İnceleme (iNCELEME) [9.0 PİE] [UNOFFİCİAL]RESURRECTİON REMİX v7.0 [Mido]By Escobar1945 (iNCELEME)

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Öncelikle bu güzel Rom sürümünü bize sunan sayın Escobar1945 hocama teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca desteklerini esirgemeyen sayın Skorpi ve diğer yöneticilere de teşekkürlerimi sunuyorum.

ROM Orjinal başlık şuaradadır. ANA KONU

Rom incelemesi.

Rom Android 9 pie üzerine kurulu ve tabanında Lineage OS var (lütfen yanlışım varsa düzeltin)

Rom özellikle pil açısından mükemmel, standart kullanımda (günlük konuşma,sms,whatsapp,sosyal medya vb) 2 günün üzerinde bir kullanım ve 9-10 saat ekran süresi almak mümkün. yoğun kullanımda ise (oyun oynamak gibi) rahatlıkla -5-6 saat ekran süresi alınır diye düşünüyorum. Benim gibi standart bir kullanımda Rom çok uzun kullanım süreleri sunabiliyor. Rom Ana konuda iki versiyonu bulunuyor, henüz yeni bir rom olduğu için bazı eksiklikleri mevcut, ancak şunu düşünmek lazım. Şu anda en stabil custom Rom lar genel olarak Android 7 ve Android 8 üzerinde kurulu. Yeni Android 9 henüz gelişme aşamadında olan bir sürüm olduğu için (her ne kadar baz Android 9 çoktan Google tarafından piyasaya sürülmüş olsa bile) geliştiricilerin bu android sürümü üzerine yaptıkları inşaa larda eksikler olması normal.

Bu hatalar dışında Rom un günlük kullanıma eksisi yok denecek kadar az. Aksine Telefondan alınacak verimi (f/p) en iyi seviye ye getirdiği aşikar.
Rom sürümünü yüklemek son derece basit. Bunun için gereken tek şey Redmi Note 4 (4X) telefonunuzun BL (bootloader) kilidinin açık olması ve telefonunuza TWRP kurulu olması şartı var.

Bunları yapmak da çok basit. Eğer Telefonunuzun BL kilidini açmak istiyorsanız aşağıda verdiğim linklerden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Redmi Note 4 (4X) Boot loader açma konusu için -->>>ANA KONU

Redmi Note 4 (4X) TWRP Yüklemesi konusu için -->>ANA KONU

Özellikle şunu belirtmekte fayda var; TWRP yükleme ana konusunda bulunan kolay kurulum yükleme aracı çok işe yarıyor. Sadece şu ayrıntı var. Yükleme aracı klasörü içinde bulunan TWRP versiyonu 3.2.3.0 Ancak Asıl rom kurulumumuzda önerilen sürüm ise 3.2.3.1.

Şimdi burada aklınıza şu gelebilir. O zaman ben 3.2.3.1 TWRP imaj dosyasını indireyim ve kolay yükleme aracı klasörünün içine atayım diğer eski 3.2.3.0 ile değiştireyim ve böylece kolay yükleme aracıyla 3.2.3.1 sürümünü kolayca yüklemiş olurum. :)

Yok öyle olmuyor denedim :D çünkü kolay yükleme klasörü içindeki yükle bat dosya içeriğine baktım yönerge diğer versiyona göre ayarlı ve maalesef düzenleyip yenisini kurdurmayı başaramadım :) yapabilen varsa yapsın :)

Peki nasıl kurucaz 3.2.3.1 versiyonunu?

Çok basit önce kolay kururum aracı ile 3.2.3.0 kurulumunu başarı ile yapacaksınız (zaten program herşeyi kendi kendine yapıyor) yapmanız gereken tek şey telefonu Fastboot mod'a almak, bilgisayara bağlamak ve kolay kurulum aracı konusundaki yönergleri izleyerek TWRP kurulumunu tamamlamak.

