Rehber Mi A1 Stock Rom'a Rootsuz Google Camera Yükleme Rehberi

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Merhaba arkadaşlar. Forumda gördüğüm kadarıyla Mi A1 kullanıcılarının bir kısmı forumda verilen Google Camera yükleme rehberi ile Gcam yüklemek istemiş ancak bu konuda başarısız olmuş. Bu yüzden bu rehberi hazırlama gereği duydum ve biraz da detaylı bir anlatım hazırladım. Umarım başarılı olursunuz.

Not: Eğer telefonunuzda Android 9.0 güncellemesi kurulu ise, 8.1 sürümüne düşürmeniz gerekmektedir. Telefonunuzda Android 9.0 yüklü ise aşağıdaki rehberi kullanarak sürümünüzü 8.1'e düşürebilirsiniz:
Rehber - Mi A1 Android 9.0'dan(Pie) Android 8.1'e(Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi

Gereken koşulları listeleyelim öncelikle:
  • Bu rehber Mi A1 cihazı için hazırlanmıştır. Farklı cihazlarda denemeyiniz. Bu yöntem sadece Stock(orjinal) Android 8.1 için geçerlidir
  • İşlemi yapacağınız bilgisayar dizüstü veya Ups olan bir bilgisayar olmalıdır. İşlem sırasında elektrik kesintisi olması, cihazınızın brick olmasına neden olabilir.
  • Bağlantı için orjinal usb kablosu kullanmanızı öneririm.
  • Bilgisayarınızda Windows 10 64 bit işletim sistemi olmalıdır. 32 bit sistemlerde sorun çıkabiliyor. Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp "Özellikler" seçeneğine tıklayarak işletim sisteminizin türünü öğrenebilirsiniz. EDİT: Windows 7 64bit ve Windows 8 64 bit sistemde denendi, kurulum yapılabiliyor. Ayrıca driver'ların düzgün yüklendiğinden emin olmalısınız.
  • BÜTÜN VERİLERİNİZ SİLİNECEKTİR. Benim başıma geldi, siz de yaşamayın diye uyarıyorum; telefonunuzda ne varsa yedekleyin. Çünkü herşey silinecektir. Telefon tamamen sıfırlanacaktır.

1. Adım, bootloader kilidi kaldırma:
Bootloader kilidini kaldırmak için forumda verilen yöntemi kullanarak bootloader kilidini kaldıralım:
Bootloader Kilidi açma:
Ayarlar>Telefon Hakkında> Derleme Numarası üzerine tıklayın.
Ayarlar>Geliştirici seçeneklerine girin.
"OEM kilit açma" seçeneğini aktif hale getirin. "USB hata ayıklaması" seçeneğini aktif hale getirin.
Telefonu bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Gelen uyarıda "bu bilgisayara her zaman güven" seçeneğini mutlaka işaretleyip ve hata ayıklamaya izin verin.
Masaüstüne gelen Minimal Adb/Fastboot uygulamasını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
adb devices komutunu yazıp enter tuşuna basarak telefonunuzun düzgün bir şekilde bağlandığını kontrol edin. Düzgün bir şekilde bağlandıysa şu şekilde cihaz kimliğini ifade eden birtakım sayı ve harf dizisi ve karşısında "device" yazacaktır:

adb reboot bootloader komutunu yazıp enter tuşuna basarak cihazı fastboot moduna alın.
Bir süre sonra telefon kapanıp açılacak ve fastboot ekranı gelecektir.
fastboot devices komutu ile cihazınınız fastboot modunda düzgün bir şekilde bağlandığını kontrol edin. Yine aynı şekilde sayılar ve karşısında "device" yazısı gelecektir.
fastboot oem lock komutunu vererek bootloader kilidini açıyoruz.

2. Adım, stock rom yükleme:
Bu işlemi yapabilmek için Mi A1 Nisan güncellemesi veya önceki sürümlerden biri olmalıdır. Cihazınızda güncelleme yaptıysanız veya aldığınızda 6 Nisan 2018 sonrası bir güncellemeyle geldiyse stock romu tekrar flaşlamamız gerekiyor. Yükleyeceğimiz sürüm 6 Nisan 2018'de yayınlanan güncelleme sürümüdür.
Güncelleme dosyasını şuradan indirin:

Bu dosyayı C:\ sürücüsüne kopyalayıp, sağ tıklayıp "buraya çıkart" seçeneği ile C:\ dizinine çıkarın.
Bu romu yükleyebilmek için Xiaomi flash tool gereklidir. Buradan indirebilirsiniz:

Dosyayı arşivden çıkarıp XiaoMiFlash yazan turuncu simgeli mi yazan programı "sağ tıkayıp yönetici olarak" çalıştırın. Driver penceresi gelirse, install butonu ile sürücüleri yükleyin. Ve o pencereyi kapatın.
Select butonu ile klasöre çıkartığınız güncelleme klasörünü seçin.
En altta bulunan "Clean All" seçeneğini mutlaka işaretleyin.
Telefonunuzu kapatıp "ses kısma"+"güç" tuşlarına aynı anda basılı tutarak fastboot moduna alın ve kablo ile bilgisayara bağlayın.
Mi Flash programında "refresh" butonuna bastığınızda, program cihazı algılayacaktır.
"Flash" butonu ile flaşlama işlemini başlatın. İşlem bittiğinde result kısmında "Success" yazacaktır. Bu işlem sırasında kablonun oynamamasına ve kesinti olmamasına dikkat edin.
İşlem bitince telefon yeniden açılacak ve kurulum gerekecektir. Kurulum adımını tamamlayınız.
Geliştirici seçeneklerini tekrar aktif edin, oem kilidini ve usb hata ayıklamayı açın.
Parmak izlerini kaldırın, kilit ekranı desenlerini ve şifrelerini iptal edin. Ekran kilidini kapatın.
Ayarlar>Ekran>Gelişmiş>Uyku kısmına girip uyku süresini 30 dakika yapın. İşlem sırasında ekran kilidinin açık kalması gerekiyor. Daha sonra kapatmayı unutmayın amanod~~
3. Adım, Google Camera yükleme:
Buradan gerekli olan yazılımı indirin:

