İnceleme Mi A1 Android 9 Pie güncellemesi sonrası genel sorunlar

ozantavsan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
orta
Cihazım
lenovo a328
Konular
1
Merhaba , Android Pie güncellemsi sonrası sevdiğim ve çok memnun olduğum telefon ,performansı düşük , sağlıklı görüşme yapamadığım vasat bir telefona dönüştü.
22 Yıldır bilgi işlem olarak çalışmaktayım. Bu güncelleme Mi A1'e uymadı. Genel sorunları aşağıda listeliyorum. Henüz güncelleme yapmayanlar , bence şimdilik güncellemeden uzak dursunlar. Oreo 8.1'e dönüş Xiaomi tarafından engelli. Forumda farklı şekilde geri dönüş detaylı verilmiş .Ben Oreo 8.1'e dönüş yapacağım. (8.1'de kamera vasatlaşmı. Oreo 8.0'da herşey mükemmeldi)

Rehber - Mi A1 Android 9.0'dan(Pie) Android 8.1'e(Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi

Genel Sorunlar.

1- En büyük sorun : Telefonumda Türk Telekom (Avea) şahsi hattım ve Turkcell Şirket hattımı kullanıyorum. Ekranda 4G ibaresi yer alıyor. Telefon ile dolaştığımda H+'ya kadar sinyal düşüyor. Telefon ettiğim veya çağrı geldiğinde anında 4G , H+ 'ya düşüyor. Bazen hiç görüşemiyoruz , karşılıklı ses gitmiyor , robotik parazit geliyor. Çoğunlukla Sms ile arayan bilgisi geliyor.Fakat telefon açık ve ekranda 4G yazdığı halde karşı tarafın çağrısı ulaşmıyor. Şu an Whatsapp sesli arama ile görüşebiliyorum malesef. Güncelleme sonrası telefonu sıfırlamama rağmen çözemedim.

Neler Denedim : *#*#43636#*#* kodu ile telefon bilgisi - Hat bilgilerinde LTE/TD-SCDMA/UMTS seçtim. Bunu yapınca hat 4G ibaresi duruyor ,eskisi gibi kendi kendine H+ yazmıyor. Fakat gelen çağrı ve arama sorunlarını çözmedi. *#*#86583#*#* kodu ile Volte vs. denedim. Malesef telefonu görüşme için kullanamaz durumdayım. Şu an *# belirttiğim kodları yazınca hiç bir şey olmuyor. Imeilerimde sorun yok , görünüyorlar.

2- İnternet bağlantı hızı düştü GSM internet veya Wifi bağlantıda hız eskisi gibi değil.

3- Batarya , batarya Oreo 8.0 ve 8.1'de vidyo üstüne vidyo izler youtube'tan çıkmazdım. Şarjım çookk iyiydi. Şimdi şarj ediyorum. Görüşme veya internet kullanmıyorum.Telefon öylece dururken bir bakıyorum %20 düşmüş. Bir instagram yapıyorum.Bir iki mesaj , 1 vidyo izleme hoop %10 gitmiş. Hele konum açarsan iyice yandın.

Benim için çözüm Bootloader filan açtıktan sonra Oreo 8.1 Stock Rom yüklemek. Şu an başka çözüm bence yok. Bu sorunlar için yama gelir mi bilmem ?
Bence Andrpid 9.0 donanımsal bazı teknik unsurları Mi A1'de farklı. Ne güzeldi , şarjımız , performansımız. Bir çok arkadaşa tavsiyemle Mi A1 aldık. Şimdi kendi telefonumu stock rom yapınca arkadaşların telefonlarını da eskiye döndürmek boynumun borcu oldu .

Farklı bir önerisi veya yeni çıkacak bir yama ile bilgisi olan paylaşırsa seviniriz.

Son düzenleme:

SelimAtar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
7
Ekran ışığındaki düşüşü yazmamışsınız. Oreo'da telefonu güneşin altında yarı parlaktıkta görebiliyordum. Pie'da full parlaklık ile zor görüyorum.

ozantavsan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
orta
Cihazım
lenovo a328
Konular
1
Ekran ışığındaki düşüşü yazmamışsınız. Oreo'da telefonu güneşin altında yarı parlaktıkta görebiliyordum. Pie'da full parlaklık ile zor görüyorum.
Evet , ekran parlaklığı sorunuda var atlamışım. Telefonu telefon gibi kullanamaz durumda olduğum için atladım sanırım. Şu an bootlader , twrp başladım bakalım.

