Soru Mi 10T mi Poco F2 Pro Mu?

nadir0335

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nadir Kirkit
Cihazım
Mi 9
Konular
28
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
9.6
Telefon Modeli
mi 9
Bootloader Kilidi
Açık
Arkadaşlar merhaba yakın zamanda telefon alacağım ve dolar sert düşüş yaptığı için bu iki telefon arasında 100 lira fark var şuan için. poco f2 3800 mi10t ise 3900 lira. Sizce hangisini almam gerekir? mi 10t 144hz ekran olduğu için ghost screen gibi bir sorun oluşturur mu veya yanık vs.? Birde IPS LCD ekran ekran olduğu için alınmaz vs. diyenler var. Hangisini tercih etmeliyim. Yardım eden herkese teşekkürler şimdiden.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
ips ekranlar kötü değil ki. gsmarenada olumsuz bi yorumda bulunulmamış ekranla ilgili. benim bildiğim kadarıyla redmi ve poco serisinde malzeme kalitesi daha düşük

Oyla:

nadir0335

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nadir Kirkit
Cihazım
Mi 9
Konular
28
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ips ekranlar kötü değil ki. gsmarenada olumsuz bi yorumda bulunulmamış ekranla ilgili. benim bildiğim kadarıyla redmi ve poco serisinde malzeme kalitesi daha düşük
amoled ekranlara kıyasla kötü değil mi? bariz fark oluyor. ancak demek istediğim 144hz olduğu için yanık ve ghost screen olur mu

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Ekran haricinde düşünecek çok birşey yok aslında, hemen hemen aynı cihaz ikiside.
Eğer ips olması sorun değilse ve aynı fiyata satılıyorsa Mi 10T almanız bir kaç noktadan daha faydalı olabilir. Yaklaşık 1 yıl daha yeni bir cihaz ve Mi serisinde olduğu için Miui başlatıcıyla gelecektir ve birde DDR5 ram var. Tabi bunun karşılığında Samsung Amoled ekrandan, 3.5mm çıkıştan ve Açılır kamera sayesinde çentiksiz tam ekrandan vazgeçmiş olacaksınız.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sorunuzu tam cevapkayamadığımı düşündüm ve mesaja eklemek istedim.

İps ve amoled olayında seçim biraz sizin kullanımınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı aslında. Ama benim fikrim amoled daha üstün bir deneyim sunuyor.

Örneğin çoğunlukla video,film, fotoğraf görüntüleyen/izleyen biriyseniz Amoled ekran bir çok şekilde üstün basıyor. Enerji sarfiyatı, Renklerin doğru gösterimi, Karanlık sahnelerde kalite, Parlaklık, Kontrast vs gibi konularda amoled ekranlar tartışmasız bir şekilde üstün. Ayrıca hayalet ekran sorunu gibi bir derdiniz olmayacak ve amoled yanığı riskide çok daha düşük bir ihtimal çünkü amoled ekranlar zaten ips ekranlara göre çok daha parlak olduklarında yüksek parlaklıkta istesenizde uzun süreler kullanamıyorsunuz ve sürekli ortalama parlaklıkta kullanıldığı için yanık ihtimali neredeyse ortadan kalkıyor.

Aşırı renklerden rahatsız olan, Yoğun oyun oynayan yada özellik mözellik sorun değil işimi görmesi daha önemli diyorsanız ips ekran seçebilirsiniz. Düne kadar hepimiz ips kullanıyorduk sonuçta çok büyük bir dert değil.

Son düzenleme:
Oyla:

nadir0335

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nadir Kirkit
Cihazım
Mi 9
Konular
28
Ekran haricinde düşünecek çok birşey yok aslında, hemen hemen aynı cihaz ikiside.
Eğer ips olması sorun değilse ve aynı fiyata satılıyorsa Mi 10T almanız bir kaç noktadan daha faydalı olabilir. Yaklaşık 1 yıl daha yeni bir cihaz ve Mi serisinde olduğu için Miui başlatıcıyla gelecektir ve birde DDR5 ram var. Tabi bunun karşılığında Samsung Amoled ekrandan, 3.5mm çıkıştan ve Açılır kamera sayesinde çentiksiz tam ekrandan vazgeçmiş olacaksınız.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sorunuzu tam cevapkayamadığımı düşündüm ve mesaja eklemek istedim.

İps ve amoled olayında seçim biraz sizin kullanımınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı aslında. Ama benim fikrim amoled daha üstün bir deneyim sunuyor.

Örneğin çoğunlukla video,film, fotoğraf görüntüleyen/izleyen biriyseniz Amoled ekran bir çok şekilde üstün basıyor. Enerji sarfiyatı, Renklerin doğru gösterimi, Karanlık sahnelerde kalite, Parlaklık, Kontrast vs gibi konularda amoled ekranlar tartışmasız bir şekilde üstün. Ayrıca hayalet ekran sorunu gibi bir derdiniz olmayacak ve amoled yanığı riskide çok daha düşük bir ihtimal çünkü amoled ekranlar zaten ips ekranlara göre çok daha parlak olduklarında yüksek parlaklıkta istesenizde uzun süreler kullanamıyorsunuz ve sürekli ortalama parlaklıkta kullanıldığı için yanık ihtimali neredeyse ortadan kalkıyor.

