İpucu Mi A1 - Telefonunuza Miui Görünümü Verin [Rootsuz]

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda telefonumuza oldukça sevilen miui benzeri bir arayüz vermeye çalışacağız. Örnek olarak iki ekran görüntüsü vereyim, beğenmeyen olursa boşuna konuyu okuyup zaman kaybetmesin;):
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere Mi A1 isimli cihazımız Google'ın Android One projesi kapsamında üretildiği için stock android arayüzü ile satışa sunulmaktadır. Bu yüzden Xiaomi'nin kendi cihazlarında kullandığı miui işletim sistemi bu cihazda yok ne yazık ki. Ama 3. parti yazılımlarla cihazınıza miui benzeri bir görünüm verebilirsiniz.

3. parti yazılımlar ile cihazlarımıza farklı görünüm vermek ve daha şık bir arayüze kavuşmasını sağlamak elbette hoşumuza giden bir şey. Fakat çoğu zaman bu tür yazılımlar kullanıcıyı rahatsız edecek biçimde reklamlar göstermekte veya aşırı pil tüketimine neden olmaktadır. Bu konuyu açmamın sebebi ise, bu konuda kullanabileceğimiz reklamsız ve telefona zarar vermeyecek en iyi uygulamaları seçerek en güzel görünüme kavuşturmak.

Şunu da belirteyim arkadaşlar, Ayarlar, telefon, kişiler, takvim vb. sistem uygulamalarının iç arayüzü değişmeyecek. Bunlar için ayrı ayrı 3. parti uygulama yüklenmeli veya miui'nin orjinal sistem uygulamaları bu telefon için portlanmalıdır ki henüz yayınlayan olmadı. Olsaydı, tek tek bu uygulamalar yerine işletim sistemin tamamı portlanırdı. Bizim yapacağımız şey sadece ana ekran görünümü olacak. Ben bunun yeterli olduğunu düşünüyorum. Sistemin tüm arayüzünü değiştirmek isteyen varsa onlara önerim Custom Rom yüklemeleri olacaktır. Dilerseniz telefonunuzu rootlayarak status bar gibi kısımlarda da değişiklik yapabilirsiniz.

Geçelim uygulama kısmına. Öncelikle gerekli uygulamaları listeleyelim:

1. (Ücretsiz sürümde bazı seçenekler kısıtlı olduğu için ücretli sürümünü öneriyorum)
  2. (ikon paketi olarak bunu kullanacağız, dilerseniz play store'dan farklı paketler edinebilirsiniz)
  3. (Masaüstünde kullanacağınız saat widgeti için gereklidir)
  4. (Duvar kağıtları için gereklidir)
  5. Klasör arkaplanları için ekteki dosyayı indirebilirsiniz arkadaşlar. Hazırladığım özel arkaplanları arşive ekledim, beğendiğinizi kullanın.
Öncelikle telefonun ayarlarına girin, Ekran > "Yazı tipi boyutu" kısmına girip en küçüğünü seçin, aynı şekilde "Görüntü boyutu"nu da en küçük yapın. Miui minimal tasarıma sahip olduğu için bu ayarlarla miui'ye benzetmemiz daha kolay olacaktır.

