İpucu Mi A3 Botloader Kapatıp Garantiyi devam ettirme Kesin Çözümdür.

4JustMania

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yok
Cihazım
xiaomi 9
Konular
19
Evet kardeşlerim burda kimse bahsetmemiş.Custom rom yukledikten sonra telefona mi flashtan rom yuklemeye çalıştınızda sayıcı 350 lere felan geldiğinde rom yüklenmemektedir bu telefonda diğer telefondan ayıran slot muhbeti var custom rom atıldığında slot b de kalmaktadır bazen .Simdi cozumunu anlatacağım bazı yorumlarda paylaştım ama sabitlenirse iyi olur anlatım ;

Öncelikle geliştirici özelliklerinden usb ayıklamayı ve oem kilit açmayı aktifleştiriyoruz.Ama eğer telefon çöktüyse direk fastboot a geçiniz

fastboot getvar current-slot yazarak telefonun hangi slotta olduğuna bakınız.

fastboot flashing unlock yazarak botloaderi açıyoruz botloader açıksa yazmanıza gerek yok açık değilse telefon reset atacaktır tekrar fasboota aliyoruz.Botloaderin açık olup olmadığını kontrol etme kodu fastboot oem device-info (True) açık olduğunu gösterir.

fastboot --set-active=a yazarak slotu a yapıyoruz

sorun tamam botloader acik bi sekilde acik secenegini secip bu cok onemli botloderi kapat secenegini secmeyin daha işlemler bitmedi mi flashtan rom atiyoruz rom yuklendikten sonra otodan guncelleme yapiyoruz guncelleme b ye yapiliyor simdi slot a da diger guncelleme kaldigi icin slot a yi temizliyoruz fasbota alip
Fastboot erase system_a
Fastboot erase vendor_a
Fastboot erase boot_a

komutlari ile a yi temizliyoruz simdi tekrar fastbota alip

fastboot flashing lock komutuyla botloaderi kapatiyoruz telefon fabrikadan geldiği haliyle slot b de rom yuklu botloader kapali oluyor

bu dediklerimi en basta eski surum.yukleyerek yapin otodan guncelleme alin slot b ye gecsin cunku telefonu 0 aldiginizda slot b de rom yuklu geliyor orjinal haline cevirmis oluyoruz

Benim genpa garantili cihazim
fastboot oem device-info yazdığınizda sadece 2. secenekteki botloader kapali olarak geldi sizinde oyledir zaten mi flashtan rom attigimizda sadece 2. secenek kapanmakta.

En son android 9 linkleri :

ADB Fastboot linki :

Mi Flash linki : Mi Flash Tool – Xiaomi Tools

Son düzenleme:

musti53

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
redmi note3
Konular
3
Evet kardeşlerim burda kimse bahsetmemiş.Custom rom yukledikten sonra telefona mi flashtan rom yuklemeye çalıştınızda sayıcı 350 lere felan geldiğinde rom yüklenmemektedir bu telefonda diğer telefondan ayıran slot muhbeti var custom rom atıldığında slot b de kalmaktadır bazen .Simdi cozumunu anlatacağım bazı yorumlarda paylaştım ama sabitlenirse iyi olur anlatım ;

Öncelikle geliştirici özelliklerinden usb ayıklamayı ve oem kilit açmayı aktifleştiriyoruz.Ama eğer telefon çöktüyse direk fastboot a geçiniz

fastboot getvar current-slot yazarak telefonun hangi slotta olduğuna bakınız.

fastboot flashing unlock yazarak botloaderi açıyoruz botloader açıksa yazmanıza gerek yok açık değilse telefon reset atacaktır tekrar fasboota aliyoruz.Botloaderin açık olup olmadığını kontrol etme kodu fastboot oem device-info (True) açık olduğunu gösterir.

fastboot --set-active=a yazarak slotu a yapıyoruz

sorun tamam botloder kapatıp mi flashtan rom atıp garantinizi devam ettirebilirsiniz

android 10 guncellemesi alıp 9 a dusurmek isteyenlerde bu şekilde yapabilirler.

Benim genpa garantili cihazim
fastboot oem device-info yazdığınizda sadece 2. secenekteki botloader kapali olarak geldi sizinde oyledir zaten mi flashtan rom attigimizda sadece 2. secenek kapanmakta.

