Rehber MI Flash Tool İle FastBoot ROM Kurulumu

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
MI FLASH TOOL İLE FASTBOOT ROM KURULUMU

Merhaba arkadaşlar. Bu videomuzda Xiaomi Cihazlarına Rom yükleme yöntemlerinden birisi olan Mi Flash Tool ile Fastboot Rom yükleme yöntemini göreceğiz. Ayrıca bu yöntem cihazımızın sahte olup olmadığını anlamamıza yarayan yöntemlerden de birisidir. Sahte cihazlara Mi Flash Tool ile rom yüklenemez.

Önemli Not: Fastboot Rom her iki sistem partisyonuna da yüklenir. OTA güncellemelerde olduğu üzere aktif olmayan partisyona yüklenmesi gibi bir durum yoktur. Bu yöntem daha çok temiz bir kurulum yapmak, cihazı komple sıfırlamak için kullanılan bir yöntemdir.

Videodaki açıklamaları aynen buraya da koyuyorum. Ayrıca forumumuzda bu yöntemin @ByKatre tarafından yapılan resimli anlatımını da bulabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Videoyu izlemeden önce aşağıdaki anlatıma göz atmanız videoyu izlerken daha iyi anlamanıza yararlı olacaktır.
  • Linkini konunun sonunda bulacağınız üzere, MiPhoneTools uygulamasını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu uygulama otomatik olarak driverlarımızı da kuracaktır.
  • Kurulum biraz ağır ilerlemektedir. Bende 6 dk civarı sürmüştü. Lütfen sabırla bekleyiniz.
  • Driverların yüklenmesi sırasında Windows8 uyumlu olmadığına yani imzasız olduğuna dair mesaj gelecektir. Install this driver software anyway seçeneğini seçip devam ediyoruz.
  • Finish ile kurulumu bitiriyoruz.
  • Yüklenmiş olan Mi Flash uygulamamızı açıp, cihazımızı kapatıp Ses Kısma ve Power tuşlarına basarak Fastboot moduna alıp bilgisayarımıza bağlıyoruz. Sağ tarafta resmini görebilirsiniz.
  • Cihaz bağlandığında driverları otomatik olarak yüklenecektir.
  • Bu işlem de biraz uzun sürebilmektedir. Bende 4-5 dk kadar sürmüştü.
  • Driverlar yüklendikten sonra Mi Flash Tool eğer cihazımızı görmezse Refresh butonuna basarak cihazımızı görmesini sağlayabiliriz.
  • Cihazımızı gördükten sonra Browse butonuna basarak, indirdiğimiz Fastboot rom dosyasının bulunduğu klasörü gösteriyoruz. Burada 2 önemli nokta var. İlki, indirdiğimiz romu zipten çıkarttığımızda önümüze çıkan klasörü gösteriyor olmamız gerekir. Diğer en çok yapılan hata, klasör isimlerinde boşluk bulunmasıdır. Türkçe karakterlerden de sorunlar çıkabilmektedir. Bu yüzden açtığınız dosyanın isminde boşluklar varsa onları ya silin yada _ karakterini kullanın. Mesela "c:\Rom Dosyaları\Fastboot images" gibi bir yol hatalıdır. Dosya bulunamadı hataları genelde bu yüzden görülür. Bunun yerine ı harfini i yapmak ve boşlukları yoketmek sorun yaşamanızı önleyecektir. "c:\Rom_Dosyalari\Fastboot_images" gibi.
  • Alt satırda "Flash all except storage" seçeneğinin işaretli olduğuna emin olup Flash butonuna basıyoruz.
  • Rom dosyası yüklenmeye başlıyor.
  • Yükleme bitince Status bölümünde "The operation completed successfully" yazıyorsa, romumuz sorunsuz olarak yüklenmiş demektir. Cihazımız bu sırada yeniden boot edecektir.Ayarlarımızı yapıp güle güle kullanabiliriz.
Youtube Link:

Fastboot Rom Sayfası:
Lütfen kendi cihazınıza ait olan linkleri indiriniz.

