Soru Kamera Bulanıklığı

ayhanyonyul

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ayhan
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Konular
1
Merhaba, çektiğim fotoğraflar genellikle yakın fotolar, min 8-15 cm arası uzaklıktan çekiyorum. çektiğim fotolarda orta kısımlar net alt ve üstlerde bulanıklık var. portre modunda çekmediğim halde bu şekilde. bu bir sıkıntı mı bilmiyorum herkeste mi böyle, yoksa benim telde mi bi sorun var. telefonu dün aldım.

uzak çekimlerde sorun yok gibi.

Fotolarda, klavyede üstteki yazılar bulanık.
kumanda da alttaki flair yazısı bulanık.

yapmamız gereken bir ayar mı var bilemedim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-03-10 at 14.02.30 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-10 at 14.02.30 (1).jpeg
    74,7 KB · Görüntüleme: 49
  • WhatsApp Image 2020-03-10 at 14.02.30.jpeg
    WhatsApp Image 2020-03-10 at 14.02.30.jpeg
    224,3 KB · Görüntüleme: 48

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
...
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
27
Bu tip yakın çekimlerde makro seçeneği aktif mi ?

Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Kamera lensiyle alakalı bir durum, bir hata değil. Lensin odak limitleriyle alakalı. Eğer cihazınızda varsa bu tür yakın çekimleri Macro modunda yada geniç açıda çekin.

Oyla:

ayhanyonyul

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ayhan
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu tip yakın çekimlerde makro seçeneği aktif mi ?

cevabınız için teşekkür ederim,
makro seçeneği aktif değil, her modu denedim. aynı şekilde çekim yapıyor. lens camını sildim vs. herşeyi denedim. biraz daha uğraşayım bakayım.

Oyla:

emrahk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
41
makro seçeneği aktif değil, her modu denedim. aynı şekilde çekim yapıyor. lens camını sildim vs. herşeyi denedim. biraz daha uğraşayım bakayım.
bu bir sorun değil nesneleri bu kadar yakın çekince oluyor. 8-10 noktalı netleme/odaklama gibi özelliği olan bir lens olsa dediğiniz gibi heryeri de netleyebilir.

Oyla:

ayhanyonyul

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ayhan
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kamera lensiyle alakalı bir durum, bir hata değil. Lensin odak limitleriyle alakalı. Eğer cihazınızda varsa bu tür yakın çekimleri Macro modunda yada geniç açıda çekin.

macro çekimde net oluyor, geniş açıda yine aynı bulanıklık var, odağı uzak tutuyorum. yinede bulanıklık oluyor. ben genelde ürün fotoları çekiyorum, müşterilere göstermek için. mesela kalemlerin üst kısmınca ciddi bulanıklık söz konusu.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

bu bir sorun değil nesneleri bu kadar yakın çekince oluyor. 8-10 noktalı netleme/odaklama gibi özelliği olan bir lens olsa dediğiniz gibi heryeri de netleyebilir.

anladım, tabiki prof. makine performansı beklemek doğru değil. de sanki devamlı portre modundaymış gibi. daha önceki tel. a5 2017 idi. onda böyle bi sorun hiç olmadı.

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    416,9 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Oyla:

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
macro çekimde net oluyor, geniş açıda yine aynı bulanıklık var, odağı uzak tutuyorum. yinede bulanıklık oluyor. ben genelde ürün fotoları çekiyorum, müşterilere göstermek için. mesela kalemlerin üst kısmınca ciddi bulanıklık söz konusu.

Donanımsal ve fiziki bir durum olduğu için buna yapabileceğiniz pek bir şey yok. Lens orta kısıma odaklanıyor, diğer kısma odaklarsanız bu sefer orta kısım bulanık oluyor.

Fakat 64MP kameranın nimetlerinden faydalana bilirsiniz.

Fotoğrafları daha uzak bir mesafeden çekin ve daha sonra kırpın. Böylece odak alanı daha geniş bir fotoğraf elde edersiniz. Kameranız yüksek çözünürlüklü olduğu içinde kalite kaybı çok az olur.

Aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Yakın çekim:

Uzak çekim:

Uzakçekimden sonra kırpma:

Oyla:

xalper97x

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
.
Konular
37
Merhaba, çektiğim fotoğraflar genellikle yakın fotolar, min 8-15 cm arası uzaklıktan çekiyorum. çektiğim fotolarda orta kısımlar net alt ve üstlerde bulanıklık var. portre modunda çekmediğim halde bu şekilde. bu bir sıkıntı mı bilmiyorum herkeste mi böyle, yoksa benim telde mi bi sorun var. telefonu dün aldım.

uzak çekimlerde sorun yok gibi.

Fotolarda, klavyede üstteki yazılar bulanık.
kumanda da alttaki flair yazısı bulanık.

yapmamız gereken bir ayar mı var bilemedim.
Bu konuma göz attıktan sonra belirli özellikleri kapatın ve o şekilde deneyin sorunu çözemedi iseniz.

Oyla:

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
...
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
27

Hocam , bu cihazla ilgili bir durum. Normal şartlarda makro lens ile çekim yaparsanız netlenen kısmın 4 köşesi de bulanır . Ana kamera ile çekim yaptığınız da ise sadece netlenen bölge net ve arkaya uzak noktaya doğru bunalıklık artar. Normal olan bu saydıklarım. Sizdeki duruma sorun denebilir mi bilmiyorum ama cihazın lensi ile alakalı olduğu kesin. Çünkü kamera sensörü buna neden olmaz . Xiaomi lens kalitesi konusunda bu cihaza pek ince işçilik yapmamış diyebiliriz. Çözümü varmı derseniz maalesef yok.

Oyla:

ayhanyonyul

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ayhan
Cihazım
Redmi Note8 Pro
Konular
1
Donanımsal ve fiziki bir durum olduğu için buna yapabileceğiniz pek bir şey yok. Lens orta kısıma odaklanıyor, diğer kısma odaklarsanız bu sefer orta kısım bulanık oluyor.

Fakat 64MP kameranın nimetlerinden faydalana bilirsiniz.

Fotoğrafları daha uzak bir mesafeden çekin ve daha sonra kırpın. Böylece odak alanı daha geniş bir fotoğraf elde edersiniz. Kameranız yüksek çözünürlüklü olduğu içinde kalite kaybı çok az olur.

Aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

Yakın çekim:

Uzak çekim:

Uzakçekimden sonra kırpma:

evet bu şekilde sıkıntı azalıyor, ama bu seferde titretmeden çekmek lazım. çok uğraştırıyor.
anladığım kadari ile ois özellikli bir telefon almak lazım.

Oyla:
Üst Alt