Nova Launcher yükledikten sonra ilk işimiz nova ayarlarını yapmak. Görsel olarak anlatım yapmıyorum bu yüzden takıldığınız noktalar varsa konu altında belirtirseniz yardımcı oluruz arkadaşlar.
Masaüstü ayarları:
>Masaüstü klavuzunu 6x4 olarak ayarlayın. Dikey 6 ikon, yatay 4 ikon olacak. Izgara arası konumlandırmayı kaldırın.​
>Simge Boyutu: %120 yapın​
>Yazı Tipi olarak "Light" seçin, diğer seçenekleri istediğiniz gibi ayarlayın.​
>Yatay - Dikey kenar boşluğu : Orta​
>Kalıcı arama çubuğu açıksa kapatın​
>Kaydırma efektini istediğiniz gibi ayarlayın​
>Duvar kağıdı kaydırma: Açık​
>Sonsuz kaydır:Kapalı (Açabilirsiniz size kalmış)​
>Sayfa Göstergesi: 3. seçeneği seçin. (Noktalı olan)​
>Gösterge rengi olarak beyaz seçin​
>Ana ekrana simge ekle: Bu seçeneği açın, yüklediğiniz uygulamalar ana ekranda görünsün.​
Uygulama Menüsü Ayarları(Burda belirli bazı ayarlar yapılacak onları veriyorum diğerlerine dokunmanıza gerek yok):
>Açmak için kaydır seçeneğini kaldır seçeneğini silin.​
>Diğer ayarları istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Uygulamalar düğmesine basıldığında açılacak olan, tüm uygulamaların gösterildiği yerdir. Miui'de bu kısım olmadığı için biz kullanmayacağız bu yüzden ayar yapma gereği duymuyoruz.​
Alt Panel Ayarları:
>Alt Panel Biçimi: Devre dışı olacak​
>Sayfa Sayısı:1​
>Simge Sayısı 4​
>Simge Düzeni: %120 ve etiket kapalı​
>Yatay kenar boşluğu: Küçük​
>Dikey kenar boşluğu: Büyük​
>Sonsuz kaydır: Kapalı​
Klasörler ayarları:
>Klasör önizleme:Klavuz​
>Klasör Arkaplanı: Aşağıda ekte bulunan arkaplanları telefonunuza indirin. Klasör arkaplanı olarak "özel"i seçtiğinizde dosya göstermenizi isteyecek. İndirdiğiniz arkaplanlardan birini gösterin burda​
>Geçiş animasyonu: Dilediğinizi seçin​
>Renk:: açık gri tonlarından birini seçebilirsiniz.​
>Simge düzeni: %120 boyut, yazı tipi:light, Renk: siyah​
Görünüm Ayarlar:
>Simge Teması: Yukarıda gerekli uygulamalar kısmındaki 2. uygulamayı kurduktan sonra Miux 9 simge paketini seçin​
>Adaptive icon style: Rounded square Alttaki seçeneği de işaretleyelim​
>Ekran yönlendirme: varsayılan​
>Animasyon ve kaydırma hızı ayarlarını dilediğiniz gibi yapın​
>Bildirim çubuğunu göster: İşaretli olacak​
>Şeffaf bildirim çubuğu: İşaretli olacak​
>Koyu simgeler: Bunu duvar kağıdınıza göre ayarlayın​

Bu ayarları yaptıktan sonra diğer ayarlara karışmanıza gerek yok. Masa üstünde alttaki simgeler arasında "Uygulama menüsü" butonunu bir klasör içine taşıyın veya silin. Sildikten sonra geri getirmek isterseniz ana ekrana basılı tutup widget'lardan "nova eylemi"ni ekleyip "uygulama menüsü" seçeneğini seçin.

Gelelim son rötuşlara;
En üstteki listede bulunan 3. uygulamayı(SLT MIUI - Widget & Icon pack) da kurduktan sonra, widget'lardan "Miui Transparent" isimli saat widget'ini ekleyelim arkadaşlar.
4. uygulamayı(Wallz) da kurduktan sonra programı açın, en altta bulunan "Oem" sekmesine gelin ve dilediğiniz Xiaomi duvar kağıdını indirip duvar kağıdı olarak ayarlayın.

Bu şekilde kişiselleştirmelerle miui benzeri arayüze sahip olabilirsiniz. Dilerseniz diğer sistemlere benzer arayüzler de tasarlayabilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durumdur.

Ben gerek görmediğim için saatin yanına eklememiştim ama şu uygulamayı kullanarak hava durumunu da ekleyebilirsiniz:

Hava durumunu ekledikten sonra örnek bir görüntü daha vereyim:

Dilerseniz farklı bir launcher de kullanabilirsiniz. Play store'da "miui launcher" ismiyle yayınlanan çok launcher var. Fakat bunlar genelde reklamlarla dolu oluyor veya gereksiz bir şekilde işlemciyi ve bataryayı sömürüyor.Bu yüzden Nova launcher kullandık. Umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum:)

Ekli dosyalar

• icon_folder.png
    icon_folder.png
    2,6 KB · Görüntüleme: 16
  • icon_folder_light.png
    icon_folder_light.png
    2,6 KB · Görüntüleme: 16
  • icon_bg.png
    icon_bg.png
    2,1 KB · Görüntüleme: 16

Setry

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Berat
Cihazım
Mi 6
Konular
59
MİUİ arayüzünü kullanmak isteyen biri mi A1 almazsa sorun çözülür. :D

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Hocam sizce bu Android sistemli cihazları alanlar bilmeden, araştırmadan mı alıp sonradan pişman mı oluyorlar?

