Soru Kernel(?) önerisi

3miRun

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Sweet
Konular
67
Merhabalar, bir şey sormak istiyorum. BURADAKİ konuda telefonum için rom sormuştum ve birkaç öneri gelmişti, şimdi bunlardan HyperOS olanı kuruyorum ancak diğer konulara baktığımda çoğu kişi custom kernel yüklemiş ve batarya, performans gibi şeylerde artış sağladıklarını söylemiş. Kernel'in tam olarak ne olduğunu bilmiyorum o yüzden size danışmak istedim. ROM'un yanında ekstra ayrı bir kernel kurmamı önerir misiniz? Benim için önemli olan tamamen pil süresi ve akıcılık. Oyun oynayan birisi değilim tamamen günlük işlerimi hallediyorum, performans olarak sadece telefon takılmaması benim için önemli. Ne önerirsiniz acaba?

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Kernel, sistemin neye ne kadar güç vereceğinden ekran parlaklığınızın maksimum değerine kadar cihazınızla ilgili çoğu aksiyonu yöneten birimdir.

Örnegin Kerneliniz işlemcinizin hangi hızda çalışacağını belirler, düşük hız olursa pil tasarrufu yapar, yüksek hızda ise daha iyi performans sağlar. Ancak dikkat etmeniz gereken şey şu ki, yüksek performans isterseniz daha hızlı piliniz biter, daha iyi batarya performansı isterseniz telefonunuz daha yavas çalışır.

Kısacası yoktan bir enerji var edilemez. Hem batarya performansı hem akıcılık istiyorsanız bunlar iki zıt noktalardır, bu nedenle kullandığınız kerneller ile pek fark hissetmezsiniz. Örneğin çok iyi oyun performansı isteseydiniz ve batarya önemli değil deseydiniz ona göre kernel kullanarak daha iyi performans vermesini sağlayabilirdiniz ancak piliniz daha hızlı biterdi ve cihaziniz daha çok isinirdi.

Stock kerneller dengeli çalışmak üzerine tasarlanıyor bu nedenle daha iyi performans veren bir kernel bulmak pekte mümkün değil, hem batarya hem akıcılık istiyorsanız.

3miRun

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emirhan
Cihazım
Sweet
Konular
67
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kernel, sistemin neye ne kadar güç vereceğinden ekran parlaklığınızın maksimum değerine kadar cihazınızla ilgili çoğu aksiyonu yöneten birimdir.

Örnegin Kerneliniz işlemcinizin hangi hızda çalışacağını belirler, düşük hız olursa pil tasarrufu yapar, yüksek hızda ise daha iyi performans sağlar. Ancak dikkat etmeniz gereken şey şu ki, yüksek performans isterseniz daha hızlı piliniz biter, daha iyi batarya performansı isterseniz telefonunuz daha yavas çalışır.

Kısacası yoktan bir enerji var edilemez. Hem batarya performansı hem akıcılık istiyorsanız bunlar iki zıt noktalardır, bu nedenle kullandığınız kerneller ile pek fark hissetmezsiniz. Örneğin çok iyi oyun performansı isteseydiniz ve batarya önemli değil deseydiniz ona göre kernel kullanarak daha iyi performans vermesini sağlayabilirdiniz ancak piliniz daha hızlı biterdi ve cihaziniz daha çok isinirdi.

Stock kerneller dengeli çalışmak üzerine tasarlanıyor bu nedenle daha iyi performans veren bir kernel bulmak pekte mümkün değil, hem batarya hem akıcılık istiyorsanız.
Cevabınız için teşekkürler, performanstan kastım dediğim gibi sadece uygulama arayüzlerideki akıcılık yani oyunlar için performans vs istememiştim ancak bunu sorarken kernelin ne olduğunu bilmiyordum. Uzun uzun anlatmışsınız elinize sağlık, o zaman dediğiniz gibi stock kerneller yeterli olacaktır.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Cevabınız için teşekkürler, performanstan kastım dediğim gibi sadece uygulama arayüzlerideki akıcılık yani oyunlar için performans vs istememiştim ancak bunu sorarken kernelin ne olduğunu bilmiyordum. Uzun uzun anlatmışsınız elinize sağlık, o zaman dediğiniz gibi stock kerneller yeterli olacaktır.
Stock kerneller tam olarak ihtiyacınıza uygun olarak tasarlanıyor hocam, yine de deneyebilirsiniz tabiki de ama denemeden önce stock kernelinizin yedeğini almayı unutmayın.

Üst Alt