İpucu Klasöre Sağ tıklayarak CMD açmak

siranusta

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mi 5sPlus'lu
Cihazım
Masum Köylü
Konular
98
bu arada CMD komutları ile arası iyi olmayan arkadaşlar için bu işin kolaylaştırılmış hali aşağıdadır.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir
Windows üzerinde çalışan programcı arkadaşlar bazı işlemler için kendilerine kolaylık sağlamak isteyebilirler. Mesela bir klasöre komut isteminde ulaşmak için cd komutu ile o klasörün adresini yazmak yerine, klasöre sağ tıklayıp "Buraya CMD" gibi bir komutu seçebilmeli insan. Bilgisayar mühendisliği öğrencisinin çok değerli proje zamanlarının cmd komutlarıyla uğraştırılarak harcanmaması lazım. O halde sağ tuş menümüze böyle bir kısayol ekleyelim ve kurtulalım.

Adım 1.
Başlat menüsündeki arama çubuğuna regedit yazıp enter'a basıyoruz. "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" isimli programın açılmış olması gerekiyor.

Adım 2.
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde sol tarafta
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Directory\shell
adresine gidiyoruz. Windows'a düzeltilemez hatalar vermenin mümkün olduğu kayıt defteri üzerinde değişiklik yapmadan önce kayıt defterinizin yedeğini almayı da unutmayın.
[img=400x271]http://4.bp.blogspot.com/-AeMUefkNLmM/TyyVwLvBDwI/AAAAAAAADQk/kdzP82Lvyuc/s400/Ads%C4%B1z1.png[/img]

Adım 3.
shell klasörüne sağ tıklıyoruz ve Yeni->Anahtar diyerek shell klasörünün altında yeni bir klasör oluşmasını sağlıyoruz. Bu klasörümüzün adınaBurayaCMD koyalım. Aslında itiraf etmek gerekirse isminin ne olduğu pek farketmiyor.

Adım 4.
Yarattığımız BurayaCMD isimli klasöre tıklıyoruz. Sağ tarafta göreceğimiz (Varsayılan) isimli değere çift tıklayalım ve açılan kutudaki "Değer Verisi" kutusuna "Buraya CMD" yazalım. Yada klasöre sağ tıkladığımız zaman orada yazmasını istediğiniz herhanbi bir komutu yazabilirsiniz. 3. ve 4. adımlarda yaptığımız değişiklikler şu şekilde görünüyor olmalı:
[img=400x271]http://4.bp.blogspot.com/-jQjLduek6mU/TyyXLfqHbvI/AAAAAAAADQs/TSWZqu6aGR4/s400/Ads%C4%B1z1.png[/img]

Adım 5.
Şimdi yarattığımız BurayaCMD klasörüne sağ tıklıyoruz ve Yeni->Anahtar diyerek onun altında da ismi "command" olan bir klasör yaratıyoruz. Bu klasröre tıklayıp, sağ tarafındaki (Varsayılan) isimli değere de çift tıkladıktan sonra açılan kutuya tırnak işaretleri olmadan "cmd.exe /k cd %1" yazıp Tamam diyoruz.
[img=400x271]http://1.bp.blogspot.com/-puk4C44j3L0/TyyZ8nErRUI/AAAAAAAADQ0/NSSM5cRz4wc/s400/Ads%C4%B1z.png[/img]

An itibariyle bitmiş olması lazım. Şimdi herhangi bir klasöre sağ tıkladığınız zaman aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Buraya CMD seçeneğinin çıkması lazım ve tıklanılınca da komut isteminin o dizin ile başlaması gerekir.

[img=400x196]http://4.bp.blogspot.com/-mcprfrqE58Q/TyyauNDaLOI/AAAAAAAADQ8/2AmLlEQ-m88/s400/Ads%C4%B13z.png[/img]

haqanguven

нεя güη αчηι şεчℓεя
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
346
Cvp: Klasöre Sağ tıklayarak CMD açmak

Güzel anlatım teşekkürler
Benim anlamadığım cmd ekranına ulaşmak için mi bu anlatımı yaptınız?
Eğer öyleyse bu kadar uğraşmak yerine windows tuşunu basılı tutun ardından R tuşuna basın çalıştır penceresi gelecek. Orayada cmd yazarak enter yaptığımız zaman komut penceresi kolaylıkla geliyor

HiddeNKinG

Administration
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Uçak Tek.
Konular
1.171
RE:

Cantara hocamin dediği yöntemi bende yeni öğrendim en basiti bu geliyor bana da ama alternatif çözümlerde güzel tabi

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99

Hocam ben anlatımınızdan hareketle bir reg dosyası hazırladım. İsteyenler bu reg dosyası üzerine çift tıklayarak regedit'e otomatik olarak 1sn'de ekleyip hemen kullanmaya başlayabilirler.

[attachment=472]

Tabi bunu Windows XP yüklü cihazlarda yapmak gerekiyor. Diğer windowslarda gerek yok. Çünkü klasörün içeririsinde shift ile birlikte sağ tıklanırsa Komut penceresini burada aç komutu geliyor zaten.

[attachment=473]

Bir ipucu daha vereyim. Dos komutlarında CD 'den sonra klasör ismini yazarken 1-2 harf sonra tab tuşuna basılırsa bu harflerle başlayan klasörülerin isimleri otomatik olarak gelir.

siranusta

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Mi 5sPlus'lu
Cihazım
Masum Köylü
Konular
98

Ben CMD ekranını kullanarak bu klasöre ulaşmak istiyorumC:\Users\TUNCAY\Desktop\adt-bundle-windows-x86-20140702\sdk\platform-tools
C:\Users\TUNCAY\ kısmını CMD çalıştırdığımızda otomatik veriyor ama sonra ki klasörlere ulaşmak için tek tek yazmamız gerekiyor.

Bu yöntemle iç içe girmiş 50 klasör bile olsa çalışmak istediğiniz klasöre sağ tıklayıp CMD ile açabiliyorsunuz bu şekilde klasör yollarını tek tek yazmak zorunda kalmıyorsunuz.

örnek :

l0rd

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
lord
Cihazım
mi max 2 p
Konular
0
Hocam bu ilaç gibi geldi emeğine sağlık :)

Üst Alt