Sonrasınra telefonunuzun dahili hafızasına yeni 3.2.3.1 versiyonunu atın (TWRP de iken telefonun hafızasını bilgisayarınızda görebilirsiniz yeniden kapatıp / açıp normal bağlamanıza gerek yok).

TWRP den telefonun hafızasına attığınız 3.2.3.1 sürümünü bulun ve install edin. Tüm buraya kadar herşey normal ise artık Rom'un ANA KONU sundan kurulum yönergeleri ile devam edip Rom kurulumunu tamamlayıp deneyimleyebilirsiniz.

Rom genel olarak hem performans hemde pil yönetimi açısından iyi.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Gelelim Rom da eksik gördüğüm yerlere. Yazdığım eksiklikler ikinci sürüm için geçerlidir, ilk sürüm den hemen sonra ikinci sürüm geldiği için ilk sürümü uzun inceleyemedim.

Öncelikle şunu belirtmen lazım ki bence konuda bulunan ilk sürüm bence daha başarılı.

Gördüğüm en büyük sıkıntı kullanım ile ilgili. Son uygulamalar ekranında tüm uygulamaları sonlandırma yok. Tek tek elle sonlandırmak lazım.

Banka uygulamalarında (bazı uygulamalar) Rom içerisinde aktif olarak Root olmasa bile kök dizinde bulunan Root haklarını görerek telefonunuzda root var hatası verebiliyor. Bende Kuveyt Türk uygulaması kurulurken root var dedi. ANA KONU da bir arkadaş da garanti bankası uygulamasında aynı hatayı almıştı.

Kullanımı çok etkilemeyen ancak gözüme takılan bir hatada şu. Play store yüklemeleri üst barda görünmüyor (play store dan birşey indirdiğinizde üst barda yükleme simgesi, görünmüyor) Ses düğmesine basınca tıpkı MiUi daki gibi önce medya ayarı geliyor.

Güvenlik açığı olarak zaman zaman kilit ekranında hızlı kamera açıp (sağ altta kamera ikonundan) sonrada kamera da iken ana ekran tuşuna basınca telefon açılıyor ana ekranı görebiliyorsunuz ( desen ve parmak izi olduğu halde) bu durum her zaman olmuyor.

RR ayarlarında hızlı ayarlar kısmında kare düzeni seçmek isteyince orda sadece parlaklık kaydırıcı ve otomatik parlaklık var. hızlı ayarlar (yani yukarıdan çekip açtığınız bildirim ve hızlı erişim butonlarının olduğu yer) kaç tane olacağı ayarlanmıyor.

Rom ile gelen kamera ve galeri uygulaması pek güzel değil (ben beğenmedim). Galeri için asus galeri kurdum kamera için MIUI kamera olabilir. yada Google kamera.

Donanım tuşları aydınlatma süresi 5 saniye sabit değişmiyor.

Görüşme ses kaydı Google tarafından Android 9 da yasaklanmış. Hiçbir görüşme kaydı programı uygulaması çalışmıyor.

Ekran bölme çalışıyor ancak aynı uygulamalardan mesela iki adet aynı anda çalışmıyor yani çift uygulama yok. Mesela hesabım uygulamasını çalıştıramadım.

Ekran bölme için son uygulamaları açıp son uygulamanın ikonuna tıklayınca ekran bölme seçeneği geliyor.

Gördüğüm en büyük sıkıntılardan biri (benim için) miracast cihaza bağlanmıyor. bağlanırken soft reset oluyor arayüz yeniden başlıyor. Telefonumda Türkcell TV+ var ve ordaki animasyon filmleri tv ekranına yansıtarak Minik kızımla beraber izliyoruz :) o yüzden MiUi 10 a geri döndüm.

Bir ilginç sorun da parmak izi konusunda var. parmak izi tanımlamaları silinemiyor, tanımladığınız parmak izlerinin ismini değiştirince siliniyor.
Parmak izi ile uyandırma yada çift tıklama ile uyanmada gecikme sorunu var.

konum ayarları sürekli yüksek doğruluk ayarında. yani pil tasarrufu için ayar yapamıyorsunuz. İllaki yüksek doğruluk ayarında olacak.