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Mi A1 kullanan veya mi a1 özelliklerini ve tasarımını seven biri aynı zamanda miui seviyorsa ne olacak
5x derseniz ben de fiyat farkı derim

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Mi A1 kullanan veya mi a1 özelliklerini ve tasarımını seven biri aynı zamanda miui seviyorsa ne olacak
5x derseniz ben de fiyat farkı derim
Xiaomi'nin çıkarmış olduğu 99 bin tane telefonlardan hiç mi biri A1 e yakın özelliklerde ve tasarımda değil?
Lütfen yanlış anlaşılmasın, tabiki A1 alanlara saygım sonsuz ama işte MIUI yok, sonradan eklenmesi, portlanması asla orijinalin tadını vermez, veremez...

Asaf04

Yârdan Uzak Aleme Daldık...
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Asaf
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Öğrenci
Konular
36
Bence başarılı ama stok android A1 e yakışıyor :)

kadernaznaz

Tek yol AŞK gerisi yalan
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
NeJdeT
Cihazım
Mi Mix
Konular
35
Merhaba arkadaşlar. Bu konuda telefonumuza oldukça sevilen miui benzeri bir arayüz vermeye çalışacağız. Örnek olarak iki ekran görüntüsü vereyim, beğenmeyen olursa boşuna konuyu okuyup zaman kaybetmesin;):
Bu değerli ve zahmetli çalışma için çok teşekkür ederim. elinize fikrinize sağlık.

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Xiaomi'nin çıkarmış olduğu 99 bin tane telefonlardan hiç mi biri A1 e yakın özelliklerde ve tasarımda değil?
Lütfen yanlış anlaşılmasın, tabiki A1 alanlara saygım sonsuz ama işte MIUI yok, sonradan eklenmesi, portlanması asla orijinalin tadını vermez, veremez...
Bunu mesaj içinde zaten belirttim hocam, yine de fikirleriniz için teşekkür ederim.
Aynen katılıyorum. Biraz araştırma ile mi A1'e benzer MİUİ arayüzlü telefonlar da bulunabilir.

Araştırmayanlar genelde telefoncuya gidip "Hocam bana şöyle ucuz bir telefon ver" diyenler. Ve tabii buna karşılık verilen telefon, Samsung J serisi oluyor doh~~.
Ancak araştıranlar XİAOMİ'yi keşfettiği için mutlu oluyor. party~~ (Tıpkı sizin gibi)

Gidipte Samsung J alanlar da şüphesiz pişman oluyor.
Aynı özelliklere ve aynı performansa sahip, 1050 TLye varsa hemen alalım hocam. Not düşeyim: telefonum garantili. Yurtdışı veya garantisiz önermeyin

Setry

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Berat
Cihazım
Mi 6
Konular
59
Aynı özelliklere ve aynı performansa sahip, 1050 TLye varsa hemen alalım hocam. Not düşeyim: telefonum garantili. Yurtdışı veya garantisiz önermeyin
En benzeri redmi s2 ve redmi note 5 ancak birebir aynı olması imkansız.
Fiyatına göre mi A1 alınabilecek en iyisi. Redmi S2 ile karşılaştırınca da mi A1 almak daha mantıklı.

Mi A1 almakla doğru karar vermişsiniz ama benim söylemek istediğim, MİUİ isteyen biri mi A1 almak yerine MİUİ arayüzlü benzer telefonlar alması.
Size saygı duyuyorum iyi günlerde kullanın.

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
En benzeri redmi s2 ve redmi note 5 ancak birebir aynı olması imkansız.
Fiyatına göre mi A1 alınabilecek en iyisi. Redmi S2 ile karşılaştırınca da mi A1 almak daha mantıklı.

Mi A1 almakla doğru karar vermişsiniz ama benim söylemek istediğim, MİUİ isteyen biri mi A1 almak yerine MİUİ arayüzlü benzer telefonlar alması.
Size saygı duyuyorum iyi günlerde kullanın.
Düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim hocam.
Ya miui'den ya da performanstan vazgeçecektim ben de miui den vazgeçtim.
Şöyle bir durum da var alınan telefon (bilerek veya bilmeyerek) satışta ciddi zarar ettiriyor. Aldığın telefondan vazgeçip yeni bişey almak da kolay değil maalesef. Bu yüzden miui ye benzetmek isteyen olur diye hazırladım. Konu başında da belirttim beğenmeyen yapmasın diye

Üst Alt