Soru Mi 8 ve pro - lite ????

TosunPASA

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tosun
Cihazım
Mİ 10T Pro
Meslek
Sys Support - IT
Konular
92
merhaba
mi8 se de nfc varmı diye gsmarena da listeye mi8 pro eklendiğini gördüm ve şaşırdım
mi8 ve pro nun sitedeki teknik verilerini excel de yanyana koyarak incelemek istediğimde 2 gr daha ağır olduğunu ama bunun yanında 400mA daha az bataryası ve sadece 6-8 ram e karşılık 128 dahili olduğunu... değişiklik olarak da kasa renk-kaplama/boya/sı olduğunu gördüm

her ikisinde işlemci aynı olduğu için wifi bt nfc başta olmak üzere aynı olduğunu yazılı olarak gördüm. birtek fotoğraf çekme kısmına pro ya hdr eklemişler.. aslında bunun yazılım hatası olduğunu ve mi8 classic hdr li olduğuu var sayıyorum

yani şimdi xiomi firması sırf kasa farkı için bu kadar fiyat farkı ile ürün gam listesini genişletmeye veya birbirinin aynı olan ürün mü koymaya başlıyor, samsung da olduğu gibi ????

ben teknik bir fark göremedim.. hedef kitlesi ????

se - lite arasında en bariz fark sd 710 ve 660 dır... bu oldukça büyük bir fark. tabiki kasa boyutu ve çentik kısmını da direk fark edilecek özellikler...
kısacası EE yi de eklediğimizde mi8 5 li bir grub teşkil ediyor.
tam da SD710 u düşünmeye başladığımda nfc nin olmadığını fark ettim.

en büyük merakım.. samsung çok uzun zamandır bu scala olan tlf larına nfc yi standart haline getiriyor iken.. satış reklamlarında kablosuz dolum basit bir kapakiçi eklenti ile olabiliyor iken xiaomi firmasının bu teknik kaypaklık yapmasını halen aklım almıyor. bir fiyat farkı olduğu kesin.. bu noktada hem fikiriz.. iyide en üst gam daki cihazlarda bile bunu koymamak ????

nfc artık istanbul hayatı ve metrobüs için zorunlu hale geliyor.
android veya aptal tlf taşımak bir zevk iken yeni çıkan teknoloji ile bir ihtiyaç haline geldi. ve belbim in yeni çalışması ki çok çok gecikmiş bir çalışma.. firmayı da suçlamıyorum. binlerce lira verib aldığı tlf un özelliklerini bilmeyen o kadar salak varken ülkemizde... ve tlf sadece herkesin görebileceği yerde masaüstü de duruyor iken... sırf tlf unu göstermek için balon patlatma oynu oynayarak tlf un performansını öldüren .....

wifi dolum konusu ise...
hem iş yerinde hemde evdeki masamın altı kısmına bu tür bir aparat yerleştirerek, üst kısımda dolaylı bir yer sağlamak istiyorum ve prizde boşluk kablo kargaşasından kurtulmak istiyorum.

maalesef arkadaşlar... şahsım açısından xiaomi nin tek rakibini samsung olarak görüyorum. zte/nubia ürün gamı ve ülkemizde bulunurluğu zayıf olduğu için listeme ekleyemiyorum. şahsen bir Z18 i uygun fiyata bulabilsem.. teknik özellikleri gsm arena da yazılanlardan emin olamadın nedense... ben SD845 diye biliyorum ama sanki lite verisyonun adı ile karıştırılmış yazılırken... bu arada nubia x diyede seri çıkmış...ve nfc onlarda da göremedim

kısacası durum bu

SD650 den daha iyi ama amiral gemizi olması şart değil uygun bir tlf arıyorum.. aslında mix 3 hoş olurdu ama ülkemize gelmesi baya bir süreçççç sanırım

bu arada nubia x mahvetmiş ortalığı ... 6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) bunu verebilmek için selfie naşşşşş

hala mix 3 e yetişemese bile...

yeni tlf larda en çok sevindiğim ise BT5 oluyor... en kısa sürede eski bt li cihazlarımızda mesafe / iletişim performans denemesi yapabilmek isterim

selamlar

ülgen

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
furkan
Cihazım
redmi 5 plus
Konular
29
Konuyu tamamen okudum ve hiçbir şey anlamadım.

teyubesk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Onur
Cihazım
Mi 13T
Meslek
Tekniker
Konular
7
Hocam Xiaomi ve benzer Çin menşeili firmalar kullanıcıların pek ihtiyaç duymadığı yazılımsal veya donanımsal özellikleri cihazlarında kullanmıyorlar örn: nfc, radyo, kulaklık vb.
Nfc çipi tek başına cok maliyetli olmasada bunun lisans ve sertifika ücretleri ile birlikte milyonluk satış rakamı hedeflenen model de firmaya yüksek maliyetli olabilir. Bu sebeple cihazda olmasa da olur denecek parçaları kullanmayıp cihazin birim maliyetini düşürmek hedeflenmektedir.
Örneğin Oneplus firması One modelini çıkardıgın da nfc cihazda bulunuyordu sonraki model oneplus 2 de nfc kullanilmadi aciklama olarakda kullanicilardan gelen geri donuslerin dikkate alinarak birim maliyetini düsürme amacıyla nfc kullanilmadigi belirtildi sonraki modellerde nfc yeniden kullanilmaya baslandı. Birim maliyetini düsürmek yerine kullaniciya maksimum özellik sunma politikasi izlenmeye baslandı

nigzes1907

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sezgin
Cihazım
Mi 12 S Ultra
Konular
17
Mi8 Pro UD olan cihaz sd845 ve NFC mevcut 2 mm kalın olmasının nedeni ekran parmak izi sensörü ve tamamen 3d touch ekran olması bilgin olsun konuyu kısmen okudum

Üst Alt