Çözüldü Mi 8 Brick Mevzusu (12.05.2019) --- (ÇÖZÜLDÜ)

KASIMM

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammet
Cihazım
Mi 8
Meslek
Tekniker
Konular
42
Merhabalar öncelikle hepimize geçmiş olsun. Konunun öncesinde sıkıntıyı giderebilmek amaçlı gelişmeleri yazıyordum fakat sorunu giderdiğimize göre cihazlar neden brick olur ve çözüm yolları nelerdir onları size bildiğim kadarıyla yazmaya çalışacağım eğer eklemek istediğiniz veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise beni haberdar ederseniz en temiz ve kaliteli bilgiyi paylaşmış olurum.
- Cihazlar neden brick olur?
- Genellikle güncel mi flash uygulamasındaki ''clear all and lock'' tikinin default olarak açık kalmasından dolayı(şahsen benim cihazım bu sebepten brick olmuştu) veya eski sürüme geçişlerde anti rollback koruması olan cihazlar yazılımsal olarak kilitlenmektedir.
Bu soruya hitaben küçük bir bilgilendirme de Xiaomi markası ürettiği cihazları Çin ve Global olarak iki farklı sürümünü piyasaya sürüyor ülkemizde yasadışı yollarla satan satıcılar ve distribütör genellikle çin sürümlerini ülkemizde satıyorlar. Fakat Xiaomi markası çin sürümlü cihazlara global rom, global rom cihazlara ise çin romu atılmasını engellemek istiyor. Kısacası cihazınız global sürüm cihaz olsaydı ve mi flastan yükleme yaparken clear all and lock tikini seçmiş olsaydınız sadece bootloader kilidiniz kapanacak ve cihazınız brick olmayacaktı. Sizlere tavsiyem yeni alacağınız cihazların kesinlikle global olmasına dikkat edin.
- Cihazımın anti rollback korumasında olup olmadığını nasıl kontrol ederim?
- Rehber - Xiaomi cihazlarda Anti Rollback kontrolü nasıl yapılır bu konuda nasıl kontrol edeceğiniz anlatılıyor.
- Cihazımın Çin mi yoksa Global sürüm olduğunu nasıl anlayabilirim?
- bu linkten kontrol edebilirsiniz.
- Cihazıma yazılım yüklerken brick olmasını nasıl engelleyebilirim?
- Öncelikle kesinlikle güncel mi flash uygulamasını kullanmanızı tavsiye etmiyorum ya eski sürüm mi flashı kullanın veya bu sitede bulunan programı kullanın zaten kullanımı gayet basit ayrıca forumda bir arkadaşımız programın nasıl kullanılacağına dair bir video çekmişti ararsanız bulabilirsiniz. (Bu işlemleri yapabilmeniz için bootloader kilidini açmış olmanız gerekiyor.)
- Çin cihazına sahibim ve cihazımda çin romu yüklü nasıl global roma çevirebilirim?
- Öncelikle cihazınızın bootloader kilidini açmanız gerek sonrasında yukarıdaki programı kullanarak cihazınıza rahatlıkla global romu kurabilirsiniz.
Başvuru işlemini nasıl yapacağınız forumda mevcut.
- Cihazımı hepsiburada/migros/kipa gibi yerlerden aldım telefonumda global rom yüklü fakat cihazım çin sürümü ve bootloader kilidimi onlar açıp göndermişler ben bootloader kilidini kapatsam cihazım brick olur ?
- Evet cihazınız brick olur. Cihazları yurtdışından ithal eden distribütörler yasadışı yollarla bootloader kilidini açıp global rom yüklüyor ve cihazları bizlere böyle satıyorlar aslında yaptıkları bir suç ama henüz bunun önüne geçilebilmiş değil umarım bu tarz satışlar yasaklanır ve ülkemizde sadece global rom satışlarına izin verilir.
- Cihazım brick oldu ne yapabilirim?
- Öncelikle cihazınız recovery ekranına giriyor mu?
EVET
- Eğer cihazınızın bootloader kilidini siz kendi hesabınız ile başvuru yapıp açtıysanız ve cihazınız brick olmadan önce telefonda o hesap açık ise unlock tools programıyla tekrar bootloader kilidinizi açabilir ve tekrardan cihazınıza doğru şekilde rom yükleyerek kurtarabilirsiniz.
- Eğer cihazın bootloader kilini siz açmadıysanız veya brick olmadan önce telefonunuzda kilidi açarken kullandığınız hesap açık değil ise maalesef cihazınız arka kapağı sökülecek anakart üzerindeki testpoint noktaları kısa devre edilerek cihazınız edl moda sokulacak ve yetkili hesap ile tekrardan rom yükleme işlemi gerçekleştirilecek.
HAYIR
- Eğer cihazınız recovery ekranına girmiyor ve telefon ekranına görüntü gelmiyor ise muhtemelen cihazınızın sürümünü düşürdürürken anti rollback korumasına takıldınız ve cihazınızı brick ettiniz. Sorunun çözümü ise yetkili hesap üzerinden tekrardan rom yüklemek.
- Yetkili hesabı nereden bulabilirim?
Şuanda satan birkaç site mevcut fakat çalışmama olasılığı mevcut çalışmadığında da paranızı iade etmiyorlar. Xiaomi tarafında ise kısa bir süre ücretsiz olarak isteyen herkesin hesabına yetki verildi ama artık verilmiyor. Kısacası yetkili hesap bulma olasılığınız yok denecek kadar az. Boşuna mail atmayın yardımcı olmuyorlar.
- Cihazımın onarımını nerede yaptırabilirim?
Ritzy-Delta-Genpa-Evofone-Kvk gibi Xiaomi cihazları satan servislerle görüştüm ama hiçbir servis sorunu çözemiyorlar.

