Yardım Mi 8 Lite için Gcam var mı ?

ErdemKr91

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Erdem
Cihazım
Mi 8 Lite
Konular
4
Merhaba arkadaşlar mi 8 Lite kullanıyorum onca Gcam apksı indirip kurmama rağmen hepsi hata verdi şu an da kullanan varsa linkini paylaşabilir mi ? MIUI 10 şu an da cihaz.

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
Mi6 - Mi Note 3 - Mi Mix2 model cihazlarda defalarca uyguladığım yöntem, inancım Mi8 lite aslında Mi Note 3 varyantı cihaz olduğunu düşünüyorum (Şu anda bende aynısından kullanıyorum. Sistem temelde aynı.)
İşlem Süreci :
1-Cihazın uygun zip romunu resmi siteden indirin.(içindeki dosyalar lazım olacak.)
2-Bootloader Kilidi açın.
3-Custom Recovery Kurun.( TWRP mevcut cihaz için varsa en ufak bir versiyon farkı yazılımsal bile olsa cihaz açılmayacaktır.Örneğin Çin versiyon cihaza Global versiyon atarsanız)
4-Cihazı Rootlayın,(SuperSU tavsiye ederim kaldırırken temiz kaldırılıyor.)
4.B-(Opsiyonel)-boot.img dosyanızı kopyasını bir yere alın.(yedekleyin.)
5-Cihazı Kurup Başlatıp Geliştirici moddan adb debug aktifleştirme;
6-Adb aktif iken cihazı bilgisayara bağlama ve dos komut satırından 3 satır komut girme (sistem köküne müdahale etmediğiniz için bütünlük bozulmuyor ve OTA hakkınız korunuyor.)Adb Kurulu olduğu dizinden komut sistemini çalıştırın,şu komutları girin.
(komutlar yeşil renkte

adb shell
su
---(Burada Root Telefonun arayüzünde izin isteyecek ardından varsa ekran kilidi şifrenizi)---
setprop persist.camera.HAL3.enabled 1

6-Cihazı restart edin.
7-İstediğiniz uygun olduğunu düşündüğünüz apkyi kurma ve test etme,
8-Unroot (Bütün kalınıtları ile birlikte.) Size eski bootloader a geçeyimmi diye sorarsa custom recovery de kalacaksanız hayır deyin. Stock'a dönecekseniz evet deyin. ( Burda sistemde Orjinal Recoverye dönmeyi planlayıp dönmeden cihazı açmaya çalışanlar Custom Recovery olduğundan stock boot imajı ile uyumlu olmadığından bootloop'a girecektir. Paniğe gerek yok. Aşağıdaki işlemi takip edin.)
9-Fastboot modunda açın en başta indirdiğiniz rom zip dosyasından recovery.img ve boot.img dosyalarını fastboot komutu ile sisteme yazın. (İhtiyaca göre detaylandıracağım.)

Resmi rom zipini açın içindeki recovery.img ve boot.img dosyalarını adb ve fastboot programlarının olduğu klasöre taşıyın.
adb fastboot aynı klasörde olduğunu varsayıyorum , değil ise fastboot ve adb klasörlerini birleştirin.
ardından;
Önce stock bootloaderı flashlıyoruz;
fastboot flash boot boot.img
Ardından stcok recovery flashlıyoruz;
fastboot flash recovery recovery.img

Aslında mantık basit (fastboot) program adı/ (flash)işlem adı / (recovery) partition adı /(recovery.img) bilgisayardan bu partitiona aktarılacak dosyanın adıdır.
(fastboot) (flash) (recovery) (recovery.img)

10-Artık Camera2API aktif ve sistem tamamen OTA aktif ve rootsuz.

Gerekli araçlar;
Cihazınızın mevcut Romunun Resmi Siteden İndirilmiş Zip Versiyonu
Mi Unlocker Programı
Fastboot ve ADB driverları
Xiaomi ADB driverları (Geliştirici modda bağlandığınızda otomatik kuruluyor)
Gcam Port.APK (Google Camera Apksi)
Cihazınız ile uyumlu Custom Recovery

Öncelikli olarak bütün araçlara sahipseniz ve internette mevcutsa temin ediniz, Muhtelif cihazlarda uyguladım kullandım, elinizdeki cihaz Xiaomi ise mi6 ve sonrası jenerasyon ise (mi5 te çalıştıranlar olmuş ama ben denemedim. Mi8-Mi8SE ve üstü zaten API2 açık geliyor) telefonunuzda bu adımlardan sonra API2 aktif olacak.
Yazılımların yanlış varyantının kurulup cihazların brick edilmesi sorumluluğu size aittir. (Fastboot kullanmayı biliyorsanız kolay kolay brick olmaz ama kazara işiniz bitmeden bootloaderı kilitlemeyin.)
hocam zip'in içinde recovery.img dosyası yok.

