Sohbet Herkes Hyperos konusunda neden bu kadar ümitsiz?

Logan8877

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Cumhur
Cihazım
Note 10 pro
Konular
116
Arkadaşlar sadece MIUI forumda böyle bir sürü forum okuyorum herkes iyi olacak diyor ama burada herkes ümitsiz hyperfos diye söylüyor vs sebebi ne?

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Çünkü xiaomi güncelleme ve yazılım kalitesi konusunda kötü bir şöhrete sahip özellikle redmi poco cihazlarda.
Ayrica hala anlamadığım konu xiaominin kendi yazılım testi ekibi yokmu işi tamamen güncellemeleri test etmek olan ücretli çalışani yok mu? Beta yazılımların ve pilot test yazılımların ortalıkta böyle kolayca dolaşması yayılması bana tuaf geliyor.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Şimdiye kadar neredeyse bir kaç güncelleme haricinde hiç bir işlevsel/fonksiyonel bir yenilik gelmedi. Genel olarak aynı şeyleri makyajlayıp yeniden insanlara sunuyorlar. Şurda bir anket yapılsa Miui 9 dan 14 e kadar olan onlarca güncelemeden hangisinde yeni bir işlev gelmiş diye sorsak 3-5 cevap bile bulamayız. 4-5 yıl önce ne yapabiliyorsan telefonda halen onları yapabiliyorsun ancak. Sadece tema değiştiriyorlar diyebiliriz.

Bu tür markalardan kullanıcı deneyimi geliştirme, renovasyon, inovasyon gibi şeyler beklemek hata olur.

Bakınız Sony, Asus, Motorola gibi markaların cihaz sayısı Xiaomi 'nin onda biri bile değildir. Cihazların teknik sayfaları da Xiaomi gibi kabarık görünmez. Ancak gel gelelim bu markalar bir cihaz çıkartır 1000euro üstü fiyat yazar ve bilen insanlarda gider o parayı verir. Bizde deriz ki; "Adama bak şu telefona şu parayı vermiş " ancak o adama gidip sorsak, yaşadığı premium hissi, kalite hissi, kullanım keyfine paha biçemez.

Akşam Samsung 'un tanıtım etkinliğini izledim. Adamlar 10dk cihazların donanımından bahsettiler, 60dk yazılımdan, yeni özelliklerden bahsettiler.

Bunu niye söylüyorum? Xiaomi nin etkinlikleri, afişleri, tanıtımlarının neredeyse tamamın da donanım reklamı yapıyorlar. Qualcomm o biçim Soc yapmış onunla övünüyor, Sony/Samsung bilmem kaç yüz MPX kamera yapmış onunla övünüyor. Leicia falanca lens takmış vs. vs. Tamamda Xiaomi abicim sen ne yaptın diye sorsak hiç bir şey.

Biraz önce tanıtıyorlar, mesela Instagram'da gezerken bir şey görüyorsun fotoğraf /video vs. Üzerine bir çember çiziyorsun sana google lens ile o ürünleri, yemekleri vs. buluyor. Biz daha akıcı bir şekilde sosyal medyada gezemezken adam çember çiziyor.
Fotoğraf/video editörünü tanıtıyorlar dokunuyorsun fotoğraftaki kişiyi bir yerden öbür tarafa taşıyorsun. Bizim Xiaomi abimizde halen yeni filtreler ekleme gayretinde. Adamlar telefon görüşmesi yaparken canlı çeviri özelliği tanıtıyorlar vs vs. Yani insanların işlerini, hayatlarını kolaylaştıracak yeni bir şeyler var.

furkan0412

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Note 12 Pro 5G
Konular
0
Şimdiye kadar neredeyse bir kaç güncelleme haricinde hiç bir işlevsel/fonksiyonel bir yenilik gelmedi. Genel olarak aynı şeyleri makyajlayıp yeniden insanlara sunuyorlar. Şurda bir anket yapılsa Miui 9 dan 14 e kadar olan onlarca güncelemeden hangisinde yeni bir işlev gelmiş diye sorsak 3-5 cevap bile bulamayız. 4-5 yıl önce ne yapabiliyorsan telefonda halen onları yapabiliyorsun ancak. Sadece tema değiştiriyorlar diyebiliriz.

