Diğer Hybrid Ve Native Nedir ?

Sizce Hybrid mi ? Native ?

• Hybrid

Oy: 0 0,0%
  • Native

Oy: 3 100,0%

• Kullanılan toplam oy
    3

Ahmeterdgn

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Redmi 5 Plus
Meslek
Software Engineer
Konular
9
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Merhabalar Bugün Biraz Sizlere Hybrid Ve Native ile Geliştirme Ortamlarından Üstün Körü Bahsetmeyi Düşünüyorum Ki Kafanızda Azda Olsa Bazı Soru İşaretlerini Giderip İstediğiniz Yönde İlerleme Yapabilirsiniz Diye Düşünüyorum Hemen Konuya Geçiyorum

Hybrid Nedir ?
HTML5, JavaScript, Angular.js, Css3 gibi web dilleri kullanılarak geliştirilen ve native programlamanın aksine birden çok platformda çalışabilmesi için yapılan geliştirme adıdır. Bu özellikleri nedeniyle Hybrid uygulamalar Çapraz ( Cross ) Platform uygulamaları diye de adlandırılır.

Native Nedir ?
Android Studio, Eclipse Gibi Geliştirme Ortamlarından Android SDK kontrollerinin kullanılarak, java veya kotlin programlama dili ile geliştirme yapılmaktadır.

Native Geliştirme Ortamları

ANDROİD STUDİO
Android Uygulamalarımızı Geliştirdiğimiz Android Geliştirme Ortamıdır. Google Tarafından Direkt Olarak Destekleniyor, Bundan Dolayı Gelişmiş Bir IDE Olma Yolunda İleriliyor. Java,kotlin ve flutter ile geiştirme yapabileceğiniz bir ortamdır ve Genel Olarak Java ve Kotlin Kullanılmaktadır buda bize Native derleme yapmaktadır.

Eclipse
Android Studio'nun bir alternatif Geliştirme Ortamı Diye bilirim aynı şekilde java, kotlin ve flutter ile geliştirme yapabilirsiniz.

Xcode
MacOS, iOS, watchOS ve tvOS için yazılım geliştirmek için Apple tarafından geliştirilen macOS için entegre bir tümleşik geliştirme ortamıdır. Yazılım geliştirme araçlarını içerir.

Native'den bu kadar bahsetmek istiyorum bundan sonra Hybrid Geliştirme Ortamlarından Bahsetmek İstiyorum

Hybrid Geliştirme Ortamları
Cordova, PhoneGap … gibi. Her IDE’nin farklı kullanım şekli, farklı geliştirme yöntemleri ve dilleri olabiliyor

IDE kullanmak zorunda değilsiniz istediğiniz editorü kurup kullana bilirsiniz derleme konusuna gelince cmd kullanarak derleme yapabilirsiniz Hybrid bu yandan kolay ve kullanışlı peki biz Hybrid kullanırken hangi teknolojileri kullanacağız diye soracak olursanız zaten üst kısımda belirtmiştim konuyu fazla uzatmak istemiyorum sayfalarca konuşsam sadece zararları yararları ile dolu olur o da size kalsın bu kadar bence yeterli olacaktır. merak ettiğiniz başka bir şey veya sormak istediğiniz var ise aşağıda belirtirseniz bende yardımcı olmaya çalışırım evet farkındayım konu çok iç açıcı değil ama azda olsa neyin ne olduğunu fark etmişsinizdir kısa özet ikisini söylemek gerekir ise Native programlamak biraz zahmetli ve maliyeti fazla oluyor Hybrid ise hem ios hemde android derleme yaptığı için bir avantaj diye biliriz lakin Native programlama yapılırken, işletim sisteminin Sdk’sı kullanıldığı için hibrit uygulamalara göre daha performanslıdır. yani tercih size kalmış ben size burada native veya hybrid demem pek doğru olmaz ben ufacık bahsettim tercihi size bıraktım ayrı ayrı kullanımları hakkında bilgi verebilirim ve ios geliştirme ile alakalı pek native örnek vermedim çünkü ios geliştiricisi değilim pek bu konuda size yardımcı olamayacağım ama hybrid ile ios geliştirmede yapabilirsiniz tabi ki :) şunu da söyleyip konuyu bitireyim artık :D bu bahsettiklerim sadece bir kısmı bu sadece küçük mini özet diye biliriz. iyi günler dilerim :)

Üst Alt