Özellkle belirtmek gerekir ki telefonda yüz tanıma ile kilit açma var. önce google smart ayarlarında yüzü tanıtmak sonra da RR ayarlarında yüz tanıma ile kilit açma ayarını aktif etmek gerekiyor.

Naçizane incelemem bu kadar arkadaşlar. Bir video lu anlatım yapacaktım ama olmadı.

Herkese Sevgiler Saygılar sunuyorum

Son düzenleme:

01halil

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
halil
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
15
Teşekkürler inceleme için bende 1 haftadır kullanıyorum pil performansı kayda değer 10 saat ekran süresi verdi ama Can sıkan durum ise bildirim dengesiz geldi bende mi bu sıkıntı var sadece bilemiyorum bazen bildirim sesi geliyor bazende hiç ses yok bakıyorum ki bildirim gelmiş birde geç uyanma sorunu diğer pie lerde olduğu gibi bu Romda da var onun dışında herşey çok güzel özelleştirmeler harika olmuş eğer güncelleme ile bu problemler giderilirse başka roma geçmek zorunda kalmam

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Teşekkürler inceleme için bende 1 haftadır kullanıyorum pil performansı kayda değer 10 saat ekran süresi verdi ama Can sıkan durum ise bildirim dengesiz geldi bende mi bu sıkıntı var sadece bilemiyorum bazen bildirim sesi geliyor bazende hiç ses yok bakıyorum ki bildirim gelmiş birde geç uyanma sorunu diğer pie lerde olduğu gibi bu Romda da var onun dışında herşey çok güzel özelleştirmeler harika olmuş eğer güncelleme ile bu problemler giderilirse başka roma geçmek zorunda kalmam

Yazmayı unutmuşum. Parmak izi okuma yada çift tıklama uyanma baya geç.
Rom daha yeni.
Tahminimce yaza yada sene sonuna kadar olgunlaşır.

fragmagedon

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ASD
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
İnceleme için ellerinize sağlık. Miui sürüme geri dönüşte bazı sıkıntılar yaşasanız da sadece size değil, sizin sayenizde bizlere de tecrübe oldu. Teşekkürler tekrar.

Escobar1945

Epicrom MIUI Developer&Android Rom Developer
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi note4X
Meslek
Gıda sekt. Yön
Konular
52
Detaylı inceleme ve bilgilendirme için teşekkür ederim hocam elinize sağlık gayet güzel bir çalışma olmuş yakın zamanda yeni bir update vermek istiyorum umarım sorunları ortadan gidermiş oluruz iyi forumlar dilerim...

RESURRECTİON REMİX v7.0 By Escobar1945

raqli001

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
ilqar
Cihazım
redmi note 9 pr
Konular
8
Hocam herseyi en ince ayrintisina kadar yazmişsiniz elleriniz dert gormesin
Ben daha yeni yeni android 7-den android 8-gecmeyi beynimi alismisdirmisken
9 ozamancan oturur insalah miui-ye biraz hasret kalmayi duusnuyorum hocam bir iki rom gozumde var ama secim yapamoyorum birturlu sizler bu romlardan hangini kullandiniz mumkumse yanitlarmisiniz?
Aicp 13.1 haftalik?
Aex 5.8 20190121
Limege os haftalik?
Tonlarca rom var xds biliyorum ama simdilik bunlar daha kalitel gibi sanki

raqli001

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
ilqar
Cihazım
redmi note 9 pr
Konular
8
Yokmu bu romlara hic kulanan?
Heekes miui romumu kullaniyor yada pie?

Escobar1945

Epicrom MIUI Developer&Android Rom Developer
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi note4X
Meslek
Gıda sekt. Yön
Konular
52
Yokmu bu romlara hic kulanan?
Heekes miui romumu kullaniyor yada pie?
Benden başka kimse kullanmaz hocam ben kendime yapıyorum zaten buyrun merak ettiğiniz bir şey varsa lütfen buyrun cevaplamak istiyorum...

Üst Alt