Bu tür markalardan kullanıcı deneyimi geliştirme, renovasyon, inovasyon gibi şeyler beklemek hata olur.

Bakınız Sony, Asus, Motorola gibi markaların cihaz sayısı Xiaomi 'nin onda biri bile değildir. Cihazların teknik sayfaları da Xiaomi gibi kabarık görünmez. Ancak gel gelelim bu markalar bir cihaz çıkartır 1000euro üstü fiyat yazar ve bilen insanlarda gider o parayı verir. Bizde deriz ki; "Adama bak şu telefona şu parayı vermiş " ancak o adama gidip sorsak, yaşadığı premium hissi, kalite hissi, kullanım keyfine paha biçemez.

Akşam Samsung 'un tanıtım etkinliğini izledim. Adamlar 10dk cihazların donanımından bahsettiler, 60dk yazılımdan, yeni özelliklerden bahsettiler.

Bunu niye söylüyorum? Xiaomi nin etkinlikleri, afişleri, tanıtımlarının neredeyse tamamın da donanım reklamı yapıyorlar. Qualcomm o biçim Soc yapmış onunla övünüyor, Sony/Samsung bilmem kaç yüz MPX kamera yapmış onunla övünüyor. Leicia falanca lens takmış vs. vs. Tamamda Xiaomi abicim sen ne yaptın diye sorsak hiç bir şey.

Biraz önce tanıtıyorlar, mesela Instagram'da gezerken bir şey görüyorsun fotoğraf /video vs. Üzerine bir çember çiziyorsun sana google lens ile o ürünleri, yemekleri vs. buluyor. Biz daha akıcı bir şekilde sosyal medyada gezemezken adam çember çiziyor.
Fotoğraf/video editörünü tanıtıyorlar dokunuyorsun fotoğraftaki kişiyi bir yerden öbür tarafa taşıyorsun. Bizim Xiaomi abimizde halen yeni filtreler ekleme gayretinde. Adamlar telefon görüşmesi yaparken canlı çeviri özelliği tanıtıyorlar vs vs. Yani insanların işlerini, hayatlarını kolaylaştıracak yeni bir şeyler var.
katılıyorum hocam note 8 prodan note 12 pro 5gye geçtim 120hz ekran dışında çok birşey yok ki o da zaten donanım sizin dediğiniz gibi yazılım olarak xiaomi çok geride kalıyor şuanda hyperos beta kullanıyorum miui14 ile ufak şeyler dışında aynı ki hızlı ayarlar vs çok fazla ios andırıyor kilit ekranı dışında birşey yok ufak tefek değişiklikler var

Logan8877

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Cumhur
Cihazım
Note 10 pro
Konular
116
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Vallaha arkadaşlar s21 fe vardı şarj pil tüketimi konusunda cidden çok çektim Samsung a tövbe ettim bu saatten sonra isterse pil 1 hafta gitsin şarjda 10 dakikada 0-100 dolsun almam.

Şuanda note 11 pro plus konusunda hiçbir pişmanlığım yok 2021-2022 zamanları note 10 pro kullandım o dönem cidden MIUI leşti bu yüzden s21 fe aldım 1.5 sene kullandım Ekim 15 civarı note 11 pro plus a geçtim.

Şöyle diyim MIUI 14 cidden iyi olmuş, 2021 dönemi note 10 pro da çok ciddi wifi ve Bluetooth problemleri vardı MIUI 14 ile hepsi düzelmiş.

Şuan note 10 pro olsun note 11 pro plus olsun saati bağlıyorum telefonu odama bırakıp evden çıkıp geleyim eve girer girmez bağlanıyor tüm sorunlar kalkmış, stabilitede bir problem görmedim, xiaomide tek problem yapay zeka ve fotoğraflar.

Arkadaş mi 11 ultra aldı ay çekip yolladı benim s21 fe cidden daha iyi çekiyor.

Eminim mi 11 ultra lens vs herşeyi daha iyi ama her nasılsa s21 fe daha iyi fotoğraf çekmeyi başarıyor.

Kısaca Xiaomi fotoğraf işini muhakkak çözmeli miui 14 üzerine koyacağı çok şey yok zaten sadece yapay zeka ve fotoğraf bide galeriye özellik getirsin yeter yazı kopyalama vs.

Hiçbir şeyi çok eleştiren biri değilim ama note 10 pro 2021-2022 dönemi cidden beni bile bıktırmıştı ama şuan MIUI 14 süper olmuş diyebilirim.

Xiaomi dediğiniz gibi saçmalık etmeyip kötü imajı silmek istiyorsa hyperos ile güzel bir başlangıç yapmalı bol bol özellik getirmeli.

Hatta alacak en eski model olan note 10 pro yu bile eskisinden daha iyi hale getirirse insanların kafasındaki kötü imaj silinir.

Telefon işlerinden çok sıkıldım 2020 den bu yada bir dünya saat ve telefon aldım en son note 11 pro plus ve redmi watch 3 active aldım artık bunlarda kalacam ikiside gittiği yere kadar kullanırım.

Benim için önemli olan kamera (video değil) bide pil tüketimi şarj hızı gerisi teferruat.

Sanırım şuan mevcut modeller arasında 13 t pro tam istediğim model.

furkan0412

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Furkan
Cihazım
Note 12 Pro 5G
Konular
0
Vallaha arkadaşlar s21 fe vardı şarj pil tüketimi konusunda cidden çok çektim Samsung a tövbe ettim bu saatten sonra isterse pil 1 hafta gitsin şarjda 10 dakikada 0-100 dolsun almam.

Şuanda note 11 pro plus konusunda hiçbir pişmanlığım yok 2021-2022 zamanları note 10 pro kullandım o dönem cidden MIUI leşti bu yüzden s21 fe aldım 1.5 sene kullandım Ekim 15 civarı note 11 pro plus a geçtim.

Şöyle diyim MIUI 14 cidden iyi olmuş, 2021 dönemi note 10 pro da çok ciddi wifi ve Bluetooth problemleri vardı MIUI 14 ile hepsi düzelmiş.

Şuan note 10 pro olsun note 11 pro plus olsun saati bağlıyorum telefonu odama bırakıp evden çıkıp geleyim eve girer girmez bağlanıyor tüm sorunlar kalkmış, stabilitede bir problem görmedim, xiaomide tek problem yapay zeka ve fotoğraflar.

Arkadaş mi 11 ultra aldı ay çekip yolladı benim s21 fe cidden daha iyi çekiyor.

Eminim mi 11 ultra lens vs herşeyi daha iyi ama her nasılsa s21 fe daha iyi fotoğraf çekmeyi başarıyor.

Kısaca Xiaomi fotoğraf işini muhakkak çözmeli miui 14 üzerine koyacağı çok şey yok zaten sadece yapay zeka ve fotoğraf bide galeriye özellik getirsin yeter yazı kopyalama vs.

Hiçbir şeyi çok eleştiren biri değilim ama note 10 pro 2021-2022 dönemi cidden beni bile bıktırmıştı ama şuan MIUI 14 süper olmuş diyebilirim.

Xiaomi dediğiniz gibi saçmalık etmeyip kötü imajı silmek istiyorsa hyperos ile güzel bir başlangıç yapmalı bol bol özellik getirmeli.

Hatta alacak en eski model olan note 10 pro yu bile eskisinden daha iyi hale getirirse insanların kafasındaki kötü imaj silinir.

Telefon işlerinden çok sıkıldım 2020 den bu yada bir dünya saat ve telefon aldım en son note 11 pro plus ve redmi watch 3 active aldım artık bunlarda kalacam ikiside gittiği yere kadar kullanırım.

Benim için önemli olan kamera (video değil) bide pil tüketimi şarj hızı gerisi teferruat.

Sanırım şuan mevcut modeller arasında 13 t pro tam istediğim model.
güzel yazmışsın hocam illa ki iyileştirme var ama çoğu modelde güncelleme aldığında eskiyi aratıyor xiaomi redmi note 10 serisi gibi cihazlara da güncelleme verirse ve performansı artırır ise cidden imajında büyük düzelme olur hele ki güncelleme ömürlerini de 4 5 seneye çıkarırsa efsane olur mesela bende note 12 pro 5g var bu cihaz android 14 aldı beta olarak 15 ve 16 yı da almalı bence zaten yavaş yavaş diğer şirketler de güncelleme ömrünü uzatıyor google yanlış hatırlamıyorsam 6 7 yıl civarı verecek samsung ise 4 5 civarı olması lazım xiaomi de bunlar takip etmeli ve şu kilit işinde değişim olmalı

Security Developer

ᴍɪᴜɪ ᴍᴇᴍᴏʀʏ
Yönetici
Destek Ekibi
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Đ₳Ɽ₭ ₩ØⱤⱠĐ
Cihazım
Xiaomi, Huawei
Meslek
Whatever
Konular
21
Arkadaşlar sadece MIUI forumda böyle bir sürü forum okuyorum herkes iyi olacak diyor ama burada herkes ümitsiz hyperfos diye söylüyor vs sebebi ne?
Sebeplerinin bir bölümünü anlatayım Yazılım konusun da xiaomi MIUI 9'dan MIUI 14'e Kadar öyle ahım şahım bir özelik getirmedi, şirket her bir yazılımın da kronik sorunlarla geldi MIUI 11 Çalışan cihazlar MIUI 12 de biraz düzelme yaptı sonra, MIUI 12.5 diye bir saçmalık sunuldu tekrar dan yazılımı bozdu tamamen şirketin kendisini batırmaya yönelik adımlarından birisi oldu, daha sonra MIUI 13 duyruldu çünkü MIUI 12.5 ta çoğu amiral gemisi telefon dahi sorunlara neden oldu, sarj vs.
sonra 13 geldi dediler ki büyük bir güncelleme bataryaya vs. yönelik adamlar getirdiği güncellemenin stabil sürümleri dahi batarya performans konusun da çok kötü oldu.
Onu da durdurdu hemen çok geçmeden bir çok hatası oldu yazılımların düz MIUI 11 MIUI 12 güzeldi bana göre onlara lafım yok lakin kendi uygulamalarına denecek çok şey varda işte adamlar kendi güvenlik uygulamasın da reklam gösteriyor bu nasıl bir güvenlik aracıdır diyenler oldu önerileri kapatsan dahi geliyor daha da geçmedi hyper os de nasıl onu da bilmiyorum, test etmedim.

Neyse gelelim şu MIUI Yazılımının konusuna MIUI 14 Geldi adamlar da yenik diye bir şey yok, arayüzü kullanıcılar beğenmemesine rağmen değişiklik yapılmadı,
şirketin MIUI 14 Tanıtmasından sonra performanslar bazı romlar da artasa da bazılarını halen sorunlu devam ediyordu,
mesela endonazya yüklüyorsun düzgün çalışıyor global yüklüyorsun biraz takıntılı çalışıyor eea yüklüyorsun hz tazeleme oranı değişik çalışıyor, bunlar bir örnek olarak belirtim.
Adamlar amiral gemisine tertemiz yazılım getirirken orta segmente düşük optimizeli yazılım sunuyor.

