Yardım Mi 5s ilginç bootloop sorunu

cemito

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
necmi
Cihazım
mi4c
Konular
1
Mi 5s cihazım daha önce hiç raslamadığım şekilde adım adım brick oldu. Önce sorunun arkaplanını biraz anlatayım. Uzun süredir AOSP rom kullanmaktaydım. Bir gün recovery değiştirirken yazma başarısız oldu ve recovery'i kaybettim. Baştan fastboot rom yüklemek istemediğim için 1 sene kadar o şekilde eski romumu kullanmaktaydım. Daha sonra fastboot rom yükledim ancak recovery yine düzelmedi. Ben de geri getirebilmek adına eski ve yeni tarihli farklı fastboot romlar denedim. Bunun sonucunda telefon genel bir bootloop durumuna düştü. Ancak bazen bu bootlooptan tamamen rastgele bir şekilde çıkabiliyor ve açılıyordu(15 dakika içinde veya 18 saat sonra). Telefon açıldığında şarjı bitene veya yeniden başlatılana kadar yine aylarca hiçbir sorunu olmaksızın çalışabiliyor ancak söylediğim durumlar gerçekleşirse yeniden açılması günler sürebiliyordu. Bu durumu düzeltmek için sırasıyla;
  • Telefonu fastboot moduna alıp android 6i 7 ve 8 romları yükledim.
  • Xiaomitoolv2 ile yine fastboot rom yüklemeyi denedim.
  • Telefonu fasboot oem-edl komutuyla edl moduna alıp farklı MiFlash versiyonlarıyla yazılım yüklemeyi denedim.
  • Son çare olarak edl moduna test point ile girerek yazılım yüklemeyi denedim.
  • Herhangi bir tuşun basılı kalma ihtimaline karşı fiziksel tuşların flex kablosunu çıkardım.
Tüm bunlar sonucunda bootloop günler sürse de artık telefon açılmıyor. Telefon fastboot moduna rahat bir şekilde girebiliyor, bootloader yazılım atarken kitlenebiliyor, Miflashunlock ile başarıyla açılabiliyor. Bootloader açıkken "fastboot boot twrp.img" komutu başarıyla sonuçlansa da recovery açılmadan telefon bootloopa düşüyor (bu durum recoverymi kaybettiğim andan itibaren böyleydi). Onun dışındaki tüm yazılım yükleme girişimleri hatasız sonuçlanıyor ancak yine de telefon bootlooptan kurtulamıyor.

Sanırım şu günlerde cihazın pek kullanıcısı kalmadı ama halen buraları takip edenler bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim. Zaman ayırıp okuduğunuz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Üst Alt