Rehber Mi 8 SE İlk Kurulumlar (Rom/Twrp/Wipe/Modem Dosyası/Güncelleme ve Sıfırlama)

Kullanılan Rom Anketi

• Eu-Rom Stabil

Oy: 569 54,5%
  • Mi-Room Stabil

Oy: 155 14,8%
  • Mi-Globe Rom Stabil

Oy: 89 8,5%
  • Aosp Rom

Oy: 22 2,1%
  • Eu-Rom Beta Rom

Oy: 87 8,3%
  • Mi-Room Beta Rom

Oy: 48 4,6%
  • Mi-Globe Rom Beta

Oy: 14 1,3%
  • Çin Romu Beta-Stabil

Oy: 30 2,9%
  • Masik X

Oy: 30 2,9%

• Kullanılan toplam oy
    1.044

Selman461

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sepmam6
Cihazım
Xiaomi Mi 8 se
Konular
0
Merhaba ,

Mi 5 Prime dan mi 8 Se ye geçiş yaptım yılbaşı itibari ile , Sıra ile süreci yazacağım ,bunlar benim deneyimlerim ,

teknik inceleme için Tıklayınız ,​

İlk alım ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye de Alışveriş sitelerinde genelde ithalat garantili mevcut ancak fiyatları çok yüksek 3000 TL civarında , bu sebeple yurt dışı çok fazla cihaz var ve bende bu şekilde aldım istanbul da , 1700 TL

Not: Resmi de alsanız cihazda global rom yok ,

Sahibinden , doğubank facebook da gruplar var satan yeni değiller dolandırıcı da değiller , isterseniz yanlarına gidip de ala bilirsiniz güven size bağlı fiyatlarını oradan karşılaştır bilirsiniz.
İlk kullanım ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlk açtığınızda Türkçe global güncelleme alır diyeceklerdir hepsi yalan çünkü global rom yok bu cihaz için ... Tamamen pazarlama stretejisi olarak bilerek verilmemek de mi 8 lite ile ilerleniyor.
Öncelikle bunu bilin ben bunları bilerek gidip aldım bana da dediler de işte pazarlık bozulmasın diye bir şey demedim.
Muhtemelen kayıtlı/Türkçe diyorlarsa eu dev rom vardır içerisinde Twrp de olmaz bu sebeple ilk aldığınızda güncelleme bulur ama yapamazsınız. ( cihaz ile attıklarından bizim gibi kurmuyorlar romları )

Recovery ( TWRP ) menüsüne girerseniz bu menünün Çincesi çıkacaktır.

Kayıtsız alırsanız forumda yapan arkadaş var , aldığınız yerde bu sorunu hallediyor bazı yerlerde , ancak 4 ay bir sim 4 ay 2 sim 8 ay süreniz var aceleye gerek yok bunun derdine hemen düşmeyin kaçak kullanım yapacaksanız , pasaport için süre var eğer pasaport ile kayıt yapacaksanız erkenden yapın .
İlk yaptığım --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mi8 Se nin kodunu bulmak , mi 8 se için sirius , daha sonra donwgrade koruması olup olmadığı idi oda yok rom istediğim gibi kurabileceğim ,

İlk xioami kullanımım olmadığında ürün sıfır ancak rom dev ve eski sürüm olduğundan zaten direk Twrp yi kontrol ettim ve yoktu çin çe bir menü var ,

Sabit konulardan Twrp yükleme talimatı ile ilk Twrp kurulumunu yaptım, bir kaç kere kapandı açılmadı ve twrp kurulmadı bir kaç farklı twrp denedim sonunda oldu ,
Sabitr konudaki Twrp de sorun yaşarsanız alternatif diğer linkteki ile değiştirerek otomatik kurulumu yapa bilirsiniz ,
Twrp siliniyorsa twrp kurdukdan sonra magisk son versiyonunu kurun , daha sonra wipe yaparak romu kurun ,

Twrp Kurulumu

Detaylı anlatım konu anlatımın devamında mevcut.
Rom Arayışı --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2 çeşit rom var , dev ve stabil

Dev (geliştiriciler için olan rom) her hafta güncelleşir bir sorun kapanır yenisi gelir test etmek içindir, şu an yeniden başlatma sorunu var dev romlarda ,

Devde program uyumsuzlukları da var pubg, google maps gibi , devler şu an android 9.0 dalar ,

Stabil Rom android 8.1.0 da daha bir sıkıntısını görmedim , pubg de çentikler çalışmak da gps de 5 saniye gibi hızlı gps bulmak da ve sabitlenmek de , restart sorunu da yok ancak 4-5 ayda bir güncelleme gelir.Sorunsuz çalışır.

