Yardım Mi 5s 9.0 Pie Romlarda Şarj Sorunu!

adembayrak

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Adem
Cihazım
Xiaomi Mi 5s
Meslek
Öğrenci
Konular
4
Merhaba arkadaşlar, 2017 Nisan ayından beri kullandığım Mi5s telefonumun son 3 aydır şarj problemini çekmekteyim. Sorunun kaynağını tam olarak tespit edememiş olsam da buna sebep olabilecek şeylerden bahsedeceğim.

Öncelikle sorunumu size tam olarak açıklıyorum;

Mi5s qc2 destekli 2A akımla hızlı şarj olabilen bir telefon geçtiğimiz aylarda pixel experience romunu kullanırken telefonumun doğru dürüst şarj olmadığını ve gece durup dururken şarj olmayı kestiğini fark ettim. Daha sonra bu sorunu günlük kullanımımda iken de fark edince gözlemledim şarj aletinden yeterince akım çekmeyen telefonum artık hızlı şarj olmak yerine çok düşük bir akımla şarj olmaya başlamıştı. Farklı bir hızlı şarj aleti ile denediğim de ise sonuç olumlu idi telefonum hızlı şarja geçip şarj olmaya başlamıştı bende sorunun ilk başlarda 2 yıldır kullandığım orjinal şarj başlığında olduğunu düşünüp iberry marka şarj aleti almıştım bu sırada da telefonuma miui eu kurup kullanmaya başlamıştım. Taaki dün geceye kadar dün gece telefonumun bana verdiği performansı beğenmeyerek telefonuma revenge custom rom kurulumunu yaptım. Bugün henüz yeni olan iberry marka şarj başlığımın da telefonumu tam olarak şarj etmediğini gözlemledim akımı sürekli olarak vermek yerine kesik kesik veriyordu (kullananlar bilir revenge de cihaz şarj da iken çektiği akımın değerini kilit ekranında gösterir.) bu soruna sebep olabilecek şeyleri düşünürken telefonumda ki ayarlarda qc3 akım sınırı diye bir özellik gördüm ve default olan ayar ise 2.7 ampere ayarlıydı bu ayarı gördükten sonra hemen 2ampere çekmiş olsamda şarj başlığım bozuldu ve telefonum şuan "yalnızca" motorolla marka bir şarj aletinden şarj alıyor. Yalnızcayı tırnak içinde yazdım çünkü evdeki 1A çıkışlı hiçbir adaptörden şuan şarj almıyor.

Bu soruna sebep olan şey hakkındaki düşüncem şu yönde 9.0 Pie romlar Miui'ın hızlı şarj prensiplerini kullanmayarak daha hızlı şarj aldıkları için yüksek akımlar çekmeye çalışarak telefonumun şarj entegresini veya şarj aletini bozmuş olabilir, eğer şarj aletini bozduysa bu sorunu yeni bir şarj aleti alarak düzeltebilirim ama sorun telefonumda ise yani şarj entegrem de bir hasar var ve stabil çalışmıyor ise onu da değiştirmem gerekiyor. Telefonumu değiştirmek istemiyorum 9.0 pie de çok güzel stabil bir performans alsam da şarj sorunu beni üzüyor, şarj sorununu kökten halledebilirsem en az 1 yıl daha kullanabilirim. Bu konunun altında bana önerilerinizi yazmayı ve konuyu daha iyi anlamak için merak ettiğiniz yerler olursa sormayı ihmal etmeyin. Sizlerden yardım bekliyorum...

teşekkürler, iyi forumlar dilerim...

tapatalk3410

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
ibrahim
Cihazım
xiaomi mi 5s
Konular
13
miui 10.2 global kararlı sürüm ile android 8 i deneyin. sorununuz kalmaz

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

Dirgen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuz
Cihazım
Mi 5s
Konular
6
O sorun bende de var ne telefon donanımı ne de şarj aletiyle ilgili bir sorun tamamen yazılımsal miui romlarda yapmıyor deneyebilirsin

Oyla:
Üst Alt