Yardım Magisk Update Sonrası Bootloop

O_K

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ORHUN
Cihazım
9T
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Hatırlamıyorum
Telefon Modeli
mi 9t
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba sayın forum kullanıcıları,

Bende mi9t telefon var. 2020 Nisan sonu fullbackup var, muhtemelen o zamanın romunu kurmuşum ve bir daha ellemedim. Bir uygulama cihaz rootlu kullanamazsın dedi, magisk hide çalışmayınca bir hatada bulunup 7 li magisk sürümünü güncel sürüm yaptım(21 mi ne). Şimdi de sürekli boot ekranında kalıyor.

İsteğim telefonu çalıştırmak, imei uçarsa daha az sıkıntı. Telefonumda fastboot ekranına girebiliyorum ve twrp (davinci) hala yüklü.Şimdi sorum şu:

1) internetten boot.img bulsam bir şekilde halledebilir miyim?
2) en kötü durumda magiski twrpden silsem (sanırım bir sonraki bootda twrp de uçacak) telefonu kullanabilir miyim?
3?) içindeki veriler gitmesin istiyorum, başka ne yapmamı önerirsiniz veya neyi hiç yapmamamı önerirsiniz. Bu işerle uğraşmayalı bayağı oldu.

Şu aralar yabancı forumları okuyorum, çok bilgi var. Fullbackup da sanırım twrpden yapmıştım o ara. sha2 dosyaları win dosyaları falan var. Yardımcı olabilirseniz çok çok sevinirim, sınavlarım yeterince yokmuş gibi iş çıkardım başıma bir de.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
"magisk.zip" olan dosyanın adını "uninstall.zip" olarak değiştirin ve TWRP'den flashlayın cihazınız açılacaktır hocam.

Garanti olması için TWRP'ye girdiğinizde cihazı bilgisayara bağlayıp verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

En kötü ihtimalle de fastboot üzerinden rom yükler cihazı açarsınız ancak bu durumda verilerinizi kaybedersiniz.

Oyla:

O_K

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ORHUN
Cihazım
9T
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim hocam, şimdi şöyle yaptım. Önce dediğiniz gibi magiskin son sürümlerden birini indirim dosya adını uninstall.zip yaptım. Bir de çok uğraşıp eski magisk versiyonumu buldum v7.5.1 imiş. Garip gelen şey telefonu bilgisayara bağladığımda TWRP ekranında tüm dosyalara erişebildim. Aslında bootloopa girmeden evvel telefonumda şifre ve parmak izi vardı. TWRPden kaldırmıştım, öyle bir seçenek vardı ama şu an telefonum açık ve şifreler duruyor. Şifreler varken dosyalarıma nasıl eriştim bilmiyorum (biliyorsanız bilgilendirebilirsiniz.). Neyse devam edeyim, yedeklemelerden sonra uninstall dosyasını twrp üzerinden install ettim ama hata verdi. Sonra zaten kaybedecek bir şeyim yok deyip v7.5.1 magisk zip dosyasını çalıştırdım. Onda da hata verdi, clear cache yaptım yine hata verdi. Neyse bir açayım telefonumu dedim. Neyse ki uzun bir bootloader ekranından sonra açıldı.

Şimdi korktuğum 2 nokta var, birincisi twrp duruyor mu bilmiyorum ve denemeye korkuyorum. Benim bildiğim magisk olmazsa twrp uçması lazımdı. Magiski bir cesaret açayım dedim, unsupported hatası verdi. OK'a bastım, magisk kısmında update yazıyor ama installed kısmında N/A yazıyor. App kısmında ise installed 27.0 yazıyor. Sanırım bunu bozmadan önce yaptım.

Özetle 3 sorum var:
1) TWRP sizce duruyor mudur?
2) Şu an Magisk var mı? Superuser ve Modules kısmı deaktif. Eğer yoksa MIUI by xiaomi.eu 11.0.6 Stable (Android 10) için hangi Magiski Nasıl kurmalıyım? Artık app storeda da varmış galiba.
3) Bu adımda ne yapmamı ve ne yapmamamı önerirsiniz?

