Haber Lityum-Kükürt Batarya İle Telefonların Şarjı 5 Gün Gidebilir

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Monash Üniversitesi araştırmacıları geliştirdikleri yeni tasarım lityum-kükürt batarya ile daha fazla verimlilik vadediyor.
Lityum-kükürt bataryalar hakkında uzun zamandır konuşuluyor ancak yeni bir tasarım ile dikkatler tekrar bu bataryalar üzerine çekilmiş durumda. Monash Üniversitesi araştırmacıları bugüne kadarki en verimli lityum-sülfür bataryayı geliştirdikleri iddiasında. Araştırmacılar uygun boyutlardaki bir ünite ile akıllı telefon şarjının 5 gün gidebileceği ifade ediliyor. Hatta araba boyutundaki ünitenin ise teorik olarak bir elektrikli otomobil için 1.000 km fazla menzil sunabileceği paylaşılıyor. Bataryanın çevresel etkisinin azaltıldığı, ayrıca oldukça düşük maliyetli bir üretim sürecine ihtiyaç duyduğu da bilgiler arasında.
Bu yeni tasarımda kükürt katotlarındaki partikül bağlarının kapasite, performans veya stabilite azalmadan daha yüksek yüklerle başa çıkması için çalışılmış. Tekniğin deterjanın tozlarının işlenmesinde gördüğünüz köprü mimarilerinden türediği de açıklamalardan. Zorluğun ise bataryanın üretiminde olduğu belirtiliyor.
Malum, şimdiye kadar birçok araştırma bir türlü son kullanıcıya ulaşamayan batarya teknolojileri ile gündeme geldi. Öte yandan, Monash araştırmacıları işi pratiğe dökmeye daha yakın gibi gözüküyor. Fraunhofer Enstitüsü tarafından test bataryalarının üretimi hali hazırda gerçekleştirilmiş ve 2020 sonlarında Avustralya’da otomobillerde ve güneş enerjisi şebekelerinde tasarımın test edilmesi planlanıyor. Ayrıca, buluş için patent de alınmış. Yine de bu piller için bir süre daha beklememiz gerekecek.

Kaynak:Technopat

xalper97x

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
.
Konular
37
Bu ve benzeri süper dayanıklı materyaller satışa kolayca çıkmaz. Pazar verimliliğini kötü etkileyecek, Ürün değişimleri düşecek.. Kimsenin işine gelmez. Neler var neler de kullanılmıyor. Bu benim düşüncem..

Üst Alt