Mi Flash Tool:
64 Bit Mi Flash :

md5: 29bc366214a42a048e6a7cfb1ca9cc25

Diğer ilgili konular:

Xiaomi Mi Pad Tanıtım, Özellikler, Kutu Açılışı, Genel Bakış:
İnceleme - Xiaomi Mi Pad Tanıtım, Özellikler, Kutu Açılışı, Genel Bakış

Updater Uygulaması ile Rom Kurulumu:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/updater-uygulamasi-ile-rom-kurulumu.3269/

Pc Suite ile Rom Kurulumu:
http://forum.miuiturkiye.net/konu/pc-suite-ile-rom-kurulumu.3268/

Moderatör tarafında düzenlendi:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Emre
Cihazım
Mi Note 2
Elinize sağlık hocam, hemen SSS bölümüne de ekledim :)

Babatoru42

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
Kenan
Cihazım
Miui Note Pr
Hocam fastboot ROM linklerinden cihazima uygun olanı indirmek istedim yaklaşık 20mb indirdikten sonra site ile bağlantım kesiliyor çeşitli indirme programlar kullandım ama aynı sorun devam ediyor sorun benim internet ile ilgisini diyerek 3 farklı internetten demedim yine olmadı bana mi note pro fastboot romu lazım bunu farklı sitelerden indirebilir miyim internette başka link bulamadım eğer elinizde varsa upload yada başka bir link varsa verebilir misiniz şimdiden teşekkürler.

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
Hocam fastboot ROM linklerinden cihazima uygun olanı indirmek istedim yaklaşık 20mb indirdikten sonra site ile bağlantım kesiliyor çeşitli indirme programlar kullandım ama aynı sorun devam ediyor sorun benim internet ile ilgisini diyerek 3 farklı internetten demedim yine olmadı bana mi note pro fastboot romu lazım bunu farklı sitelerden indirebilir miyim internette başka link bulamadım eğer elinizde varsa upload yada başka bir link varsa verebilir misiniz şimdiden teşekkürler.
İndirme linkine bakın, eğer bigota ile başlıyorsa başına o harfi ekleyerek obigdata şekline getirip deneyin. Son sürat indirebileceksiniz.
Maalesef MIUI sunucularında böyle sorunlar var. Ben geçen hafta G2 için 2 gün uğraşarak (bizimkinin linki bigota ile başlamıyordu) indirebilmiştim.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Umut İPEK

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Acemi Üye
Umut
Cihazım
Redmi Note
cihazımızı kapatıp Ses Kısma ve Power tuşlarına basarak Fastboot moduna alamıyorsak nasıl yapalım hocam o kısım ben de açılmıyor

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
Açmaması demek Fastboot partisyonunun uçması demektir. Bu çok zor olabilecek bir durum. Forumdaki brick konularına bir göz atabilirsiniz.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

husgam

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
hüseyin
Cihazım
redmi 3
Hocam unlokck yapılmamış cihazlarda bu yöntem işe yaramıyor herhalde?

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri

kizilirmak

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Niyazi
Cihazım
Galaxy S6 E
Meslek
Programcı
Redmi 3 cihazım var bootloader kilidini kaldırmak için china developer rom atmaya çalışıyorum.
dosyayı indirdim c: ye atıp klasörün adını sadece a harfi yapmama rağmen

miflash hala sistem yolu bulamıyor hatası alıyorum çözümü nedir arkadaşlar

Son düzenleme:

tarzan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
ahmet
Cihazım
xiaomi mi4c
umut minimal adb and fastboot isimli programı yükleyip kolayca adb komutlarına ulaşabilirsin, uzun uzun adb kurmayı anlatmayı başkalarına bırakırsak,
adb reboot bootloader
yazdığında bootloader a geçecek şekilde yeniden başlatır.

tarzan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
ahmet
Cihazım
xiaomi mi4c
Hocam unlokck yapılmamış cihazlarda bu yöntem işe yaramıyor herhalde?
husgam benim telefon hem locked hem de bootloader locked idi. emergency download mod denilen bir mod var, ölmüşten hallice bi durumda oluyor telefon. ozaman miflash telefonun romuna bile koyar. terminal veya komut satırında
fastboot oem edl
yazdıktan sonra miflash refresh deyip yüklemeye devam edebilirsin.
Bol keseden atmış olmayayım istisnası olabilir mi chatin_62 ? Ben yeni tecrübe ettimde

Bu arada emeğine sağlık

tarzan

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
ahmet
Cihazım
xiaomi mi4c
Redmi 3 cihazım var bootloader kilidini kaldırmak için china developer rom atmaya çalışıyorum.
dosyayı indirdim c: ye atıp klasörün adını sadece a harfi yapmama rağmen

miflash hala sistem yolu bulamıyor hatası alıyorum çözümü nedir arkadaşlar
fastboot flash rom versiyonu olması gerekiyor, bir klasörün içinde bisürü img dosyası oluyor. ve flash all, flash except data gibi info dosyaları olması gerekiyor. normal romlarla yapmaya çalışınca olmuyor. birde bootloader kilidi olduğu için yapmıyor EDL moduna geçirmen gerekiyor. ben de öyle oldu en azından. bir diğer mevzu da sürücü hatası olabilir, sürücü imzasını kaldırarak windows yeniden başlatma yaparak birdaha deneyebilirsin. Bahsettiği sistem yolu telefon olabilir, telefona erişemiyordur.