Merak eden varsa imei uçmamış.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-05-15 at 04.24.05 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-15 at 04.24.05 (1).jpeg
    89,9 KB · Görüntüleme: 8
  • WhatsApp Image 2024-05-15 at 04.24.05.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-15 at 04.24.05.jpeg
    91,8 KB · Görüntüleme: 8
Oyla:

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
17
Teşekkür ederim hocam, şimdi şöyle yaptım. Önce dediğiniz gibi magiskin son sürümlerden birini indirim dosya adını uninstall.zip yaptım. Bir de çok uğraşıp eski magisk versiyonumu buldum v7.5.1 imiş. Garip gelen şey telefonu bilgisayara bağladığımda TWRP ekranında tüm dosyalara erişebildim. Aslında bootloopa girmeden evvel telefonumda şifre ve parmak izi vardı. TWRPden kaldırmıştım, öyle bir seçenek vardı ama şu an telefonum açık ve şifreler duruyor. Şifreler varken dosyalarıma nasıl eriştim bilmiyorum (biliyorsanız bilgilendirebilirsiniz.). Neyse devam edeyim, yedeklemelerden sonra uninstall dosyasını twrp üzerinden install ettim ama hata verdi. Sonra zaten kaybedecek bir şeyim yok deyip v7.5.1 magisk zip dosyasını çalıştırdım. Onda da hata verdi, clear cache yaptım yine hata verdi. Neyse bir açayım telefonumu dedim. Neyse ki uzun bir bootloader ekranından sonra açıldı.

Şimdi korktuğum 2 nokta var, birincisi twrp duruyor mu bilmiyorum ve denemeye korkuyorum. Benim bildiğim magisk olmazsa twrp uçması lazımdı. Magiski bir cesaret açayım dedim, unsupported hatası verdi. OK'a bastım, magisk kısmında update yazıyor ama installed kısmında N/A yazıyor. App kısmında ise installed 27.0 yazıyor. Sanırım bunu bozmadan önce yaptım.

Özetle 3 sorum var:
1) TWRP sizce duruyor mudur?
2) Şu an Magisk var mı? Superuser ve Modules kısmı deaktif. Eğer yoksa MIUI by xiaomi.eu 11.0.6 Stable (Android 10) için hangi Magiski Nasıl kurmalıyım? Artık app storeda da varmış galiba.
3) Bu adımda ne yapmamı ve ne yapmamamı önerirsiniz?

Merak eden varsa imei uçmamış.
1- Cihazı twrp moda almayı neden denemiyorsun? Zor bir şey değil. Custom rom kullanıyorsan duruyordur.
2- Root silinmiş. Magisk uygulamasının olması önemli değil.
3- Magisk algılayan uygulama var ise KernelSU ya da Apatch deneyebilirsin.

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
uninstall.zip dosyasını yüklediğinizde muhtemelen aldığınız hata magisk'in kalakacağını ve boot dosyasının orijinale döneceğini söyleyen kırmızı yazıdır. Yani hata değil uyarı. Tahmin ediyorum o aşamada muhtemelen cihazınız düzelmişti, yeniden başlattığınızda sorun kalmayacaktı. Arkasından eski magisk dosyasını yüklemişsiniz. Güncel olmadığı için şu an magisk uygulaması tarafından desteklenmiyor. Aslında yüklenmeden hata vermesi lazımdı fakat ilginç şekilde sizin cihazınıza yüklenmiş ancak yine de magisk uygulaması tarafından desteklenmediği için root yetkisine sahip değilsiniz, sahip olsanız dahi kullanamıyorsunuz.