(bildirim sorunu giderilmiş)

Şu an Stabildeyim Ben memnunum ,
Yaşanan Sorunlar ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Twrp silindi.
2.Sensörler çalışmadı,
3.Romda Quick app çökmesi
4.Update buluyor ama yüklenmiyor

--Sanırım devden stabile geçtiğimden ve twrp rom yükledik den sonra silindi.Tekrar Rom versiyonuna göre kurulması gerekli, versiyon değişikliklerinde siliniyor Kalıcı olması için magisk 16.4 flaslayın.

--Wipe yaparken persist kısmını da wipe yaparsanız bu sorun oluşmak da ,
Sensörler için persist dosyası yüklenmesi gerekli İndirdiğiniz her romun içinde var bu dosya, Twrp nin güncel ise rom yükler gibi sağda imaj yükle kısmından persist bölümünü seçip dosyayı yükleye bilirsiniz , burada Konusu mevcut ,

Sorun olup olmadığınızda Cpu-z uygulamasını yüklerseniz sensör kısmında aşağıdaki gibi ise sorun yoktur ama sensör sorunu varda burada rakamları görmeyeceksiniz ,

-- , sağdaki kare kod okutarak app store indirip quic app yada tüm miui uygulamalarını son sürüme update edebilirsiniz , çinçe ancak sağ altta update gösteriyor zaten ,

--Telefonunuzda Twrp yoktur. Eu ve diğer romlar güncelleme yapmak ve sıfırlamak için Twrp ye ihtiyaç duyarlar. Twrp yükledik den sonra güncelleme yapa bilirsiniz
Twrp Kurulumu Detaylı -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Twrp Recovery Yükleme
1. İşlemlere başlamadan önce bootloader kilidinin açık (bootloader unlock) olması gerekmektedir.(Açılırken Mi yazısının altında unlocked Yazmalı ) Yurt dışı ise cihazınız zaten açıktır %99
2. Xiaomi USB driverları kurun
3. Ayarlar - ek ayarlar - geliştirici seçeneklerinden Usb hata hata ayıklamayı aktif edin.
4. Ses kısma + güç tuşuna basarak telefonunuz fastboot moda alın.(telefonu yeniden başlat yapıp ses kısma tuşuna basılı tutun)
5. USB kablo ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
6. TWRP yükleme aracını zip dosyasından çıkarın, twrp-yukleme dosyasına çift tıklayarak çalıştırın
7. Telimatları okuyarak yapın Kurulum otomatik olarak gerçekleşecektir.

Yanlış sürüm yüklenirse ,

Yanlış sürümde twrp yüklerseniz telefon ekranı siyahlaşacaktır.Kapatma tuşuna basılı tutarak Kapatıp açarak tekrar fastboot almanız gerekir.
Recovery yani ses açma ile açtığınızda da fastboot menüsü gelir.siz kapatıp ses kısarak fastboot girmeniz gereklidir.

Android 9 ile uyumlu TWRP (Beta v8.12.27 ve sonraki romlar için uygundur)

Xiaomi Mi 8 SE Twrp 3.2.3-1227 Yükleme Aracı;

İndirme Bağlantısı :

Android 8.1 ile uyumlu TWRP (Stabil ve Beta v8.12.27 ve öncesi romlar için uygundur)

Xiaomi Mi 8 SE Twrp 3.2.3-1102 Yükleme Arac

İndirme Bağlantısı :

İlk Çince açılır onuda 6.buton tıklayıp sonra yukarıda dünya resmi İngilizce seçerek düzelte bilirsiniz ,

By.TRabZonLu™ Alıntıdır.Editlenmiştir.Orjinal konu Burada
Sıfırlama -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wipe işlemi gereklidir,Twrp girip wipe aşağıdaki şeridi çekmeniz yeterlidir ancak detaylı bilgi buradan bakabilirsiniz ,

Burada konusu
Artıları Eksileri --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stabil romda kullanım sonuçları baz alınmıştır.

