Rehber Mi A2 Lite Rootsuz Google Camera Yükleme rehberi

yarenersonmez

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Merhaba arkadaşlar. Bu rehber Mi A2 Lite cihazınıza Google Camera uygulamasını kullanabileceğiniz hale getirmek için uygulamanız gereken işlemleri içermektedir. Bu yöntemi uyguladıktan sonra telefonunuz root olmayacak ve bootloader kilidi kapalı olacaktır. Hiçbir işlem yapmamış gibi telefonunuzu normal olarak kullanmaya devam edeceksiniz google camera uygulamasıyla beraber.

Yöntemin avantajları:
• Bu yöntemi uygularken system bölümlemelerinde(partitions) değişiklik olmayacaktır. Normal bir şekilde OTA güncellemelerini almaya devam edeceksiniz.
• Boot bölümünde herhangi bir düzenlemeye gerek olmadığı için bootloader kilidi kapalı kalacaktır
• Camera2 API yüklendikten sonra OTA güncellemelerinden sonra da Google Camera kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yöntemin dezavantajları:
Geçici olarak root erişimi gereklidir.
BÜTÜN VERİLERİNİZ SİLİNECEKTİR. YEDEKLERİNİZİ ALMAYI UNUTMAYIN

Kurulum:
1. ADB/Fastboot kurulumu: Öncelikle bilgisayarınıza Adb/Fastboot uygulamasını kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkten Adb uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurun:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

2. Geçici olarak kullanacağımız magisk yazılımı: Aşağıdaki linkten indirelim arkadaşlar:

Android P için bu sürümü kullanabilirsiniz arkadaşlar(firmware sürümünüze uygun olan dosyayı indin):

Bu paylaşımı yapan Mehmetkn arkadaşımızın desteği için kendisine teşekkür ederiz

Zipteki dosyayı çıkartın.
patched_boot.img isimli dosyayı "C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot" konumuna veya adb programını hangi dizine kurduysanız oraya kopyalayın.

3. Geliştirici seçenekleri: Ayarlar> Telefon hakkında> Yapım Numarası üzerinde ard arda dokunarak geliştirici seçeneklerini açalım.

4. Oem kilidi ve usb hata ayıklaması: 3. adımı yaptıktan sonra Ayarlar> Telefon hakkında > geliştirici seçenekleri bölümüne girelim. Burada bulunan "Oem kilidini aç" seçeneğini işaretleyerek kilidi açalım ve "Usb hata ayıklamasını etkinleştir" seçeneği ile usb hata ayıklamasını açalım.

5. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın: Mümkünse orjinal kablo kullanarak telefonu bilgisayarınıza bağlayın. Orjinal olmayan kabloları kullanmanızı tavsiye etmiyorum. (Usb hata ayıklaması ile ilgili bir uyarı geldiğinde "bu bilgisayara her zaman güven" seçeneğini de işaretleyin) Güç kesintisi olmaması için dizüstü bilgisayar veya güç kaynağına sahip bir bilgisayar kullanmanızı öneririm.
Masaüstündeki Minimal adb/fastboot uygulamasını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Aşağıdaki komutu girerek bağlantıyı doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun:
Kod:
adb devices
Bağlıysa şu şekilde görünecektir(Bu resimdeki 32b3499.... yazısı telefonumu tanıdığını gösteriyor) :
https://forum.miuiturkiye.net/dosyalar/adb1-jpg.15234/

6. Fastboot modu: Telefonunuzu kapatın, ve "ses kısma" + "Güç" düğmelerine aynı anda basılı tutarak fastboot moduna girin. (Telefon açıldığında "güç" tuşunu bırakın, "ses kısma" tuşuna basılı tutmaya devam edin ve bırakmayın)
DİKKAT!: 9. adıma kadar "ses kısma" tuşuna basılı tutun. Aksi takdirde telefonunuz sıfırlanacak ve veri kaybı yaşayacaksınız.

7. Oem kilidini açma: Telefon fastboot moduna geçtikten sonra aşağıdaki komutu komut satırına girerek bootloader kilidini açalım:
Kod:
fastboot oem unlock
8. Recovery boot: Aşağıdaki komutu girerek recovery dosyamızı telefona boot edelim:
Kod:
fastboot boot patched_boot.img
Bu komutu girdiğinizde telefon yeniden başlayacak. Telefon açıldıktan sonra ses kısma tuşunu bırakabilirsiniz.

9. Magisk manager: Aşağıdaki linkten magisk manager uygulamasını indirip kurun:

(Apk olarak kurmanız yeterli olacaktır)

10. Camera2 API etkinleştirme: Minimal Adb/Fastboot uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. Ve aşağıdaki komutları sırasıyla girin:

Kod:
adb shell
Kod:
su
Kod:
setprop persist.camera.HAL3.enabled 1
Kod:
setprop persist.camera.eis.enabled 1
11. Telefonu kapatın.

12. Fastboot moduna girme: "Ses kısma" + "güç" tuşlarına basılı tutatarak tekrar açın telefonu. (Telefon açıldığında "güç" tuşunu bırakın, "ses kısma" tuşuna basılı tutmaya devam edin ve bırakmayın)
DİKKAT!: 14. adıma kadar "ses kısma" tuşuna basılı tutun. Aksi takdirde telefonunuz sıfırlanacak ve veri kaybı yaşayacaksınız.

