Mod Mi 8 SE - Magisk - Viper4Android + BT SBC HD Audio

msaaltiok

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
7
Merhaba

Benim gibi kaliteli müzik dinleme meraklısı ve Spotify, Fizy vs kullanmadan yüksek kalite mp3 ve flac dosyalarınızı yani tüm arşivinizi -cebinizde- yanınızda taşıyorsanız bu konu sizi ilgilendiriyor. Ayrıca donanım şanslısı iseniz Apt-X HD destekli olmayan ucuz ve eski (En az BT 4.0) bluetooth kulaklığınızdan nasıl 1000₺ lık ses alacağınız da yazımızda ilerleyen bölümlerde anlatılacak.

Usb Type-C bağlantısının da görünür olmasıyla ile birlikte 3.5 mm Aux kulaklık bağlantılarının telefonları terkettiğini gözlemliyoruz. Üreticiler aslına bakarsanız haklı. Kullanmak zorunda olmadığınız eski analog bir bağlantı ve/veya anfi için neden kasada bolca yer ayırasınız? Tüketiciler de haklı. Kaliteli ses almak için pro bir BT kulaklığa tonlarca para vermek istemiyorsunuz. Size kablolu 50 ₺lik bir kulaklık yeterken neden yeni teknolojilere ekstra para veresiniz.?

Gelelim Mi 8 SE ye. Aslında pratikte fazla şansınız yok. Ya kutudan çıkan type-c/aux dönüştürücüyü kullanıp bu ilginç bağlantıyı deneyeceksiniz, yada bir apt-X HD kablosuz kulaklık alacaksınız. Yada bunları boşverip yazılım ve standartların arkasındaki açıkları dolaşıp kaliteli ses alacağınız başka bir yöntem deneyeceksiniz. Bu yazı bunu anlatıyor.

Sistem Gereksinimleri:
Xiaomi.EU 10.3.1.0 Kararlı Sürüm Rom -
-yada-
AOSP tabanlı Android 9 Güncel Rom
TWRP Mi 8 SE Son Sürüm 3.3.0-0423 -
Magisk Son Sürüm 20.4

Gerekli Magisk Modülleri:
* Audio Compability Patch
* Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC (Magiskten kalkmış, buraya ekiyorum. Android 10 ve 9< sürümleri eklendi.)
* VIPER4Android FX Legacy

Kurulum:
1- Telefonunuzda yukarıdaki romlardan birinin bulunduğunu doğruladıktan sonra öncelikle TWRPyi -eski sürümde ise (örneğin 12XX) son sürüme linki verilen zip dosyası ile TWRP içinden güncelleyiniz.
2- Güncelleme doğru yapıldı ise telefonunuz sorunsuz başlayacaktır. Kontrol ediniz.
3- Restart > Recovery
4- Magisk eski ise yada mevcut değilse linki verilen ziple TWRP içinden güncelleyiniz.
5- Twrp: Restart > System
6- Magisk son sürümün sorunsuz çalıştığını kontrol ediniz.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Gerekli Modülleri İndirilmesi:
7- Her ne kadar Magisk modülleri program içinden kurulabilse de özellikle BT modülünün ve kullanacağımız patch dosyasının Magisk içinden kurulumu sorunlara yol açmakta. Bu nedenle modüllerin indirilme işlemini Magisk ile yapacak ve gerekli 3 Magisk modülünü TWRP içinden -rom kurar gibi- install bölümünden kuracağız.
8- Audio Compability Patch aratıp modülünü indiriniz. Yükle tuşunu kullanmayınız. Sadece indiriniz.

9- Aynı şekilde Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC modülünü aratıp indiriniz.
10- Aynı şekilde VIPER4Android FX Legacy modülünü aratıp indiriniz.

İndirilen dosyaların zip uzantılı olarak SDCARD/Downloads içinde yeraldığını doğrulayınız.
11- Restart > Recovery

Buradan itibaren işlemlerimizi TWRP içinden yapıyoruz.

İlk olarak Audio Compability Patch kuruyoruz.
* Press a Volume Key - Ses Azaltma tuşuna basın
* Do you want to skip audio policy? - Yes Seçin - Ses Artırma Tuşu
* Would you like to skip notification_helper remover? - No Seçin - Ses Azaltma Tuşu
* Select Fix Method - Vol Up - Remove notification_helper effect - Ses Artırma Tuşu
* Would you like to skip usb policy...? - Yes Seçin - Ses Artırma Tuşu
* Use lib workaround? - No Seçin - Ses Azaltma Tuşu
Kurulum tamamlandı.

Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC Kuruyoruz
* Press a Vol Key - Ses Azaltma tuşuna basın
* Vol-=454 kbit/s - Ses Azaltma tuşuna basın
Kurulum tamamlandı.

VIPER4Android FX Legacy Kuruyoruz
* Press a Vol Key - Ses Azaltma tuşuna basın
* Vol+ = new (2.5.0.5) - Ses Artırma tuşuna basın
Vol+ = material - Ses Artırma tuşuna basın
Vol+ = systemapp- Ses Artırma tuşuna basın
Vol+ = yes (recomended)- Ses Azaltma tuşuna basın
Kurulum tamamlandı.

Wipe > Cache/Dalvik
Restart > System

Telefon açıldığında Magisk içinden 3 modülünde sorunsuz kurulduğunu, telefon zil ve müzik seslerinin çalıştığını kontrol ediniz.
Herşey yolunda gitti ise Viper ve Bluetooth Bitrate Artırma modumuz tamamlandı. Elinizde qualcomm chipsetli bir 4.0+ BT kuaklık var ise deneyip test ediniz. Sonraki yazıda Viper arayüzünü ve ne işe yaradıklarına değinelim.

Ekli dosyalar

• Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC Magisk 5.5 Android 8-9.zip
    4,2 MB · Görüntüleme: 162
  • Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC Magisk 5.6 Android 10.zip
    4,2 MB · Görüntüleme: 141
Son düzenleme:

llByAzraiLll

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Serhat
Cihazım
İphone7
Konular
0
Hocam beta 9.5.6 var magisk yüklüyorum telefon açılıyor 5 sn sonra tel kapanıp twrp açılıyor

Son düzenleme:

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
bu modların neleri değiştirdiğinide yaza bilir misiniz ?

* Audio Compability Patch --- ?? ?
* Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC - bağlantı ile ilgilidir sanırım
* VIPER4Android FX Legacy - ecolizer ve ses çıkışını değiştiriyor , doby atmos gibi ,

Mr.Fatih

Best Of MİUİ
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
RedmiNote13Pro
Meslek
Sağlıkçı
Konular
77
9.6.5 beta rom denendi çalışıyor

msaaltiok

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
7
bu modların neleri değiştirdiğinide yaza bilir misiniz ?

* Audio Compability Patch --- ?? ?
* Bluetooth Stack Audio Bitrate Changer for SBC - bağlantı ile ilgilidir sanırım
* VIPER4Android FX Legacy - ecolizer ve ses çıkışını değiştiriyor , doby atmos gibi ,
Audio Compability Patch 3 ek modülden oluşmakta. Biz sadece 1 ini kuruyoruz. Notification helper. Ortam dosyaları oynatırken gelen uyarı bildirimlerinde ortam ses kısma efektini kaldırıyoruz. Bu efekt viper ve benzeri audio modlarda sorun yaratıyor.

Bt modülü ise bt bağlantı hızını bt cihazın default akış hızını artırmaya zorlamak için kullanılır.

Viper ise evrensel bir ses modu...

Ayrıca her 3 modülü de magisk içinden kaldırabilir. Telefonunuzu eski haline istediğiniz zaman alabilirsiniz. Magisk ile yapılan tüm işlemler boot dosyası üzerinde yapıldığı için sisteminizde kalıcı değişiklik yapmaz ve güvenlidir. Kullanılmayan modülleri kaldırdığınızda TWRP de wipe cache/dalvik yapmayı unutmayınız.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam beta 9.5.6 var magis yüklüyorum telefon açılıyor 5 sn sonra tel kapanıp twrp açılıyor
Beta kullanmamanızı öneririm. 10.3.1.0 Eu kararlı sürüm kullanın.

Son düzenleme:

İsaermagan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsa
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
Elektronik
Konular
1
Mi 8 SE evo roma kurdum instagram videolarında ses takılıyor başka sorunla karşılaşmadım

isosafags

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail SAFA
Cihazım
OnePlus 6
Meslek
Öğrenci
Konular
63
Böyle bi bildirim geliyor. Sıkıntı olur mu?

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bir de viper uygulaması üzerinden yapılacak ayar var mı? Ben telefonun hoparlöri için kurdum bu modülleri ama

NAGİSA

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Semih Alp Ac
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
8
Elinize sağlık hocam clap~~clap~~clap~~