Oyla:

KaBoom84

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Günay
Konular
1
hocam zip'in içinde recovery.img dosyası yok.
Merhaba : İşlemi Fastboot Romu üzerinden yapacağız. Söylediğim işlemleri eksiksiz yaparsanız bütün gerekli *.img uzantılı dosyalara ulaşırsınız.

-Adresinden cihazınıza uygun Resmi Fastboot Romunu indirin.
-Bu indirdiğiniz romun uzantısı tgz olacaktır, uzantıyı tar olarak değiştirin.
Yani böyle iken;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.tgz
Böyle yapın;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.tar

Şimdi Winrar programı ile tar uzantılı dosyanın içeriğini çıkarın. (Unrar yapın)

Çıkan dosyanın herhangi bir uzantısı yok yani şu şekilde;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5

ona rar uzantısı verin. Yaptığınızda dosya şu şekilde görünecek.

platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.rar

Şimdi Winrar ile bu dosyanın içeriğini çıkarın (tercihen klasöre, çünkü içinde birçok dosya var) içerisinde ihtiyacınız olan bütün dosyaları bulacaksınız.

İhtiyacınız olan tüm *.img uzantılı dosyalar çıkarttığınız klasördeki images alt klasöründe olacak.
Kolay gelsin.

Oyla:

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
Merhaba : İşlemi Fastboot Romu üzerinden yapacağız. Söylediğim işlemleri eksiksiz yaparsanız bütün gerekli *.img uzantılı dosyalara ulaşırsınız.

-Adresinden cihazınıza uygun Resmi Fastboot Romunu indirin.
-Bu indirdiğiniz romun uzantısı tgz olacaktır, uzantıyı tar olarak değiştirin.
Yani böyle iken;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.tgz
Böyle yapın;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.tar

Şimdi Winrar programı ile tar uzantılı dosyanın içeriğini çıkarın. (Unrar yapın)

Çıkan dosyanın herhangi bir uzantısı yok yani şu şekilde;
platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5

ona rar uzantısı verin. Yaptığınızda dosya şu şekilde görünecek.

platina_global_images_V10.0.5.0.ODTMIFH_20181204.0000.00_8.1_global_fce7099ef5.rar

Şimdi Winrar ile bu dosyanın içeriğini çıkarın (tercihen klasöre, çünkü içinde birçok dosya var) içerisinde ihtiyacınız olan bütün dosyaları bulacaksınız.

İhtiyacınız olan tüm *.img uzantılı dosyalar çıkarttığınız klasördeki images alt klasöründe olacak.
Kolay gelsin.
zip dosyası dediğiniz için direkt miui_MI8LiteGlobal_V10.0.5.0.ODTMIFH_f780b61d3f_8.1.zip dosyasını indirdim. fastboot dosyası aklıma gelmedi bir an zip olmadığı için. :)

Oyla:

KaBoom84

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Günay
Konular
1
zip dosyası dediğiniz için direkt miui_MI8LiteGlobal_V10.0.5.0.ODTMIFH_f780b61d3f_8.1.zip dosyasını indirdim. fastboot dosyası aklıma gelmedi bir an zip olmadığı için. :)
Haklısınız, kusura bakmayın. Çok fazla bu işlerle uğraşınca hangisi zipti hangisi tgzydi karıştırıyorum bazen. Metni düzelttim.

Oyla:

Nevzat45

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nevzat
Cihazım
Redmi note 7
Konular
0
Merhaba arkadaşlar mi 8 Lite kullanıyorum onca Gcam apksı indirip kurmama rağmen hepsi hata verdi şu an da kullanan varsa linkini paylaşabilir mi ? MIUI 10 şu an da cihaz.
Sanırım camera 2 API si açık gelmiyordu lite da zaten baktım senin için listede lite yok xdadevelopers.com bı dene

Oyla:
Üst Alt