Artıları
Gps 2 3 saniyede direk bağlanmak da ,
Kasma donma herhangi bir kilitlenme olmadı 6 gb ram 4 gb ortalama kullanılmak da,
Pubg hd kare hızı en yüksek de gerçekçi görüntü ile sinema gibi oynanmak da sıfır sıkıntı ve donma,
Wifi ve şebeke çekimi mi 5 göre bariz 2 katı daha iyi onun wifide tek çubuk olan yerde utanmasa full çekecek , keza şebekede öyle
Metal kasa olması
Super amoled ekran ile ciddi fark var lcd ile dokunma tik hassasiyeti de ciddi derecede iyi ,
Son moda kamera ai portre v.s gibi özellikler mevcut olması
Pil normal kullanımda ortalama 1.5 / 2 gün yeterli olması
Hızlı şarj ciddi derecede hızlı = )

Eksileri

Sar değerini bulamadım hiç bir yerde yok,
Direk ağır diye bilirim metal olmasından kaynaklı buda
Kamerası ultra iyi diyemiyorum ama bence yeterli fiyatına göre iyi,
Global destek yok( ben rom dert etmiyorum ancak destek de yok )
Bl / Twrp /rom / root gibi terimleri bilip işlem yapılması gerekli (bunu forumda desteği mevcut ama Fransız iseniz ücreti ile yaptıra bilirsiniz)
Pil Performansı ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pil tasarrufu kapalı olarak kullanıldı.4g volte wifi bütün gün açık.

Pubg Performansı -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hiç bir ayar yapmadan Hd olarak sorunsuz gerçekçi olarak çentik sorunu olmadan ( stabil de ) oynatmak da ve ısınma sorunu yaşatmamakta, hdr ultra çözünürlük de de istenirse bagt tool ilse sorunsuz kullanılmak da ben telefonumdan örnek resimleri ve İnternet den pubg videoları aşağıdaki gibidir ,

Full Şarj ortalama 7 tur klasik maç yapmaya yetiyor. Son 15 kalarak platin 2 de = ) .( sanhok haritası bootcamp bekleriz )

Ayrıca Klanımız mevcut gelmek isteyen olursa özelden yazabilir.

Hd olarak kendi telefonumdan ,

İnternetden incelemeleri

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Google Camera ve Magisk Modülü------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Camerayı buradan indire bilirsiniz , kamerada donma olursa ayarlarında BSG MOD setting --- > fix ----> buffer fix aktif edilmeli

normalde direk çalışır mi 8 se de aktif bir ayara gerek yok ancak sorun yaşarsanız magisk içinden google fremework yükleyerek sorunsuz kullana bilirsiniz ,

Mi 8 se de sorunsuz çalışan root için kullana bileceğiniz magisk sürümü ,
Magisk unistall sorun yaşarsanız flashlayın eski haline döner sistem ,

Zip dosyasını yükledikden sonra apk sınıda yükleyin , kesinlikle update etmeyin ,update ederseniz rom magisk unistall edene kadar açılmaz,

Kullandığım Modüller
energized protection ( reklam ve malware siteleri engellemek için )
google fremework ( google camera ve uygulamaları için )
Sony music ( müzik kalitesi bariz daha iyi )
Gpu Turbo Boost ( oyun için isteye göre yüklene bilir )

Face id ve reklam bölge seçimi-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Global Rom zaten olmadığından biz de zaten eu rom var en kötü onda da reklam yok ve face id açık : ) ama genel bilgi olması için bütün bölgeleri deneyen arkadaşa buradan teşekkür ederim ,

İnceleme - Bölgelere Göre Face ID ve Ses Yüksekliği Durumu

efiltem
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kullandığım kılıf ve kırılmaz cam 35 TL

------------------------------------------

--------------------------------

Tecrübe ve merak dan sormak isteyen olursa yardımcı ola bilirim , Stabil şimdilik en iyi rom 9.0 olunca inanın hiç bir şey değişmemekte İş için kullanıyorsanız Stabilden şaşmayın ,

Son olarak ,

Hocam teşekkürler eline emeğine sağlık çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir makele tadında yönlendirme olmuş. Ben İPhone dan geçtim hiç rot room mıuı yukleme işleri ni bilmiyorumö mi 8 se yi face üzerinden satın aldım magisk manager v7 vardı ama güncelle diyordu güncelleme indirdim daha sonra UNSUPPORTED magisk version yazıyor açılmıyor ne yapabilirim? Gcam yükledim magisk den Dediğiniz uygulamayı yüklemek için zaten kurulu geldi ama ilk defa açmak istedim güncelleme sonrası bu hatayı almaya başladım saygılar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

telefon özellikleri olan kısmın resmini atar mısın ?
Hocam kusura bakmayın bi şey sormak istiyorum mi 8 se aldım malum yoldan İPhone 8 Plus dan geçtim mate 20 lite da kullandım ama bu cihaz beni fiyatına göre ciddi ciddi mest etti. Sadece sosyal medya kamera müzik için kullanıyorum o yuzden eu rom twrp falan anlamıyorum rom rot işlerinden. Cihaz Türkçe geldi miui 10.0 var fakat Türk Telekom da mobil veri hızı sıkıntı yok fakat 4 g yazması gerekirken H+ yazıyor Bunu nasıl düzeltirim. Birde ben telefon u böyle kullanıyorum uygulama ların güncellemesi geldiğinde nereden güncelleme yaparım?

Son düzenleme:

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Hocam teşekkürler eline emeğine sağlık çok açıklayıcı ve aydınlatıcı bir makele tadında yönlendirme olmuş. Ben İPhone dan geçtim hiç rot room mıuı yukleme işleri ni bilmiyorumö mi 8 se yi face üzerinden satın aldım magisk manager v7 vardı ama güncelle diyordu güncelleme indirdim daha sonra UNSUPPORTED magisk version yazıyor açılmıyor ne yapabilirim? Gcam yükledim magisk den Dediğiniz uygulamayı yüklemek için zaten kurulu geldi ama ilk defa açmak istedim güncelleme sonrası bu hatayı almaya başladım saygılar.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Twrp açıp magisk unşistall var onu yükleyin ve açılsın telefon bir şey yapmanıza gerek yok , sonra 16.6 versyonunu gene konudaki ni yükleyin ve ayarlardan update kapayın, google kamera içinde magisk içinde modüller kısmından yükleme yapacaksın konuda var gene ,

Ama roma başka zip dosyası flasladıysan temiz kurulum yapmanı tavsiye ederim , mi-globe stabil 10.2.1.0 yükle wipe yaptık dan sonra ,

Selman461

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sepmam6
Cihazım
Xiaomi Mi 8 se
Konular
0
Twrp açıp magisk unşistall var onu yükleyin ve açılsın telefon bir şey yapmanıza gerek yok , sonra 16.6 versyonunu gene konudaki ni yükleyin ve ayarlardan update kapayın, google kamera içinde magisk içinde modüller kısmından yükleme yapacaksın konuda var gene ,

Ama roma başka zip dosyası flasladıysan temiz kurulum yapmanı tavsiye ederim , mi-globe stabil 10.2.1.0 yükle wipe yaptık dan sonra ,

Teşekkür ederim hocam pc yok bu twrp rot flash pek bildiğim konular değil çok sağol açılmamasın bana bi zararı olurmu?

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Teşekkür ederim hocam pc yok bu twrp rot flash pek bildiğim konular değil çok sağ ol açılmamasın bana bi zararı olurmu?

Yok rom açılıyor normal kullana biliyorsanız şimdilik sorun olmaz , ama telefondan indirip , telefonu yeniden başlatın başlarken ses açma tuşuna basılı tutun TWRP menüsü çıkarsa oradan install kısmından unistall olanı yükle rom açılınca da onun manager uygulaması var onu kaldır tamamdır ,

resneli

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Konular
7
Yok rom açılıyor normal kullana biliyorsanız şimdilik sorun olmaz , ama telefondan indirip , telefonu yeniden başlatın başlarken ses açma tuşuna basılı tutun TWRP menüsü çıkarsa oradan install kısmından unistall olanı yükle rom açılınca da onun manager uygulaması var onu kaldır tamamdır ,
Üstadım yeni bir Mi8 Se aldım. Bunda eu stabil değilde beta rom yüklü geldiİçersinde twrp mevcut ancak sürümü 3.2.3-0810.Bu sürüm ile mi globe 10.2.1 i yükleyebilirmiyim? Betadan globe roma geçmek için herhangi bir dikkat etmem gereken nokta varmı? Temiz kurulum derken twrp de wipe derken neleri seçmem lazım? Twrp sürümü eski kalırsa yeni sürüm için twrp yi kendi içinden güncellemem mümkünmü? Yoksa yeni sürüm twrp için sıfırdan kurulum mu yapmak gerekiyor?

Selman461

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sepmam6
Cihazım
Xiaomi Mi 8 se
Konular
0

Hocam bunda imei malum sıfırlama yapınca oda gitmiyor mu?

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Üstadım yeni bir Mi8 Se aldım. Bunda eu stabil değilde beta rom yüklü geldiİçersinde twrp mevcut ancak sürümü 3.2.3-0810.Bu sürüm ile mi globe 10.2.1 i yükleyebilirmiyim? Betadan globe roma geçmek için herhangi bir dikkat etmem gereken nokta varmı? Temiz kurulum derken twrp de wipe derken neleri seçmem lazım? Twrp sürümü eski kalırsa yeni sürüm için twrp yi kendi içinden güncellemem mümkünmü? Yoksa yeni sürüm twrp için sıfırdan kurulum mu yapmak gerekiyor?

10.2.2 stabil çıktı eu da 1 haftaya globeye de çıkar sanırım ,o sebeple 1 hafta beklemenizi öneririm ,

Twrp nin en güncel olanı kura bilirsin 10.2.2 versiyonu gelince android 9 oldu çünkü artık,

Twrp de wipe and. wipe girip orada persist dışında hepsini seçip wipe diyorsun sonra , ana menu den restart recovery yaparson telefonu pc ye bagla sadece twrp klasörünü göreceksin , onun içine romu kopyala sonra twrp ana menuden instaldan yukle baska bir şeye gerek yok ,

Fast boot ta açıp Twrp otomatik kuruluyor 10 saniye sürmüyor , çok dert değil

Hocam bunda imei malum sıfırlama yapınca oda gitmiyor mu?

Giderde gitmeye bilir de çok bilgim olduğu konular değil ama gitme ihtimali yüksek ,

polata44

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
zafer
Cihazım
mi
Konular
4
10.2.2 stabil çıktı eu da 1 haftaya globeye de çıkar sanırım ,o sebeple 1 hafta beklemenizi öneririm ,

Twrp nin en güncel olanı kura bilirsin 10.2.2 versiyonu gelince android 9 oldu çünkü artık,

Twrp de wipe and. wipe girip orada persist dışında hepsini seçip wipe diyorsun sonra , ana menu den restart recovery yaparson telefonu pc ye bagla sadece twrp klasörünü göreceksin , onun içine romu kopyala sonra twrp ana menuden instaldan yukle baska bir şeye gerek yok ,

Fast boot ta açıp Twrp otomatik kuruluyor 10 saniye sürmüyor , çok dert değil

Giderde gitmeye bilir de çok bilgim olduğu konular değil ama gitme ihtimali yüksek ,
Hocam siz yüklediniz artıları ve eksileri neleredir payşalırsanız

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Hocam siz yüklediniz artıları ve eksileri neleredir payşalırsanız

Daha yüklemedin pubg den emin olayım sonra yükleyeceğim =) çentik sorunu var mı yok mu

birde mi globe için çıkmadı daha onu bekliyorum

Üst Alt