Aşırı renklerden rahatsız olan, Yoğun oyun oynayan yada özellik mözellik sorun değil işimi görmesi daha önemli diyorsanız ips ekran seçebilirsiniz. Düne kadar hepimiz ips kullanıyorduk sonuçta çok büyük bir dert değil.
Cevabın için öncelikle teşekkür ederim. Şuan mi 9 kullanıyorum ve ekran olarak çok çok memnunum ve bundan önceki telefonlarımda hep amoleddi fakat herkes ipsi kötülediği için hiç tercih etmemiştim hele ki ghost screen sorunları olduğu için. Yani ekran harici pek bir fark yok sanırım.

Oyla:

Sroclientexe

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Mi 9t
Konular
29
Bende 10t pro ile f2 pro arasın da kalmıştım ama dün f2 pro aldım çok memnunum ekran kamera falan muazzam iyi ki aldım bu 2. F2 pro alışım

Oyla:

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
genelde redmi serinde vs. kullanılan IPS ekranlar fiyata göre düşük kalitede oluyor,bu cihazlarda piyasada çokca olduğundan herkes IPS kötü sanıyor.o IPS ile bu IPS'i karıştırmamak gerek.mesela LG G7 ekranı da IPS'di ama herkes ekranda ekran diyordu cihaza.Mi 10T serisinde kullanılan ekran da Apple'daki retina gibi kaliteli olduğu söyleniyor,parlaklık değeri de amoledle eşdeğer.poco biraz daha mi serisinin altında kalan cihaz,mi10t çok daha seri ve uzun güncellenecek ve desteklenecektir diye düşünüyorum ayrıca 60hz bir amoled yerine 144hz kaliteli IPS ekran,865 işlemcisi için benim kesin tercihim olurdu.

buraya kadar mi10t için herşey güzel ama şuan yabancı forumlarda beyazların kırmızı olduğu yönünde ciddi şikayetler var ve xiaomi'nin sorunu kabul etmesini bekliyorlar.uygulama geçişlerinde çok fazla yırtma olduğu ve baş ağrısı yaptığı da yine şikayetler arasında,bakalım neler olacak.yerinizde olsam biraz bekler,sorunun gidişatına bakar ve ona göre tercih yapardım.

Son düzenleme:
Oyla:

nadir0335

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nadir Kirkit
Cihazım
Mi 9
Konular
28
genelde redmi serinde vs. kullanılan IPS ekranlar kalitesiz oluyor,bu cihazlarda piyasada çokca olduğundan herkes IPS kötü diyor.o IPS ile bu IPS'i karıştırmamak gerek.mesela LG G7 ekranı da IPS'di ama herkes ekranda ekran diyordu cihaza.Mi 10T serisinde kullanılan ekran da Apple'daki retina gibi kaliteli olduğu söyleniyor,parlaklık değeri de amoledle eşdeğer.poco biraz daha mi serisinin altında kalan cihaz,mi10t çok daha seri ve uzun güncellenecek ve desteklenecektir diye düşünüyorum ayrıca 60hz bir amoled yerine 144hz kaliteli IPS ekran,865 işlemcisi için benim kesin tercihim olurdu.

buraya kadar mi10t için herşey güzel ama şuan yabancı forumlarda beyazların kırmızı olduğu yönünde ciddi şikayetler var ve xiaomi'nin sorunu kabul etmesini bekliyorlar.uygulama geçişlerinde çok fazla yırtma olduğu ve baş ağrısı yaptığı da yine şikayetler arasında,bakalım neler olacak.yerinizde olsam biraz bekler,sorunun gidişatına bakar ve ona göre tercih yapardım.
Az önce bir youtube kanalında izledim mi 10t pro ve poco x3 karşılaştırılmış arada poco f2 pro gösteriliyordu ve dediğiniz gibi IPS'lerin tsm siyah olamamasını gösterecekken kamera açısını değiştirdiği zaman mi 10t pro siyahları baya bi kırmızıya dönüyordu fakat x3 de siyahın sadece tonu açılıyordu. Zaten en az 1 ay daha bekleyeceğim hem doların(inşallah düşer) gidişatına göre hem maaşımı bekleyeceğim :) teşekkür ederim değerli cevabınız için.

Oyla:

Ömür Kaya

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömür
Cihazım
POCO F2 PRO
Konular
7
Sadece ekran ve fiyata bakarak almalısınız.
Diğer özellikler ya çok önemli değil ya da aynıdır.
Ben şahsen amoled alırdım çünkü amoledde görüntü kalitesi -teoride- ips'e göre daha canlı oluyor. Tabi bu ips'in kalitesine ve amoledin kalitesine göre değişir. Deneyimleme şansınız varsa ikisini de 30ar dakika deneyimleyin

Oyla:
Üst Alt