Mulugol

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi A1
Meslek
İnşaat Mühendisi
Konular
1
Telefonum 8.1.0
Mesajları okuyunca, güncelleme yapmak için değil, kontrol etmek için bakayım dedim. "Güncellemeler geçici olarak kullanılamıyor. Daha sonra tekrar deneyin" yazıyor. Acaba Xiaomi tarafından mı kapatıldı sorunlar üzerine?

ozantavsan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
orta
Cihazım
lenovo a328
Konular
1
Evet , ekran parlaklığı sorunuda var atlamışım. Telefonu telefon gibi kullanamaz durumda olduğum için atladım sanırım. Şu an bootlader , twrp başladım bakalım.

An itibari ile forumda anlatıldığı şekilde Oreo 8.1'e döndüm ve telefonum eski sağlığına kavuştu. Talimatlara uyarsanız sorunsuz eskiye dönebilirsiniz. Çok fazla bilginiz ve kendinize güveniniz yoksa temkinli davranın.

SelimAtar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
7
Telefonum 8.1.0
Mesajları okuyunca, güncelleme yapmak için değil, kontrol etmek için bakayım dedim. "Güncellemeler geçici olarak kullanılamıyor. Daha sonra tekrar deneyin" yazıyor. Acaba Xiaomi tarafından mı kapatıldı sorunlar üzerine?
Benim tavsiyem otomatik güncellemeleri kapatın ve güncellemeleri forumdaki yorumları okumadan yüklemeyin.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

An itibari ile forumda anlatıldığı şekilde Oreo 8.1'e döndüm ve telefonum eski sağlığına kavuştu. Talimatlara uyarsanız sorunsuz eskiye dönebilirsiniz. Çok fazla bilginiz ve kendinize güveniniz yoksa temkinli davranın.
Ben daha önce geri dönmüştüm. Arkaplanda güncellemeyi indirdi ve kurulum yapmak zorunda kaldım. Bu akşam ben de geri dönüş yapacağım ve hiçbir zaman otomatik güncellemeleri açık bırakmayacağım. Siz de geliştirici ayarlarından otomatik güncellemeleri kapatın ve güncellemeyi siz kendi isteğiniz ile yapın derim ben.

ozantavsan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
orta
Cihazım
lenovo a328
Konular
1
Benim tavsiyem otomatik güncellemeleri kapatın ve güncellemeleri forumdaki yorumları okumadan yüklemeyin.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ben daha önce geri dönmüştüm. Arkaplanda güncellemeyi indirdi ve kurulum yapmak zorunda kaldım. Bu akşam ben de geri dönüş yapacağım ve hiçbir zaman otomatik güncellemeleri açık bırakmayacağım. Siz de geliştirici ayarlarından otomatik güncellemeleri kapatın ve güncellemeyi siz kendi isteğiniz ile yapın derim ben.
Karşılaşılabilecek sorunları forumdan ve yabancı kaynaklardan araştırmıştım. İşimiz teknik olunca , bir bakayım dedim. Android 9 şuan bence sorunlu. Adı üzerinde telefon görüşme yapmak içindir. Görüşmede sorun varsa en iyi android sürümü olsa nafile. Arkadaşlara aldığımız Mi A1 ayarlarını ben yapmıştım.Otomatik güncellemeler kapalı. Ben deneme maksatlı kendim güncellemiştim. Bir şekilde geri dönülüyor zaten. Bir önce telefonum olan Lenovo'ya Mui yazılım yüklemiştim.Telefon şarj hariç uçak gibi olmuştur. Sanki yeni telefon olmuştu. (Android 4.4 olduğu için Mi A1'e geçtim).

felxIII

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
kullanıcı
Cihazım
mi a1
Konular
3
bende iki tane mi a1 var bi tane güncelleme geri çekilmeden güncellenen diğeri en son gelen güncelleme ilk güncelleme yapan telefonda faceıd kayboldu ikinci güncellene telefonda faceıd var ve çok güzel çalışıyor.
merak ettiğim faceıd kullanan var mı acaba ?

EmirhanK.

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
8
bende iki tane mi a1 var bi tane güncelleme geri çekilmeden güncellenen diğeri en son gelen güncelleme ilk güncelleme yapan telefonda faceıd kayboldu ikinci güncellene telefonda faceıd var ve çok güzel çalışıyor.
merak ettiğim faceıd kullanan var mı acaba ?
Ben kullanıyorum ve eski sürüm ile arasında pek fark yok gibi

Mulugol

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi A1
Meslek
İnşaat Mühendisi
Konular
1

Hatırlatmanız çok iyi oldu, çok teşekkür ederim. Ancak bunu nereden yapacağımı bilmiyorum. Play Store'daki güncellemeler ile alakası yoktur sanırım.

Üst Alt