırım bir yanlış anlama var. Mi4C için Global olarak ne developer nede stabil sürüm var. Resmi sitede sadece Çin romları mevcut.

İsterseniz uzun yolu seçip bu romlardan stabil yada developer olarak hangisini istiyorsanız indirir, forumda birçok konuda anlatılan yöntemlerle Türkçeleştirir, ondan sonra telefona yüklersiniz. Hemen ardından da Gapps yükleyerek Google uygulama ve servislerini eklersiniz.
Diğer yandan, ben bunlarla uğraşamam derseniz (ki ben uğraşamam da yapamam da) Xiaomi.eu sitesinden haftalık rom bölümüne girdiğinizde yada direkt olarak üst menüdeki rom download butonuna bastığınızda önünüze gelecek olan haftalık Multi Rom sayfasından Libra kodlu olan romu indirip, yine aynı sayfada belirtilmiş olan TWRP recovery'yi yükledikten sonra bununla yükleyebilirsiniz. Forumda ByKatre arkadaşımızın hazırladığı geniş anlatımı da mevcut diye hatırlıyorum. Ancak bulamadım. Belki forum çöktüğünde silinmiş olabilir.
ByKatre yanlış mı hatırlıyorum?

Haftalık Multi-Rom Download sayfası:

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
Hocam bir yere yorum olarak yazmıştım, gitti.

EmreAkdogan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Emre
Cihazım
xiaomi 4c
Konular
0
Merhabalar;
Ben bu söylediklerinizin hepsini indirdim ama bir türlü kuramıyorum telefon hata veriyor.
Mümkünse bana ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Teşekkürler.

Porte

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
İşletmeci
Konular
0
Arkadaşlar telefonu satma ya da takaslama durumunda bu işlemi yapmamı mı önerirsiniz? Bu işlem sonucunda benim kurduğum Twrp recovery, stock recovery'e dönecek değil mi? Yani her şey alındığı güne dönecek?

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Merhabalar;
Ben bu söylediklerinizin hepsini indirdim ama bir türlü kuramıyorum telefon hata veriyor.
Mümkünse bana ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Teşekkürler.
Önce yazılanları okuyup sonra videoyu birlikte izlemeniz belki daha yararlı olabilir. Anlamadığınız yerleri sorarsanız belki daha yardımcı olabiliriz. Bundan daha ayrıntılı nasıl anlatırım bilmiyorum.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt