Yardım Klon IMEI Bilgilendirmesi

orcntklr

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Orcun
Cihazım
Note 7 Pro
Konular
2
Merhabalar

Dün sabah itibari ile sahibinden.com'dan xiaomi telefon aldım.
*#06# yaptıgımda 2 sim slotununda imei numarasına kayıtlı olduğunu gördüm.

Bunları E-devletten sorguladığımda Motorola v40 gibi 50 liralık bir telefon çıkıyor.
İthalat yoluyla kayıtlı yazıyor.

Anladığım kadarıyla imei klonlanmış...

Sorum ve yardım beklentim burda başlıyor.

E-Devlet üzerinde imei lerin hepsi kayıtlı gözüküyor telefon modelinin motorola olması dışında sıkıntı bir şey göremedim???

Fakat bu imeilere devletten mesaj gelmiş midir? Ben sim cardı taktığımda bana gelir mi mesaj?

Devlet bu klon imeileri tespit etse e-devlette farklı mı gözükürdü?

Eğer tespit edilmiş ise sıkıntı varsa gidip pasaporta kayıt ettiriyim...şuan ki durumumu nasıl öğrenebilirim?? Klonlu imei tespit edilmiş mi yoksa normal devam mı?

ikinci el aldığım için mesajda gelmedi bana...

Üstadlar adminler, şuan tespit edilip edilmediğini anlama yolu varsa yazabilirmisiniz bana

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Cihazı iade et hocam yada satıcıya sor bi zahmet bu soruları

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Yeni telefonunuz hayırlı olsun... Öncelikle yurtiçinde yasal yollarla satın alınan istisnasız tüm cihazların IMEI kontrollerinde cihaz marka ve model bilgisinin doğru olarak görünmesi gerektiğini belirteyim.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cihazların normal şartlarda pasaporta kaydedilerek IMEI'lerinin BTK veritabanına işlenmesi gerekmektedir. Ancak bu işlemin 600 TL gibi bir maliyeti olduğu için bu cihazlarda bazı kullanıcılar mevcut IMEI'yi kaydettirmek yerine cihazın IMEI'sini değiştirerek daha önceden kayıt edilmiş ve artık kullanılmayan bir cihazın IMEI'sini yazarak bu cihazları kullanmayı tercih etmektedirler. Bu işlem aynı zamanda kaçak olarak satılan cihazlar için de yapılmaktadır. Klon IMEI denilen şey ise aynı IMEI'nin birden fazla cihaza yazılması ve aynı anda kullanılması ile olur ve tespit edildiği anda her iki cihaz da beklenmeksizin kullanıma kapatılır. Muhtemelen siz kaçak olarak getirilmiş bir cihaz satın aldığınız ve bu cihaza pasaport kayıt ücreti verilmemesi için Motorola bir cihaza ait IMEI yazılmış. Klon olduğu tespit edilmemiş, eğer tespit edilseydi şu an cihazınız kullanıma kapatılmış olurdu. İlerleyen dönemlerde aynı IMEI bir başka cihaza daha yazılmaz ya da asıl cihaz kullanılmazsa tespit edilmesi oldukça zordur.

Oyla:
Üst Alt