Rehber Mi Band Adım Sayacı Nasıl Çalışır?

hoobastank

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Band 3
Konular
2
Merhabalar,

Bu yazıyı aslında başka bir konu başlığı altında yazmıştım ama talep doğrultusunda yeni bir başlık olarak açıyorum. Yeni bir Mi Band 3 kullanıcısıyım ama herkes gibi ben de cihazın nasıl çalıştığını ve adım sayarın ne kadar doğru çalıştığını merak ediyorum. Bu sebeple biraz araştırma yapıp nasıl çalıştığını anlamaya ve adım sayarın doğruluğunu tespit edecek yöntemler bulmaya çalıştım.

1. Mi Band adım sayısını nasıl hesaplıyor?

Cihazın içinde Analog Device firmasına ait ADXL362 MEMS adında 3-Boyutlu bir ivmeölçer var [1]. Adımlar bu ivmeölçerden gelen verilere göre hesaplanıyor. [2]'de yazılanlara göre artık çoğu cihazda bulunan bu askeri seviyedeki ivmeölçerlerden gelen verilerden hareketinizin gücü hesaplanıyor. Bu güç daha sonra MET'e (Metabolic Equivalent, Metabolik Eşdeğer) dönüştürülüyor. Bir birimin başka bir birime dönüştürülmesi gibi düşünün. Biliminsanları insan vücudunun belli aktivitelerdeki (yürüme, koşma vs.) ortalama MET değerlerini daha önceden belirlediği için adım sayısını bulmak kolay oluyor. Muhtemelen burada şuna benzer bir algoritma çalışıyor;

ürettiğiniz toplam MET / bir adım için gerekli MET = adım sayısı

Yani her bir adım için gerekli MET'i ürettiğinizde sayaç 1 artıyor. Bir diğer deyişle 3-Boyutlu algılayıcı bizim ürettiğimiz aktivitenin yoğunluğunu ölçüyor ve adım sayısı buna orantılanarak belirleniyor. Yine yazıya göre bu ölçüm "pedometer" denilen adım ölçerlerden daha doğru sonuç veriyor çünkü pedometer sallanan kolumuzun sarkaç hareketlerini takip ederek adım sayısını belirlemeye çalışıyor. Biz insanlar robot olmadığımıza göre bu tip bir ölçüm çok özel bir duruma karşılık geldiğinden doğruluğu daha şüpheli hale geliyor.

Yazılanlara göre iddia bu, ancak iki günlük kullanımda şunu fark ettim ki zaman zaman adım atmadan sadece el ve/veya vücudumu hareket ettirsem bile bazen adım sayar artıyor. Muhtemelen bu hareketlerim sırasında bir adıma denk gelen güç ürettiğim için Mi Band sayacı bir arttırıyor. Bunu da sanırım anlayışla karşılamak lazım çünkü bu cihaz sadece bilekten aldığı verilerle adımlarımızı hesaplamaya çalışıyor. Bilek, gövde, ayak bileği gibi 3 farklı yerden veri alabilse sanırım hesap çok daha doğru olurdu.

2. Mi Band neden adımlarımı doğru saymıyor?

1. madde buna kısmen açıklama getirmişti. Bir başka kaynak [3] ise hesaplamaları şunlara göre temellendirmiş; kollun sallanma hareketi, uzun adımlar atılması, vücut hareketleri, yürünen yolun düzlüğü ve yolun eğimine göre Xiaomi'nin geliştirdiği algoritmaya göre adım sayıları hesaplanıyor demiş. 1. maddede algoritma üstü çok kapalı anlatılmıştı ve sanki elin sallanma hareketi hiç dikkate alınmıyor gibi anlaşılıyordu. Bu kaynak aslında aktivitenin yoğunluğu hesaplanırken temel olarak nelerin dikkate alındığını izah etmiş.

Açıklama şöyle devam ediyor, eğer kol hareketleriniz belirgin değil veya adımlarınız yeterince uzun değil yani kısaysa, bileklik aktiviteyi tam olarak hesaplayamaz ve bu da sayacın yanlış saymasına sebep olabilir demiş. Bu açıklama aslında neden kapalı alanda özellikle ev gibi daha küçük mekanlarda adımların biraz hatalı sayıldığını kimi zaman eksik ya da fazla olduğunu açıklıyor gibi duruyor.

3. Mi Band neden yürürken anlık olarak adımlarımı göstermiyor?

Yeni kullanıcı olsam da bu benim sık sık başıma geliyordu. Bazen adım atarken ekrandan sayaca bakıyordum ve sayaç olduğu gibi duruyordu. Hatta ilk aldığımda acaba donanımsal bir problem mi var diye düşünmedim de değil. Yine [3]'e göre bunun bir sebebi varmış. Adım sayarın yanlış aktiviteleri adımmış gibi saymaması için Mi Band ilk 10 adımınızdan sonra adımları saymaya başlıyormuş. İlk 10 adımdan sonra ekranda adımları gerçek zamanlı olarak görebiliyormuşuz. Ben 10 adımdan fazla atsam bile bileklik ekranının tepkisiz kaldığını gördüm. Bu eşiğin 10 adım olduğunu düşünmüyorum ya da benim 10 adım olarak saydığım aktiviteyi bileklik belki de madde 2'de belirtilen nedenlerden dolayı eksik sayıyor da olabilir.

