İpucu İlginç batarya sorunu ve çözümü

Emrebali05

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Emre
Konular
1
2020 temmuz ayında aldığım mi10 telefonumu hala kullanıyorum batarya sorunu yaşadığım için hızlı bitme ani kapanma gibi. orijinal diye düşünerek aldığım başka bataryanın değişimini 2023 kasım ayında yaptım fakat aldığım yeni batarya temmuz ayı itibari ile cortladı yüzde 50 de kapanmalar yüksek işlem gücü istendiği uygulamalarda batarya seviyesinde su gibi düşüşler falan anlayacağınız şarjdan çıkarında 3 saati zor çıkartıyordu telefon benim kafam attı yeni batarya almayı düşünürken eski bataryayı atmamıştım onu yüzde 50 seviyesinde şarj edip kenera koymuştum. Ve üzerinden 8 ay geçti.

Aklıma geldi dün eski bataryayı geri taktım 3 sene kullandığım batarya sanki 0 telefon bataryası performansı vermeye başladı çok şaşkınım. Telefona taktığımda şarjı 45 seviyesinde idi kullandım bitirdim şarja taktım. Sabah 5te şarjdan çıkardığım telefonum 5 saat geçmesine rağmen yüzde 77 de ve performansı çok iyi ne ani kapanma ne de hızlı tükenme hiç bir sorunu kalmamış bu nasıl mümkün olur hiç aklım almıyor 2 laptop 3 tane telefon bataryası öldürmüş biriyim. Bu konu da Xiaomi beni çok şaşırttı.

Demek istediğim şu ki eğer öldü diye orijinal bataryanızı değiştirirseniz. Eski bataryayı atmayın. Yarısı dolu şekilde 7 8 ay muhafaza edin ve geri takın ve kullanın.

Bu olayı ben şuna yoruyorum sık kullanılan telefon batarya hücreleri zamana ve sık şarj deşarja maruz kaldığından yorulma yapıyor. Performansları düşüyor fakat belli aralıkla dinlendirip tekrar kullanılırse hücreler kendilerini toparlıyor ve eski performansına kavuşuyor. Bunu hala atmadığım GM discovery telefonumda da böyle olduğunu düşünüyorum o telefon da 8 senedir duruyor yedek olarak hala 1 günü çıkarabiliyor. Tecrübe ile sabitlenmiş oldu site sakinlerine duyurulur. İnşallah sizlere de bu bilgi faydalı olur
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Son olarak ilk fotoğraf eski bataryanın performansı gün içinde çokça kullandım 5 saatte yüzde 77

İkinci foto orijinal diye aldığım batarya 4 saat 25 dk da kamera açmamla bataryanın çökmesi 0a inmesi sadece 5 10 dk sürdü.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-07-13-10-09-52-682_com.miui.securitycenter.jpg
    Screenshot_2024-07-13-10-09-52-682_com.miui.securitycenter.jpg
    216,9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20240625-WA0002.jpg
    IMG-20240625-WA0002.jpg
    43,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Üst Alt