TWRP gitmiş midir sorusunun en kolay cevabını Lucas.Rintaro hocamın da söylediği gibi cihazı TWRP'de başlatarak öğrenebilirsiniz. Kısaca şöyle özetlemeye çalışayım... Esasında TWRP'de Magisk yüklerken cihazın boot dosyasına yama yapılır ve boot.img dosyası değiştirilir. Bu şekilde root yetkisini almış olursunuz. Eğer stock romda cihaza TWRP atıldıktan sonra magisk yüklenmezse boot.img değişmez ve TWRP de boot içinde olduğu için gider. Sizin durumunuzda unnstall.zip yüklediğinizde boot.img orijinal haline dönmüştür ve TWRP gitmiştir. Ardından yüklemiş olduğunu eski magisk boot üzerinde patch yapabildi mi emin değilim bu nedenle cihazı recovery'de başlatarak görebilirsiniz.

Benim tavsiyem bu aşamada cihazı tamamen sıfırlayıp -nasıl olsa yedeklerinizi aldınız- yeniden rom kurmanız ve rom sonrasında TWRP yükleyip -magisk yerine- root yetkisini almak için kernelsu kullanmanız yönünde olacaktır.

Oyla:

birGaripYolcu

Düşündüğün gibi yaşarsın.
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erdal
Cihazım
Xiaomi
Meslek
Mak.Tekn.
Konular
20
Telefon sıfırlanıp rom yeniden flaslanırda magisk uygulaması kurulumdan sonra gelmeyecektir. Ama rom kutmadan stılan format sonrası magisk uygulamasının ikonu gelir. Rootlu olmaz telefon, kurtulmak için romu tekrar flashlayın

Oyla:

O_K

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ORHUN
Cihazım
9T
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocalarım cevaplarınız için teşekkür ederim, kusura bakmayın dönemedim. Öncelikle telefon açılırken yaklaşık 1-2 dk (belki biraz daha fazla) bootloading ekranında beklediği için telefonu kapanmasını istemiyorum, daha doğrusu güvenemiyorum. EU custom rom kullanıyorum. Galiba root silinmiş, rootchecker ile baktım (gerçi bazıları güvenli değil diyor). uninstall.zip'i flash etmeye çalıştığımda warning değil error vermişti, Updater process ended with ERROR:1 gibi bir ifade vardı. Gecenin bir vakti yaptığım için emin değilim ama magisk v7.5.1 flash ettim, orada da error 1 aldım, v20.3 ü flash etmeden telefonumu açmaya çalıştığımda açmıştı. adb sideload yapmadım.

"Ama rom kutmadan stılan format sonrası magisk uygulamasının ikonu gelir. Rootlu olmaz telefon, kurtulmak için romu tekrar flashlayın" Galiba durum şu an bu.

Maalesef applerin yedeğini alacak kadar vaktim yoktu, ama şu an kaybetmek istemem. Ders dönemimdeyim. Büyük ihtimal yazın yaparım. kernelsu'ya çok hızlı baktım yükleyebilirim magisk yerine. Peki ona magisk boot.img patching gibi bir işlem yapmam gerekcek mi?

Son olarak sormak istediğim, şu an telefonum rootlu değil ama eu rom. IMEI de duruyor olduğunu düşünürsem kullanabilirim. Fakat telefonum bootloopa girmesinden korkuyorum. Magisk'i silmeli miyim, ellemeyeyim mi yoksa uygun şekilde update edeyim mi? silmekten kasıt da üzerine gelip uninstall demek.

Bu arada ben root özelliklerini kullanmıyordum zaten. açıkçası şu an sanki bir sıkıntı yok gibi, banka uygulamalarım da çalışıyor. Şu zamana kadar bir modül de yüklememiştim. Galiba magisk'in kurmamın sebebi twrp'yi korumaktı. Muhtemelen TWRP'yi korumak istedim çünkü kullanımı kolay, dokunmatik tüm işlemleri yapıyorsun. Kaçırdığım bir şey varsa bilgilendirin lütfen.

Yani yazın telefonuma rom attıktan sonra (galiba LineageOS Android 13 sağlıyor ve EU davinci V12.5.2.0.RFJCNXM ile Android 11 sağlıyor, diğerlerine güvenilir mi bilmiyorum) magisk kurmasam olur diye düşünüyorum. Ya da telefonu resetleyip aynı romu kurduktan sonra twrp yi korumak için magisk kurmasam olur diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

Oyla:
Üst Alt