Rom Mi 10 Xiaomi.eu MIUI 12 v20.12.29 Beta Sürümü İndirme Bağlantısı

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
MİUİ 12.5 ile geliyor yeni haftalık rom. Kurulum işlemi biraz zorlu. TWRP 1206 ve ya 0603 ile kurmanız gerek. Bu TWRP-leri PC üzerinden fastboot boot dosyaismi.img olarak boot etmeniz gerekli. Romu kurdukdan sonra TWRP 3.4.0 da kuruluyor. Bu TWRP mi 10-da yalnızca dahili hafızaya erişme için kullanila biliyor. Yani Flash işlemi yapamıyorsunuz. Örnek vereyim: Romu kurdunuz, twrp sürümünüz 3.4.0 oldu. Magisk kurmak istiyorsanız mutlaka yine aynı yöntemle yukarıda söylemiş olduğum twrp-leri boot etmeniz gerekiyor. Mutlaka Magisk 21.2 sürümünü kurunuz. Aksi halda boot ekranında takılacaksınız.

Romu dün ilk çıktığı saatlerde kurdum ve deniyorum. Rom şu an EU Stabil 12.2.7-den bile daha hızlı çalışıyor. Pil performansı çok iyi. Ayrıca telefon daha az ısınıyor.

Şu anlık şunları söyleye bilirim:

1)DualApp çalışıyor.
2)Yeni animasyonlar var. (Boot animasyonu, yeni geçiş effektleri gibi)
3)Bazı Ayarlar değişmiş ve çok güzel olmuş (Örnek: Display kısmı, control center ve notifications kısmı gibi)
4)Gayet hızlı ve yağ gibi akıyor.
5)Arayüz yenilikleri var. Bazıları ufak-tefek, bazıları baya iyi olmuş dedirten cinsden.
6)Yazı tipleri ile alakalı sorunlar devam ediyor.Bazı uyğulamalarda uyğulama içi ikonlar gözükmüyor. Mesela Spotify, Slack gibi. Yazı tipini değiştirdiğiniz zaman tüm uyğulamalarda değişmeye biliyor. Yazı tipi kalınlığı bazı uyğulamalarda değişse de bazılarında değişmiyor. Mesela Reddit gibi.
7)2 kere başıma geldi. Bazen kilit ekranına atıyor telefon. Ama büyük bir sorun değil bence.
8)Android 11 sürümlerinde yazıların altında ince bir çizgi var. Kapatılamıyor.Sanırım bu da bir bug.
9)Bazı Dark Mode optimizasyon sorunları var. Mesela Dark Mode kullandığınız zaman parmak izi isteyen ayarlarda çıkan pencere kapkara olduğu için mecburen Pin girmeniz gerekiyor.
10)Bubbles (Baloncuk) bildirimleri hala düzeltilmedi. Baloncukları aktiv etdiğiniz zaman Facebook Messenger üzerinden mesaj geldiğinde ve o mesajı açtığınızda ekran gri bir kaplama ile örtülüyor. Ama yine de cevap felan yaza biliyosunuz yani.
11)Temiz kurulum önerilir. Bu sürüme yükseltme yapan çoğu kullanıcı hata ile karşılaştı. Ben temiz kurulum yaptığım için uyğulamarım sorunsuz çalışıyor.
12)MİUİ+ kullanmaya hevesliyseniz şimdiden söyleyeyim ki, PC uyğulaması tamamile çince olduğu için bir şey anlayamıyorsunuz. O yüzden biraz daha beklememiz gerekiyor anlaşılan.
13)Yeni bildirim sesleri çok gereksiz. Adamlar yenilik diye hayvan sesleri koymuşlar. Yani Aslan kükremesi, kuş çığırması gibi sesleri kim neden bildirim sesi olarak koysunki? Yenilik getireceğiz diye ne yapacaklarını şaşırmışlar.
14)Safetynet doğrulamasını geçemiyorsunuz. Kaç sürümdür hala fixleyemedi EU. Magisk mödülleri denemeniz gerekli.
15)Ram kullanımı baya iyi. Aİ preloading özelliğini kullanmama rağmen pil ve ram kullanımları değişmedi.
16)Parmak izi animasyonları değişmiş. Parmak izi yeteri kadar mutlu etmiyor malesef. 12.2.7 sürümünde daha kolay tanıyordu parmaklarımı. Şimdi bazen 3-4 kere okutmam gerekiyor. Bilemiyorum. Belki de ilk başta parmağımı tanıtırken doğru yapmamışdır.
17) Youtube Vanced kullanıyorsanız PiP ekranı daha sorunsuz çalışıyor. Malumunuz diğer sürümlerde pip ekranı açıkken bazı sorunlar oluyordu. Vidyonu rahat izleyemiyordunuz. Bu sürümde o sorunlar yok.

Şimdilik benden bu kadar. 1 yıldan fazladır Haftalık rom kullanmıyordum.Ama EU geliştirici ekipin fazla hantallaşdığından ve stabil sürümleri artık pek ciddiye almamalarından dolayı şu an sorunların en çabuk çözüldüğü Haftalık romlara geçtim. Ha şunu da söyleyeyim. Yukarıda yazdığım sorunların bir çoğu EU romuna özel. Stok çin romlarında bu sorunlar yok. Daha stabil. Umarım yeteri kadar bilgilendire bilmişimdir sizleri.

Üst Alt