Şuanda sorunu sadece istanbulbalisi ve Zenex hocamız çözüyor, tamiratı yaptırmak isteyen arkadaşlar kendilerine ulaşabilirler fiyat konusunda bir şey yazmayacağım. Bizzat kendilerine ulaşıp öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:

Nakurod

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Dorukan
Cihazım
Mi8
Konular
0
Umarım başarılı olursunuz

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

apeksx92

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
barış
Cihazım
Mİ 8
Konular
5
Ayni sorun bendede var.Yetkili hesabim oldugu halde flashlayamiyorum.konuyu takip ediyorum

Ekli dosyalar

• 1535368991828.jpg
    1535368991828.jpg
    136,7 KB · Görüntüleme: 1.138

dorukhan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Doruk
Cihazım
Xiaomi Mi8
Meslek
Mekatronik
Konular
4

apeksx92

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
barış
Cihazım
Mİ 8
Konular
5
Bilemiyorum.Gruplarda bikac kisinin dediğine gore en son cikan surumu flash etmem gerekiyormus.miui 9 ile denedim sanirim o yuzden olmadi.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

OzanSRC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ozan
Cihazım
Mi 6
Konular
2
Bilemiyorum.Gruplarda bikac kisinin dediğine gore en son cikan surumu flash etmem gerekiyormus.miui 9 ile denedim sanirim o yuzden olmadi.

Çin stable romu denemeniz lazım hocam

apeksx92

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
barış
Cihazım
Mİ 8
Konular
5
Miui 10 gerekiyormus

OzanSRC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ozan
Cihazım
Mi 6
Konular
2
Miui 10 gerekiyormus

Garip.. Her yerde Çin stabil romu kurun diyorlar da. S-unlock sitesinde de belirtilen bu çünkü. Ben miui 10 a geçerken patladım.

apeksx92

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
barış
Cihazım
Mİ 8
Konular
5
Ben cin stabil denedim.sonuc ayni.3 tane yetkili hesap harcadim.Sansima iyi denk geldi 3 defa yetki verdiler simdi yetki vermiyolar

OzanSRC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ozan
Cihazım
Mi 6
Konular
2
Ben cin stabil denedim.sonuc ayni.3 tane yetkili hesap harcadim.Sansima iyi denk geldi 3 defa yetki verdiler simdi yetki vermiyolar

S-unlocktan mı yetki aldın miui forumdan mı

Üst Alt