İpucu IMEI Silinen ve Silinmeyen Durumlar (Snapdragon İşlemci Kullanan Cihazlar İçin)

emrahk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
41
Twrp uzerinden yapilan guncelleme vb. işlemlerde imei uçmaz yüzlerce kez denenerek tespit edilmiş durumlardır ilk mesajda yazılanlar. Efs kismini wipe yapiyor olabilirsiniz

evanescencelies

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9 SE
Meslek
Banka
Konular
2
Saygısızlık olmasın ama
yanlış biliyorsunuz hocam
Suan mi 9 se cihazımda klon imei var ve twrp yüklü değil
Cihazın kendi recovery modunda 3 kere farklı zamanlarda wipe data yaptım ve hiçbir şekilde imei kaybı olmadı lütfen denemeden bilgi paylaşımı yapmayalım , paylaşımınz için ayrıca tşk ederm
Aynen öyle stock recovery de defalarca wipe data yaptim imei silinmedi cihazim mi 9 se cihaz icerisinden fabrika ayarlarina don diyince bir kez gitmisti

145600

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi mi 9 se
Konular
12
Saygısızlık olmasın ama
Cihazın kendi recovery modunda 3 kere farklı zamanlarda wipe data yaptım ve hiçbir şekilde imei kaybı olmadı lütfen denemeden bilgi paylaşımı yapmayalım , paylaşımınz için ayrıca tşk ederm
Ayrica mi unlockktan bl kilidi acildiginda da imei gitmez benim telefonda mi 9 se

batuozalp

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 9T, MIX 2S
Meslek
Paramedik
Konular
14
Elinize sağlık teşekkür ederim. Her iki imei'yi de efs yedeklerini ve Qcn yedeklerini aldım koydum kenara hiç korkum yok :)

umutizgi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Mi9T 128GB
Meslek
E-Ticaret Yönetimi
Konular
86
Saygısızlık olmasın ama
Bu her telefonda olmuyor lakin malum yolla yazılmış bi mi9t de yap bakiyim noluyo

Bybn35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
Mi 9 se
Konular
1
Saygısızlık olmasın ama
Redmi Note 5 /pro
Redmi Note 6 pro
Redmi Note 7
Resmi Note 8 / pro
Redmi 5 plus
Bu cihazların hepsinde IMEI işlemi uygulandığı halde stock recovery üzerinden hard reset yaptım IMEI silinmedi Ancak bazı işlemi yapanlar cihaza box ile değil rom ile bu işlemi yapıyor o sırada en ufak güncelleme rom değişimi vs. Silinmesine neden oluyor .
Mi 9T
Mi Max 2 cihazlarda başıma geldi..
Hocamın dediği kısmen doğru Twrp ile yapılan işlemlerde hiç sorun olmaz.

Lakin işlemi yapan kişi yada kişiler bu konun tam etken noktası çünkü cihaza yapılan işlem sonucu belirliyor...

crazy_g

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burhan
Cihazım
RedmiNote6Pro
Konular
28
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
*Belirtmeliyim ki Imei atma gibi bir işlem için yol göstermek, yardımcı olmak vb... konular yasal olmadığı için forumda paylaşılması, bilgi verilmesi YASAKTIR! Açılan bu tarz konular silinmektedir. Repair işlemi, ancak ve ancak cihazın orijinal IMEI numarasının ilgili partisyonları bozma vb. suretlerle silinmesinin yada zarar görmesinin ardından, yetkili servislerce yine orijinal Imei nin cihaza yüklenmesi üzerinedir.

Forumda en çok sorulan soruların başında geliyor bu imei durumu. Özellikle repair yapılmış cihazlar için büyük merak konusu olan ve çoğu kişinin zarar göreceğinden korkması sebebiyle defalarca sorulmuş ve cevaplanmış olsa da, bu konunun yeni gelenlere rehber olacağını düşünüyorum.
*Not: Tüm Xiaomi yada Redmi modelleri için geçerli değildir. Bazı serilerde Hard Reset dahi yapılsa silinmiyor.

Imei Silinmeyen durumlar:

- TWRP üzerinden Magisk yüklü olsun yada olmasın yapılan her türlü işlem (wipe, format data, persist, kernel atma vs...)
- Mi Flash üzerinden Global Rom yükleme.
- TWRP yada Orange Fox üzerinden Global yada Custom farketmez tüm rom yükleme işlemleri.
- Rootlu yada Rootsuz cihazlarda repair işlemi sonrası OTA ile yada Twrp ile yapılan güncellemeler.