13.Bootloader kilidini tekrar kapatma: Minimal Adb/Fastboot uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. Ve aşağıdaki komutları sırasıyla girin:
Kod:
fastboot oem lock
Kod:
fastboot reboot
14. Telefon kapanıp açıldıktan sonra ses kısma tuşunu bırakabilirsiniz.

15. Gcam Uygulaması: Aşağıdaki linkten Gcam uygulamasını indirip kurun:

Alternatif olarak bu sürümü de kullanabilirsiniz:

16. Google Camera ayarları: Gcam uygulamasını açıp geliştirici seçeneklerinden "camera.enable_hwhdr" seçeneğini işaretleyin.

17. Google Camera'nın tadını çıkarın.

Son düzenleme:

FireLife71

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Yunus Emre
Cihazım
Mi5 Prime
Konuyu Türkçeye çevirip paylaştığınız için Teşekkürler Hocam.
Konunun asıl kaynağı olan Xda Developers ekibine de teşekkürler güncelleme yapıldıkça haberdar olabilirler Mi A2 Lite kullanıcıları.

Konu Link:

Ewwliya

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Fs
Cihazım
Mi note 3
PC telefonu görmüyor 4. Adımı gecemedim acaba nerde hata yapıyorum

excitezeki

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
zeki
Cihazım
xiaomimia2lite
Permission Denied hatası alıyorum su islemini yaptıktan sonra...

SmashTR

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Buğrahan
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Meslek
Öğrenci
Hocam artık şunu ekleyin OEM unlock ederken Ses açma tuşuna basılı tutarsanız veriler silinmiyor. MI A1'de öyle

TheDoop

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
ibrahim
Cihazım
MI A2 Lıte
Meslek
Acil Tıp teknisyen
Teşekkürler sorunsuz çalıştı

excitezeki

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
zeki
Cihazım
xiaomimia2lite
aynen telefon ekranına bakmak gerekiyormuş teşekkürler

rezn0v

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Furkan
Cihazım
Mi5
Hocam sormadan edemedim."Abd shell" ve "su" komutu roottan izin komutu değil mi siz rootsuz demişsiniz. Bir yanlışlık yok mu
Edit:Pardon geçici olarak demişsiniz

yarenersonmez

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Hocam sormadan edemedim."Abd shell" ve "su" komutu roottan izin komutu değil mi siz rootsuz demişsiniz. Bir yanlışlık yok mu
Edit:Pardon geçici olarak demişsiniz
Geçici olarak root yetkisi almadan Camera2API kurulamaz. Bunu da yöntemin dezavantajları olarak belirttim zaten :)

yetiskinx

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
İbrahim
Cihazım
a2 lite
Geçici olarak root yetkisi almadan Camera2API kurulamaz. Bunu da yöntemin dezavantajları olarak belirttim zaten :)
Cihazımı rootlu kullanıyorum yalnızca 10 adımı uygulasam yeterli olur mu

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ewwliya

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Fs
Cihazım
Mi note 3
'' fastboot devices'' kodunu deneyebilirsin

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
O aşamayı geçtim anca bu kez 7. Aşamada takıldım kodu giriyorum "waiting for any device" hatası alıyorum USB sürücüsünü de güncelledim ancak yine olmadi...

volkan60

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
volkan
Cihazım
a2 lite
konu için teşekkürler. Her adımı harfiyen yaptım lakin uygulama yüklendikten sonra kamera durdu hatası alıyorum ve açılmıyor. Nerede hata yapmış olabilirim çözemedim

yarenersonmez

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1

volkan60

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
volkan
Cihazım
a2 lite
aynı usta değişmedi. ''Kamera sürekli olarak duruyor ''diye uyarı veriyor. Talimatın birini eksik mi yaptım acaba fabrika ayarlarına çevirip gene sıfırdan yaptım ama olmadı

gabsunks

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Ferhat
Cihazım
Mi a2 lite
tesekkurler
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

bu magiski nerden yüklücez ve ne işe yarıcaz o maddeden sonra bi ise yaramıyor root icinsede kurulmuyor

Son düzenleme:

yarenersonmez

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
tesekkurler

bu magiski nerden yüklücez ve ne işe yarıcaz o maddeden sonra bi ise yaramıyor root icinsede kurulmuyor
Sanırım gerekli bazı modüllerin tamamlanması için uygulamaya ihtiyaç var. Xda forumlarında o şekilde anlatıldığı için ekledim o aşamayı. Root için aşağıdaki rehberi inceleyiniz:

gabsunks

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Ferhat
Cihazım
Mi a2 lite
fastboot boot patched_boot.img bu koddan sonra telefon yeniden baslamada kalıyor açılmıyor.
bu kod galiba yeniden başlatmaya kadar root özelliği veriyor ama telefon başlamadığı için reset atmak zorunda kalıyorum ve işe yaramıyor.

5. Open Magisk, choosing "yes" when it asks to install Magisk-v*.zip, then choose "patch boot image" and select "boot.img" copied in step 3.
6. At the end of patching process, Magisk will tell you where "patched_boot.img" is been stored, keep a note on it and close.
Now's the updated part, that will make possible to apply OTAs: patched_boot.img dosyasını nasıl oluşturdun onu anlatıyor ama anlamadım

çözdüm patched boot.img baştan yaptım çözüldü çok saolun

Son düzenleme:
Üst Alt