Onun haricin de gel gelelim kendi yazılımlarına şirket'in kendi arama mesajlaşma uygulamalarını sırf arama kayıt etme özeliği olduğu için globale hiç bir şekil de sokamadı şimdi diyeceksin google arama uygulamasın da var, ama öyle değil xiaominin uygulamasın da bildiri göndermiyor yani siz karşı tarafın sesini kayıt etseniz haberi olmaz fakat google da sesli bildiri gönderiyor şirket bunun bir arama kayıtsız halini yapıp da global piyasaya süremiyor yazılımcısımı yok ne anlamıyorum ki, ya da ABD uşaklığı yapan bir şirketmi diyelim google'ın uygulamalarından kurtulsa daha iyi olacaktır şirket için.

Harici konuya gelirsek Kamera uygulaması yahu üst orta segment telefonların da dahi kameraya girerken kasıyor gibi oluyor telefon bak mesela diğer android telefon şirketlerine samsung,honor,huawei,realme,vivo daha niceleri kamera uygulamaların da ki optimizelere, değişikliklere, arayüz değişiklerine.

Samsungu da alt modeler için övemem mesela onlar da telefonları yavaşlatığını açıkca belirtmişti fakat arayüz açısından temiz kullanışlı güzel arayüze sahip bir şirket.

Bakalım Şirket bundan sonra ki süreçte nasıl bir yol izleyecek, ne gibi değişiklikler yapacaklar ama temenim iyi bir yol izlemesin de olur.
Huawei gibi ambargosu da yok kısıtlaması da yok çin teknoloji şirketlerinin önde gelen şirketlerinden birisi olarak.

Son olarak Güncelleme desteği yok orta segmente az güncelleme vermeleri şirketin değer kayıp etmesine neden oluyor.

Sözlerim bundan ibaretir, bir çok ayrıcalığı iyi tarafı da fakat sen kötülenmesin de ki sebebi sordun.
kolay gelsin iyi forumlar.

Son düzenleme:

Schwzz

100 yıldır açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Utku
Cihazım
Xiaomi
Konular
155
Yazılım yönünden çok iyi değil, yıllardır böyle ama amiral seviyesinde bir cihaz kullanırsanız dikkat edin daha bi optimize olduğunu göreceksiniz. Alt segmente hiçbir zaman bekleneni sunamadı Xiaomi. Ayrıca sürekli cihaz çıkartması ve bi alt modelleri kolayca rafa kaldırıyor olması zaten ayrı bi olay. Düzgün bi şekilde yazılım ekibini yenilemesi ve daha yaratıcı şeyler sunmssı gerekiyor insanlara.

gokleydem

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Gökhan DEMİR
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
0
Bu yazılım konusunda sanırım kimse rahmetli HTC'nin eline su dökemez en şaşalı döneminde pahalı olmasına rağmen premium ve en optimize yazılımla cihazları çıkarıyordu güncellemelerde android ve sense çok güzel uyum sağlıyordu ama ömrü kısa oldu fiyat politikası yüzünden Xiaomi markalaşmadan önce anonim olarak bir çok cihaza MIUI veriyordu o romları bile farklı marka telefonlar ile çok iyi çalıştığını hatırlıyorum ama markalaştıktan sonra iş ticarete döndü o yüzden satış odaklı oldular yazılım bölümü geri bırakıldı yoksa Xiaomi 10 sene önce çıkardığı cihazada çok optimize yazılım çıkarıp kullandırabilecek yazılım ekibi olan bir şirket ama o zaman yeni cihaz nasıl satacak benim düşüncem

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
12
Hyperos uzun zamandır kullanıyorum.
Şu ana kadar her şey mükemmel kutu sürümünden daha iyi pil performansı var.
Daha fazla yenilik lazım ancak HyperOS asla fos değil tam anlamıyla stabil olarak sunulan mükemmel bir proje ki daha yolun başında.

Üst Alt