kizilirmak

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Niyazi
Cihazım
Galaxy S6 E
Meslek
Programcı
fastboot flash rom versiyonu olması gerekiyor, bir klasörün içinde bisürü img dosyası oluyor. ve flash all, flash except data gibi info dosyaları olması gerekiyor. normal romlarla yapmaya çalışınca olmuyor. birde bootloader kilidi olduğu için yapmıyor EDL moduna geçirmen gerekiyor. ben de öyle oldu en azından. bir diğer mevzu da sürücü hatası olabilir, sürücü imzasını kaldırarak windows yeniden başlatma yaparak birdaha deneyebilirsin. Bahsettiği sistem yolu telefon olabilir, telefona erişemiyordur.
kardeşim hallettim cihazı fastboot moda değil download moda olmak gerekiyormuş çok şükür şimdi kilit açıldı.

Ottway

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mevlüt
Cihazım
Mi6 64
hocam tüm adımları uygulamama rağmen sistem belirtilen dosyayı bulamıyor hatası alıyorum. mi4 cihazda var bende onda öyle sorun olmuyordu. mi pad böyle sıkıntı çıkarıyor. ne yapabilirim?

Zenex

Zirveye Doğru
Yönetici
Co-Admin
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Hüseyin
Cihazım
RN4 SNP GLBL
Meslek
Öğrenci
hocam tüm adımları uygulamama rağmen sistem belirtilen dosyayı bulamıyor hatası alıyorum. mi4 cihazda var bende onda öyle sorun olmuyordu. mi pad böyle sıkıntı çıkarıyor. ne yapabilirim?
Klasör isminde boşluk ve türkçe karakter bulunmasın. İndirdiğiniz romub fastboot romu olduğunan rmin olun ve arşivleri doğru şekilde çıkardığınızdan emin olun.

Ottway

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mevlüt
Cihazım
Mi6 64
Klasör isminde boşluk ve türkçe karakter bulunmasın. İndirdiğiniz romub fastboot romu olduğunan rmin olun ve arşivleri doğru şekilde çıkardığınızdan emin olun.
hocam
buradan developer romu indirdim. masaüstüne attım. sağ tık dosyaları çıkart dedim bu hale geldi

bu adımdan sonra miflash proğramından cihazı fastboot menüsüne aldım. mi flash gördü cihazı. yukarıdaki screenshottaki dosya yolunu aldım. miflasha yapıştırdım. flash dediğimde dosya belirtilen yolu bulamıyor dedi. henüz problemi aşabilmiş değilim.

Duayen

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Alper
Cihazım
redmi note 3
Dün bu yöntemle cihazı kurtardim işin ilginci herşeyi aynı olmasına rağmen bi daha Flash all deyip aynı dosyayı bi daha flashlamak istedim bu sefer dosya bulunamadı hatası verdi hâlbuki herşeyi aynıydı benim sorunda twrp kuruyorum bir türlü twrp telde kalmıyor siliniyor herşeyi denedim rebootun her türlüsunu denedim olmuyor twrp uçuyor
Redmi Note 3 Sd

Son düzenleme:

Ottway

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mevlüt
Cihazım
Mi6 64
2 hafta kadar önce mi4 e rom attım. aynı hatayı verdi. belki flash butonuna 100 defa ard arda ısrarlı şekilde bastım. en son aldı ve flashlamaya basladı.

Zenex

Zirveye Doğru
Yönetici
Co-Admin
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Hüseyin
Cihazım
RN4 SNP GLBL
Meslek
Öğrenci

mstfkprn

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
MUSTAFA
Cihazım
XİAOMİ Mİ4
dediğiniz gibi yükledim sorun yok ama tlfon açıldığında şebeke gelmiyor sebebi ne olabilir?

Üst Alt

Sevgili Xiaomi Sever!

Sitemizdeki reklamların görüntülenmesini engellediğinizi tespit ettik.

Lütfen sitemizi istisna listesine ekleyin veya AdBlock'u devre dışı bırakın.

Sitemizde ki tüm kaynaklar ÜCRETSİZ olarak sizlere sunulmaktadır bize destek olmak için engellemeyi kaldırınız

Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz!