Diğer Mi 8 SE İlk Alım Ve İlk Kurulumlar (Rom/Twrp/Wipe/Güncelleme Sorunları)

silence37

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Ediz
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
BT
Merhaba ,

Mi 5 Prime dan mi 8 Se ye geçiş yaptım yılbaşı itibari ile , Sıra ile süreci yazacağım ,bunlar benim deneyimlerim ,

Teknik inceleme için Tıklayınız ,

06.02.2019 itibari ile android 9.0 desteği gelmiştir.

10.2.3.0 en güncel stabil sürüm

Beta kullanıp da sorun yazmayın arkadaşlar ben cevap vermiyorum , Beta test romu dur zaten sorun çıkması normaldir yok pili çok gidiyor yok uygulama çalışmıyor demenin anlamı olmuyor.

İlk alım ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye de Alışveriş sitelerinde genelde ithalat garantili mevcut ancak fiyatları çok yüksek 3000 TL civarında , bu sebeple yurt dışı çok fazla cihaz var ve bende bu şekilde aldım istanbul da , 1500 / 1700 TL arası kutulu sıfır

Not: Resmi de alsanız cihazda global rom yok ,

Sahibinden , doğubank facebook da gruplar var satan yeni değiller dolandırıcı da değiller , isterseniz yanlarına gidip de ala bilirsiniz güven size bağlı fiyatlarını oradan karşılaştır bilirsiniz.
İlk kullanım ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlk açtığınızda Türkçe global güncelleme alır diyeceklerdir hepsi yalan çünkü global rom yok bu cihaz için ... Tamamen pazarlama stretejisi olarak bilerek verilmemek de mi 8 lite ile ilerleniyor.
Öncelikle bunu bilin ben bunları bilerek gidip aldım bana da dediler de işte pazarlık bozulmasın diye bir şey demedim.
Muhtemelen kayıtlı/Türkçe diyorlarsa eu dev rom vardır içerisinde Twrp de olmaz bu sebeple ilk aldığınızda güncelleme bulur ama yapamazsınız. ( cihaz ile attıklarından bizim gibi kurmuyorlar romları )

Recovery ( TWRP ) menüsüne girerseniz bu menünün Çincesi çıkacaktır.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Kayıtsız alırsanız forumda yapan arkadaş var , aldığınız yerde bu sorunu hallediyor bazı yerlerde , ancak 4 ay bir sim 4 ay 2 sim 8 ay süreniz var aceleye gerek yok bunun derdine hemen düşmeyin kaçak kullanım yapacaksanız , pasaport için süre var eğer pasaport ile kayıt yapacaksanız erkenden yapın .
İlk yaptığım --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mi8 Se nin kodunu bulmak , mi 8 se için sirius , daha sonra donwgrade koruması olup olmadığı idi oda yok rom istediğim gibi kurabileceğim ,

İlk xioami kullanımım olmadığında ürün sıfır ancak rom dev ve eski sürüm olduğundan zaten direk Twrp yi kontrol ettim ve yoktu çin çe bir menü var ,
Rom Arayışı --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Not:06.02.2019 itibari ile android 9.0 geldi eu 10.2.2.0 versiyondan itibaren

2 çeşit rom var , dev ve stabil

Dev ve stabil arasındaki farklar için burayı okuyunuz.

Devloper rom ( Beta )

Stabil Rom

( 10.2.3 and.9)

(10.2.2 and 9)

face unlock açık , konuşma sesi de tatmin edici düzeyde yüksek bölge Türkiye reklam da yok ,

Şu an Stabildeyim Ben memnunum İş için kullanacaklar kesinlikle Stabil kullansınlar.,

Not:Tüm romlar global rom olmadığından Çin romun dan alınıp geliştiriliyor, stabil çin stabil romu,betada çin beta romu aslında , bu iyi bir şey tüm güncellemeler direk alıyoruz.
Rom kurulumu ve Güncelleme-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Altın Kural İlk dosyalarınızın Yedeğini alın
1.Twrp kurulması gereklidir. Rehber - Xiaomi Mi 8 SE Twrp 3.2.3-1227 Otomatik Yükleme Aracı
2.Sıfır Rom kurulumunda veya rom değiştiriyorsanız Twrp içinden Wipe işlemi yapılmalıdır. Wipe Format data yapıp ana menüden Restart recovery yapıp Twrp tekrar açılmalı ve rom dosyası twrp de iken kopyalayıp yükleye bilirsiniz.
-Update ediyorsanız direk yükleye bilirsiniz.
Resimli anlatım Rehber - TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)
3.Kurulum bitince Restart edince açılacaktır,

Yanlış Twrp ile kurulum yaparsanız mi Yazısında kalır yada magisk yanlış sürüm yüklerseniz de mi yazısında kalır.Twrp güncellerseniz yada magisk unistal yüklerseniz rom açılır, Ek başka strese girmeye gerek yok.

UYARI
KESİNLİKLE ÇIN ROMU ATMAYIN BİR ANLAMI YOK
TWRP İLE
YEDEK ALIP GERİ YÜKLEMEYİN TELEFONU TUĞLA YAPABİLİRSİNİZ
Yaşanan Sorunlar ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.Twrp Silindi ,Açılmıyor, Çalışmıyor v.s gibi sorunlar
2.Sensörler çalışmadı,
3.Romda Quick app çökmesi
4.Update buluyor ama yüklenmiyor

--Rom sürümüne göre Twrp kurmalısınız bu sebeple yüklediğiniz sürüm yanlıştır. onu düzeltilmesi gereklidir,Versiyon değiştirirken Twrp silinir.Tekrar kurmanız gerekli.

--Wipe yaparken persist kısmını da wipe yaparsanız bu sorun oluşmak da ,
Sensörler için persist dosyası yüklenmesi gerekli İndirdiğiniz her romun içinde var bu dosya, Twrp nin güncel ise rom yükler gibi sağda imaj yükle kısmından persist bölümünü seçip dosyayı yükleye bilirsiniz , burada Konusu mevcut ,

Sorun olup olmadığınızda Cpu-z uygulamasını yüklerseniz sensör kısmında aşağıdaki gibi ise sorun yoktur ama sensör sorunu varda burada rakamları görmeyeceksiniz ,

--QuicApps güncelleme ile çözülmekte en güncel versiyonu aşağıdaki linkden indire bilirsiniz

--Telefonunuzda Twrp yoktur. Eu ve diğer romlar güncelleme yapmak ve sıfırlamak için Twrp ye ihtiyaç duyarlar. Twrp yükledik den sonra güncelleme yapa bilirsiniz
Sıfırlama -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wipe işlemi gereklidir,Twrp girip wipe aşağıdaki şeridi çekmeniz yeterlidir ancak detaylı bilgi buradan bakabilirsiniz ,

Burada konusu

Detaylı inceleme Wifi Download / GPS / Cpu / Batarya -----------------------------------------------------------------------------------------------

Artıları Eksileri --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stabil romda kullanım sonuçları baz alınmıştır.

Artıları
Çift tıkla açma kapama ( LG deki gibi )
Always-on display (Samsung gibi)
Gps 2 3 saniyede direk bağlanmak da ,
Kasma donma herhangi bir kilitlenme olmadı 6 gb ram 4 gb ortalama kullanılmak da,
Pubg hd kare hızı en yüksek de gerçekçi görüntü ile sinema gibi oynanmak da sıfır sıkıntı ve donma,
Wifi ve şebeke çekimi mi 5 göre bariz 2 katı daha iyi onun wifide tek çubuk olan yerde utanmasa full çekecek , keza şebekede öyle
Metal kasa olması
Super amoled ekran ile ciddi fark var lcd ile dokunma tik hassasiyeti de ciddi derecede iyi ,
Son moda kamera ai portre v.s gibi özellikler mevcut olması
Pil normal kullanımda ortalama 1.5 / 2 gün yeterli olması
Hızlı şarj ciddi derecede hızlı = )

Eksileri

Sar değerini bulamadım hiç bir yerde yok,
Direk ağır diye bilirim metal olmasından kaynaklı buda
Kamerası ultra iyi diyemiyorum ama bence yeterli fiyatına göre iyi,
Global destek yok( ben rom dert etmiyorum ancak destek de yok )
Bl / Twrp /rom / root gibi terimleri bilip işlem yapılması gerekli (bunu forumda desteği mevcut ama Fransız iseniz ücreti ile yaptıra bilirsiniz)
Pil Performansı ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pil tasarrufu kapalı olarak kullanıldı.4g volte wifi bütün gün açık.

Pubg Performansı -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hiç bir ayar yapmadan Hd olarak sorunsuz gerçekçi olarak çentik sorunu olmadan ( stabil de ) oynatmak da ve ısınma sorunu yaşatmamakta, hdr ultra çözünürlük de de istenirse bagt tool ilse sorunsuz kullanılmak da ben telefonumdan örnek resimleri ve İnternet den pubg videoları aşağıdaki gibidir ,

Full Şarj ortalama 7 tur klasik maç yapmaya yetiyor. Son 15 kalarak platin 2 de = ) .( sanhok haritası bootcamp bekleriz )

Ayrıca Klanımız mevcut gelmek isteyen olursa özelden yazabilir.

Hd olarak kendi telefonumdan ,

İnternetden incelemeleri

Google Camera ve Magisk Modülü------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Camerayı buradan indire bilirsiniz , kamerada donma olursa ayarlarında BSG MOD setting --- > fix ----> buffer fix aktif edilmeli

normalde direk çalışır mi 8 se de aktif bir ayara gerek yok ancak sorun yaşarsanız magisk içinden google fremework yükleyerek sorunsuz kullana bilirsiniz ,

Kırmızı olanlar en stabil olanıdır.

Mi 8 se de sorunsuz çalışan root için kullana bileceğiniz magisk sürümü 16.6 dır.,
Magisk unistall sorun yaşarsanız flashlayın eski haline döner sistem ,

Zip dosyasını yükledikden sonra apk sınıda yükleyin , kesinlikle update etmeyin ,update ederseniz rom magisk unistall edene kadar açılmaz,

Kullandığım Modüller
energized protection ( reklam ve malware siteleri engellemek için )
google fremework ( google camera ve uygulamaları için )
Sony music ( müzik kalitesi bariz daha iyi )
Gpu Turbo Boost ( oyun için isteye göre yüklene bilir )
Önerdiğim uygulamalar------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

reklamsız youtube programı
youtube den reklamsız mp3 video indirme
Muzik dinleme programı
Wallpaper Craft Duvar Kağıdı reklamsız program ( google play)
1.1.1.1 Dns Hızlı internet kullanımı (google play) vpn değildir.
Gps Locker Gps Sorunu yaşayan herkezin kullanması gerekli (google play )

Face id ve reklam bölge seçimi-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Global Rom zaten olmadığından biz de zaten eu rom var en kötü onda da reklam yok ve face id açık : ) ama genel bilgi olması için bütün bölgeleri deneyen arkadaşa buradan teşekkür ederim ,

İnceleme - Bölgelere Göre Face ID ve Ses Yüksekliği Durumu

efiltem
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kullandığım kılıf ve kırılmaz cam 35 TL

------------------------------------------

--------------------------------

Son olarak ,

Son düzenleme:

hmthvrn

мιυιcαɴdιr
Yönetici
Destek Ekibi
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Abdulhamit
Cihazım
Mi MAX 3
Elinize emeğinize sağlık hocam. Mi 8 SE için böyle bir konuya ihtiyaç vardı doğrusu. Cihazı kullananlar ve almayı düşünenler istifade edebilsinler diye kullandığınız linkleri ve yaptığınız işlemlerden ekran görüntüleri de eklerseniz daha faydalı bir konu olacaktır. İyi forumlar.

212celal

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Celâl
Cihazım
Mİ 8 SE
Güzel konu olmuş
Magisk 18 i nasıl kurdunuz ben 16.6 yüklü 18 yükleyince bootloop oluyor açılmıyor

Skorpi

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Destek Ekibi
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cumhur
Cihazım
Efendi.:)

teyubesk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Onur
Cihazım
Xiaomi Mi 8 SE
Hayırlı olsun hocam, aramıza hoşgeldiniz

mert25

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
mert25
Cihazım
xiaomi mi8 se
Meslek
Öğretmen
telefonun yan tarafları oval değilmiş, bu durum kullanımda rahatsızlık veriyor mu?

Cemented

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Timuçin
Cihazım
Xioami Mi 6
Meslek
Mühendis
Mi8 Se kullanıcıları için çok güzel bir rehber olmuş.
Emeğinize sağlık

ygzsomuncu

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Yağız
Cihazım
LG G4
Selam daha önce hiç xiaomi marka bir telefon kullnmadım mi 8 se ve mi 8 lite modelleri arasında bir cihaz tercih etmeyi planlıyorum fakat twrp,bootloader vs vs terimleri hiç bilmiyorum güncellemeleri kendim de kurmayı bilmiyorum açıkcası al güncelle kullan mantığıyla ilerliyorum mi 8 se alsam bu güncelleme olayları ile ilgili ne gibi sıkıntılar söz konusu olabilir teşekürler.

hmthvrn

мιυιcαɴdιr
Yönetici
Destek Ekibi
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Abdulhamit
Cihazım
Mi MAX 3
Selam daha önce hiç xiaomi marka bir telefon kullnmadım mi 8 se ve mi 8 lite modelleri arasında bir cihaz tercih etmeyi planlıyorum fakat twrp,bootloader vs vs terimleri hiç bilmiyorum güncellemeleri kendim de kurmayı bilmiyorum açıkcası al güncelle kullan mantığıyla ilerliyorum mi 8 se alsam bu güncelleme olayları ile ilgili ne gibi sıkıntılar söz konusu olabilir teşekürler.
Merhabalar, Mi8SE için Global rom yok ve (büyük ihtimalle) gelmeyecek. Sadece Çin sürümü mevcut yalnız bu romda sadece Çince ve İngilizce diller mevcut. Yani kısacası Mi8 SE için Türkçe dil desteği olan Resmi rom olmadığından Custom Rom (EU Stabil/Beta, Mi-Globe, MIUIPro, Mi Room vs.) kullanmak zorundasınız. Bu romlara gelecek olan güncellemeleri de TWRP üzerinden yüklemeniz gerekecek. Bu nedenle bunlarla uğraşmak istemiyorsanız. Mi8 Lite gibi Global romu olan bir cihaz almayı düşünebilirsiniz. Gelen güncellemeleri otomatik yükleyebilirsiniz.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

The Sirius

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Hasan
Cihazım
Mi 8 SE
Hocam şu an Twrp kaç yüklü? Ben bir türlü 12227 yükleyemedim 1012 miydi neydi o var.

ssenes

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
sinan
Cihazım
mi 8 SE
Aynen bende ne yaptıysam twrp 1227 yi yükleyemedim. adb driver denedim, forumdaki otomatik yükleme aracını denedim ama yükleyemedim. adb driver ile sadece 1102 yi yükleyebildim.

silence37

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Ediz
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
BT
telefonun yan tarafları oval değilmiş, bu durum kullanımda rahatsızlık veriyor mu?
Daha çok dikdörtgen aslında bennim daha çok sevdiğim ince uzun değil eski note serisi gibi yada lg g2 gibi boyu sadece full ekran olduğundan 5.8 boyu , bendeki mi 5 ile üst üste koyduğumda nerdeyse aynı boyları , o yüzden gayet iyi ,

tek sıkıntı ağır = )

-----------------

Hocam şu an Twrp kaç yüklü? Ben bir türlü 12227 yükleyemedim 1012 miydi neydi o var.
güncel olanı deneye bilirsin , bl kilit açık ise sabit konudaki recovery dosyasını değiştirerek bunu dene birde ,
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Aynen bende ne yaptıysam twrp 1227 yi yükleyemedim. adb driver denedim, forumdaki otomatik yükleme aracını denedim ama yükleyemedim. adb driver ile sadece 1102 yi yükleyebildim.
Son verdiğim linktekini dener misiniz otomatik yükleme dosyasının içindeki recoveryi bununla değiştir ,

bigbobcat

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
ercan
Cihazım
mi 8 se
NOT: Şunu da söyliyeyim belki bilmeyenler vardır ; Twrp için de Magisk 16,6 sürümü mevcut indirmenize gerek kalmadan twrp üzerinden hemen yükleye biliyorsunuz arkadaşlar... Bu bilgiyi de buraya bırakayım...

alper74

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
alper
Cihazım
lg g3
Kullandığın tema nedir çok hoşuma gitti

The Sirius

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Hasan
Cihazım
Mi 8 SE
Hocam siz mi globe kullandınız mı bir başka konuda tavsiye etmişsiniz biraz baktım aklıma yattı kendiniz seçiyorsunuz ne yenilikler olup olmayacağını falan gayet güzel.Deneyimlediniz mi aceba?

Deneyimlediyseniz bu son 9.1.3 de eu betadaki gibi son twrp mi gerektiriyor yoksa 1102 twrp ile kurulabilir mi ? Teşekkürler call~~

silence37

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Ediz
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
BT
Hocam siz mi globe kullandınız mı bir başka konuda tavsiye etmişsiniz biraz baktım aklıma yattı kendiniz seçiyorsunuz ne yenilikler olup olmayacağını falan gayet güzel.Deneyimlediniz mi aceba?