En son android 9 linkleri :

ADB Fastboot linki :

Mi Flash linki : Mi Flash Tool – Xiaomi Tools
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam siz custom rom atılınca slot b de kalır yazmışsınız.ama ben custom rom vesaire atmadığım halde slot b de duruyor varsayılan olarak.cihaz.ilk kullanıcısıda benim ayrıca garantili bir cihaz

Son düzenleme:

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Ben Mi A3'te Android 10'dan 9'a döndüm. Mi.com'dan indirdiğim mi flash uygulamasıyla clean all and lock diye flashladım. Ancak Critical olan 2. seçenek kapanmadı. İnşallah garantiye işimiz düşerse "gardaşım siz bunu gırmışsınız" diye sorun çıkartmazlar. Bir daha mı Android One aman diyeyim. Hâli hazırda mis gibi Mi6 cihazım var zaten.

Bir de bende açık değildi bu ikinci seçenek. Zaten açmadan rom atmaya çalışınca Mi flash hata veriyor.

Ekli dosyalar

• gırıh.png
    gırıh.png
    7,7 KB · Görüntüleme: 35

recepix

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Recep
Cihazım
MI A3
Konular
2
Ben Mi A3'te Android 10'dan 9'a döndüm. Mi.com'dan indirdiğim mi flash uygulamasıyla clean all and lock diye flashladım. Ancak Critical olan 2. seçenek kapanmadı. İnşallah garantiye işimiz düşerse "gardaşım siz bunu gırmışsınız" diye sorun çıkartmazlar. Bir daha mı Android One aman diyeyim. Hâli hazırda mis gibi Mi6 cihazım var zaten.

Bir de bende açık değildi bu ikinci seçenek. Zaten açmadan rom atmaya çalışınca Mi flash hata veriyor.
Bende 9 sürümüne geçmeyi düşünüyorum hocam fakat downgrade sonrası sensörler çalışmıyor ve diyorlar doğru mu ? Ayrıca bl falan açmak gerekiyor mu düşürme için ?

Mi A3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Bende 9 sürümüne geçmeyi düşünüyorum hocam fakat downgrade sonrası sensörler çalışmıyor ve diyorlar doğru mu ? Ayrıca bl falan açmak gerekiyor mu düşürme için ?

Evet, doğru. Yakınlık sensörü, ortam ışığı algılayıcı sensör falan hiçbiri çalışmıyor. AIDA64 uygulamasıyla sensörler sekmesine girince bomboş bir sayfa çıkıyor.

recepix

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Recep
Cihazım
MI A3
Konular
2
Evet, doğru. Yakınlık sensörü, ortam ışığı algılayıcı sensör falan hiçbiri çalışmıyor. AIDA64 uygulamasıyla sensörler sekmesine girince bomboş bir sayfa çıkıyor.
Düzeltme ihtimali falan yok mu bunun

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
İki bootloader kilidini de kaldırmak gerekiyor. Yoksa miflash uygulaması hata veriyor. Critical denen ikinci bir bootloader kilidi var. O da aynı şekilde kolay açılıyor. Yalnız rom attıktan sonra miflash uygulaması ilk bootloader kilidini kapatıp bu critical kilidi kapatmıyor. Cihaz açılırken unlocked yazısı çıkmıyor, fastboot'a girip kodla sorgulayınca ortaya çıkıyor.

Düzelir mi bilmiyorum. Virüs hengamesi biterse telefonu servise vereceğim.

recepix

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Recep
Cihazım
MI A3
Konular
2
İki bootloader kilidini de kaldırmak gerekiyor. Yoksa miflash uygulaması hata veriyor. Critical denen ikinci bir bootloader kilidi var. O da aynı şekilde kolay açılıyor. Yalnız rom attıktan sonra miflash uygulaması ilk bootloader kilidini kapatıp bu critical kilidi kapatmıyor. Cihaz açılırken unlocked yazısı çıkmıyor, fastboot'a girip kodla sorgulayınca ortaya çıkıyor.

Düzelir mi bilmiyorum. Virüs hengamesi biterse telefonu servise vereceğim.
Sensör sıkıntısı critical davası yüzünden mi çalışmıyor ? Kodla falan kapatmanın bir yolu yok mu acaba

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Sensör sıkıntısı critical davası yüzünden mi çalışmıyor ? Kodla falan kapatmanın bir yolu yok mu acaba

"fastboot flashing lock_critical" komutu ile kapatılabiliyor. Hatta ben o yöntemle sonradan kapattım ancak sensörler için işe yaramıyor. Belki "state" meselesinden dolayıdır. Telefona rom atmadan önce bootloader kilitleri açılmış telefonu B state durumundan A state durumuna getiriyoruz. Rom attıktan sonra bootloader'ı kapatınca state B yapamıyoruz. State değiştirmek için bootloader'ı tekrar açmak gerekiyor.

achfighter

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 6, Mi A3
Konular
7
Şu yöntem ile çözüldü. Sensörler çalışıyor.

Üst Alt