İndirdiğiniz dosyayı klasöre çıkarın.
GCam Mi A1 isimli programı Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın.
  1. install drivers 'a tıklayın
  2. 1.4.3 e tıklayın
  3. Açılan mavi ekrandaki soruya "y" yazıp enter'a basın. 3 kere soracak, üçüne de "y" yazıp "enter" diyoruz.
  4. Telefonda ana ekrana gelin, telefon açık kalsın kilitlemeyin sakın. Ve bilgisayara bağlayın
  5. Enable hal3,eis and install butonu ile yüklemeyi başlatın.
  6. Telefon ekranına usb hata ayıklaması uyarısı gelecek. Her zaman izin ver seçeneğini işaretleyin ve tamam butonuna basın.
Yükleme başlayacak telefon kendiliğinden kapanıp açılacaktır. Hiç dokunmayın, ellemeyin.
Bilgisayarda bir fotoğraf açılacak kamera ayarları ile ilgili. Fotoğraf açıldığında telefonun pc bağlantısını kesebilirsiniz.
Dilerseniz o ayarları da uygulayabilirsiniz. Fotoğraf kalitesini %100e çıkarmak içindir.

Portre modu, ağır çekim ve performans artırma gibi güncel özellikleri almak için güncelleme konusunu takip edip en güncel apk'yi yükleyebilirsiniz:
Haber - Google Camera Güncellemeleri ve Hata İyileştirmeleri

Normal uygulama kurar gibi kuracaksınız. Uyarı verirse bilinmeyen kaynakları açın. Güncelleme ile beraber portre modu da geliyor. Mutlaka yükleyin bence.
Ağır çekim modu da çalışıyor ama fps düşük olduğu için kamera donuyor. Yani pek randıman vermiyor. Portre modunda geliştirmeler yapılmış.

Güncellemeri de yaptıktan sonra işlem tamamlanmış olacak. Güle güle kullanınız :)

Gcam yükleyen bazı kullanıcılarımızın değerlendirmelerini alıntı olarak ekliyorum referans olması için:

Sonunda gcami yükledim yardımları için yaren beye çok teşekkür ediyorum ön kamera eskisine göre iyi değil ama arka kamera çok güzel

Herkese selamlar, kurayımmı kurmayayımmı derken gcam ı sonunda kurdum angel~~ windows 7 64 bit de sorunsuz kuruldu ,android 8.1 di ,sadece flashlarken drive ler kurulmadığı için 2 saat boşa beklemişim ,kurulum 20 dk da tamamlanıyor tamamen , kurulum rehberi gayet iyi anlaşılır emeği geçen herkese teşekkürler , gcam a gelince pek inanmıyodum ama özellikle ön kamerada bayağı bi fark var önceden çamurmuş resmen,renk geldi fotolara ,beğenmediğim yerleri, arka kameranın portre modu diğerine göre çok kötü geldi bana,birde her fotoya farklı bi dosya açıyo hoş değil, belki ayarları vardır bunların bilen paylaşırsa sevinirim ,mesela kameranın en iyi ayarlarını ekran resmi alıp atarsanız sevinirim,
Not: android 8 e geri geldiği için parmak izi sensörüde eskisi gibi

Son düzenleme:

msamisengul

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Sami ŞENG
Cihazım
Asus zenfone
Konular
4
Gerçekten faydalı bir anlatım olmuş

Gcam güncelleme alıyor mu yada güncelleniyormu?

Kısaca play stor ile mi oluyor?

Şimdiden teşekkürler....

Haxn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Haxn
Konular
34
Paylaşım için teşekkürler Hocam.
Ellerinize sağlık.

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Gerçekten faydalı bir anlatım olmuş

Gcam güncelleme alıyor mu yada güncelleniyormu?

Kısaca play stor ile mi oluyor?

Şimdiden teşekkürler....
Otomatik olarak güncellenme almaz. Fakat yeni sürüm yayınlandığında apk olarak indirip kurabilirsiniz direk.
Kısaca manuel olarak güncellenir.

0lordking0

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Ahmet
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
3
Romun içinde root varmı

msamisengul

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Sami ŞENG
Cihazım
Asus zenfone
Konular
4
Otomatik olarak güncellenme almaz. Fakat yeni sürüm yayınlandığında apk olarak indirip kurabilirsiniz direk.
Kısaca manuel olarak güncellenir.

Yani anladığım kadarıyla bir kere yükledikten sonra birdaha telefonu sıfırlamadan apk ile güncelleme yapılabiliyor?

Doğru anlamışmıyım?

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Yani anladığım kadarıyla bir kere yükledikten sonra birdaha telefonu sıfırlamadan apk ile güncelleme yapılabiliyor?

Doğru anlamışmıyım?
Aynen öyle
Telefon güncellemesi de bu şekilde yapılabilir. Mesela android 9 güncellemesi gelirse telefonu güncelleyip Gcam apk yüklemek yeterlidir.

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Google camera güncellendi arkadaşlar. Mi a1 için uygun olanı konuya eklenmiştir. Önceden Gcam yükleyen arkadaşlar da yeni apk'yi indirip kurabilirler. Ağır çekim modunda uygulama kapanmıyor artık. Portre modunda da değişiklikler yapıldı.
Link tekrar vereyim kolaylık olması açısından:

Üst Alt