Rehber Kişisel Romlarda Magisk Modülü çalışmaması ve açılış animasyonlarının bulunmaması

tarakbumba

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Atilla
Cihazım
Mi Note 3
Konular
4
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Xiaomi Eu 9.11.28
Telefon Modeli
Mi Note 3
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba. Konunun başlığını nasıl açacağımı tam bilemedim. Yönetici arkadaşlarımız anlatacağım konuya uygun biçimde düzenleyebilirlerse veya konuyu daha uygun bir alana taşırlarsa sevinirim.

Kendi tecrübelerime ve forumda karşılaştığım bazı konulara bakarak; şu iki soruna yönelik bulduğum tek bir çözümü paylaşmak istedim. Baştan hatırlatayım oluşabilecek bir herhangi bir başka sorun veya zarardan sorumluluk kabul edemem. Tüm sorumluluk size ait:

Sorunlar:
  • Özellikle /system altında bulunan /vendor dizinindeki bazı kütüphane dosyalarını ve build.prop dosyasını düzenleyen Magisk modülerinin sizin telefonunuzda çalışmaması sorunu (mesela Gcam modülleri)
  • Kişisel romlarda, örneğin xiaomi.eu, "Tema" uygulamasında bulunan "Önyükleme Animasyonu" (Boot animation veya Açılış Animasyonu) ile "Açılış Sesi" özelliklerinin tema uygulamasında bulunamaması sorunu.

Bu iki sorunun, kendi yaşadığım tecrübeye göre, tek bir nedeni var. Telefonunuzun /data disk bölümünün şifrelenmiş olması. Bunu, xiaomi.eu romlarda "Ayarlar > Şifreler güvenlik > Gizlilik > Şifreleme ve kimlik bilgileri" kısmından denetleyebilirsiniz. Şifreli yazıyorsa telefonunuz şifrelenmiş demektir. Resmi romlarda veya diğer kişisel romlarda da benzer bir ayar olmalı. İşte bu şifrelemeyi kaldırdığımızda bahsettiğim sorunlar çözülmüş olacaktır.

Ancak, çözümü uygulamadan önce lütfen tüm verilerinizin, resimlerinizin, dosyalarınızın v.b. yedeğini mutlaka alın. Çünkü işlem sonunda telefonun dahili hafızası tümüyle silinecek ve yeniden kurulum yapmanız gerekecektir.

Çözüm:
TWRP' de "Wipe" (Temizleme) sekmesinde "Format Data" (Veriyi Biçimlendir) düğmesine tıklayın. Hepsi bu kadar. Bazı arkadaşlarımız telefonda "Wipe" yaptıklarını yazacaklardır. Hemen söyleyeyim, wipe işlemi disk bölümünü siliyor ancak biçimlendirmiyor. Bu nedenle wipe yaptığınızda /data disk bölümünün şifrelenmesinde bir değişiklik olmuyor.

Bu işlemi yaptığımda Mi Note 3 telefonumda Gcam Magisk modüllerini kullanabilmeye ve temalar uygulamasında açılış animasyonu ve açılış sesi seçeneklerini kullanabilmeye başladım. Umarım işinize yarar.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam verilerin şifrelenmesi aslında TWRP ile ilgili. Çok basitleştirirsek cihaz sistemi üzerinde değişiklik yapıldığında sistem kendini korumaya alarak şifreliyor. Pek çok custom recoveryde bu şifreyi çözme yeteneği mevcut. Dolayısıyla format data öncesinde farklı TWRP denemek daha kolay olacaktır.

Oyla:
Üst Alt