Algoritmanın nasıl çalıştığını bilmiyorum, düşünün ki 5 kez uygun adım attıktan sonra 6. adımım çok kısaydı ve bu sebeple algoritma yürümediğimi düşündü sonra 7. adımda nizami olarak adım atınca belki bu 10 adım kuralı sıfırdan tekrardan başladı ve 16. adımdan sonra adımlarımı saymaya başladı ama kim bilir belki de ilk 5 adımım güme gitti. Bilmiyorum ama bunun gibi çeşitli kaçınılmaz sebeplerle adımlar bazen eksik bazen fazla sayılıyor olabilir.

4. Cihazın doğruluğunu nasıl test edebilirim?

Ben bunun için 2 yöntem denedim.

4.1. Telefona kurduğum adım sayan bir programla karşılaştırdım.
Bina içi ve dışında yaptığım test yürüşünde Mi Band ile programdan aldığım veriler oldukça tutarlıydı. 1200 küsür adım attığım bu test yürüyüşünde telefondaki program Mi Band'a göre 123 adım fazla saymıştı. Bunu da normal karşılamak gerek çünkü telefon ile adım saymak bilekliğe göre daha zor bir iş. Emin olmak için 20 adımlık testlerde Mi Band 19-20 adım gösterirken telefondaki uygulama 22-23 adım gösteriyordu. Bu da telefondaki uygulamanın neden 123 adım fazla gösterdiğini açıklıyordu.

4.2. Adımlarımı saydım
Bu yöntemde adım atarken içimden adımlarımı saydım. Bina dışında 100, 300, 500 ve 1000 adımlık testler yaptım. Tüm testlerde Mi Band 3 hemen hemen doğru sonuçlar gösterdi. Genelde 5-25 fazla adım sayıyordu. Sayarken ben bile hata yapmış olabilirim, 1000'e kadar sayarken yeterince konsantre olmak gerekiyor.

Sonuç olarak şunu fark ettim Mi Band'ın adım sayar performansını test etmek istiyorsanız bina dışında bir yürüyüş gerçekleştirerek bunu test edin. Bina içinde, odalar arasında geçişlerde, oda içindeki hareketlerde veya merdiven üzerinde ilerlerken Mi Band'ın 1 ve 2'de açıklanan yönteme göre şaşırma potansiyeli var. Eğer bina dışındaki testinizde Mi Band 3 tutarlı olarak adımlarınızı sayıyorsa cihazınızda donanımsal ya da yazılımsal bir problem yok demektir. Bina, oda içindeki hareketlerdeki hatalara çok da takılmayın. Önemli olan cihazın bize ortalama bir değerde fikir vermesi ve zaman çizgisinde kendimizi bir önceki güne, haftaya veya aya göre kıyaslayabilmemiz. Geçen aya göre hareket sayım artmış mı azalmış mı?

Bu bağlamda adım sayısını aslında aktivite sayısı olarak söylemek daha doğru olurdu ama ticari olarak bunu söylemek sanırım çok karlı olmazdı. Adım saydığını iddia etmek ticari olarak daha büyük bir hedef ki aslında bileklik %80-90 oranında da bunu doğru yapıyor. En azından şu an için düşümcem bu şekilde.

[1]
[2]
[3]

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Süper bir inceleme ve paylaşma olmuş, elinize, emeğinize sağlık hocam, gündüz de mesajlar arasında okumuş ve çok beğenmiştim zaten

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

MHG

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Mehmet Hayri
Cihazım
Redmi Note 3
Konular
5
Elinize sağlık, benim de merak ettiğim bir konuydu. Üşenmemiş hem araştırmış, hem de paylaşmışsınız, teşekkürler.

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Ellerinize sağlık. Konu içerisindeki mesajı da geliştirmişsiniz, bilgiler daha da faydalı hale gelmiş. Pek çok kişinin aklındaki soruları giderdiniz. Tebrikler clap~~

Konu sabitlenmiştir.

asyagrafik

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
ali
Cihazım
redmi note 5
Konular
1
Bende bu soruyu sormak için yazmıştım. Büyük ölçüde tatmin oldum.
,Fakat oturduğum yerden 2000 adım nasıl attım bilemiyorum.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Ben MiBand 2 ile yaptığım 500 adımlık koşu parkurunda yürüyerek içimden de sayma testlerinde %100 doğru saydığını gördüm. Uzun bir zaman sonra Amazfit saat ile birlikte kullanmaya başladım. Saat sol, Band sağ kolumda olarak kullanmaya devam ediyorum. Her ikisi de birbirine çok yakın sonuçlar veriyorlar. Mesela dünkü sonuçları paylaşayım.

Amazfit Pace

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

MiBand 2

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akyakali

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Noyan
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
52
Konu güzel paylaşan arkadaşa teşekkürler

Mi band 2 de şunu farkettim. Sporda çalışırken adım atıyormuş gibi çalışıyor. Bence nabza göre ayarlayıp adım attığımı değerlendiriyor

ibo2903

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
İbrahim
Cihazım
Sony Xperia Z2
Konular
0
Merhabalar 2 yıllık mi band 2 den sonra geçtiğimiz hafta band 3 e terfi ettim çok beğenerek kullanıyordum ancak şöyle bir problemim var arabada da sayım yapıyor çözümü nedir nasıldır yardımcı olabilecek kimse var mı acaba yanlış yerde sorduysam kusura bakmayın

tanertuna2687

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
taner
Cihazım
redmi note 6 pr
Konular
27
Konu çok faydalı olmuş elinize emeğinize sağlık