Deneyimlediyseniz bu son 9.1.3 de eu betadaki gibi son twrp mi gerektiriyor yoksa 1102 twrp ile kurulabilir mi ? Teşekkürler call~~

Açıkcası şu an hiç birinde öyle bir özelleştirme yok ben dev kullanmıyorum hem gps hemde pubg de sorunları var başkada vardır.test romu sonuçda birde zırt pırt güncelleme bana göre değil sorun olursa wipe yapmak felan uzun iş ,

Eu stabil ve globe stabil i denedim arada neredeyse hiç fark yok , sadece çalışan bir stabil rom olsun diye yapılmış gibiler , ama globede artı olarak ,

bildirim sorunu yok saatin altında bildirimler görünüyor eu da bu yok , birazda seri gibi geldi bana şarjda azda olsa iyi gibi , quic app hatası bundada var günde bir kere geliyor o kadar onuda uygulamalardan int erişimini kapadım birde izinlerini dahada gelmez sanırım ,

The Sirius

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Hasan
Cihazım
Mi 8 SE
Anladım.Ben biraz daha betayı seviyorum hocam yeni özellikler falan güzel oluyordu.Eğer bu globe beta twrp 1227 gerektirmiyorsa ben ona geçeceğim. Bakalım konu açtım yanıt bekliyorum.Teşekkür ederim.

silence37

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Ediz
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
BT
Burada size acil bir ihtiyac olup olmayacağı önemli , iş için dev mesela riskli burada görüyorum mi 8 ler hep dev romda , çünkü yurt dişi gelenler hep devde imei v.s işleri için kolaylıkları var sanırım stabil kullanmıyorlar birde update alır abi diyip kandırıyorlar , hep update gelince piskolojik iyi hissediliyor =)

Son düzenleme:

TosunPASA

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Tosun
Cihazım
RMNote 3 Pro
Meslek
Implemantor
konudaki sorun anlatımlarına göre....
ben artık bu cihazı listemeden çıkarıyorum ve cpu performans değerleri - %20 olan SD660 ile gelecek Note7 ye odaklanmış durumdayım

teknik veri olarak hem cpu-gpu ve wifi olarak daha alt teknik destekleri mevcud olsa bile .... bu cihaza xiaomi firması adam gibi ROM ve yapılandırma yapmamış olduğu ortaya çıkıyor

note7 nin ülkeye gelmesine enaz 10 gün var...

yeni cihaz arayışım sürüyor... buna nubia X de dahil ama pasaport bedeli ödemek istemiyorum

silence37

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Ediz
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
BT
konudaki sorun anlatımlarına göre....
ben artık bu cihazı listemeden çıkarıyorum ve cpu performans değerleri - %20 olan SD660 ile gelecek Note7 ye odaklanmış durumdayım

teknik veri olarak hem cpu-gpu ve wifi olarak daha alt teknik destekleri mevcud olsa bile .... bu cihaza xiaomi firması adam gibi ROM ve yapılandırma yapmamış olduğu ortaya çıkıyor

note7 nin ülkeye gelmesine enaz 10 gün var...

yeni cihaz arayışım sürüyor... buna nubia X de dahil ama pasaport bedeli ödemek istemiyorum

Teknik sorunların hiç biri teknik sorun değil , bu her telefonda değil her cihazda olan şeyler siz garantiye gönderiyorsunuz biz kendimiz yapıyoruz fark orada , ancak tehcirdir, çinden ucuz gelen cihaz olmasından bu değişimleri kendimiz yapıyoruz ,
Özellik olarak da alt desteği kastınız donanımsa bunlarda gerçekci değil dünyada ilk kullanılan işlemci bu telefonda süper amoled panel var , en kısık da bile net bir görüntü mevcut , pubg için hd full en üst ayarlarda donmadan demiyorum akıyor oyun resmen , ve bunların hepsi 5.2 klasik ekranlı bir telefonun boyunda (lg g2, mi 5 ) başka örneği yok malesef ,

1700 tl ye varsa daha iyisi bende bakmak isterim =) birde gelen her telefonda aynı sorunlar olacaktır , direk global telefon almalısınız yoksa çinden gelipde rom atacaksanız her telefonda aynı sorunlar olur rom , sensör ,kamera rom atan herkez bunların farkında bir şekilde başına geliyor ben lg g2 den 5 yıl oldu telefonda çalışmayıp sonradan düzeltmediğim yazılımsal bir yeri kalmadı :D
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Quick app sorunu için çözüm paylaşıldı . güncelledim konuyu ,

Son düzenleme:
Üst Alt