Imei SİLİNEN durumlar:

- Cihazda stock recovery varsa, ayarlar kısmından "Fabrika Ayarlarına Dön" seçeneği ile sistem sıfırlama. (Hard Reset) Custom Romlarda (Eu Rom yada Mi Room gibi) bu seçenek Twrp'ye yönlendirerek yapıldığından Imei zarar görmez.
- Mi Flash, Cmd yada Unlock Tool ile yapılan BL Kilidi açma işlemleri.
- TWRP yüklü değilken ses açma ve power butonuyla girilen Xiaomi'nin kendi stock recovery modunda "Wipe Data" seçeneği ile wipe yapılması.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

*Yasal yollarla kayıt edilmiş cihazlar için 2 türlüde herhangi bir silinme söz konusu değildir. (İlgili kayıtları içeren blokları silmedikçe yada ilgili bölümler bozulmadıkça)

Hatalı yaptığınız bir işlemden dolayı repair işleminizin silinmesi yada Efs gibi imei bilgilerini içeren partition'ların zarar görmesi durumlarına karşı, BL kilidiniz açıldığında (yada repair işlemini yaptırdıktan sonra) TWRP ye girerek mutlaka EFS yedeğinizi backup alıp, bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin (kendi mailinize atmanız en güvenlisi olur). Böyle bir durumda TWRP ye girerek Restore kısmından aldığınız EFS yedeğini geri yüklediğinizde, telefonunuz şebeke almaya devam edecektir. Mümkünse repair işlemi yapılan yeni ".qcn" dosyasınızı da işlemi yapan kişiden temin edip aynı şekilde yedekleyin.

*Hatalı yapılan işlemlerden sorumlu olmadığımı belirtirim. Root konularını bilmeyenler bu işlere hiç kalkışmasın. Öncelikle forum Ana Sayfasında'ki Önemli İpuçları kısmını mutlaka okuyun. Bilinmesi gereken tüm bilgiler orada mevcut.
Hocam konuyu hortlattim ama bende TG kodlu redmi note 6 pro var orijinal işlemli. Orijinal recovery ile sayısız format attım imei sağlamdi twrpden rom yükledim mi flashtan yükledim sıkıntı olmadı. Sözlüm de kırmızı olan Tİ kodlu hindistan modeli var. Bootloader açtım twrp kurup eu rom attım şebeke gitti efs yedeğini flashladim geldi. Sorum şu yeniden mi flash ile global rom kursam imei gider mi ? Diyelim ki gitmedi şuan 11.0.4 sürümü var 11.0.5 güncellemesi geldi ve telefon guncelledi kendini imei gider mi ?

emrahk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
41
Hocam konuyu hortlattim ama bende TG kodlu redmi note 6 pro var orijinal işlemli. Orijinal recovery ile sayısız format attım imei sağlamdi twrpden rom yükledim mi flashtan yükledim sıkıntı olmadı. Sözlüm de kırmızı olan Tİ kodlu hindistan modeli var. Bootloader açtım twrp kurup eu rom attım şebeke gitti efs yedeğini flashladim geldi. Sorum şu yeniden mi flash ile global rom kursam imei gider mi ? Diyelim ki gitmedi şuan 11.0.4 sürümü var 11.0.5 güncellemesi geldi ve telefon guncelledi kendini imei gider mi ?
Yok hocam bahsettiginiz iki sekilde de imei silinmez. Mi flash ile yapilan rom atma islemlerinde ve guncellemelerde silinmiyor. Bu islemler icin olmasa da siz mutlaka efs yedeginizi alip pc de yada daha guvenlisi kendinize mail atarak yedekleyin. Bi gun lazim olursa yine kullanirsiniz.
Bu arada orijinal recoveryden wipe olayi sanirim yeni cihazlar icin gecerli eski cihazlarda sizin gibi silinmeyen durumlar olmus

fatihbayar

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Fatih
Cihazım
mi9t
Konular
11
Arkadaşlar mi9t cihazım var acayip kasma var böyle değildi hard reset atmayı düşünüyorum imei gider mi? bu kasma sorunu nasıl çözülür yardım lütfen

Üst Alt