Rehber Magisk ile ROOTLU cihazı güncelleme(OTA)

mstfoz

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi A2 Lite
Konular
2
Her şeyden önce telefonda; herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda sorun çıkarsa kurtarabilmek için ve rootlu cihazı güvenli şekilde güncelleyebilmek için şu aşamaları uygulayın ve özellikle rootlu cihazda bunları değiştirmeyin:

1) Geliştirici seçenekleri> oem kilit açma açık yapın.
2) Geliştirici seçenekleri> Usb hata ayıklama açık yapın.
3) Geliştirici seçenekleri> Otomatik sistem güncellemeleri kapalı yapın.
4) Bu sadece ota update i yaparken > Telefondaki pin, desen, parmak izi gibi tüm şifreleri kaldırın. Kaydırınca telefon açılıyor olsun.

Telefonu BURADAKİ gibi rootladıysanız devam edelim.

**Bu yöntem ne zaman çalışır?
  • Herhangi bir android 8 versiyonundan herhangi bir android 8 versiyonuna geçerken çalışır.
  • 8'den 9'a geçerken çalışmaz.
  • 10.0.2 den 10.0.3 e geçerken çalışmaz.
  • 10.0.3 den 10.0.4 e geçerken çalışır.
  • .......Update geldikçe burayı güncel tutmaya çalışacağım.
  • Sistem dosyaları değişmemiş ise çalışır. O yüzden sistem dosyalarını düzeltmemiz gerek. Root isteyen uygulamara girip eski haline getirmeniz gerekiyor. Örneğin adaway kullanıyorsanız girip restore demeniz ve telefonu yeniden başlatmanız gerekir. Sistem dosyalarını değiştiren bir magisk modülü kullanıyorsanız modülü tamamen kaldırıp telefonu yeniden başlatıp öyle devam etmeniz gerekir. Titanium backup kullanıyorsanız ve dondurduğunuz sistem uygulamaları varsa onları geri çözüp devam etmeniz gerekiyor. Artık aklınıza ne gelirse.
-Yöntemin çalışmayan bir aşamasındayım ne yapmalıyım?
Eğer en güncel hale getirmek istiyorsanız ile yükleyin. Yok eğer istediğiniz spesifik bir rom varsa ise onun fastboota uygun romunu bulup flashlayın ve root için buradaki konudan devam edin.

------------------------------------------------------------------------------------------------
-Tamam her şey yolunda sadede gel?​
1) Magisk> Kaldır> Önyükleme imajını geri yükle> SAKIN REBOOT'A BASMA VE YENİDEN BAŞLATMA
2) Ayarlar> Sistem> Sistem güncellemesi> Güncelleştir> SAKIN YENİDEN BAŞLATMA
3) Magiske geri dön. Yükle> Yükle> Pasif yuvaya dön(ota'dan sonra) > Yeniden başlat.
------------------------------------------------------------------------------------------------

-2. aşamada güncelleştirme yüklenmiyor?
1. aşamayı uyguladıktan sonra 2. aşamada güncelleştirme sorunu alırsanız ve herhangi bir şekilde telefonu yeniden başlatmanız gerekirse:
Magisk> Yükle> Yükle> Doğrudan yükle(önerilen) > Yeniden başlatabilirsiniz.

-Peki güncelleştirme sorunu nasıl çözülür?​
*Telefonu tamamen kapatıp(yeniden başlatma değil) açtıktan sonra deneyebilirsiniz.
*Sistemi değiştiren uygulamaları tekrar kontrol edin ve eski haline getirmeye çalışın. Telefonu yeniden başlatıp deneyin.
*Son olarak hala düzelmiyorsa bildiğim kadarıyla tek bir çözüm kalıyor. ile flashlayın ve güncelleştirme varsa yapın. Root için Buradaki konudan devam edin.

Son düzenleme:

Mehmetkn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Öğrenci
Konular
10
Yazılımla ilgili bilgisi çok iyi olmayanlar bunu uygulamasa iyi olur bence.
Bence en güvenli yöntem her seferinde telefonu rootsuz haline döndürüp tekrar root işlemi yapmak.

mstfoz

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi A2 Lite
Konular
2
Bence yazılım bilgisine gerek yok. Asıl yöntem çok basit 3 aşamalı. Anlaşılabilir olması ve sorun çıkmaması için; bu yöntem ne zaman uygulanabilir, uygulanamıyorsa ne yapılabilir, günceleştirme sorunu varsa ne yapılabilir, başlamadan önce alınması gereken tedbirler gibi olasılıkları düşünerek yazdığım için uzun ve karışık gibi gözüküyor olabilir. :)

Mehmetkn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Redmi Note 7
Meslek
Öğrenci
Konular
10
Bence yazılım bilgisine gerek yok. Asıl yöntem çok basit 3 aşamalı. Anlaşılabilir olması ve sorun çıkmaması için; bu yöntem ne zaman uygulanabilir, uygulanamıyorsa ne yapılabilir, günceleştirme sorunu varsa ne yapılabilir, başlamadan önce alınması gereken tedbirler gibi olasılıkları düşünerek yazdığım için uzun ve karışık gibi gözüküyor olabilir. :)
ben 10.0.3 ten 10.0.4'e geçerken bunu yapmıştım ve telefon açılmamıştı

mstfoz

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mustafa
Cihazım
Mi A2 Lite
Konular
2
ben 10.0.3 ten 10.0.4'e geçerken bunu yapmıştım ve telefon açılmamıştı

Belki bir şeyleri eksik yapmış olabilirsiniz ya da update'i indirme/yükleme sırasında şansınız yaver gitmemiştir. Benim kendi deneyimlerime ve yabancı forumlardaki geri dönüşlere bakarak bu yöntemin bahsettiğim aşamalarda çalıştığını söyleyebilirim. Zaten en başta yazdığım önlemleri alırsanız her zaman için mi flash seçeneğiniz mevcut.

nurxc

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nuri
Cihazım
Redmi 10 2022
Meslek
Enjeksiyon
Konular
6
2. Aşamada kalıyor sürüm 10.0.3.....240 MB lik güncellemeyi yüklemiyor.ocak ayında da benzer hata vermişti.paylasim güzel ancak sorun var .şu an için tek çözüm mi flash ile devam etmek güncel sürüme.

FMN

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Nursah
Cihazım
Samsung s8+
Konular
1
Bunu uyguladım şuan telefonum sürekli yeniden başlatıyor ve açılış ekranında takılıp kaldı, nasıl düzeltebilirim?

byciin

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
redmi note 8pro
Konular
0
Merhabalar. Bu anlatım ve uygulama yeni gelen android 9 dan 10 a geçiş için de geçerlimi yani calisirmi. Bu da slemlerden sonra telefonun robot u dururmu yoksa yeniden rootmu atmalı.

Abdulaktas

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Okan
Cihazım
Note 10 pro
Konular
0
Note 10 pro da mıuı güncelleme geliyor indiriyorum telefon yüklüyor ancak değişiklik olmuyor eski sürüm devam ediyor

Üst Alt